The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μονο του τριτου. Εχεις ιδεα ποσο κοστιζει ενα μπαι πας η μια μεταμοσχευση ηπατος? Μαντεψε ποιος τις πληρωνει...:
ο τριτος.
Δεν ξερω αλλα βαλε κατω τι πληρωνει σε φορους ενας καπνιστης ή ενας ποτης και θα δεις οτι βγαινει και με το παραπανω ο λογαριασμος. Εγω καπνιζα για 15 χρονια μεσο ορο δυο πακετα 8 ευρω την ημερα πες επι 365 ισον 2920 επι 15 χρονια ισον 43.800 ευρω. Απο αυτα οι φοροι ειναι ποσο? Το 80- 90% ? Καπου εκει πρεπει να ειναι και εγω καπνιζα μονο 15 χρονια αλλοι καπνιζουν 30-40 παραπανω χρονια! Για ποτα παλι μια απο τα ιδια. Επισης η αναλογια μπαιπας προς καπνιστη δεν ειναι 1 προς 1 ουτε μεταμοσχευση ηπατος προς ποτη 1 προς 1. Νομιζω μια χαρα τα εχουν πληρωσει και με το παραπανω τα εξοδα τυχουσας νοσηλειας τους οι παραπανω κατηγοριες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
οταν δουλευα εγω ενα stent για την καρδια εκανε περιπου 6.000 με 10.000 Euro...δεν ξερω αν αλλαξε κατι...σε αυτο βαλε και το κοστος για extra φαρμακα, αμοιβες γιατρων, κοστος διαμονης φαγητο κλπ περιθαλψης κλπ κλπ...ισως κανα 15.000αρι???
Σε κάθε πακέτο που αγοράζουμε οι καπνιστές πληρώνουμε 3.5 ευρώ φόρους που είναι ίσως και οι μόνοι σίγουροι που λαμβάνει αυτή η χώρα. Όταν θα έρθει η ώρα του στεντ στατιστικά θα το έχουμε προπληρώσει καμιά δεκαριά φορές και με τόκους δεκαετιών. Στα δικά μας χρήματα στηρίζεται το κράτος για να προσφέρει δωρεάν τόνους ψυχοφάρμακα και χιλιάδες πλαστικές δήθεν για την υγεία που με δύο τρία τσιγαράκια θα τα είχαμε γλιτώσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Αν η οικονομια ειχε χασουρα απο το τσιγαρο και το ποτο θα τα ειχε απαγορευσει. Ειδικα το αλκοολ προκαλει βλαβες στον εγκεφαλο απο την πρωτη σταγονα, οπως και καθε ναρκωτικο, προκαλει ατυχηματα κλπ.
Τελος παντων, ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχουν δυο τρεις τροποι να γονατισει η χωρα οικονομικα σε λιγους μηνες:
1) Αν αποφασισουν οι καπνιστες ποτες τζογαδοροι να γινουν υγιεινιστες
2) Αν οι γυναικες ξυπνησουν ενα πρωι και τους αρεσει το δερμα, τα μαλλια και τα ρουχα τους
3) Αν ολοι αποφασισουν να μαγειρευουν στο σπιτι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν η οικονομια ειχε χασουρα απο το τσιγαρο και το ποτο θα τα ειχε απαγορευσει. Ειδικα το αλκοολ προκαλει βλαβες στον εγκεφαλο απο την πρωτη σταγονα, οπως και καθε ναρκωτικο, προκαλει ατυχηματα κλπ.
Τελος παντων, ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχουν δυο τρεις τροποι να γονατισει η χωρα οικονομικα σε λιγους μηνες:
1) Αν αποφασισουν οι καπνιστες ποτες τζογαδοροι να γινουν υγιεινιστες
2) Αν οι γυναικες ξυπνησουν ενα πρωι και τους αρεσει το δερμα, τα μαλλια και τα ρουχα τους
3) Αν ολοι αποφασισουν να μαγειρευουν στο σπιτι.
Στην μικρή μου πόλη έχουμε ένα κολυμβητήριο που διάβασα σε μία ανακοίνωση ότι κάνει σπουδαίο έργο επειδή φιλοξενεί κάθε μέρα 80-100 άτομα, έψαξα και βρήκα άλλη ανακοίνωση που παραπονιέται ότι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδά του με τις επιχορηγήσεις που φτάνουν το 1 εκατομμύριο (από κράτος και Δήμο). Και αναρωτιέμαι η υγεία αυτών των 100 (αν είναι) ατόμων αξίζει τόσο πολύ και η δική μου όχι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξερω αλλα βαλε κατω τι πληρωνει σε φορους ενας καπνιστης ή ενας ποτης και θα δεις οτι βγαινει και με το παραπανω ο λογαριασμος.
Γιατι να το κανω εγω? Το εχουν κανει αλλοι. Κοινη λογικη. Ψαξε σιντισι κλπ

Smoking-related illness in the United States costs more than $300 billion each year,

In 2019, revenues from tobacco tax amounted to 12.46 billion U.S. dollars.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Στην μικρή μου πόλη έχουμε ένα κολυμβητήριο που διάβασα σε μία ανακοίνωση ότι κάνει σπουδαίο έργο επειδή φιλοξενεί κάθε μέρα 80-100 άτομα, έψαξα και βρήκα άλλη ανακοίνωση που παραπονιέται ότι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδά του με τις επιχορηγήσεις που φτάνουν το 1 εκατομμύριο (από κράτος και Δήμο). Και αναρωτιέμαι η υγεία αυτών των 100 (αν είναι) ατόμων αξίζει τόσο πολύ και η δική μου όχι?
Στη μεγαλη μας πολη ενας δημος του Νοτιου Τομεα αποφασισε να διαθεσει 20 εκ ευρω για να επιχαλκωσει τα πομολα στις πορτες των σχολειων γιατι ο χαλκος εχει αντιμικροβιακες ιδιοτητες και αυτη ειναι η προετοιμασια για το επερχομενο 4ο κυμα του κορωνοιου που τελικα μεταδιδεται α ε ρ ο γ ε ν ω ς και οχι απο τα πομολα.
Εις υγειαν των τριτων. Ειναι αυτο που λεμε "θα φανε και (απο) τα πομολα", "καθε ζωη μετραει" κλπ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατι να το κανω εγω? Το εχουν κανει αλλοι. Κοινη λογικη. Ψαξε σιντισι κλπ

Smoking-related illness in the United States costs more than $300 billion each year,

In 2019, revenues from tobacco tax amounted to 12.46 billion U.S. dollars.
Όταν τα έξοδα για την υγεία φτάνουν τα 4 τρις, τα 300 δις μοιάζουν πολύ μικρό ποσοστό. Επίσης 12.46 δις από φόρους σε χώρα σαν την αμερική σημαίνει ότι καπνίζουν ελάχιστοι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
. Επίσης 12.46 δις από φόρους σε χώρα σαν την αμερική σημαίνει ότι καπνίζουν ελάχιστοι
Και? Ενας καπνιστης κοστιζει πολλαπλασια. Μα εχετε ιδεα τι κοστιζουν οι smoking related diseases? Ποσο κοστιζει η θεραπεια καρκινου πνευμονα πχ για μερικα χρόνια? Εχετε ιδεα οτι μερικες χιλαδες €/μηνα ποσο κανουν για 4 χρονια πχ?Το απευχομαι για ολους εννοειται κ δεν ειμαι καθολου αντικαπνιστης. Αλλα οχι κ ισοτιμοι με τους τιμιοτατους τζογαδορους. Αυτοι μονο πληρωνουν κ δεν ξοδευουν. Μονο αυτοι δικαιουνται αγαλμα. Γνωμη μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
. Αλλα οχι κ ισοτιμοι με τους τιμιοτατους τζογαδορους. Αυτοι μονο πληρωνουν κ δεν ξοδευουν. Μονο αυτοι δικαιουνται αγαλμα. Γνωμη μου.
Τιμιοτατοι μεν, κακομοιρηδες πλεμπαιοι δε. Ο υπερτατος τζογος γινεται ξεπλενοντας μαυρα λεφτα σε εργα τεχνης που περιμενουν τυλιγμενα στα υπογεια των θυριδων των τραπεζων (μια επισκεψη αρκει για να πεισει) χωρις καμια συνεισφορα στην οικονομια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και? Ενας καπνιστης κοστιζει πολλαπλασια. Μα εχετε ιδεα τι κοστιζουν οι smoking related diseases? Ποσο κοστιζει η θεραπεια καρκινου πνευμονα πχ για μερικα χρόνια? Εχετε ιδεα οτι μερικες χιλαδες €/μηνα ποσο κανουν για 4 χρονια πχ?Το απευχομαι για ολους εννοειται κ δεν ειμαι καθολου αντικαπνιστης. Αλλα οχι κ ισοτιμοι με τους τιμιοτατους τζογαδορους. Αυτοι μονο πληρωνουν κ δεν ξοδευουν. Μονο αυτοι δικαιουνται αγαλμα. Γνωμη μου.
Ένας υγιής μη καπνιστής μπορεί να φτάσει τα 103 χρόνια ζωής, και αν έχει πάρει σύνταξη στα 55 που στην Ελλάδα δεν είναι τόσο περίεργο, στο τέλος της ζωής του να έχει κοστίσει όσο το μισό εξοπλιστικό πρόγραμμα που υπέγραψε η χώρα μας με την Γαλλία. Επίσης μπορεί να μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία για το παραμικρό και να στερεί πόρους και χρόνο από νεότερους και εργαζόμενους που δεν έχουν αυτή την ευχέρεια. Αν συνυπολογίσουμε ότι στην διάρκεια της υγιούς ζωής του συμμετείχε και σε κανένα σύλλογο μπάντμιντον ή χόκευ που χρηματοδοτούνταν από την πολιτεία ή χάθηκε σε πεζοπορία στον Όλυμπο και σηκώθηκαν πούμα για να τον βρουν, τότε νομίζω τα έξοδα του καπνιστή είναι μάλλον αστεία.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Γιατι να το κανω εγω? Το εχουν κανει αλλοι. Κοινη λογικη. Ψαξε σιντισι κλπ

Smoking-related illness in the United States costs more than $300 billion each year,

In 2019, revenues from tobacco tax amounted to 12.46 billion U.S. dollars.
Δεν βρηκα αναλυτικα στοιχεια του τι μετραει αλλα λιγο που το εψαξα μετρα το κοστος της θεραπειας ολων των ασθενειων οπως καρκινο του πνευμονα, διαβητη κ.λ.π. ειτε εισαι καπνιστης ειτε οχι. Επισης εχω την αισθηση πως δεν μετρα το αμεσο κοστος ολων αυτων θεραπειων αλλα και το εμμεσο οπως πιθανον μεροκαματα γιατρων, νοσηλευτικου προσωπικου πιθανες μελετες για προληψη κ.τ.λ που πληρωνονται και απο τις εισφορες μας. Επισης μετρα και εμμεσα κοστη οπως μειωση παραγωγικοτητας και δεν ξερω εγω τι αλλο. Να βαλουμε τοτε και τα αλλα λεφτα που πληρωνουν οι καπνιστες μεσω των εισφορων τους για το συστημα υγειας και τις συνταξεις που γλιτωνουν τα κρατη απο τον μικροτερο μεσο ορο ζωης των καπνιστων και να ξανακανουμε την σουμα. Καλο θα ηταν παντως να βλεπαμε τι υπολογιζουν σε αυτο το smoking-related diseases in the United States cost γιατι νομιζω πως χρεωνονται ασυμμετρα πολλα κοστη που θα υπηρχαν ουτως ή αλλως. Επισης κατι μου λεει οτι στα κοστη μπαινουν και τα τρελλα κερδη του ιδιωτικου τομεα υγειας στην Αμερικη. Καπου διαβαζα οτι στην Ελλαδα πληρωνουμε κατα κεφαλην αρκετα περισσοτερα λεφτα απο τον ευρωπαιο για την χρηματοδοτηση της υγειας μας κατι μου λεει πως δεν φταιει που ειμαστε πιο καπνιστες ή πιο φιλασθενοι απο τους υπολοιπους ευρωπαιους αλλα οτι γινεται τρελλο φαγοποτι. Τελος παντων εγω ειμαι και απο τα τρια για να μην μπορει κανεις να μου κουνα το δαχτυλο! :p

Εδιτ: Τώρα είδα ότι για τις συντάξεις έγραψε πιο πάνω και ο Μπορεαλις!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom