The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://pace.coe.int/en/files/29004/html
7.3.1 ensure that citizens are informed that the vaccination is not mandatory and that no one is under political, social or other pressure to be vaccinated if they do not wish to do so;
7.3.2 ensure that no one is discriminated against for not having been vaccinated, due to possible health risks or not wanting to be vaccinated;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Τελικά αρνητική κι εγώ! Δόξα τω Θεώ. Όχι τίποτα άλλο αλλά 31 Μαίου θα κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου. Αν τη βγάλω καθαρή μέχρι τότε με δυο εφήβους και τη δουλειά μου. Κυριολεκτικά μετρώ τις μέρες. Για να καταλάβετε ότι είναι αδύνατον να προφυλαχτείς στα σχολεία όσα μέτρα κι αν πάρεις (φορώ μόνο ffp2 στη δουλειά πλέον) μια πιτσιρίκα της Α Λυκείου πριν προλάβω να αντιδράσω ήρθε δίπλα μου, έσκυψε στο αυτί μου να μου πει μυστικά ότι πονάει πολύ ο λαιμός της και αν είχα καραμέλα. Τζόκερ το παίζουμε πλέον.
Μετα απο 4 παρθενα ανοιγματα σχολειου εδω και 15 μηνες , καλωσορισαμε τον ιο και στου γιου μου και στο δικο μου. Τη γλιτωσε συναδελφος με τον ιο στα παιδια της μεσα στο σπιτι με μονο μια δοση moderna που εκανε 14 μερες πριν, απιστευτο.
Θεριζει στην Αθηνα.
Meanwhile στην Καλυμνο καταρρεουν χωρις οξυγονο.
Κάλυμνος: Τι συμβαίνει στο νησί; – Πάνω από 30 οι διακομιδές ασθενών τον τελευταίο μήνα – Περισσότερα από 200 ενεργά κρούσματα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρόεδρος Εισαγγελέων για εμβολιασμούς: «Δεν μπορείτε να υποχρεώσετε κανέναν να θέσει σε κίνδυνο τον εαυτό του»!
«Απολυταρχική» χαρακτήρισε την κίνηση για υποχρεωτικούς εμβολιασμούς η Πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων και αντιεισαγγελέας του Άρειου Πάγου, Άννα Ζαΐρη, κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής της συνέντευξης το πρωί της Πέμπτης.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
119
Likes
1.022
Πρόεδρος Εισαγγελέων για εμβολιασμούς: «Δεν μπορείτε να υποχρεώσετε κανέναν να θέσει σε κίνδυνο τον εαυτό του»!
«Απολυταρχική» χαρακτήρισε την κίνηση για υποχρεωτικούς εμβολιασμούς η Πρόεδρος της Ένωσης Εισαγγελέων και αντιεισαγγελέας του Άρειου Πάγου, Άννα Ζαΐρη, κατά τη διάρκεια τηλεοπτικής της συνέντευξης το πρωί της Πέμπτης.
Αλλη μια εγκυρη ενημερωση. Οποιος θέλει να ακούσει τι είπε η γυναίκα η συνεντευξη εδω (μιλάει κ για αλλα θέματα, προς το τέλος λέει για τα εμβόλια).

Είπε τόσα "νομίζω" που αποδεικνύεται πόσο σύνθετο είναι το θέμα. Κάποιοι εδώ είναι πιο ειδικοί μάλλον και γιαυτο και τόσο σίγουροι.

Επίσης είπε οτι υπάρχουν κι άλλες πτύχες, όπως ότι αν η άρνησή σου δε συνάδει με το λειτούργημά σου και το συνολικό έργο της υπηρεσίας σου, πρέπει να δούμε αν είσαι κατάλληλος.

Άννα Ζαΐρη: Βασικό πρόβλημα η διάρκεια έκτισης της ποινής | MEGA TV
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Yποχρεωτικός εμβολιασμός στους πυροσβέστες της ΕΜΑΚ -Θα αντικαθίστανται όσοι αρνούνται

Πηγή: iefimerida.gr - Υποχρεωτικός εμβολιασμός στους πυροσβέστες της ΕΜΑΚ -Θα αντικαθίστανται όσοι αρνούνται | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
Εν τω μεταξυ πουθενα το εγγραφο δεν αναφερει υποχρεωτικοτητα. Μονο αντικατασταση οσων δεν εμβολιαζονται απο εμβολιασμενους.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
119
Likes
1.022
Εν τω μεταξυ πουθενα το εγγραφο δεν αναφερει υποχρετικοτητα. Μονο αντικατασταση οσων δεν εμβολιαζονται απο εμβολιασμενους.
Άσε που για την ΕΜΑΚ είναι ήδη υποχρεωτικός ο εμβολιασμός με άλλα εμβόλια (υποχρεωτικός με αυτη την έννοια, όποιος αρνείται μετακινείται σε άλλη υπηρεσια). Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα που συμβαίνει το ίδιο και ότι κάπως έτσι είναι και στο στρατο.

Σε κάτι αγγελίες για δουλεια που μου έρχονται απο τη Γερμανία είναι υποχρεωτική η προσκόμιση απόδειξης εμβολιασμού για την ιλαρα, ή θετικός τίτλος αντισωμάτων. Δε με υποχρεώνει κάποιος να εμβολιαστώ, αν θελήσω τη δουλειά όμως δε θα την πάρω ανεμβολίαστη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Άσε που για την ΕΜΑΚ είναι ήδη υποχρεωτικός ο εμβολιασμός με άλλα εμβόλια (υποχρεωτικός με αυτη την έννοια, όποιος αρνείται μετακινείται σε άλλη υπηρεσια). Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα που συμβαίνει το ίδιο και ότι κάπως έτσι είναι και στο στρατο.
Εισαι πολυ αισιοδοξο ατομο αν νομιζεις οτι η πλειοψηφια διαβαζει περα απο τους τιτλους των πετσωμενων σαιτ ενω παραθετει το εγγραφο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
φιλος απο αθηνα ενω νοσουσε ελαφρα τον εστειλε ο ιος στο νοσοκομειο λιγο πριν την αναρρωση του,η καλυμνος εχει σοβαρα προβληματα,συγκριτικα τον αριθμο των κατοικων της καθε σπιτι εχει κι ενα κρουσμα,νεκροι και χαμος...στην πατμο τα κρουσματα στα σχολεια δεν επιρεασαν το γενικο πληθυσμο τοσο,γιατι ειχαμε εμβολιαστει,εστω και με μια δοση,τα πιτσιρικια αναρρωνουν και σε λιγο ξαναβγαινουν εξω...σημερα εκανε και εμβολιο η κορη μου,20 ετων ειναι,την πρωτη δοση pfizer,στην πατμο παμε καλα,αλλα ειμαστε ολοι ''χεσμενοι'' με οσα γινονται διπλα μας καλυμνο!
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
119
Likes
1.022
φιλος απο αθηνα ενω νοσουσε ελαφρα τον εστειλε ο ιος στο νοσοκομειο λιγο πριν την αναρρωση του,η καλυμνος εχει σοβαρα προβληματα,συγκριτικα τον αριθμο των κατοικων της καθε σπιτι εχει κι ενα κρουσμα,νεκροι και χαμος...στην πατμο τα κρουσματα στα σχολεια δεν επιρεασαν το γενικο πληθυσμο τοσο,γιατι ειχαμε εμβολιαστει,εστω και με μια δοση,τα πιτσιρικια αναρρωνουν και σε λιγο ξαναβγαινουν εξω...σημερα εκανε και εμβολιο η κορη μου,20 ετων ειναι,την πρωτη δοση pfizer,στην πατμο παμε καλα,αλλα ειμαστε ολοι ''χεσμενοι'' με οσα γινονται διπλα μας καλυμνο!
Ενα κι ενα κανουν δύο. Τα εμβόλια δουλεύουν, και στη μεταδοτικότητα. Προφυλάσσετε ο ένας τον άλλο και όλοι μαζί το νησι σας. (με βλέπω για Πατμο φέτος ;))
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ενα κι ενα κανουν δύο. Τα εμβόλια δουλεύουν, και στη μεταδοτικότητα. Προφυλάσσετε ο ένας τον άλλο και όλοι μαζί το νησι σας. (με βλέπω για Πατμο φέτος ;))
καλως να ορισετε,θεωρω πως εχει γινει καλη δουλεια απο αποψη εμβολιασμου στο νησακι μας,και πραγματικα δεν καταλαβαινω τους αρνητες των εμβολιων,θα ειχαμε γλυτωσει απο πολλα αν οι εμβολιασμοι γινονταν σε ολη την ελλαδα και νωριτερα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
μολις μιλουσα με τον γιατρο του κεντρου υγειας πατμου,αν δεν τον ειχαμε κι αυτον δεν θα ειχαμε κανει τιποτα,συνδικαλιστης και ωραιος ανθρωπος κι επιστημονας,εχουν ως τωρα σε πληθυσμο 3000 κατοικων εμβολιαστει 2000 με την πρωτη δοση,και 1300 και με τις δυο δοσεις,κανει αγωνα να εμβολιαζομαστε ολο το καλοκαιρι,μεσα στους 1300 οι 300 ειναι καθηγητες και υπαλληλοι στον τουρισμο,οχι μονιμοι κατοικοι δλδ,και περιπου 1000 παιδακια,ανηλικα απο 0 -εως 17-18 ετων....καλα παμε πιστευω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom