The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Όλα καλά με το εμβόλιο.. Ενας ελαφρυς μυικός πόνος στο μπρατσο για μια δυο μέρες.. Δεν φύτρωσε τιποτε πάνω μου ακόμα.. Η γυναικα μου τιποτα ..ουτε πονο ούτε πυρετο ... Όλα καλά.. πάμε για την 2η δόση τον Μάιο.. Το μονο κακο ειναι ότι ενω ειναι λιγα τα ατομα καθυστερούν πάρα πολύ και δεν καταλαβαινω τον λόγο.. Συμπληρωνεις απλά ένα χαρτι που λες για τυχον ιστορικό αν έχεις μετα γίνεται το εμβόλιο και μετα περιμένεις κανενα τεταρτο μηπως τυχον και παρουσιάσεις κατι και φευγεις..
Πολύ καλά.Astra κάνατε έτσι;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Προς το παρόν, η Αθήνα έσπασε προχθές το ρεκόρ του μακροβιότερου σερί lockdown, που ήταν στη Μελβούρνη με 111 ημέρες (με 700 κρούσματα τη μέρα κατά την έναρξη και μόλις δύο στη λήξη τον Οκτώβριο). Δυστυχώς, δεν υπάρχει κανένα άρθρο στον διεθνή τύπο, ενώ τα πετσωμένα εγχώρια μέσα δεν πρόκειται να αναδείξουν τέτοιο θέμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Είμαστε προφανώς μια γερασμένη χώρα δημοσίων υπαλλήλων που δεν πρόκειται να αντιδράσει ακόμα κι αν στις επόμενες εκλογές έχουμε ακόμα λοκντάουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προς το παρόν, η Αθήνα έσπασε προχθές το ρεκόρ του μακροβιότερου σερί lockdown, που ήταν στη Μελβούρνη με 111 ημέρες (με 700 κρούσματα τη μέρα κατά την έναρξη και μόλις δύο στη λήξη τον Οκτώβριο). Δυστυχώς, δεν υπάρχει κανένα άρθρο στον διεθνή τύπο, ενώ τα πετσωμένα εγχώρια μέσα δεν πρόκειται να αναδείξουν τέτοιο θέμα.
Καλα ισα κ ομοια τα βαφτιζετε ολα? Στην Αθηνα ειναι ολοι εξω. Στελνεις 15 ν.6 την ημερα κ εισαι εξω ολη μερα. Σε φουρνο γειτονιας παρεα με αλλα 2 μελη ηπιαμε τον καφε μας καθισμενοι, το παρκο τιγκα στον κοσμο. Πλακα κανεις δε μπορει..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαζεύω αυτή την ώρα web cams από Ρώμη,Μιλάνο,Μαδρίτη και στους δρόμους γίνεται ψιλοπανικός.Στο Μιλάνο ειδικά που μας έλεγαν ότι χτυπήθηκε ανελέητα,αν δείτε αυτή την ώρα τη web cam μπροστά στον καθεδρικό ναό,γίνεται χαμός από κόσμο.Και η Θεσσαλονίκη έχει απαγόρευση κυκλοφορίας απ'τις 18.00.Όπως και για τις μάσκες,σε πολλές χώρες δεν είναι υποχρεωτικές σε εξωτερικούς χώρους.Τελικά υπάρχουν πουθενά αλλού τέτοια μέτρα όπως εδώ ή μας δουλεύουνε;
Η Θεσσαλονίκη απαγόρευση κυκλοφορίας από τις 9 τις καθημερινές,τα σκύριακα από τις 6,τα δε μαγαζιά που καθημερινά λειτουργούν με clickaway τα σαββατα ειναι κλειστα,
ο δημος κορδελιου ευόσμου για δεύτερη εβδομάδα είναι ντιπ κλειστός τιμωρημένος λόγω...?τρεχα γυρευε δεν βγάζεις άκρη
όσο δε αφορά τα μέτρα
τα μέτρα τηρούνται γενικά στο έπακρο!(εκτός από κάποιες ώρες μεσημέρια σκύριακα στην παραλία που έχει αρκετό κόσμο αλλά μασκοφορεμένοι)
επειδή λόγω υποχρεώσεων κυκλοφορώ πάρα πολύ έξω παραλία,κέντρο πόλης συνοικίες κλπ μου κάνει εντύπωση που ΔΕΝ βλέπω σχεδόν κανένα χωρίς μάσκα,ακόμα και μοναχικά άτόμα που κάνουν απλά τζόκινγκ την φοράνε...άσε δε που πολλοί πλέον φορούν και διπλή!!!
πως διάολο εξηγείται τοτε η αύξηση και γιατί συνεχίζουμε τον αποκλεισμό;;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Προς το παρόν, η Αθήνα έσπασε προχθές το ρεκόρ του μακροβιότερου σερί lockdown, που ήταν στη Μελβούρνη με 111 ημέρες (με 700 κρούσματα τη μέρα κατά την έναρξη και μόλις δύο στη λήξη τον Οκτώβριο). Δυστυχώς, δεν υπάρχει κανένα άρθρο στον διεθνή τύπο, ενώ τα πετσωμένα εγχώρια μέσα δεν πρόκειται να αναδείξουν τέτοιο θέμα.
Λοκ νταουν εχουν οι μικρες επιχειρησεις. Οι υπολοιποι ζουμε κανονικοτατα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Θα διαφωνήσω, psaefstra. Ελάχιστοι ζουν κανονικότατα, πιθανότατα όσοι δεν έβγαιναν ποτέ από το σπίτι τους, ασχέτως lockdown. Εγώ έχω να δω φίλους και συγγενείς μήνες και δεν είμαι ο μόνος. Γεγονός αποτελεί ότι έχουμε το μακροβιότερο lock down, γεγονός είναι ότι καταστήματα καφέ/εστίασης παραμένουν κλειστά για το όλο διάστημα (πέραν του take away/delivery), γεγονός είναι ότι τα εμπορικά καταστήματα είναι κλειστά ή άνοιξαν με περιορισμούς, γεγονός είναι ότι υπάρχει καθολικά σεβαστή απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 21:00 καθημερινές και τις 18:00 Σαββατοκύριακα (που μπορεί και να έχει συνεισφέρει στην έξαρση των κρουσμάτων από όταν εφαρμόστηκε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα -λέμε τώρα), γεγονός είναι ότι ο κόσμος κυκλοφορεί παντού με μάσκες, γεγονός είναι το υπέρμετρο πρόστιμο των 300€ (έναντι π.χ. 135€ στο Παρίσι ή 95€ στο Άμστερνταμ, με πολύ υψηλότερους μισθούς). Τώρα, αν κάποιοι θέλουν να μεταφέρουν μία εικόνα ασυδοσίας για την Αθήνα, που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα, (πόσο δε μάλλον σε σχέση με τις λοιπές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες που τα πράγματα είναι εν γένει πολύ πιο χαλαρά), δικαίωμά τους. Το ίδιο ισχύει αν θεωρούν ότι άλλο το lock down της Μελβούρνης, άλλο της Αθήνας γι' αυτό δεν υπάρχει αναφορά στα μέσα ενημέρωσης. Αλλά, συμπτωματικά, στη Μελβούρνη μένει και ο ιδιοκτήτης του φόρουμ και έχει μεταφέρει το κλίμα εκεί με τις ανταποκρίσεις του. Δεν θέλω να επανέλθω λόγω των της συνήθειας ορισμένων για flame μόλις διατυπωθεί διαφορετική άποψη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα διαφωνήσω, psaefstra. Ελάχιστοι ζουν κανονικότατα, πιθανότατα όσοι δεν έβγαιναν ποτέ από το σπίτι τους, ασχέτως lockdown. Εγώ έχω να δω φίλους και συγγενείς μήνες και δεν είμαι ο μόνος. Γεγονός αποτελεί ότι έχουμε το μακροβιότερο lock down, γεγονός είναι ότι καταστήματα καφέ/εστίασης παραμένουν κλειστά για το όλο διάστημα (πέραν του take away/delivery), γεγονός είναι ότι τα εμπορικά καταστήματα είναι κλειστά ή άνοιξαν με περιορισμούς, γεγονός είναι ότι υπάρχει καθολικά σεβαστή απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 21:00 καθημερινές και τις 18:00 Σαββατοκύριακα (που μπορεί και να έχει συνεισφέρει στην έξαρση των κρουσμάτων από όταν εφαρμόστηκε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα -λέμε τώρα), γεγονός είναι ότι ο κόσμος κυκλοφορεί παντού με μάσκες, γεγονός είναι το υπέρμετρο πρόστιμο των 300€ (έναντι π.χ. 135€ στο Παρίσι ή 95€ στο Άμστερνταμ, με πολύ υψηλότερους μισθούς). Τώρα, αν κάποιοι θέλουν να μεταφέρουν μία εικόνα ασυδοσίας για την Αθήνα, που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα, (πόσο δε μάλλον σε σχέση με τις λοιπές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες που τα πράγματα είναι εν γένει πολύ πιο χαλαρά), δικαίωμά τους. Το ίδιο ισχύει αν θεωρούν ότι άλλο το lock down της Μελβούρνης, άλλο της Αθήνας γι' αυτό δεν υπάρχει αναφορά στα μέσα ενημέρωσης. Αλλά, συμπτωματικά, στη Μελβούρνη μένει και ο ιδιοκτήτης του φόρουμ και έχει μεταφέρει το κλίμα εκεί με τις ανταποκρίσεις του. Δεν θέλω να επανέλθω λόγω των της συνήθειας ορισμένων για flame μόλις διατυπωθεί διαφορετική άποψη.
ε πές τα βρε άνθρωπε...τα είπα κι εγώ πιο πάνω για την θεσσαλονίκη που την ζω καθημερινά
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Τι να σου πω, μιλαω με Αγγλια που δεν πανε ουτε σουπερμαρκετ-καμια σχεση. Εδω πινουμε τον καφε μας κανονικα τα σαββατοκυριακα ως τις 6 πλεον. Μετακινηση 3 αρκει να εχει τραπεζες διπλα, πχ σε γνωστοτατο καφε στο Κολωνακι που τιμησε και ο ΠΘ αλλα ειναι κοινο μυστικο ετσι κι αλλιως. Στα Εξαρχεια γινεται το αδιαχωρητο με την αστυνομια διπλα στον κοσμο με φραπεδες χωρις μασκες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom