The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.151
Είναι επίσης νέα γλωσσική μόδα να κόβεται το τελικό ν εκεί που χρειάζεται στον προφορικό; Πχ πάμε στη πόλη, να κάτσουμε στη κουζίνα. Ακούγεται συχνά και από παρουσιαστές στην τηλεόραση που έχουν τα ελληνικά ως πρώτη γλώσσα.
Αυτο το διδασκεσαι σε μαθηματα ορθοφωνιας, ειναι ειδικο μαθημα το πως προφερεις το καταληκτικο ν μπροστα απο τα χειλικα η τα λαρυγγικα συμφωνα. Πολυ πιθανο να ειναι γραμμενο και να μην το "βλεπουν" ωστε να το τοποθετησουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.582
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μη συγχυζεσαι (και ειδικα σοβαρα). Στα φορουμ και τα σοσιαλ μιντια δεν γραφουν οι ανθρωποι ως επαγγελματιες του λογου, κοινως δεν πληρωνονται για να γραφουν σωστα. Εχουν δικαιωμα να γραφουν οι δυσλεκτικοι, οι δυσορθογραφοι, οσοι δεν τελειωσαν το σχολειο, οσοι εκαναν κοπανες στη γλωσσα, οσοι ηταν καλοι κυριως στα μαθηματικα (και δεν θα σου την πουν επειδη δεν ξερεις τριγωνομετρια) , οι ξενοι η οσοι μεγαλωσαν σε διγλωσσο η τριγλωσσο περιβαλλον και εχουν μια συγχυση με τους κανονες.
Αλιμονο, εδω βλεπουμε συγγραφεις που γραφουν ασυντακτα. Αυτο εμενα με ενοχλει ακομη πιο πολυ, πχ μου γυριζει το ματι με τη λανθασμενη χρηση του κομματος και του καταληκτικου ν, αλλα μονο σε επαγγελματιες του λογου.
Συμφωνώ απολύτως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.151
Συμφωνώ απολύτως.
Δεν ξερω τι παιζει σε αλλες χωρες, αλλα κυριως εδω το θεωρουμε κατι σαν ιερο τοτεμ το να μιλας και να γραφεις αψογα ελληνικα αλλα κυριως το φαινομενο να υφιστασαι bullying αν δεν το καταφερνεις για ολους τους παραπανω λογους. Εν τω μεταξυ εχουμε δει δυσλεξικους να κανουν φοβερες καριερες σε τομεις που ο χειρισμος της γλωσσας δεν ηταν το ζητουμενο, αρκει να ειχαν την ψυχικη αντοχη να αντιμετωπισουν το "πως γραφεις ετσι" σε ολη τους τη σχολικη ηλικια και να μην πεσουν ψυχολογικα. Κριμα ειναι.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.759
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η γλώσσα έχει δική της «ζωή». Δεν μπαίνει σε καλούπια και αποδεδειγμένα οι όποιες επίσημες ή μη παρεμβάσεις ποτέ δεν κατάφεραν να αναστρέψουν τις όποιες αλλαγές, στρεβλώσεις ή έξωθεν επηρεασμούς.
Επίσης μαθαίνοντας ξένες γλώσσες, κυρίως από τα ισπανικά και τα τα γαλλικά διαπίστωνα διαρκώς την ύπαρξη ιδιωματικών φράσεων πανομοιότυπων ή ελαφρά διαφορετικών με τις ελληνικές. Φράσεων βαθιά ριζωμένων στην χρήση της νέας ελληνικής αλλά και των προγενέστερων ελληνικών.
Ψάχνοντας λίγο (αρκετά επιφανειακά θα έλεγα) διαπίστωσα πως η διαδρομή ήταν κυρίως από τις ξένες γλώσσες προς τα ελληνικά ιδιαίτερα από τα Γαλλικά. Συζητώντας με έναν φίλο που έχει κάνει σπουδές στις Ευρωπαϊκές γλώσσες μου είπε πως την εποχή προ του 1ου Παγκοσμίου πολέμου αλλά και στον μεσοπόλεμο η ελληνική αστική τάξη «μετέφραζε» γαλλικές φράσεις αυτούσια στα ελληνικά όπως ακριβώς γίνεται τα τελευταία χρόνια με τα αγγλικά.
Πέρα από αυτό όμως και εγώ αισθάνομαι ενόχληση με την κακή χρήση των ελληνικών, τα κείμενα με όλα τα γράμματα κεφαλαία, τα κείμενα χωρίς τόνους ή με όλα τα γράμματα bold, την κακή χρήση εκφράσεων από αυτούς που τις χρησιμοποιούν μόνο για εντυπωσιασμό κλπ.
Δικιά μου βέβαια τρέλα, αλλά καταλαβαίνω την @ludovica καθώς κι εγώ είμαι αρκετά ψυχαναγκαστικός.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Απ ότι έχω διαπιστώσει οι κοινές φράσεις προέρχονται κυρίως από την Βίβλο και την ελληνική μυθολογία.
Τα σοβαρά λάθη συνήθως δεν είναι αποτέλεσμα δυσλεξίας. Όταν η άλλη γράφει ένα σεντόνι σε ολοσωστα ελληνικά αλλά κάπου σου πετάει για την ενδιαφέρον σειρά, εκεί την έπιασε η δυσλεξία;
Τα λέω εδώ γιατί δεν ξέρω να τα πω χωρίς να μειώσω, πληγωσω ή προσβάλλω κάποιον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.151
Απ ότι έχω διαπιστώσει οι κοινές φράσεις προέρχονται κυρίως από την Βίβλο και την ελληνική μυθολογία.

Τα σοβαρά λάθη συνήθως δεν είναι αποτέλεσμα δυσλεξίας. Όταν η άλλη γράφει ένα σεντόνι σε ολοσωστα ελληνικά αλλά κάπου σου πετάει για την ενδιαφέρον σειρά, εκεί την έπιασε η δυσλεξία;
Τα λέω εδώ γιατί δεν ξέρω να τα πω χωρίς να μειώσω, πληγωσω ή προσβάλλω κάποιον.
Δεν μπαινει καταληκτικο ν πριν το Β, κι εμεις υπομονη κανουμε :p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.018
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μη συγχυζεσαι (και ειδικα σοβαρα). Στα φορουμ και τα σοσιαλ μιντια δεν γραφουν οι ανθρωποι ως επαγγελματιες του λογου, κοινως δεν πληρωνονται για να γραφουν σωστα. Εχουν δικαιωμα να γραφουν οι δυσλεκτικοι, οι δυσορθογραφοι, οσοι δεν τελειωσαν το σχολειο, οσοι εκαναν κοπανες στη γλωσσα, οσοι ηταν καλοι κυριως στα μαθηματικα (και δεν θα σου την πουν επειδη δεν ξερεις τριγωνομετρια) , οι ξενοι η οσοι μεγαλωσαν σε διγλωσσο η τριγλωσσο περιβαλλον και εχουν μια συγχυση με τους κανονες.
Αλιμονο, εδω βλεπουμε συγγραφεις που γραφουν ασυντακτα. Αυτο εμενα με ενοχλει ακομη πιο πολυ, πχ μου γυριζει το ματι με τη λανθασμενη χρηση του κομματος και του καταληκτικου ν, αλλα μονο σε επαγγελματιες του λογου.
Και εγω συμφωνω απολυτα! Μαλιστα εμενα δεν με ενοχλει ουτε σε επαγγελματιες του λογου τις περισσοτερες φορες. Θυμαμαι τον Φουντη εναν αρθρογραφο στα αθλητικα της Ελευθεροτυπιας προ δεκαπενταετιας περιπου. Ο τυπος σχεδον καθημερινα αρθρογραφουσε για τα συντακτικα λαθη των εκφωνητων ποδοσφαιρικων αγωνων. 'Ασε μας ρε αδερφε μιλα εσυ 90 λεπτα ακαταπαυστα και μην κανεις λαθη που εχεις κανει καριερα δημοσιογραφου απο τα λαθη τους'.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το θέμα που συζητάτε είναι πολυδιάστατο. Προφανώς δεν είναι κακό να αφομοιώνεις κάποιες λέξεις η εκφράσεις από άλλες γλώσσες, όπως δεν είναι και κακό να γίνονται μικρολαθάκια.
Τα τελευταία χρόνια όμως έχουμε πάει στο άλλο άκρο, έχουμε στήσει την Ελληνική γλώσσα στο τοίχο και τη πυροβολάμε ασταμάτητα, είτε με εξειδικευμένες αγγλικούρες(κυπριακή θα τη κάνουμεσε λίγο), είτε με κραυγαλέα ορθογραφικά λάθη.
Βλέπεις ανθρώπους να έχουν θέση και άποψη, αλλά να μη μπορουν να γράψουν σωστά τη λέξη πατάτα για παράδειγμα. Βλέπεις σπουδαγμένο κόσμο να μη μπορεί να εκφραστεί πλέον στα Ελληνικά. Βλέπεις τη διαφορά επιπέδου σε όλες τις διαστάσεις τη;, απλά και μόνο παρακολουθώντας μια ταινία η σειρά προηγουμένων δεκαετιων για παράδειγμα σε αντιδιαστολή με μια τωρινή. Η διαφορά στο λόγο των ανθρώπων είναι παραπάνω από εμφανέστατη.
Συμφωνώ απόλυτα με τον @gkalla καθώς κι εγώ όσο περνούν τα χρόνια γίνομαι ψυχαναγκαστικός με κάτι τέτοια, ωστόσο θεωρώ το πρόβλημα προκύπτει (και αυτό) από την έλλειψη μόρφωσης, κοινωνικής και μη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.151
Βλέπεις ανθρώπους να έχουν θέση και άποψη, αλλά να μη μπορουν να γράψουν σωστά τη λέξη πατάτα για παράδειγμα. Βλέπεις σπουδαγμένο κόσμο να μη μπορεί να εκφραστεί πλέον στα Ελληνικά.
Εγω που δεν βαζω και τονους:

aadab13baffe005e950f13bec06d4cdd.0.jpg
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Με την ευκαιρία εμένα και τα λαρυγγικα και και τα χειλικα σύμφωνα που ανέφερες πιο πάνω μου ακούγονται κινέζικα αλλά ας μη συνεχίσουμε τη συζήτηση και σκοτώσουμε κανέναν ανυποψίαστο που θα μπει εδώ από την βαρεμάρα .
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.118
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom