The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.506
Δεν θα καθήσει κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, δεν θα συμβεί τίποτα και δεν θα αλλάξει κάτι...

Το μόνο που μου περνάει απ'το μυαλό μου, είναι να εκπαιδευτω σε συνθήκες πρόληψης, πρώτων βοηθειών, αποκλεισμού, πυρκαγιάς, πλυμμηρας, μήπως μπορέσω να σώσω τους δικούς μου,το βιος μου, κάποιους τριγύρω μετέπειτα.

Η Ελλάδα αυτή την στιγμή αντιμετωπίζει την ωμή αλήθεια....Δεν υπάρχει κράτος, δεν κάνει κάτι σχετικά με την φωτιά,το μόνο που μπορεί να στέλνει όλες τις αστυνομικές δυνάμεις,που έχει πάμπολλες,να βγάζουν τον κοσμακη απ'τα σπίτια ακόμη και παρά την θέληση του (κάτι που φυσικά είναι καλό) και θα περιμένει βοήθεια άλλων χωρών μηηηηην τυχόν.

Σώσον εαυτό σωθητο και προετοιμασία για την πραγματικότητα,δλδ τα χειρότερα.

Ίσως επανεκτιμηθουν πολλά πράγματα...

Δυστυχώς,θα θελα να βοηθήσω, αλλά είμαι παντελώς ανίκανος εδώ που είμαι...

Τι μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να ανοιχθεί ή να προταθεί, ένας λογαριασμός για τους πυροπληκτους ώστε όποιος θέλει να βοηθήσει... ούτε εγώ να τον ανοίξω φυσικά, ούτε το φόρουμ, αν και θεωρώ πως θα ανοιχτούνε...

Κρίμα, αλλά ίσως έτσι η φύση παίρνει τις "ανάσες" απ'τον μεγαλύτερο εχθρό της που τον θεωρούσε αδελφικό της φίλο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τι μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να ανοιχθεί ή να προταθεί, ένας λογαριασμός για τους πυροπληκτους ώστε όποιος θέλει να βοηθήσει... ούτε εγώ να τον ανοίξω φυσικά, ούτε το φόρουμ, αν και θεωρώ πως θα ανοιχτούνε...
Είχε ανοιχτεί και για τη φωτιά της Ηλίας και εξελίχθηκε σε σκάνδαλο. Η πολιτεία και εμείς που θα ελέγχουμε και θα πιέζουμε πρέπει να τους αποζημιώσει και να επιληφθει και όλων των αλλων (δασικοί χάρτες, αναδασωσεις, αντιπλημμυρικα).
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.506
Είχε ανοιχτεί και για τη φωτιά της Ηλίας και εξελίχθηκε σε σκάνδαλο. Η πολιτεία και εμείς που θα ελέγχουμε και θα πιέζουμε πρέπει να τους αποζημιώσει και να επιληφθει και όλων των αλλων (δασικοί χάρτες, αναδασωσεις, αντιπλημμυρικα).
Όπου υπάρχει "πολιτεία" σ'αυτή την χώρα στο δικό μου μυαλό απ'ευθείας σημαίνει -χ- .

Ίσως κάποιος εθελοντικός οργανισμός εννοούσα ή κάποιος σύλλογος, δυστυχώς η πολιτεία με τον πολίτη έχει κάκιστες έως τιμωρητικες σχέσεις.

Τα υπόλοιπα, αναδασώσεις κλπ, πιστεύω θα γίνουν όχι όμως απ'την πολιτεία...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όπου υπάρχει "πολιτεία" σ'αυτή την χώρα στο δικό μου μυαλό απ'ευθείας σημαίνει -χ- .

Ίσως κάποιος εθελοντικός οργανισμός εννοούσα ή κάποιος σύλλογος, δυστυχώς η πολιτεία με τον πολίτη έχει κάκιστες έως τιμωρητικες σχέσεις.

Τα υπόλοιπα, αναδασώσεις κλπ, πιστεύω θα γίνουν όχι όμως απ'την πολιτεία...
Α μάλιστα. Περίμενε εσύ την ιδιωτική πρωτοβουλία. Με τη μηδενική υποδομή και τεχνογνωσία και με μεγάλη επιθυμία για κέρδος, που τα λεφτά θα τα πάρει πάλι από το κράτος για να κάνει ο, τι κάνει.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.506
Α μάλιστα. Περίμενε εσύ την ιδιωτική πρωτοβουλία. Με τη μηδενική υποδομή και τεχνογνωσία και χωρίς καμία επιθυμία για κέρδος που τα λεφτά θα τα πάρει πάλι από το κράτος για να κάνει ο, τι κάνει.
Επειδή νομίζω πας αλλού την κουβέντα... δεν περιμένω τίποτα και από κανέναν, αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Όποιος επίσης διαβάζει αυτό το μνμ, υπάρχουν σύλλογοι όπου μπορείς να λάβεις μέρος,σε μια διάσχιση ποταμού με τα πόδια, ώστε να καταλάβεις το ήσυχο ρυάκι που βλέπεις τι στροφορμες δημιουργούνται στον πάτο του,να κατέβεις πεζός πάντα,μια πλαγιά βουνού που σου φαίνεται ότι θα γκρεμοτσακιστεις,τα βασικά,μην αμελούμε πυροσβεστήρα φαρμακείο σε σπίτι αμάξι,και άλλα που όλοι μας έχουμε το ίντερνετ να μας κατατοπίσει αναλόγως.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή νομίζω πας αλλού την κουβέντα... δεν περιμένω τίποτα και από κανέναν, αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Όποιος επίσης διαβάζει αυτό το μνμ, υπάρχουν σύλλογοι όπου μπορείς να λάβεις μέρος,σε μια διάσχιση ποταμού με τα πόδια, ώστε να καταλάβεις το ήσυχο ρυάκι που βλέπεις τι στροφορμες δημιουργούνται στον πάτο του,να κατέβεις πεζός πάντα,μια πλαγιά βουνού που σου φαίνεται ότι θα γκρεμοτσακιστεις,τα βασικά,μην αμελούμε πυροσβεστήρα φαρμακείο σε σπίτι αμάξι,και άλλα που όλοι μας έχουμε το ίντερνετ να μας κατατοπίσει αναλόγως.
Για τέτοια ναι μια χαρά είναι οι σύλλογοι. Εγώ κατάλαβα ότι θα τους αφήσουμε να πάρουν και τα αντιπλημμυρικα πχ
 

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.506
Για τέτοια ναι μια χαρά είναι οι σύλλογοι. Εγώ κατάλαβα ότι θα τους αφήσουμε να πάρουν και τα αντιπλημμυρικα πχ
Δεν γνωρίζω με τέτοια "έργα" τι συμβαίνει ή τι θα πρέπει να συμβεί, υπάρχουν αρμόδιοι γι αυτά.

Εγώ λέω για άμεση ανθρώπινη ανάγκη, όπως κάνει ο κωμικός Μαλιάτσης, άμεσα, χθές και σήμερα, αναλόγως τις υποδείξεις των ειδικών και όχι αυθαίρετα...

Screenshot_20210806-101154~2.png


Αυτό έχω στο μυαλό μου ιδιωτικές πρωτοβουλίες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Δεν γνωρίζω με τέτοια "έργα" τι συμβαίνει ή τι θα πρέπει να συμβεί, υπάρχουν αρμόδιοι γι αυτά.

Εγώ λέω για άμεση ανθρώπινη ανάγκη, όπως κάνει ο κωμικός Μαλιάτσης, άμεσα, χθές και σήμερα, αναλόγως τις υποδείξεις των ειδικών και όχι αυθαίρετα...

View attachment 362982

Αυτό έχω στο μυαλό μου ιδιωτικές πρωτοβουλίες...
Αυτο λεγεται αλληλεγγυη. Ιδιωτικη πρωτοβουλια γιατι? οταν πληρωνεις φορους για υποδομες αλλα δεν γινονται, λεγεται εξαπατηση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
πραγματικά αναρωτιέμαι αν όλη αυτή η καταστροφή που κατακαίγεται η χώρα, τα δάση, τα σπίτια, οι επιχειρήσεις, τα ζώα, θα μείνει ατιμώρητη όπως τόσες προηγούμενες
Θα μείνει ατιμώρητη όπως τόσες προηγούμενες.

Κι εμείς θα είμαστε εδώ, κάθε μα κάθε καλοκαίρι να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια, περί τιμωρίας και απόντων υπευθύνων, μιας και σ' αυτή τη γωνιά του πλανήτη η λέξη πρόληψη είναι παντελώς άγνωστη, όπως και η λέξη τσίπα.

Πόσες φορές το 'χουμε ζήσει αυτό το έργο άραγε;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παιδια απο ενα σημειο και μετα ΔΕΝ ΜπΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙπΟΤΑ
εχεις δεν εχεις κρατος...πλεον κοιτας να σωσεις ανθρωπινες ζωες...γιατι ειναι το πιο σημνατικο
και στην ΓΕρμανια που λιγοτερο η περισσοτερο ειναι πιο οργανωμενα απο Eλλαδα δειτε ποσοι χαθηκαν απο μια πλημμυρα...δειτε Καναδα ΗπΑ τι γινεται με φωτιες....

στην προηγουμενη δουλεια μου που ημουνα και υπευθυνος πυρασφαλειας, σε οτι εκπαιδευση μας ειχε κανει η πυροσβεστικη εκει κατεληγαν ολα
νο1 : αντθρωπινες ζωες

και απο ενα σημειο και μετα σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορεις να κανεις τιποτα

τωρα βεβαια στην ελλαδα εινα πολλα στραβα στο θεμα προληψη, ενημερωση, υπευθυνοτητα, κλπ κλπ
εκει εχουμε μεγαλο προβλημα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom