The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή στην Ιταλία μπορείς να κάτσεις αραχτός σε τραπέζι μέχρι τις 18.00 μετά πρέπει να είσαι όρθιος μέχρι τις 22.00 (γιατί άραγε; Μην κολλήσεις μεταξύ 6-10; ) Κι αυτό το λένε οι επιστήμονες; Το έχω απορία.
Προφανως για αποφυγη δειπνου το λενε. Μαζευεται περισσοτερος κοσμος για δειπνο η να πιει στα μπαρ το βραδυ παρα το μεσημερι, αυτο ειναι εμφανες. Σιγουρα δεν υπαρχει τοσο συνωστισμος οσο πριν. Ολα αυτα εχουν μικρη σημασια αν οι πολιτες δεν κατανοουν κ δεν συναινουν. Το πρωι βλεπεις παρεες νεαρων σε γκρουπακια των 10-15 για σχολειο χωρις μασκες κλπ. Δεν μεταδιδουν τοσο αλλα ο παππους (η εμεις) μπορει να παει αδιαβαστος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΔΕΝ ειπώθηκε ότι η έκδοση του θα εξαρτηθεί από τις αποφάσεις πανευρωπαικά)
Δεν ειπωθηκε αλλα εννοουνταν. Γιατι να εκδοθει ενα πιστοποιητικο που δεν ειναι σαφης η χρηση του ακομα? Η να εκδωσουν ενα κ μετα να αλλαξουν οι προδιαγραφες κ να ζηταμε δευτερο? Προς το παρον δεν απαιτειται πουθενα, δεν δινει κανενα πλεονεκτημα σε κανενα. Η βαση δεδομενων υπαρχει, οποτε θελουν, οποτε υπαρχει μια συμφωνια το εκδιδουν, δεν ειναι κατι σημαντικο νομιζω. Μπορεις να τυπωσεις κ μονη σου την επιβεβαιωση των ραντεβου αν θελεις ενα ενθυμιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Εχουν εμφανιστει κατι μικρες αγγελιες απο επιχειρηματιες του τουρισμου που ζητανε πιστοποιητικο εμβολιασμου ως προυποθεση προσληψης. Φυσικα ειναι στοκοι αφου οι ηλικιες των εργαζομενων δεν εμβολιαζονται, αλλα πρεπει να διευκρινιστει πρωτα οτι δεν θα χρησιμοποιειται αυθαιρετα απο τον καθε στοκο. Μαλλον χρειαζεται αναμονη για το πλαισιο πρωτα. Δεν ειναι μονο τα ταξιδια το ζητημα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Εγω έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο απο την πλατφόρμα χθες.. μην παραπληροφορείτε ρε τον κόσμο .. 1η δόση Φλεβάρη 2η τον Μάιο... Μητσοτάκη είμαι μαζί σου φτου φτου φτου...
Της Οξφόρδης λέμε όχι με την πλέμπα (αν και δω που τα λέμε είναι τόσο φθηνό που είναι για την πλέμπα.. Οξφόρδη με μπέρδεψες).. Ελπίζω να μην γίνω σαν το avatar μου...
Πέρα απο την πλάκα αυτο βγηκε αλλά και της τζόνσον για να μπορεί και ο τρίτος κόσμος να έχει προσβαση σε εμβόλιο ενάντια στον κορονοϊο..

ΥΓ..πριν το τέλος Φεβρουαρίου θα σας πω αν φύτρωσε τίποτε πάνω μου..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Πάντως εδώ υπάρχει το πιστοποιητικό-ενημερωτικό εμβολιασμών, αλλά η χρήση του είναι
για ιατρικούς λόγους ή ενημερωτικούς. Το παίρνεις ον λαιν από το σύστημα υγείας. Πχ.
vacunes_page-0001.jpg

ενημερώνεται άμεσα αν υπάρχει κάποιο καινούργιο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εγω έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο απο την πλατφόρμα χθες.. μην παραπληροφορείτε ρε τον κόσμο .. 1η δόση Φλεβάρη 2η τον Μάιο... Μητσοτάκη είμαι μαζί σου φτου φτου φτου...
Της Οξφόρδης λέμε όχι με την πλέμπα (αν και δω που τα λέμε είναι τόσο φθηνό που είναι για την πλέμπα.. Οξφόρδη με μπέρδεψες).. Ελπίζω να μην γίνω σαν το avatar μου...
Πέρα απο την πλάκα αυτο βγηκε αλλά και της τζόνσον για να μπορεί και ο τρίτος κόσμος να έχει προσβαση σε εμβόλιο ενάντια στον κορονοϊο..

ΥΓ..πριν το τέλος Φεβρουαρίου θα σας πω αν φύτρωσε τίποτε πάνω μου..
Κράτα μας ενήμερους για το ΥΓ :) ΄Εχω συγγενή που έκλεισε για μέσα Μαρτίου και Ιούνιο και φοβάται πολύ..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Κράτα μας ενήμερους για το ΥΓ :) ΄Εχω συγγενή που έκλεισε για μέσα Μαρτίου και Ιούνιο και φοβάται πολύ..

Υπάρχει αυτός ο φόβος σε αρκετούς απο ότι αντιλαμβάνομαι και στο περιβάλλον μου ακόμα και η σύζυγος μετά τα σημερινά γεγονότα με την νοσηλεύτρια στην Κέρκυρα αρχίζει να κάνει πίσω.. Και μια πολυ γνωστή μας φαρμακοποιός δεν θέλει να το κάνει και γενικά αρχίζω να νοιώθω μειοψηφία..

Υπάρχει εμβόλιο ή και φάρμακο χωρίς παρενέργειες ;; ΟΧΙ
Υπάρχει πιο ενεργητικός τρόπος άμυνας περα απο τον παθητικό τρόπο με μάσκες και αντισηπτικά;; ΟΧΙ
Είσαι σίγουρος 1000% ότι δεν θα πάθεις τίποτα ;; ΟΧΙ
Είσαι σίγουρος 1000% ότι αν δεν το κάνεις δεν θα πάθεις τίποτα;; ΟΧΙ
Είσαι σίγουρος οτι μετα το εμβόλιο δεν θα κολλήσεις αυτόν ή τα νέα στελέχη του;;ΟΧΙ ..αλλά πιο σίγουρος απο το να μην το κάνω καθόλου..

Σίγουρος στη ζωή δεν μπορείς να είσαι για τίποτα (εκτός απο ένα )... πάντα παίζουμε με τις πιθανότητες.. Μέχρι τώρα έχουν γίνει τόσα εμβόλια και εχουν υπάρξει κάποιες παρενέργειες αλλά αυτό το 3-9% που αφήνουν οι εταιρείες ως ποσοστό αποτυχίας {οχι μονο παρενέργειας) θεωρείται αποδεκτό απο τις κυβερνήσεις.. δεν μιλούν καν επι τοις χιλίοις..

Εγώ άλλα επιχειρήματα δεν έχω.. απο το να μην κάνω τίποτα επιλέγω το να κάνω ..

Και για να το φαιδρύνω λίγο σχετικά με τους αρνητές για τσιπάκια και τέτοια αστεία (δεν έχουμε κανέναν εδω μέσα είμαι σχεδόν βέβαιος) να πω ότι το καλοκαίρι άκουγα ήταν 4 "μπαρμπάδες" στο καφενειο και έλεγαν ..
"Εγω δεν το κάνω γιατι έβαλι η Γκέιτς τσιπάκι να μας παρακουλουθεί ολους.. ολους σι λεω καταλαβαινς;;" ..
" αρ τι λες εε να μας παρακουλουθεί που πάμε απο του σπίτ στου καφενείου και ξανα παλι πίσω.. α και στη λαϊκή εε ... αει τι χαζα λες σε παρακουλουθαν και τώρα αλλά δεν το ξες"....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως εδώ υπάρχει το πιστοποιητικό-ενημερωτικό εμβολιασμών, αλλά η χρήση του είναι
για ιατρικούς λόγους ή ενημερωτικούς. Το παίρνεις ον λαιν από το σύστημα υγείας. Πχ.
View attachment 339697
ενημερώνεται άμεσα αν υπάρχει κάποιο καινούργιο.
Τετοιο τυπωνεις κι εδω οποτε θες στο emvolio.gov.gr που φαινεται οπως στο ανωτερω τικαρισμενες οι δοσεις του εμβολιου με ημερομηνια κι απο κατω σημειωση οτι ο εμβολιασμος σου εχει ολοκληρωθει. Η συζητηση μαλλον αφορουσε επισημο πιστοποιητικο για καθε χρηση κ δη ταξιδιων. Αυτο οπως το πάνε καποιες χωρες, παρολο που το ζητουν ΙΑΤΑ κ ΠΟΥ, θα αργησει.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εντάξει ρε παιδιά, κι εμείς τα κλείσαμε τα 60. Πρέπει να το μάθει όλο το φόρουμ;
Άλλος λέει για τη μαμά του, άλλος για τον παππού του. Τι να πούμε κι εμείς που μας ήρθε το μήνυμα του ραντεβού σα μαχαιριά!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για δύο....Ξέχασες τους φόρους....

Και η μητέρα μου έκλεισε ραντεβού. Πρώτη δόση αύριο, η επόμενη αρχές Μαίου.
Δεν ισχύει πλέον το τρεις βδομάδες διαφορά, τι άλλαξε?
edit τώρα είδα ότι δίνει από 4 έως 6 βδομάδες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ισχύει πλέον το τρεις βδομάδες διαφορά, τι άλλαξε?
edit τώρα είδα ότι δίνει από 4 έως 6 βδομάδες
To Astra Zeneca δίνει 12 βδομάδες για τη 2η δόση αν θυμάμαι καλά.
Έχει σημασία τι ηλικία είναι η μητέρα του James
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom