The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν μπορεί να αποδειχθεί ΑΜΕΣΗ συσχέτιση μεταξύ του εμβολίου και των περιστατικών ούτε το ποσοστό των θρομβώσεων επί του αριθμού των εμβολιασθέντων διαφέρει από το ποσοστό που παρατηρείται ούτως η άλλως επί του γενικού πληθυσμού {ανεξαρτήτως εμβολιασμού)οπότε,,,
AstraZeneca: Δανία, Νορβηγία αναστέλλουν προσωρινά τη χορήγηση του εμβολίου -Δεν συνδέεται με θρομβώσεις, λέει ο EMA | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Νομίζω ότι οι άλλες χώρες σταματούν συγκεκριμένη παρτίδα.Προς το παρόν μόνον Δανία και Νορβηγία σταματούν γενικά αυτό το εμβόλιο.Μπορεί να κάνω και λάθος καθώς όλα αλλάζουν κάθε στιγμή.
Ακριβώς αυτό έγραψα αν διαβάσεις "σταματούν παρτίδα εμβολίων της συγκεκριμένης εταιρίας".
Τώρα τι θα κάνουν στο μέλλον εννοείται δεν ξέρουμε. Μαντικές ικανότητες δεν έχουμε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ακριβώς αυτό έγραψα αν διαβάσεις "σταματούν παρτίδα εμβολίων της συγκεκριμένης εταιρίας".
Τώρα τι θα κάνουν στο μέλλον εννοείται δεν ξέρουμε. Μαντικές ικανότητες δεν έχουμε.
΄Εχεις δίκιο,σωστά το έγραψες.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Ενημέρωση: Αίσια κατάληξη της παραγγελίας από Αγγλία που είχα περιγράψει πιο πάνω, μετά βέβαια από ~1,5 μήνα αναμονής παρελήφθη σήμερα, χωρίς καμία έξτρα χρέωση.
Πριν μερικά χρόνια είχα αφήσει πακέτο της DHL χωρίς να το παραλάβω γιατί για 80 δολάρια κόστος με μεταφορικά (50 πακέτο 30 μεταφορικά της DHL) ζήταγαν ακόμα 175 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού και 9 κάτι ευρώ τη μέρα καθυστέρησης μέχρι να τους τα δώσω. Αγόρασα ξανά το ίδιο από Ευρώπη και μου κόστισε λιγότερο. Δεν ξέρω αν ήσουν τυχερός ή ήρθαν στα συγκαλά τους αλλά εγώ με DHL δεν ασχολούμαι πάλι.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Πριν μερικά χρόνια είχα αφήσει πακέτο της DHL χωρίς να το παραλάβω γιατί για 80 δολάρια κόστος με μεταφορικά (50 πακέτο 30 μεταφορικά της DHL) ζήταγαν ακόμα 175 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού και 9 κάτι ευρώ τη μέρα καθυστέρησης μέχρι να τους τα δώσω. Αγόρασα ξανά το ίδιο από Ευρώπη και μου κόστισε λιγότερο. Δεν ξέρω αν ήσουν τυχερός ή ήρθαν στα συγκαλά τους αλλά εγώ με DHL δεν ασχολούμαι πάλι.
Έχεις δίκιο για το DHL, αν υπήρχε άλλος τρόπος αποστολής δεν θα τους επέλεγα, τώρα έμαθα... :cool:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Πριν μερικά χρόνια είχα αφήσει πακέτο της DHL χωρίς να το παραλάβω γιατί για 80 δολάρια κόστος με μεταφορικά (50 πακέτο 30 μεταφορικά της DHL) ζήταγαν ακόμα 175 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού και 9 κάτι ευρώ τη μέρα καθυστέρησης μέχρι να τους τα δώσω. Αγόρασα ξανά το ίδιο από Ευρώπη και μου κόστισε λιγότερο. Δεν ξέρω αν ήσουν τυχερός ή ήρθαν στα συγκαλά τους αλλά εγώ με DHL δεν ασχολούμαι πάλι.
Τα αρχικά 80 όμως τα είχες πληρώσει;
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Τα αρχικά 80 όμως τα είχες πληρώσει;
Ναι, ήταν 80 δολάρια τα οποία μαζί με το κόστος της εκ νέου αγοράς ήταν λιγότερα από τα 175 ευρώ + το κόστος για τις μέρες που το πακέτο απολάμβανε VIP διαμονή με τζακούζι και πισίνα στις αποθήκες της DHL (ο μόνος λόγος που φαντάζομαι τους κόστιζε κοντά 10 ευρώ τη μέρα).

Διόρθωση: Για να είμαι σωστός, τα 175 περιελάμβαναν και ένα ποσό κάπου 20-30 ευρώ του τελωνείου, τα άλλα όμως ήταν κάτι απαράδεκτα έξοδα τύπου 60 ευρώ + ΦΠΑ για τον υπάλληλο που θα πάρει τις σφραγίδες, 35 + ΦΠΑ "εντοπισμός του πακέτου" και κάτι τέτοια αστεία που έχω ξεχάσει.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εγω παλι ειμαι ευχαριστημενη απο DHL λογω αριστης επικοινωνιας και λογω οτι σε πακετο που δυαλυθηκε στα εξ ων συνετεθη και δικοι μου ανθρωποι ειχαν χωσει "εκπληξη" φακελο με λεφτα, ξανασυσκευασαν το πακετο και ο φακελος με τα λεφτα ηταν στη θεση του ενω μπορουσε να "παραπεσει" κατα την επανασυσκευασια.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Εγω παλι ειμαι ευχαριστημενη απο DHL
Σε κάποιες προπληρωμένες αποστολές εντός Ευρώπης που είχα πρόσφατα και εμένα ήταν καλή η εμπειρία. Επίσης μπορεί να άλλαξαν ρότα γιατί είχε πέσει πολύ κράξιμο στο ελληνικό ίντερνετ κάποια περίοδο για τις υπηρεσίες τους αναφορικά με εκτελωνισμούς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οτι δεν ειναι κατσαπλιαδες. Πχ εδω θα καναμε 2 εκ τον μηνα. Και δεν εχουν εμβολιαστει με 2 δοσεις ουτε 400.000 ατομα ακομη. Ουτε εχουμε εικονα ποτε θα ολοκληρωθουν οι εμβολιασμοι.
Ουτε εδω ειναι κατσαπλιαδες οσο αφορα τον εμβολιασμο. Υπαρχει σχεδιο απο εθνικη ομαδα επιστημονων υπερανω πολιτικης (τοποθετημενη απο την προηγουμενη κυβερνηση εξαλλου) που προβλεπει ιουνιο την εναρξη της τελευταιας φασης (18+). Οι δοσεις που φτανουν ειναι οσες αναλογουν σε καθε χωρα αναλογα με πληθυσμο, επομενως δεν συγκρινεται η μια χωρα με αλλη της ΕΕ σε νουμερα, μονο σε ποιος το κανει. Εδω εχουν γινει πχ σχεδον 2πλασια απο Δανια κ σε 2 δοσεις, οχι οτι εχει σημασια, ολοι στην ΕΕ πανω κατω στα ιδια ειναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Διευκρινίσεις για εισαγωγές εμπορευμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων από το Ηνωμένο Βασίλειο.

Οπότε σε περίπτωση εκτελωνισμού (πέραν από το ποσό της αγοράς, παίζει ρόλο ο όγκος του αντικειμένου αλλά και η τύχη), θα επιβαρυνθείς τον ΦΠΑ συν τυχόν κερατιάτικα που θα σου χρεώσει η courier/μεταφορική (εκτός αν πας εσύ και αναλάβεις το γραφειοκρατικό)
Για οποιαδήποτε μεταφορά αγαθών (είτε υπόκεινται σε εκτελωνισμό είτε όχι) βασικό ρόλο στον υπολογισμό των μεταφορικών έχει ο όγκος και το βάρος του εκάστοτε αγαθού. Αν ο όγκος είναι μεγαλύτερος απο το βάρος τότε η κοστολόγηση των μεταφορικών θα γίνει βάση του όγκου και το αντίστροφο. Η διεθνής σχέση όγκου-βάρους ισούται με 1 κυβικό/333 κιλά. Αυτή η ισοτιμία όμως μπορεί να διαφέρει λίγο ανάλογα με τον forwarder. Αυτά είναι τα "κερατιάτικα" που πληρώνεις για να φτάσει το αγαθό σε εσένα, αλλιώς θα το κοιτάς με το κυάλι.....

Ο δασμός και ο ΦΠΑ τρίτων χωρών είναι ειδικοί φόροι που υπολογίζονται πάνω στην αξία των αγαθών και βάση ειδικών τελωνειακών συντελεστών. Δεν έχει σημασία το βάρος ή όγκος του εμπορεύματος στον υπολογισμό τους.

Αυτό με την "τύχη" που λες δεν το καταλαβαίνω....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Διευκρινίσεις για εισαγωγές εμπορευμάτων και ταχυδρομικών αντικειμένων από το Ηνωμένο Βασίλειο.


Για οποιαδήποτε μεταφορά αγαθών (είτε υπόκεινται σε εκτελωνισμό είτε όχι) βασικό ρόλο στον υπολογισμό των μεταφορικών έχει ο όγκος και το βάρος του εκάστοτε αγαθού. Αν ο όγκος είναι μεγαλύτερος απο το βάρος τότε η κοστολόγηση των μεταφορικών θα γίνει βάση του όγκου και το αντίστροφο. Η διεθνής σχέση όγκου-βάρους ισούται με 1 κυβικό/333 κιλά. Αυτή η ισοτιμία όμως μπορεί να διαφέρει λίγο ανάλογα με τον forwarder. Αυτά είναι τα "κερατιάτικα" που πληρώνεις για να φτάσει το αγαθό σε εσένα, αλλιώς θα το κοιτάς με το κυάλι.....

Ο δασμός και ο ΦΠΑ τρίτων χωρών είναι ειδικοί φόροι που υπολογίζονται πάνω στην αξία των αγαθών και βάση ειδικών τελωνειακών συντελεστών. Δεν έχει σημασία το βάρος ή όγκος του εμπορεύματος στον υπολογισμό τους.

Αυτό με την "τύχη" που λες δεν το καταλαβαίνω....
Από αξία 22€ και άνω το δέμα που θα έρθει από το Η.Β. δύναται να χρεωθεί με τέλη (τα οποία περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τα Έξοδα εκτελωνισμού).
Όπως και για τις ηλεκτρονικές αγορές που γίνονται από Κίνα και λοιπές τρίτες χώρες, δεν περνούν αυτόματα όλα τα δέματα τελωνείο, αλλά ο έλεγχος γίνεται κατά κάποιο τρόπο "δειγματοληπτικά".
Εφόσον επιλεγεί το αντικείμενο για έλεγχο, θα πληρώσει κανείς τις νόμιμες επιβαρύνσεις (βάσει συγκεκριμένων συντελεστών), η "τύχη" αφορά τη "δειγματοληψία".
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom