The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
οκ, ζητώ και εγώ ταπεινά συγγνώμη που είμαι ένας θεότρελος ιεροεξεταστής και ίσως και σατανιστής που τα έβαλε με τους αρνητές, οι οποίοι γνωρίζουν το καλό μας και αρνούμαστε να το δεχτούμε. Μπορώ να στείλω και χειρόγραφη δήλωση μεταμέλειας.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Γιατι μου γραφει η ειδοποιηση οτι η παεφστρα mentioned me. Εγω ενα οκ βλεπω. Τεσπα αν σβηνονται παντως τοσο συχνα μηνυματα ειναι πιθανον να αποκτησουμε λανθασμενη αντιληψη για καποιον. Σε αυτο συμφωνω με τον Μπορεαλις.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
οκ, ζητώ και εγώ ταπεινά συγγνώμη που είμαι ένας θεότρελος ιεροεξεταστής και ίσως και σατανιστής που τα έβαλε με τους αρνητές, οι οποίοι γνωρίζουν το καλό μας και αρνούμαστε να το δεχτούμε. Μπορώ να στείλω και χειρόγραφη δήλωση μεταμέλειας.
Πεσε και παιρνε :haha:
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
οκ, ζητώ και εγώ ταπεινά συγγνώμη που είμαι ένας θεότρελος ιεροεξεταστής και ίσως και σατανιστής που τα έβαλε με τους αρνητές, οι οποίοι γνωρίζουν το καλό μας και αρνούμαστε να το δεχτούμε. Μπορώ να στείλω και χειρόγραφη δήλωση μεταμέλειας.
Δεν ειπα οτι εσυ εχεις αδικο και οι αρνητες δικιο. Ειπα οτι ηθικολογεις υπερ του δεοντος. Το γεγονος οτι ο αρνητης μπορει να εχει λανθασμενη αντιληψη για τον κοσμο δεν τον κανει αυτοματα και χαιρεκακο ανθρωπο. Δεν λεω και κατι τοσο παραλογο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αυτός που δεν θέλει να εμβολιαστεί και εργαζεται στον τομέα υγείας κολλάει κατα λάθος κάποιους καρκινοπαθείς και κάποιος απο αυτούς πεθαινει τελικά απο κορονοϊό ... τι θα πρεπει να κάνουν οι συγγενείς του;; δεν θα τον τρεξουν στα δικαστηρια αυτόν και το νοσοκομείο για εγκληματική αμέλεια;; παιδευεται κάποιος με τον καρκίνο τον νικά και συ γιατρε ή νοσοκόμε τον κολλάς κορονοιό, απο αμέλεια προφανώς, και πεθαινει ο άνθρωπος;; πόσο πιο απλά θα μπορούσε να λεχθεί .. δεν ξερω..

ΥΓ.. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε την ελάχιστη ευγένεια και αβρότητα στο γραπτό μας λόγο και χωρίς υπερβολές;; όλοι μια παρέα είμαστε εδώ μέσα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Γιατι μου γραφει η ειδοποιηση οτι η παεφστρα mentioned me. Εγω ενα οκ βλεπω. Τεσπα αν σβηνονται παντως τοσο συχνα μηνυματα ειναι πιθανον να αποκτησουμε λανθασμενη αντιληψη για καποιον. Σε αυτο συμφωνω με τον Μπορεαλις.
Ειλικρινεστατα, ειχα γραψει μηνυμα οτι οι χαρακτηρισμοι επι προσωπικου για οποιονδηποτε ειναι ατυχεις στη συζητηση και οταν ειδα οτι με καλυψε η @katkats το διορθωσα σε οκ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Δεν ειπα οτι εσυ εχεις αδικο και οι αρνητες δικιο. Ειπα οτι ηθικολογεις υπερ του δεοντος. Το γεγονος οτι ο αρνητης μπορει να εχει λανθασμενη αντιληψη για τον κοσμο δεν τον κανει αυτοματα και χαιρεκακο ανθρωπο. Δεν λεω και κατι τοσο παραλογο.
Εδώ και 13 μήνες χωριστήκαμε σε δύο στρατόπεδα,
Το πρώτο, και ομολογώ η πλειοψηφία, ξεκίνησε με την λογική ότι υπάρχει ένα πρόβλημα που με κάποιο τρόπο πρέπει να αντιμετωπιστεί. Με ποιο τρόπο? άγνωστο, κανένας δεν ήξερε τι συμβαίνει και θεωρώ δικαίως. Πιθανότατα τα μέτρα έθιγαν και εμάς (εμένα προσωπικά πάρα πολύ) αλλά δεν κάναμε κουβέντα από σεβασμό στους συμπολίτες μας και φόβο για τους δικούς μας ανθρώπους.
Το δεύτερο στρατόπεδο από την αρχή αμφισβήτησε συστηματικά την ύπαρξη του κινδύνου, όλα τα μέτρα τα θεωρούσε άχρηστα, εστίασε κυρίως στο οικονομικό αντίκτυπο. Αυτό εμένα με οδηγεί ώστε να βγάλω το συμπέρασμα ότι υπάρχει αδιαφορία για την ζωή (των άλλων φυσικά). Δεν άκουσα καμιά μα καμιά πρόταση πως μπορούν να μειωθούν τα θύματα (καθώς στην ουσία υπήρχε πάντα και αμφισβήτηση ύπαρξης θυμάτων, εκτός από τους πληγμένους οικονομικά)
Η συζήτηση δεν ήταν ποτέ έχουμε ένα πρόβλημα που πρέπει να το διαχειριστούμε αλλά στο αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό για μένα ήταν απλά φρικιαστικό να το βλέπω καθημερινά εδώ μέσα σε ένα φόρουμ με υψηλό βιοτικό και εκπαιδευτικό επίπεδο μελών.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ειλικρινεστατα, ειχα γραψει μηνυμα οτι οι χαρακτηρισμοι επι προσωπικου για οποιονδηποτε ειναι ατυχεις στη συζητηση και οταν ειδα οτι με καλυψε η @katkats το διορθωσα σε οκ.
Δηλαδη αν αντι για ιεροεξεταστες ελεγα οτι ηθικολογειτε υπερ του δεοντος δεν θα σβηνοταν το μηνυμα αλλα θα ελεγα ακριβως το ιδιο πραγμα. Εχει κανενα νοημα ολο αυτο?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σύμφωνα με τη Σύμβαση ΟΒΙΕΔΟΥ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και την Ιατρική η υγεία αποτελεί αγαθό που διαθέτει ιδιαίτερη αξιακή βαρύτητα και κατοχυρώνεται συνταγματικά τόσο ως αγαθό, όσο και ως δικαίωμα, χωρίς αυτό να αναιρεί το δικαίωμα του καθενός μας στην ελεύθερη βούληση. Αλλά για κάθε περιορισμό της απαιτείται ειδική αιτιολογία....

“σε περιπτώσεις εμφάνισης κινδύνου διάδοσης μεταδοτικού νοσήματος, που ενδέχεται να έχει σοβαρές επιπτώσεις στη Δημόσια Υγεία, μπορεί να επιβάλλεται δυνάμει απόφασης του υπουργού Υγείας, μετά από σχετική γνωμοδότηση της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Δημόσιας Υγείας (ΕΕΔΥ), υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού με σκοπό την αποτροπή της διάδοσης της νόσου. Με την ανωτέρω απόφαση ορίζονται η ομάδα του πληθυσμού ως προς την οποία καθίσταται υποχρεωτικός ο εμβολιασμός με καθορισμένο εμβόλιο, η τυχόν καθορισμένη περιοχή υπαγωγής στην υποχρεωτικότητα, το χρονικό διάστημα ισχύος της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, το οποίο πρέπει πάντοτε να αποφασίζεται ως έκτακτο και προσωρινό μέτρο προστασίας της δημόσιας υγείας για συγκεκριμένη ομάδα του πληθυσμού, η ρύθμιση της διαδικασίας του εμβολιασμού και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια”
μια χαρα τα λες"... ΔΥΝΑΜΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗς του υπουργου υγείας ΚΑΤΟΠΙΝ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗς της επιτροπής.."να γίνει υποχρεωτικό

κι εγώ σε (σας)ρωτάω??δεν αναρωτιέστε
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ??μην τα βάζεις λοιπον με τις μεμονωμένες περιπτώσεις,αναρωτήσου γιατί
είναι πολύ σημαντικό αυτό πόυ ρωτάω αλλά το πέρνάτε στο ντουκου
εφ όσον είμαστε σε κατάστατη εκτάκτου ανάγκης και νομοθετικά ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ανά ΄πάσα στιγμή ο υπουργός να βγάλει μιά εγκύκλιο γιατί δεν το κάνει???

όλα τα άλλα που μου λετε..νάχαμε να λέγαμε τα ίδια πάλι θα λεμε?
κατ αρχάς μιλαμε για μεμονωμένες περιπτώσεις που πάλι θα τα πω,,,,
εξισώνετε την συνείδηση την αξία την προσφορά τα ρίσκα ενός γιατρού με τον εμβολιασμό του η όχι
που κατ εμέ είναι λάθος

αυτά και συγγνώμη αλλά απο δω και πέρα δεν θα συμμετέχω παραπάνω στο συγκεκριμενο θεμα
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Δηλαδη αν αντι για ιεροεξεταστες ελεγα οτι ηθικολογειτε υπερ του δεοντος δεν θα σβηνοταν το μηνυμα αλλα θα ελεγα ακριβως το ιδιο πραγμα. Εχει κανενα νοημα ολο αυτο?
Ας πουμε οτι συγκρατουμαι 13 μηνες να μην πω "ας βαλουν τα Airbnb τους στον απαυτο τους" οσοι κοπτονται για τον πανδημικο ελληνικο τουρισμο απο ευγενεια, γιατι δεν ειδα να κοπτονται οι ιδιοι οταν οι τιμες για μια γκαρσονιερα ειχε παει στα 400 ευρω. Εγω καταπιεζομαι απο ευγενεια και ποτε δεν θα ελεγα "να βαλουν τα Airbnb στον απαυτο τους". Δεν εννοω μελη ιδιοκτητες του φορουμ, εννοω γενικα, δεν με ενδιαφερει καθολου το θεμα. Αλλα το λεω στην παρεα μου. Το φορουμ δεν ειναι για τετοιες συζητησεις, δεν λεμε οσα λεμε δια ζωσης στο περιβαλλον μας.Συγκρατησου κι εσυ αν θες απο ευγενεια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Γιατι ειναι 40% με 50 % αυτοι που δεν κανουν εμβολιο. Αν το κανουν υποχρεωτικο και συνεχισουν να αρνουνται θα πρεπει να τους απολυσουν οι ιδιοι που μεχρι λιγο καιρο προσελαμβαναν αστυνομικους αντι για ιατρικο προσωπικο και τωρα θελουν να επιταξουν ιδιωτες γιατρους. Εγω μαλλον θετικα διακειμενος προς το εμβολιο ειμαι αλλα αρνουμαι να θεωρησω σκατανθρωπους το 40 % των υγειονομικων υπαλληλων παρ' ολο που θεωρω πολυ λανθασμενη και ισως επικινδυνη την αποφαση τους αυτη μιας και δουλευουν στον τομεα της υγειας.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom