The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Επίσης εκείνο που λέω για την κυβέρνηση είναι μεγάλη αντίφαση να δέχεται τουρίστες εμβολιασμένους
με σπούτνικ και να λέει δημόσια δια του υπουργού ότι το εμβόλιο είναι εντάξει γι αυτούς, αλλά για τους Έλληνες δεν είναι εντάξει γιατί δεν έχει έγκριση ακόμα. Δεν είναι αντίφαση;
Xαλαρωστε, η χωρα εχει παρει διαζυγιο απο την πραγματικοτητα προ πολλου.
Το καλο ειναι οτι θα ανασταλουν οι εξετασεις στη β/βαθμια εκπαιδευσηκαι θα τη βγαλουμε χαλαρα τον Μαη. Το κακο ειναι οτι το λοκ νταουν θα ερθει το Μαη πριν να προλαβει να βαλει ο κοσμος μπαξε.
1618507351884.png
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Δεν είχα την πρόθεση και ζητάω δημόσια συγνώμη.
Δημόσιο αυτομαστίγωμα δεν έχει;

(Αυτό σημαίνει ότι ζητάω και εγώ συγνώμη που σε παρεξήγησα).

Δεν υποστηρίζω ούτε το εμβόλιο , ούτε το απορρίπτω, απλά γιατί δεν είμαι αρμόδιος.
Εκείνο που λέω είναι. Να επισπεύσουν τους ελέγχους και ή να εγκρίνουν , ή να απορρίψουν.
Ο κόσμος πεθαίνει κι αυτοί κάνουν πολιτικά παιχνίδια.
Δεν ξέρω αν κωλυσιεργούν επίτηδες ή όχι, αλλά η εξωτερική εικόνα που έχω είναι ότι παράγουν διαφορετικά εμβόλια (τουλάχιστον 3 διαφορετικές εκδοχές, μίας ή πολλών δόσεων, διαφορετικούς τρόπους διατήρησης και ουσίες το καθένα) και σε όλα δίνουν το ίδιο όνομα και τα ίδια (ελλειπή αν πιστέψουμε αυτά που διαρρέουν) στοιχεία. Αυτό και μόνο είναι πολύ ύποπτο για την εποπτική τους ικανότητα και την δυνατότητα να διατηρήσουν την ποιότητα παραγωγής. Σίγουρα αν συμβαίνει όπως λέγεται, δεν μπορείς να το εμπιστευτείς και καλά κάνουν και αργούν.

Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι και η άλλη πλευρά χρησιμοποιεί το εμβόλιο σαν πολιτικό όπλο και επίσης (απ' όσο μπορώ να κρίνω) απορρίπτει κάθε κριτική ως επίθεση προς την Ρωσία.

Δε νομίζω λοιπόν ότι είναι απλό το πολιτικό παιχνίδι και δεν υπάρχει και πρόβλημα ουσίας από κάτω.

Επίσης εκείνο που λέω για την κυβέρνηση είναι μεγάλη αντίφαση να δέχεται τουρίστες εμβολιασμένους
με σπούτνικ και να λέει δημόσια δια του υπουργού ότι το εμβόλιο είναι εντάξει γι αυτούς, αλλά για τους Έλληνες δεν είναι εντάξει γιατί δεν έχει έγκριση ακόμα. Δεν είναι αντίφαση;
Τώρα θες να μου πεις ότι παίρνει κανείς στα σοβαρά αυτόν τον υπουργό; Αυτός είναι ικανός να πει ότι και PCR να μην έχουν αρκεί να φιλήσουν σταυρουδάκι ότι δεν έχουν κόβιντ και θα τους βάλει μέσα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
πριν να προλαβει να βαλει ο κοσμος μπαξε.
Έβαλα ήδη, θα πάρω και πρόβατα να κάνω τον τσομπάνη :p
Μικρή τσομπάνα ,θα σου πάρω την δουλειά. Ξέρω και να αρμέγω με το χέρι, Ποιος με πιάνει.
Δεν ξέρω αν κωλυσιεργούν επίτηδες ή όχι, αλλά η εξωτερική εικόνα που έχω είναι ότι παράγουν διαφορετικά εμβόλια (τουλάχιστον 3 διαφορετικές εκδοχές, μίας ή πολλών δόσεων, διαφορετικούς τρόπους διατήρησης και ουσίες το καθένα) και σε όλα δίνουν το ίδιο όνομα και τα ίδια (ελλειπή αν πιστέψουμε αυτά που διαρρέουν) στοιχεία. Αυτό και μόνο είναι πολύ ύποπτο για την εποπτική τους ικανότητα και την δυνατότητα να διατηρήσουν την ποιότητα παραγωγής. Σίγουρα αν συμβαίνει όπως λέγεται, δεν μπορείς να το εμπιστευτείς και καλά κάνουν και αργούν.
Για να δούμε τι θα δούμε στο τέλος.
αρκεί να φιλήσουν σταυρουδάκι ότι δεν έχουν κόβιντ και θα τους βάλει μέσα.
Μια και θα έρθουν από τις πρώην ανατολικές χώρες που η πλειοψηφία είναι ορθ. χριστιανοί
ας φέρουν μαζί με το πιστοποιητικό εμβολιασμού και αντίδωρο διαβασμένο. :haha:
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σημερα εκανα την πρωτη δοση του εμβολίου,επόμενη και δευτερη δόση 10 Μαιου.όλα καλα πηγαν δεν ενιωσα την παραμικρη ενοχληση,ειχε αρκετο κοσμο στο κεντρο υγειας,μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει απο καποιον για καποια παρενεργεια παντως,ολα κομπλε το εμβολιο ηταν της pfizer.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τώρα θες να μου πεις ότι παίρνει κανείς στα σοβαρά αυτόν τον υπουργό; Αυτός είναι ικανός να πει ότι και PCR να μην έχουν αρκεί να φιλήσουν σταυρουδάκι ότι δεν έχουν κόβιντ και θα τους βάλει μέσα.
Είναι υπουργός με την ψήφο κάποιων εκατομμυρίων ανθρώπων. Υποτίθεται κάτι είδαν σε αυτόν και την κυβέρνηση και τον ψήφισαν.

Αν δεν τον παίρνει κάνεις στα σοβαρά ας φυγει γιατί η αποφάσεις που θα πάρει θα επηρεάσουν τη δημόσια υγεία.

Και οι αποφάσεις που λαμβάνουν οι πολιτικοί λέγονται πολιτικές αποφάσεις.

Που συχνά δεν ακουν τους ειδικούς και κάνουν τα δικά τους, για ψηφοθηρικους λόγους, όπως έγινε του Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, που βγήκαν και το είπαν κατά λάθος.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ποιοι και ποσοι θυμουνται αυτο το παιδικο;απ τα πιο διδακτικα των παιδικων μου χρονων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το κακο ειναι οτι το λοκ νταουν θα ερθει το Μαη πριν να προλαβει να βαλει ο κοσμος μπαξε.
View attachment 347067
Δεν θα επρεπε αλλα ειμαι εκ φυσεως αισιοδοξος. Οι ειδικοι λαμβανουν υποψη αλλους δεικτες κ οχι μονο νουμερα που επηρεαζονται απο πολλους παραγοντες,πχ οι θανατοι ερχονται μετα απο εβδομαδες νοσηλειας κ τα κρουσματα εξαρτωνται απο τον αριθμο των τεστ βεβαια. Ο Rt ειναι σε σταθερη πτωση εδω κ 3 εβδομαδες. Δεν προδικαζω τπτ βεβαια, ουτε ξερω τι θα γινει, αλλα ειμαι αισιοδοξος. Επισης η Ιταλια ετοιμαζεται να ανοιξει (ισως δευτερα, ισως 3/5, ανακοινωσεις αυριο) πληρως με θεατρα, εστιαση, πισινες κλπ ενω εχει πολυ χειροτερα νουμερα απο εμας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Pfizer: «Φρένο» στη μεταφορά εμβολίων στο Ισραήλ λόγω εκκρεμότητας στις πληρωμές

Η Pfizer φρέναρε τη μεταφορά 700.000 δόσεων του εμβολίου της κατά της Covid που προγραμματίζονταν να φτάσουν στο Ισραήλ την Κυριακή, καθώς η χώρα δεν πλήρωσε για τις τελευταίες 2.5 εκατομμύρια δόσεις που έλαβε από την εταιρεία.
Σύμφωνα με το Jerusalem Post, η μεταφορά των 700.000 δόσεων αναβλήθηκε επ’ αόριστον, δεδομένου ότι εκκρεμεί πληρωμή.
Pfizer: «Φρένο» στη μεταφορά εμβολίων στο Ισραήλ λόγω εκκρεμότητας στις πληρωμές | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Δεν θα επρεπε αλλα ειμαι εκ φυσεως αισιοδοξος. Οι ειδικοι λαμβανουν υποψη αλλους δεικτες κ οχι μονο νουμερα που επηρεαζονται απο πολλους παραγοντες,πχ οι θανατοι ερχονται μετα απο εβδομαδες νοσηλειας κ τα κρουσματα εξαρτωνται απο τον αριθμο των τεστ βεβαια. Ο Rt ειναι σε σταθερη πτωση εδω κ 3 εβδομαδες. Δεν προδικαζω τπτ βεβαια, ουτε ξερω τι θα γινει, αλλα ειμαι αισιοδοξος. Επισης η Ιταλια ετοιμαζεται να ανοιξει (ισως δευτερα, ισως 3/5, ανακοινωσεις αυριο) πληρως με θεατρα, εστιαση, πισινες κλπ ενω εχει πολυ χειροτερα νουμερα απο εμας.
Μα κι εγω αισιοδοξο το βλεπω αυτο το σεναριο: τα εχουν κανει θαλασσα και θα φυγουν νυχτα.

Το αορατο χερι της αγορας δεν μπορει να κανει "ΜΠΟΥ!" στον ιο να τρομαξει και να εξαφανιστει.
20210416_080323.jpg
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom