The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κουίζ.
Σε τι διαφέρει η αλλαγή του Συντάγματος με την επιβολή περιοριστικών μέτρων και επίβλεψη των μέτρων από την αστυνομία; Μέτρων που θα ισχύουν για πάντα.
Με την επιβολή των μέτρων στην Κίνα για λίγες εβδομάδες. Με την επίβλεψη των μέτρων από τον στρατό. Μίλησα για Ισπανία που εδώ έχουμε βασιλιά και η αστυνομία είναι όπως η παλιά η δικιά μας η χωροφυλακή. Δηλαδή στρατός. Τα φιλιά μου. Σήμερα έχω γενέθλια και πάω να περπατήσω στο βουνό να ξεχάσω που έγινα 62.
Χρόνια σου πολλά! Ό,τι επιθυμείς να το 'χεις!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ξεχνάμε τις δυτικότατες Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία. Επιλέγουμε να αγνοούμε ότι αυτό που έκρινε ως τώρα το αποτέλεσμα σε αυτές τις χώρες (και στις ασιατικές) δεν είναι η σκληρότητα των μέτρων. Είναι η διατήρησή τους μέχρι να εκριζωθεί ο ιός και η διατήρηση των συνόρων κλειστών με μεγάλη επιδημιολογική επιφυλακή στη συνέχεια.

Θυμίζω ότι και μια μικρή χώρα της ΕΕ στα νοτιοανατολικά είχε πρακτικά πετύχει την εκρίζωση περσι το Μάιο, αλλα μετά ανοιξαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, όχι μόνο τα σύνορα, γιατι "είμαστε στην Ευρώπη", "ο ιός θα φύγει το καλοκαίρι" κλπ. Δεν ειρωνεύομαι, όλοι είχαμε την ελπίδα ότι τα πράγματα θα πάνε κάλα από το καλοκαίρι και μετά, και όλοι είμαστε τωρα μετά Χριστον προφήτες δυστυχώς....
Αντιληπτό αυτό που λες, αλλά μιλάμε για ανόμοιες καταστάσεις. Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία αμιγώς νησιωτικές χώρες, άρα δεν έχουν να ελέγξουν χερσαία σύνορα, με lockdown Απρίλιο-Ιούνιο άνευ προηγουμένου σε περιοχές που είχαν 10-15 κρούσματα ημερησίως, άλλες τελείως οικονομίες από εμάς, μηδαμινή φτώχεια, μικρή εξάρτηση σε εισαγωγές.. Και μην ξεχνάμε ότι η πρωθυπουργός της Νέας Ζηλανδίας μίλησε για quarantine concentration camps.

Ποιος μπορεί να κάνει το μοντέλο Σουηδίας, όταν μιλάμε για έναν λαό που εκτός Στοκχόλμης και Μάλμε, οι υπόλοιποι μένουν σε αποστάσεις 5χλμ ο καθένας και πρακτικά έχουν μηδαμινές κοινωνικές επαφές εκτός οικόγενειας;

Βέλγιο-Ολλανδία: Γειτονικές χώρες, αντίστοιχου μεγέθους και νοοτροπίας, ακολούθησαν τελείως διαφορετικές πρακτικές και τα νούμερα μέχρι στιγμής δικαιώνουν αυτούς που ακολούθησαν πιο χαλαρά μέτρα (Ολλανδία). Μόνο από τις γιορτές και μετά στην Ολλανδία που έχουν κλείσει όλα τα μαγαζιά, αλλά χωρίς SMS και τέτοια που έχουμε εδώ.

Κοινώς, είναι λάθος προσέγγιση το να κοιτάμε το τι κάνουν τελείως διαφορετικές χώρες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Να σου στείλω 2 πιτόγυρα να ξεχάσεις πιο γρήγορα; :lol:
Χρόνια καλά!
Στο χωριό μου λένε, μην τάξεις σε μικρό και σε τρελό.
Εγώ θα το παραφράσω λίγο. Μην τάξεις σε μικρό και σε χοντρό.
Εγώ μικρός δεν είμαι. :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο χωριό μου λένε, μην τάξεις σε μικρό και σε τρελό.
Εγώ θα το παραφράσω λίγο. Μην τάξεις σε μικρό και σε χοντρό.
Εγώ μικρός δεν είμαι. :haha:
:haha:
Στο στέλνω διαδικτυακά, όχι για άλλον λόγο, απλά με κούριερ θα αργήσει!

gibnad1557991955278.jpg
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Αντιληπτό αυτό που λες, αλλά μιλάμε για ανόμοιες καταστάσεις. Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία αμιγώς νησιωτικές χώρες, άρα δεν έχουν να ελέγξουν χερσαία σύνορα, με lockdown Απρίλιο-Ιούνιο άνευ προηγουμένου σε περιοχές που είχαν 10-15 κρούσματα ημερησίως, άλλες τελείως οικονομίες από εμάς, μηδαμινή φτώχεια, μικρή εξάρτηση σε εισαγωγές.. Και μην ξεχνάμε ότι η πρωθυπουργός της Νέας Ζηλανδίας μίλησε για quarantine concentration camps.

Ποιος μπορεί να κάνει το μοντέλο Σουηδίας, όταν μιλάμε για έναν λαό που εκτός Στοκχόλμης και Μάλμε, οι υπόλοιποι μένουν σε αποστάσεις 5χλμ ο καθένας και πρακτικά έχουν μηδαμινές κοινωνικές επαφές εκτός οικόγενειας;

Βέλγιο-Ολλανδία: Γειτονικές χώρες, αντίστοιχου μεγέθους και νοοτροπίας, ακολούθησαν τελείως διαφορετικές πρακτικές και τα νούμερα μέχρι στιγμής δικαιώνουν αυτούς που ακολούθησαν πιο χαλαρά μέτρα (Ολλανδία). Μόνο από τις γιορτές και μετά στην Ολλανδία που έχουν κλείσει όλα τα μαγαζιά, αλλά χωρίς SMS και τέτοια που έχουμε εδώ.

Κοινώς, είναι λάθος προσέγγιση το να κοιτάμε το τι κάνουν τελείως διαφορετικές χώρες.
Συμφωνώ, απαντούσα σε παραπάνω σχολια με συγκρισεις όπως αυτό:

Ειλικρινά τώρα το λες αυτό;!; Είδαμε και τις άλλες χώρες τι καλά που τα καταφέρνουν με τα lockdown τους.

Οι Ρώσοι, οι Ουκρανοί, οι Σέρβοι, πως διάολο τα καταφέρνουν και ζουν μια νορμάλ καθημερινότητα (με περιορισμούς τύπου απαγόρευση αθλητικών events, συναυλιών και υποχρεωτική μάσκα σε εσωτερικούς χώρους) οοολο αυτό το διάστημα, μέσα στο καταχείμωνο;
Λέω απλά ότι θεωρώ πως η μόνη συνταγή επιτυχίας ήταν (είναι; ) η εκρίζωση του ιού, και αυτή δεν απαιτεί απαραιτήτως στρατό στους δρόμους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
View attachment 339258
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Υγεία σε όλους μας.
Άργησα να ευχηθώ αλλά εύχομαι έστω και με καθυστέρηση! Πολύχρονος με υγεία και αν είναι δυνατόν σύντομα επιστροφή σε μικρές και μεγάλες ταξιδιωτικές εξορμήσεις!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ναι δεν είναι σε καραντίνα η Γαλλία. Τα καταστήματα δουλεύουν κανονικά. Μπορείς να μετακινηθείς ακόμα και για τουρισμό σε οποιαδήποτε πόλη.
Ενδιαφέρον...Ακόμα και χώρες με περισσότερα κρούσματα, δεν έχουν τόσο αυστηρά μέτρα όσο εμείς τελικά....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom