The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
.

Καλως η κακως τα παιδια νομικα δεν εχουν δικαιωμα να διαλεξουν αν θελουν να εμβολιαστουν η οχι. Οποτε αντι την αποφαση αυτη να την παρει ο γονεας την παιρνει το κρατος.
Τα παιδια δεν ειναι υποκειμενα μονο σε υποχρεωτικο εμβολιασμο, αλλα και σε υποχρεωτικη εκπαιδευση. Αυτα ειναι κατακτησεις των συγχρονων κοινωνιων, γιατι συντελουν στην προστασια της αξιοπρεπειας του καθε παιδιου και εξασφαλιζουν οτι δεν θα καταληξουν να περνανε την παιδικη τους ηλικια πουλωντας χαρτομαντιλα στους δρομους.
Δεν ειναι ολες οι οικογενειες καταλληλες για παρα πολλους λογους να προτεραιοποιησουν τις αναγκες ενος παιδιου, οποτε ερχονται οι κοινωνικες υπηρεσιες να καλυψουν αυτο το κενο με αναχωματα υποχρεωτικοτητας.
Φυσικα για καθε γονιο το παιδι του ειναι γουστο του και τσιφλικι του τι θα το κανει, αλλα προστατευεται απο ακραια παραμεληση (οτι θα το βλεπει ενας γιατρος καπου καπου εστω) με αυτους τους τροπους που οι αντιεμβολιαστες θεωρουν πολυ παρεμβατικους.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τελικά όντως θα πρέπει να υπάρξουν μηνύσεις και πρόστιμα, αλλά σε αυτούς που επιβιώνουν συντηρώντας τον φόβο και την ανασφάλεια στην κοινωνία
Aπό τον φόβο του και όχι από το εμβόλιο της Astrazeneca παρέλυσε τελικά ο 32χρονος από την Αχαΐα
Ενώ μερικοί ψάχνουν στα εμβόλια τσιπάκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, και σπέρνουν το φόβο στον κόσμο, υπάρχουν κάποιοι άλλοι που κάνουν επαναληπτικά εμβόλια μετά από 30 χρόνια και βάλε για ιλαρά, παρωτιτιδα, ερυθρά, τέτανο, διφθερίτιδα, κοκκυτη κτλ....Το απόλυτο χάσμα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλως η κακως τα παιδια νομικα δεν εχουν δικαιωμα να διαλεξουν αν θελουν να εμβολιαστουν η οχι. Οποτε αντι την αποφαση αυτη να την παρει ο γονεας την παιρνει το κρατος. Η αλλη περιπτωση υποχρεωτικου εμβολιασμου ειναι στο στρατο που παλι καλως η κακως οσο σε εχουν εκει μαντρωμενο υπευθυνο να σε κρατησει ζωντανο ειναι το κρατος και γι αυτο σε ταιζει και σε κοιμιζει και κατ επεκταση σε εμβολιαζει υποχρεωτικα για να εχει το κεφαλι του ησυχο.
Οταν ομως εισαι ενηλικας και υπευθυνος για τη ζωη σου ειναι αλλιως.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο εμβολιασμός κοινωνικών ομάδων με υποχρεωτικό συγχρωτισμό, οπως οι μαθητές, οι στρατιώτες κλπ, δεν γίνεται για την προστασία των ίδιων των εμβολιαζόμενων, αλλά για την προστασία του συνόλου από μια μεταδοτική ασθένεια (δηλαδή για να σταματήσουν τη μετάδοση). Δεν εναπόκειται δηλαδή στην ατομική ευθύνη και την υποκατάστασή της, ή στην πατερναλιστικη επιβολή αυτού που είναι σωστό για τον ίδιο τον εμβολιαζόμενο, αλλά για μέτρο προστασίας των υπολοίπων μελών του κοινωνικού συνόλου (ή υποσυνόλου) από αυτόν.
Χωρίς εμβολιασμό, η τάξη με τους μπόλικους μαθητές ή ο στρατώνας με τους δεκάδες φαντάρους είναι εκκολαπτήριο για κάθε μεταδοτική ασθένεια, μεταλλάξεις κλπ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
υπάρχουν κάποιοι άλλοι που κάνουν επαναληπτικά εμβόλια μετά από 30 χρόνια και βάλε για ιλαρά, παρωτιτιδα, ερυθρά, τέτανο, διφθερίτιδα, κοκκυτη κτλ....
Άκου να δεις περίπτωση. Πιτσιρικάς όπως πολλά παιδιά είχα περάσει παρωτίτιδα. Νόμιζα ότι η παρωτίτιδα ήταν παρελθόν για μένα. Περίπου το 1990 ο γιός μου παρόλο που ήταν εμβολιασμένος
αρρωσταίνει. Στο λοιμωδών που είχαμε πάει όταν του ανέφερα ότι έχει κάνει εμβόλιο ,μου απάντησε
ότι κάποιες φορές μπορεί να μολυνθεί το παιδί. Η πλάκα είναι ότι παρατήρησα ότι ο γιατρός με
κοιτούσε περίεργα. Σηκώνεται και έρχεται προς το μέρος μου ,ψαχουλεύει τον λαιμό μου και μου λέει
ότι κι εγώ έχω παρωτίτιδα για δεύτερη φορά.
Για δε τον τέτανο το εμβόλιο το κάνω κάθε 10 χρόνια (στο περίπου) γιατί ασχολούμαι με τον κήπο,ζώα
δεσποζόμενα ή μη.
Πριν τρία χρόνια που είχα κόψει το δάχτυλο, μετά το ράψιμο λέω στην κοπελιά, δεν μου τραβάς και
ένα εμβόλιο για τον τέτανο; Μου απαντά σκέτο δεν έχουμε . Έχουμε διπλό με διφθερίτιδα.
Βάρα της λέω κι ότι γίνει. Έ, το βάρεσε.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο εμβολιασμός κοινωνικών ομάδων με υποχρεωτικό συγχρωτισμό, οπως οι μαθητές, οι στρατιώτες κλπ, δεν γίνεται για την προστασία των ίδιων των εμβολιαζόμενων, αλλά για την προστασία του συνόλου από μια μεταδοτική ασθένεια (δηλαδή για να σταματήσουν τη μετάδοση). Δεν εναπόκειται δηλαδή στην ατομική ευθύνη και την υποκατάστασή της, ή στην πατερναλιστικη επιβολή αυτού που είναι σωστό για τον ίδιο τον εμβολιαζόμενο, αλλά για μέτρο προστασίας των υπολοίπων μελών του κοινωνικού συνόλου (ή υποσυνόλου) από αυτόν.
Χωρίς εμβολιασμό, η τάξη με τους μπόλικους μαθητές ή ο στρατώνας με τους δεκάδες φαντάρους είναι εκκολαπτήριο για κάθε μεταδοτική ασθένεια, μεταλλάξεις κλπ.
Γενικα αυτο που λες παιζει μεγαλο ρολο. Αν και στο στρατο νομιζω δεν κανουν μονο για λοιμωδη, κανουν ξερω γω και τετανο κλπ Δε βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια, φανταρος δεν εχω παει 😋
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άκου να δεις περίπτωση. Πιτσιρικάς όπως πολλά παιδιά είχα περάσει παρωτίτιδα. Νόμιζα ότι η παρωτίτιδα ήταν παρελθόν για μένα. Περίπου το 1990 ο γιός μου παρόλο που ήταν εμβολιασμένος
αρρωσταίνει. Στο λοιμωδών που είχαμε πάει όταν του ανέφερα ότι έχει κάνει εμβόλιο ,μου απάντησε
ότι κάποιες φορές μπορεί να μολυνθεί το παιδί. Η πλάκα είναι ότι παρατήρησα ότι ο γιατρός με
κοιτούσε περίεργα. Σηκώνεται και έρχεται προς το μέρος μου ,ψαχουλεύει τον λαιμό μου και μου λέει
ότι κι εγώ έχω παρωτίτιδα για δεύτερη φορά.
Για δε τον τέτανο το εμβόλιο το κάνω κάθε 10 χρόνια (στο περίπου) γιατί ασχολούμαι με τον κήπο,ζώα
δεσποζόμενα ή μη.
Πριν τρία χρόνια που είχα κόψει το δάχτυλο, μετά το ράψιμο λέω στην κοπελιά, δεν μου τραβάς και
ένα εμβόλιο για τον τέτανο; Μου απαντά σκέτο δεν έχουμε . Έχουμε διπλό με διφθερίτιδα.
Βάρα της λέω κι ότι γίνει. Έ, το βάρεσε.
Παν μέτρον άριστον....
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Την πρώτη φορά που είχα πάει πάντως στην Κίνα, με είχαν κάνει σουρωτήρι στα εμβόλια. Μάλιστα θυμάμαι ότι για κάποιο κλασικό νόσημα μου έκαναν εξετάσεις αντισωμάτων και βασικά δεν βρήκαν κανένα. οπότε μου πάητσαν μια έξτρα δόση για να έχω . Και το παράξενο είναι ότι ήταν για νόσημα που είχα κάνει εμβόλιο μικρός. Νομίζω ήταν για κάποια ηπατίτηδα.

Οπότε καμιά φορά ακόμα και να τα κάνεις μετά από καιρό πρέπει να τα ξανακάνεις. Εγώ στεναχωρήθηκα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει το εμβόλιο για την Ιαπωνική εγκεφαλίτιδα πάντως. Ήθελα να το κάνω και αυτό να έχω 100% το κεφάλι μου ήσυχο
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.196
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα αποτελέσματα, μου προκαλεί απορία πως κατάφεραν σε ένα καινούργιο ιό να δημιουργήσουν τόσο αποτελεσματικά εμβόλια τόσο γρήγορα.
Για να λυθεί η απορία σου διάβασε μια παλιότερη ανάρτηση μου #1.436
Εκεί θα δεις πως και γιατί φτιάχτηκε γρήγορα το εμβόλιο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην αρχή τα λέει καλά ο δημοσιογράφος και επισημαίνει όλα τα αρνητικά και για τα εμβόλια και για το "ραντεβού" με τον τουρισμό της Ελλάδας για τις 14 Μαϊου ενώ είναι τόσο απρόβλεπτη η κατάσταση. Αλλά άμα ακούσετε όλη την συνέντευξη (23 λεπτά), επιμένει πάρα πολύ και ουσιαστικά εμένα μου δείχνει η ατζέντα του δημοσιογράφου σα να θέλει να περάσει το μήνυμα "εσείς εκεί στο Νότο θέλετε μόνο τα λεφτά του τουρισμού και πόσο dependent είστε από τον τουρισμό και έχετε ανάγκη τα λεφτά μας". Ειδικά μετά το 16ο λεπτό, αρχίζει και μιλάει για το μεταναστευτικό, διακόπτει επανειλημμένα τον Θεοχάρη και γίνεται πολύ εριστικός.. Μέχρι που στο τέλος μιλάει και για τα Ελγειινα μάρμαρα που τολμάμε να τα ζητήσουμε πίσω... "Are you saying to Britain today that Britain continuing possession of these marbles is immoral and unethical and deeply wrong?"


Ερώτηση δημοσκοπική σε όσους δουλεύετε στον ιδιωτικό τομέα.. Υπάρχει τάση "πίεσης" από τις εταιρείες προς το προσωπικό για να προχωρήσετε σε εμβολιασμό;

Το ακούω όλο και περισσότερο την τελευταία βδομάδα στο ναυτιλιακό τομέα..
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ερώτηση δημοσκοπική σε όσους δουλεύετε στον ιδιωτικό τομέα.. Υπάρχει τάση "πίεσης" από τις εταιρείες προς το προσωπικό για να προχωρήσετε σε εμβολιασμό;
Οχι
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom