The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Να κανω κι εγω την ανταποκριση μου

Σχετικα με το εμβολιο στα 33 μου εκανα χτες το αστρα, καμια ωρα μετα εμφανισα ενα ελαφρυ πονο στο χερι και σημερα το πρωι ξυπνησα με δεκατα και λιγο βαρυ κεφαλι. Ηπια ενα ντεπονακι και με επιασε στο 10λεπτο, απο τοτε προς το παρον ειμαι μια χαρα, θα δειξει μεχρι το τελος της μερας

Σχετικα με την εστιαση, βγηκαμε χτες το βραδυ για φαγητο στο κεντρο της Αθηνας. Τα τραπεζια σε πολυ μεγαλη αποσταση, το προσωπικο φορουσε συνεχως μασκα και ηταν με το ψεκαστηρι αμεσως μολις αδειαζε τραπεζι. Μαζι με το νερο σου φερνανε και μινι αντισηπτικο σε καθε τραπεζι, γενικα ενιωσα αρκετα ασφαλης εγω που ειμαι και κορονοφοβιτσιαρα.. Βεβαια περνωντας εξω απο ποταδικα παραδιπλα γινοταν ο κακος χαμος, καμια αποσταση, ολοι ορθιοι ο ενας μεσα στα μουτρα του αλλου.. Θεωρω οτι εχει να κανει με το μαγαζι
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Το κεντρο της Αθηνας ηταν ενα τεραστιο παρτι το βραδυ. Πιστευω οτι ο κοσμος ξεσπασε λογω εγκλεισμου (κι εγω, αλλα σε ολο το λοκ νταουν πηγαινα για καφε εξω και ποτε δεν ειδα τετοια κραυγαλεα αγνοηση της μασκας και των αποστασεων). Ελπιζω να μη συνεχιστει μετα το ξεσπασμα χθες.
Επισης ολο αυτο το διαστημα αμετρητοι περαστικοι στο ιστορικο κεντρο ειναι ξενοι και η ηλικια τους η τα παιδια σε καροτσια η το χερι δεν πειθουν οτι ειναι Ερασμιτες ας πουμε. Δεν καταλαβαινω πως ηρθαν τοσοι ξενοι στην Αθηνα, αλλα τα μονο 900.000 ατομα με 2 δοσεις εμβολιου δεν ειναι καλος οιωνος για ταξιδι. Μακαρι να πανε ολα καλα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Ταλαιπωριέμαι ακόμα με κάτι ψευτοδέκατα (5η μέρα εμβολιασμού) και η δύναμη/όρεξη δεν έχει επανέλθει ακόμα στο 100%. Τι διάολο, μόνο εμένα χτύπησε έτσι;

Κατά τα άλλα έγραφα προχθές ότι αυτοί που σκέφτηκαν τα μέτρα για την εστίαση πρέπει να είναι πολύ μεγάλοι αετοί και να χουν να βγουν έξω από τότε που στη μόδα ήταν τα ζαχαροπλαστεία...
Έκανα μια μεγάλη βόλτα με το αμάξι το βράδυ προς τα δυτικά της Θεσσαλονίκης, περνώντας (για όσους ξέρουν) από Ρετζίκι & μετά Πολίχνη στο Δ όπου συγκεντρώνονται όλα τα μπαράκια των περιοχών αυτών.
Ε σα να μη πέρασε μια μέρα, σα να μην έχουμε πανδημία.
Ο ένας πάνω στον άλλον και σίγουρα όχι καθήμενοι όπως ορίζει ο κανονισμός (χα, χα, χα).
Στα σταντ πέντε και έξι άτομα και όρθια, αντί για δύο καθιστά (ξανά χα χα χα).
Στα δε φαγάδικα ήταν σαφώς καλύτερη η κατάσταση ωστόσο πάλι χωρίς ιδιαίτερο περιορισμό.
Τέλος στο κέντρο να μη περιγράψω τι γινόταν, ειδικότερα στις πλατείες όσο πλησίαζε η ώρα του κλεισίματος...

Τι και ποιόν να κατηγορήσω; Τη γελοιότητα του μέτρου, το κόσμο που έχει σκάσει τόσο καιρό μέσα, ή αυτόν που χε το μαγαζί του κλειστό για έξι μήνες;

Κατά τα άλλα έφταιγε το Πάσχα στα χωριά και δεν έπρεπε να ταξιδέψουμε.
Καλά ξεμπερδέματα να 'χουμε...
[/QUOT εγώ από πυρετό είμαι οκ..κ το χέρι καλά. ..αλλά χτες έβγαλα κάτι εξανθήματα μόνο στα δύο χέρια..τα παρακολουθούμε μου είπαν κ βλέπουμε..
 

Attachments

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Ταλαιπωριέμαι ακόμα με κάτι ψευτοδέκατα (5η μέρα εμβολιασμού) και η δύναμη/όρεξη δεν έχει επανέλθει ακόμα στο 100%. Τι διάολο, μόνο εμένα χτύπησε έτσι;
Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Δεν χάνεις και κάτι αν συνεχίσει, να κάνεις ένα τηλ. στο γιατρό σου, να του εξιστορήσεις την κατάσταση.
Δεν έχω ακούσει για 5η μέρα μετά τέτοια κατάσταση, αλλά γενικά αυτά τα συμπτώματα μέχρι 3 μέρες τα έχω ακούσει σε πολλούς.

Ένας φίλος είχε 3 μέρες πυρετό και αδυναμία μετά το εμβόλιο και ο συμμαθητής και κολλητός του πέρασε τον ίδιο τον ιό, πολύ πιο ελαφριά ,χωρίς να πάρει ούτε ντεπόν. Μάλιστα έλεγαν πως ο ένας πέρασε πιο ελαφριά τον ίδιο τον ιό, απ'όσο ο άλλος τις παρενέργειες του εμβολίου. Μιλάμε για νέες ηλικίες.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και το καλοκαίρι να τριγυρίζεις στο Αιγαίο και να μας στέλνεις ωραίες εικόνες, όπως κάνεις πάντα.:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Δεν χάνεις και κάτι αν συνεχίσει, να κάνεις ένα τηλ. στο γιατρό σου, να του εξιστορήσεις την κατάσταση.
Δεν έχω ακούσει για 5η μέρα μετά τέτοια κατάσταση, αλλά γενικά αυτά τα συμπτώματα μέχρι 3 μέρες τα έχω ακούσει σε πολλούς.
Σ' ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι σήμερα επανήλθα στο 100%, γυμνάστηκα, έφαγα τα πάντα, όλα καλά. Μέχρι χθες είχα κάτι ψευτο-δέκατα. Οι τρεις πρώτες μέρες ήταν ζόρικες με τα 38-39. Βέβαια χαλάλι, απ' το να με χτυπήσει ο ιός χίλιες φορές αυτά, δε πειράζει. :)

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και το καλοκαίρι να τριγυρίζεις στο Αιγαίο και να μας στέλνεις ωραίες εικόνες, όπως κάνεις πάντα.:)
Να είσαι καλά και πάλι. Όσο για το Αιγαίο εννοείται ότι είναι στα πλάνα, τα εισιτήρια «εκούμπωσαν» ήδη, οι χάρτες έχουν ανοίξει, λίγο με τα πλοία να το βρούμε και παρόλες τις αναποδιές λόγω της κατάστασης θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε ένα ωραιότατο καλοκαίρι.
Ξεσκονίζω ήδη την ιστορία, αν και είν' ακόμα νωρίς.:cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γελάμε, αλλά λογικά στα τόσα μέλη κι εδώ στο φόρουμ υπάρχει κόσμος που τα πιστεύει - υποστηρίζει κτλ. Θα ήθελα πολύ να γίνει μία ανοιχτή συζήτηση με όποιον έχει τέτοιες απόψεις, δε γίνεται να μην υπάρχει ένας που να αγοράζει ενσυνείδητα αυτή τη φυλλάδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω μια απορια. Αν την Πατμο την εμβολιασαν φουλ οπως ειπε η @sinefoula , η Καλυμνος δεν πηγε για εμβολιο και εφαγε τετοια πιτσα στα καλα καθουμενα, πριν ανοιξει ο τουρισμος?
Καθολικό lockdown στην Κάλυμνο για πέντε ημέρες | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
Μαλλον πηγε κ ειναι κ στο 40%. Ειναι σε διαφορετικη φαση του σχεδιου (3000 πληθυσμό vs 16000). Δεν θελει κ πολυ 1 κρουσμα να μολυνει αλλα 50..αλλο ενα παραδειγμα οτι χωρις εμβολιο δεν βγαινουμε απο την κατασταση αυτη..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ακριβως ειπε αυτα στον Σκαι.
( Και φυσικα δεν ανεφερε τη διατροφη/αθληση, γιατι μιλαει για κορωνοιο, δεν εχουν σχεση)
Ένας ιός του αναπνευστικού δεν έχει σχέση με την άθληση και την ευεξία του σώματος;!;!

Σε γενικές γραμμές, λέει αυτά που πρέπει να πει, είναι απαραίτητη και η επαγρύπνηση και να προχωρήσουν οι εμβολιασμοί.

Όμως, αυτό για τους εσωτερικούς χώρους που θα μπορούν να πηγαίνουν μόνο εμβολιασμένοι, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τα covid passports. Πέρυσι τέτοια εποχή το αρνιόντουσαν κατηγορηματικά ότι θα γίνει αυτός ο διαχωρισμός του πληθυσμού και τώρα το ένα έχει ήδη γίνει και το άλλο το βλέπουμε να έρχεται.. Όπως επίσης ανέφερε και για επαναληπτική δόση εμβολίου από Δεκέμβρη, άρα και αυτό να το περιμένουμε νωρίτερα από τον 1 χρόνο.

Όσο για την σύνδεση του τέλους του covid με την συμπλήρωση 100 χρόνων από την καταστροφή της Σμύρνης, ας σκεφτούμε το αντίστοιχο σκηνικό στον ιδιωτικό τομέα. Διευθυντής εταιρείας ρωτάει τον εργαζόμενο να του πει να προβλέψει την πορεία της αγοράς και αφού έχει αραδιάσει ένα σωρό στοιχεία, του λέει στο τέλος "προβλέπω ότι η αγορά θα φτάσει στο καλύτερο της σημείο τον Ιούνιο του 2021 που θα συμπληρώνονται 40 χρόνια από το έπος του Γουέμπλεϊ". Ας προβλέψουμε λοιπόν ποια θα ήταν η τύχη του εργαζομένου αυτού και ποια είναι η τύχη του, νομίμως ακαταδίωκτου, μέλους της επιτροπής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.972
Ένας ιός του αναπνευστικού δεν έχει σχέση με την άθληση και την ευεξία του σώματος;!;!
Δεν ξερω, δεν ειδα κανενα γυμναστη και διαιτολογο σε covid ΜΕΘ να τα λυνει αυτα τα προβληματα του κοβιντ, γι αυτο το λεω
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν ξερω, δεν ειδα κανενα γυμναστη και διαιτολογο σε covid ΜΕΘ να τα λυνει αυτα τα προβληματα του κοβιντ, γι αυτο το λεω
Μάλλον γιατί σε covid ΜΕΘ είδες κατά πλειονότητα διαβητικούς και παχύσαρκους, γιαυτό.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom