The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα διαφωνήσω, psaefstra. Ελάχιστοι ζουν κανονικότατα, πιθανότατα όσοι δεν έβγαιναν ποτέ από το σπίτι τους, ασχέτως lockdown. Εγώ έχω να δω φίλους και συγγενείς μήνες και δεν είμαι ο μόνος. Γεγονός αποτελεί ότι έχουμε το μακροβιότερο lock down, γεγονός είναι ότι καταστήματα καφέ/εστίασης παραμένουν κλειστά για το όλο διάστημα (πέραν του take away/delivery), γεγονός είναι ότι τα εμπορικά καταστήματα είναι κλειστά ή άνοιξαν με περιορισμούς, γεγονός είναι ότι υπάρχει καθολικά σεβαστή απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 21:00 καθημερινές και τις 18:00 Σαββατοκύριακα (που μπορεί και να έχει συνεισφέρει στην έξαρση των κρουσμάτων από όταν εφαρμόστηκε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα -λέμε τώρα), γεγονός είναι ότι ο κόσμος κυκλοφορεί παντού με μάσκες, γεγονός είναι το υπέρμετρο πρόστιμο των 300€ (έναντι π.χ. 135€ στο Παρίσι ή 95€ στο Άμστερνταμ, με πολύ υψηλότερους μισθούς). Τώρα, αν κάποιοι θέλουν να μεταφέρουν μία εικόνα ασυδοσίας για την Αθήνα, που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα, (πόσο δε μάλλον σε σχέση με τις λοιπές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες που τα πράγματα είναι εν γένει πολύ πιο χαλαρά), δικαίωμά τους. Το ίδιο ισχύει αν θεωρούν ότι άλλο το lock down της Μελβούρνης, άλλο της Αθήνας γι' αυτό δεν υπάρχει αναφορά στα μέσα ενημέρωσης. Αλλά, συμπτωματικά, στη Μελβούρνη μένει και ο ιδιοκτήτης του φόρουμ και έχει μεταφέρει το κλίμα εκεί με τις ανταποκρίσεις του. Δεν θέλω να επανέλθω λόγω των της συνήθειας ορισμένων για flame μόλις διατυπωθεί διαφορετική άποψη.
Εγώ πάντως όσο μίλησα με το Δευκαλίωνα κατάλαβα ότι το δικό τους λοκντάουν δεν έχει καμία σύγκριση με το δικό μας "λοκντάουν". Βασικά δε νομίζω ότι ένας Αυστραλός στην Αθήνα θα καταλάβαινε ότι έχουμε λοκντάουν, το πολύ-πολύ να νόμιζε ότι είναι αργία, γι αυτό είναι κλειστά μεν τα μαγαζιά αλλά τόσος κόσμος έξω. Για ρώτα το @Defkalion να σου πει πώς έκαναν λοκντάουν εκεί. KAMIA σχέση, δεν κυκλοφορούσε ψυχή επί μήνες, πιο αυστηρά απ' ό,τι ήμασταν στην Ελλάδα το Μάρτιο.

Εγώ που μένω στο κέντρο μια χαρά βλέπω κόσμο να κατεβαίνει, να σουλατσάρει, να πίνει τον καφέ του, επισκέψεις σε φίλους/συγγενείς/τραπεζώματα, πάρα πολλοί βρίσκουν τρόπους να κάνουν τα πάντα κανονικά, φίλος πρόσφατα μας έστειλε φόρμες ΕΡΓΑΝΗ για να πάμε στα γραφεία του 12 άτομα να δούμε Ευρωλίγκα με πίτσες, άλλοι πάνε στο αεροδρόμιο να φωνάζουν "Ωεεε Σούπερ Μάριο" πορείες έχει ΚΑΘΕ μέρα για όποιον πιθανό κι απίθανο λόγο μπορείς να φανταστείς, η πιτσιρικαρία μια χαρά βολταρει ακόμη και τα βράδια, μέχρι και οι μπαρμπάδες αράζουν από την Πλατεία Μητρόπολης με τις ώρες (δε βρίσκεις να κάτσεις), μέχρι την Καπνικαρέα μεσάνυχτα και δεν τρέχει τίποτε, για μάσκες ούτε λόγος, κρατάνε ένα τσιγάρο ή μια φραπεδούμπα κι όλα ρολόι στην ομήγυρη. Αν βγάλεις τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, όλα τα άλλα κανονικά μου φαίνεται να κυλούν , άπειρα τα παραδείγματα, η κοπέλα μου προχθές προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε γύρισμα υπαίθριου βιντεοκλίπ, είχε πάνω από 500 άτομα στιβαγμένα, φίλοι ξεκίνησαν τουρνουά μπάσκετ, σε κάτι streetfoodάδικα η ουρά πάει σύννεφο ακόμη και τις καθημερινές, αν δεν υπήρχαν και τα μέτρα δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμασταν. Εγώ βλέπω ότι έχουν κουραστεί ΚΑΙ οι αρχές και πολύ απλά ούτε πρόστιμα βάζουν, ούτε παρατήρηση κάνουν πια. Και που κάνουν δηλαδή, τους βάζουν τις φωνές οι μπαρμπάδες (σε καθημερινή βάση συμβαίνει κάτω από το σπίτι μου) και νταξ, η ζωή συνεχίζεται. Επαρχία που πήγα στο χωριό μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πιο χύμα. Κλασικά μαγαζιά ανοιχτά, αλλά με τα ρολά ημικατεβαστά και καλά ότι είμαστε κλειστά, οι πελάτες μέσα.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εγώ που μένω στο κέντρο μια χαρά βλέπω κόσμο να κατεβαίνει, να σουλατσάρει, να πίνει τον καφέ του, επισκέψεις σε φίλους/συγγενείς/τραπεζώματα, πάρα πολλοί βρίσκουν τρόπους να κάνουν τα πάντα κανονικά, φίλος πρόσφατα μας έστειλε φόρμες ΕΡΓΑΝΗ για να πάμε στα γραφεία του 12 άτομα να δούμε Ευρωλίγκα με πίτσες, άλλοι πάνε στο αεροδρόμιο να φωνάζουν "Ωεεε Σούπερ Μάριο" πορείες έχει ΚΑΘΕ μέρα για όποιον πιθανό κι απίθανο λόγο μπορείς να φανταστείς, η πιτσιρικαρία μια χαρά βολταρει ακόμη και τα βράδια, μέχρι και οι μπαρμπάδες αράζουν από την Πλατεία Μητρόπολης με τις ώρες (δε βρίσκεις να κάτσεις), μέχρι την Καπνικαρέα μεσάνυχτα και δεν τρέχει τίποτε, για μάσκες ούτε λόγος, κρατάνε ένα τσιγάρο ή μια φραπεδούμπα κι όλα ρολόι στην ομήγυρη. Αν βγάλεις τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, όλα τα άλλα κανονικά μου φαίνεται να κυλούν , άπειρα τα παραδείγματα, η κοπέλα μου προχθές προσκλήθηκε να συμμετάσχει σε γύρισμα υπαίθριου βιντεοκλίπ, είχε πάνω από 500 άτομα στιβαγμένα, φίλοι ξεκίνησαν τουρνουά μπάσκετ, σε κάτι streetfoodάδικα η ουρά πάει σύννεφο ακόμη και τις καθημερινές, αν δεν υπήρχαν και τα μέτρα δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμασταν. Εγώ βλέπω ότι έχουν κουραστεί ΚΑΙ οι αρχές και πολύ απλά ούτε πρόστιμα βάζουν, ούτε παρατήρηση κάνουν πια. Και που κάνουν δηλαδή, τους βάζουν τις φωνές οι μπαρμπάδες (σε καθημερινή βάση συμβαίνει κάτω από το σπίτι μου) και νταξ, η ζωή συνεχίζεται. Επαρχία που πήγα στο χωριό μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ πιο χύμα. Κλασικά μαγαζιά ανοιχτά, αλλά με τα ρολά ημικατεβαστά και καλά ότι είμαστε κλειστά, οι πελάτες μέσα.
Τι να σου πω, μάλλον κινούμαστε σε διαφορετικούς κύκλους, γιατί κολπάκια σαν κι αυτό του ΕΡΓΑΝΗ που λες μου είναι άγνωστα, κατά τα άλλα αυτή την εικόνα αράγματος χωρίς μάσκες που μεταφέρεις σε κεντρικά σημεία, δεν την έχω συναντήσει. Δεν είναι μόνο τα κλειστά μαγαζιά και μπαρ, είναι κλειστά τα εμπορικά καταστήματα, η εικόνα π.χ της Αιόλου σήμερα που πέρασα ήταν τελείως παρακμιακή, ο δε κόσμος ελάχιστος, το ίδιο και στη Βαρβάκειο. Σε τελική, καλύτερα να λειτουργούσαν, εικόνες συνωστισμού υπήρξαν μόνο κατά το λεγόμενο click away (αγαπάμε ελληνικά αλλά εφευρίσκουμε και νέες αγγλικές φράσεις άμα γουστάρουμε), καλύτερα να ήταν ανοιχτά με όριο πελατών. Κατά τα άλλα όλοι μάσκες, αρκετά καφέ κλειστά, όσα ήταν ανοιχτά για take away χωρίς όρθιους, εντάξει οι γέροι στα παγκάκια που λες αναμενόμενο να αράξουν μετά το περπάτημα, φαντάζομαι αρχικά το απέφευγαν αλλά με τα μέτρα να συνεχίζονται για μήνες εύλογο είναι να πείθουν λιγότερο). Λες ότι αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα είμασταν χειρότερα, αλήθεια δεν ξέρω, αλλά δεν έχω πειστεί ότι η στα όρια της συνταγματικότητας απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ έχει συνεισφέρει κάπου, με τα ΚΥΕ να είναι κλειστά. Για τα πρόστιμα που λες ότι δεν βάζουν, κάθε μέρα σχεδόν βγαίνει δελτίο τύπου (π.χ. εδώ) και ειλικρινά αμφιβάλλω αν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης βεβαιώνονται καθημερινά πρόστιμα 500.000€.
Ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζεις κι εσύ είναι αυτή της πλήρους αναποτελεσματικότητας των μέτρων, οπότε μάλλον η τετράμηνη καραντίνα που συνεχίζεται ήταν αποτυχημένη. Επειδή λογικά ταξίδεψες και αλλού εν μέσω καραντίνας, αναρωτιέμαι πως είδες την κατάσταση εκεί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Διαβάζω με ενδιαφέρον τη συζήτηση, βλέποντας και τις δύο οπτικές, συμφωνώντας βεβαίως εκατέρωθεν. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...
Σαφώς υπάρχει κόσμος που σέβεται (κι έτσι πρέπει) τηρώντας ευλαβικά τα μέτρα.
Σαφέστατα υπάρχουν αρκετοί που επίσης δε λειτουργούν κατ' αυτό το τρόπο...
Προφανώς και η όλη κατάσταση δεν είναι, δεν ήταν και δε πρόκειται να γίνει ξεκάθαρη, εφαρμόζοντας για μια ακόμα φορά στη χώρα μας το σύστημα YOLO κι όπου βγει.

Διότι lock down δίχως έλεγχο σε μέσα μεταφοράς και εργασιακούς χώρους, εκεί δηλαδή που γίνονται τα μεγαλύτερα «εγκλήματα» ,δε μπορεί να υφίσταται.
Αυτό που υφίσταται είναι ο παραλογισμός, τα πήγαινε-έλα σε αρκετές περιπτώσεις και η υποβάθμιση όλο και μεγαλύτερου τμήματος πολιτών.

Είναι ξεκάθαρο πλέον φτάνοντας και στο Μάρτη, ότι ο μόνος στόχος είναι το καλοκαίρι και ο τουρισμός. Πάμε να τη βγάλουμε σχετικά «ανώδυνα», τώρα κι αν πεθαίνουν και κάποιοι ημερησίως (με αποκορύφωμα το περασμένο Νοέμβρη) και τι έγινε, φτωχοί είναι δε πειράζει...

Όσον αφορά τα μέτρα κι επειδή αναφέρθηκε η Θεσσαλονίκη, χρειάστηκε να κατέβω το τελευταίο μήνα αρκετά για δουλειές στο κέντρο μέσα στο Σαββατοκύριακο, όπου αισθάνθηκα πραγματικά πολύ ηλίθιος για το γεγονός ότι φορούσα μάσκα. Ένας στους τρεις ήταν χύμα, χωρίς μάσκες ή φορεμένες σαγόνι, μύτες έξω κτλ, κυρίως από μεγάλους ανθρώπους που διατρέχουν υποτίθεται και το μεγαλύτερο κίνδυνο.
Το ίδιο συμβαίνει και περιφερειακά του δήμου. Στο χωριό μας επικρατεί το αδιαχώρητο, κυρίως τις μέρες που υπάρχει έντονη καλοκαιρία, με το κόσμο να ανακαλύπτει ξαφνικά το βουνό και τις ομορφιές της φύσης, αφήνοντας φυσικά σουβενίρ τα σκουπίδια του...

Τέλος και σε ότι αφορά τον εμβολιασμό, αφού πήγαν περίπατο τα μεγαλπήβολα σχέδια για χιλια και πλέον εμβολιαστικά κέντρα και για εμβολιασμό του πληθυσμού ως τον Ιούνη, βλέπουμε ελλιπέστατη ενημέρωση, διασπορά hoaxes από μεγάλες επίσημες πηγές (όπως κανάλια) χωρίς απάντηση, αλλά και μη υποχρεωτικό εμβολιασμό σε υγειονομικούς, γεγονός ανεπίτρεπτο.

Μπορεί η κρίση να είναι υγειονομική, οι αποφάσεις ωστόσο είναι πολιτικές με ότι αυτό συνεπάγεται, πράγμα που σημαίνει ότι δε μπορεί να ναι και δίκαιες.
Δε ξέρω από που πηγάζει η αισιοδοξία ορισμένων, προς το παρόν όμως δε μπορώ να την ασπαστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Live: αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε ενα παρκακι κ περιμενω 2 φιλους για καφε κ μιτινγκ. Διπλα μου ενα πηγαδακι 8-10 φοιτητες λενε για την εξεταστικη, απο την αλλη ηλικιωμενοι καπνιζουν κ συζητουν, παραδιπλα 5-6 μεταναστριες με παιδακια συζητουν (χωρις μασκες φυσικα), φουλ κοσμος περνα απο τα πεζοδρομια, ενα συνεργειο μπροστα μου ειναι τιγκα στον κοσμο. Σκληρο λοκνταουν.
Προφανως βρισκομαι στη Μελβουρνη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@psilos3 μια καλη κουβεντα δεν λες για την αριστη διαχειριση του ψυχολογικου ζητηματος του εμβολιασμου. Επειδη ξερουν οτι απευθυνονται σε κατσαπλιαδες, εβαλαν εξεπιτηδες τους αξιωματουχους να εμβολιαζουν εκτος σειρας τα σογια τους, να διαρρεει αυτο στα ΜΜΕ για να θυμωνει ο κοσμος και να τρεχει για εμβολιο μην προλαβουν τη δοση τα αρπακτικα. Οπως εκανε ο Καποδιστριας με τις πατατες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 μια καλη κουβεντα δεν λες για την αριστη διαχειριση του ψυχολογικου ζητηματος του εμβολιασμου. Επειδη ξερουν οτι απευθυνονται σε κατσαπλιαδες, εβαλαν εξεπιτηδες τους αξιωματουχους να εμβολιαζουν εκτος σειρας τα σογια τους, να διαρρεει αυτο στα ΜΜΕ για να θυμωνει ο κοσμος και να τρεχει για εμβολιο μην προλαβουν τη δοση τα αρπακτικα. Οπως εκανε ο Καποδιστριας με τις πατατες.
Καλά, αυτό το θέμα άμα το ανοίξουμε θα ξημερωθούμε.
Τα εμβόλια εξάλλου είναι για αρχόντους, όχι για τη πλέμπα... :cool:

Αυτό που είναι εκτός λογικής όμως (ακόμα ένα) είναι το θέμα που άνοιξε για τη Κέρκυρα νομίζω και τις «επιπτώσεις» που είχε ο εμβολιασμός σε μερίδα πληθυσμού. Είναι τραγικό να αφήνεις να διασύρεται έτσι το όλο ζήτημα, αποτρέποντας έτσι κόσμο από το εμβόλιο (άλλο που δεν ήθελαν μερικοι). Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα, τώρα θα γελάσουμε, θα κλάψουμε δε ξέρω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι να σου πω, μάλλον κινούμαστε σε διαφορετικούς κύκλους, γιατί κολπάκια σαν κι αυτό του ΕΡΓΑΝΗ που λες μου είναι άγνωστα,
Aυτά είναι πταίσματα. Κανονικότατα πχ διοργανώνονται κορωνοπάρτι σε σπίτια airbnb, φίλος που είναι ιατρικός επισκέπτης κι έχει πάσο κάνει τον ταξιτζή σε φίλους επειδή έχει δικαίωμα να δηλώνει σε χαρτί και συνεπιβάτες, στη δουλειά της κοπέλας μου που δουλεύουν με βάρδιες έχουν πλαστογραφήσει οι εργαζόμενοι η μια βάρδια το χαρτί της άλλης άρα πρακτικά έχουν χαρτί για να κυκλοφορούν όλο το 24ωρο, συγγενικό μου πρόσωπο σε σώμα ασφαλείας διοργανώνει μπάρμπεκιου και αυτά στην Αθήνα, στην επαρχία είναι άντε γεια η φάση.

Ναι, κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι) τα τηρούν τα μέτρα με το φόβο κανενός προστίματος, αλλά όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότεροι κάνουν κουτσουκέλες.

κατά τα άλλα αυτή την εικόνα αράγματος χωρίς μάσκες που μεταφέρεις σε κεντρικά σημεία, δεν την έχω συναντήσει.
Πήγαινε στην πλατεία στο Μοναστηράκι όποιο απόγευμα θες. Στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, στην πλατεία Ομονοίας, πλάκα κάνουμε; Όλη η Αθήνα έτσι είναι. Στο Νέο Ηράκλειο τις προάλλες είχε 30-40 άτομα στα σκαλάκια στο θέατρο και έπαιζαν ηλεκτρονική μουσική και χόρευαν. Την Κυριακή το βράδυ είχαμε κορωνοπάρτι υπαιθρίως στη γειτονιά μου, μάλιστα στο τσακίρ κέφι έβαλαν και φωτιές και άρπαξε φωτιά το εστιατόριο γνωστού μαστερσέφ κι ήρθε η πυροσβεστική (και ο μαστερσεφ, αλλά δεν μας έδωσε ένα βάουτσερ να πάμε φάμε ο τσίπουλας που του σώσαμε το κατάστημα).

Μόνο τις τελευταίες 6 μέρες στην Αθήνα έχω μετρήσει πάνω από 5 μαζικές συγκεντρώσεις, οι εικόνες από το αεροδρόμιο γνωστές, εδώ βλέπουμε χώρα με σκληρό λοκντάουν, ειδικά στο 6.04

Καθημερινή εικόνα σε χώρα με "σκληρό" λοκντάουν:
https://www.gazzetta.gr/sites/defau...le/2021-03/pano_koufontinas.jpg?itok=ByGz12iW

Σε τελική, καλύτερα να λειτουργούσαν, εικόνες συνωστισμού υπήρξαν μόνο κατά το λεγόμενο click away (αγαπάμε ελληνικά αλλά εφευρίσκουμε και νέες αγγλικές φράσεις άμα γουστάρουμε), καλύτερα να ήταν ανοιχτά με όριο πελατών.
Επειδή στην Ερμού μένω, ήταν δραματική η κατάσταση προ click away, οι ουρές ήταν πολλαπλάσιες. Μιλάμε ότι μετρήσαμε μια μέρα 85 άτομα έξω από τη berska (πρέπει να ήταν οι περισσότεροι για αλλαγή γιατί ήδη κρατούσαν σακούλες της συγκεκριμένης εταιρείας, μετά το Black Friday ήταν αν θυμάμαι καλά).

Κατά τα άλλα όλοι μάσκες,
Οι περισσότεροι φοράνε, αλλά εξακολουθεί να είναι σοκαριστικό το ποσοστό αυτών που δε φοράνε (η κοπέλα μου που είναι υγειονομικός έχει φρικάρει) ή αυτών που τις φοράνε στο πηγούνι.

αρκετά καφέ κλειστά, όσα ήταν ανοιχτά για take away χωρίς όρθιους,
Πέρνα ένα ΣΚ από το κέντρο της Αθήνας... Στο Feyrouz το Σάββατο μπορεί να είχε και 60 όρθιους απέξω.

εντάξει οι γέροι στα παγκάκια που λες αναμενόμενο να αράξουν μετά το περπάτημα,
Δε βλέπω κανένα περπάτημα. Απλά το καφενείο έχει αντικατασταθεί από το παγκάκι, το πεζούλι κλπ. Καθημερινά έχει ταβλάκι στην Καπνικαρέα, δίπλα στις ομάδες ΔΙΑΣ. Δεν είναι ότι πήγαν για περπάτημα και ξαπόστασαν, με το τάβλι ανά χείρας πάνε.
φαντάζομαι αρχικά το απέφευγαν αλλά με τα μέτρα να συνεχίζονται για μήνες εύλογο είναι να πείθουν λιγότερο).
Συμβαίνει αυτό. Όλων μας οι αντοχές όσο πάει σπάνε, ανθρώπινο είναι.

Λες ότι αν δεν υπήρχαν τα μέτρα θα είμασταν χειρότερα, αλήθεια δεν ξέρω, αλλά δεν έχω πειστεί ότι η στα όρια της συνταγματικότητας απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ έχει συνεισφέρει κάπου,
Ε πώς δε συνεισφέρει; Ξεχάσαμε τι συνέβαινε στις πλατείες προ νυχτερινής απαγόρευσης, όλοι κωδικό 6 και μοχίτο στην πλατεία Βαρνάβα; Δηλαδή το ότι τα μέτρα δεν τηρούνται από όλους θα λυθεί... με το να μην έχουμε μέτρα; Κι έχουμε κι αμφιβολίες αν έτσι θα πάει καλύτερα;

Για τα πρόστιμα που λες ότι δεν βάζουν, κάθε μέρα σχεδόν βγαίνει δελτίο τύπου (π.χ. εδώ) και ειλικρινά αμφιβάλλω αν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης βεβαιώνονται καθημερινά πρόστιμα 500.000€.
Εάν θέλουν αυτό το ποσό που λες το μαζεύουν όχι σε μια μέρα σε ολόκληρη χώρα, αλλά σε ένα τρίωρο στο ιστορικό τρίγωνο. Μόνο στα παράνομα ανοιγμένα μαγαζιά της Άμφισσας να πάνε, το πιάνουν το ποσό, σε μια από τις μικρότερες πρωτεύουσες νομών της χώρας. Kαι ναι, έχει αντίστοιχους αριθμούς σε πολλά μέρη της Ευρώπης, πχ μόνο ο Δήμος της Γκραν Κανάρια με πληθυσμό... το μισό από το Δήμο Περιστερίου υπολογίζει ότι μόνο από ανάλογα πρόστιμα θα εισπράξει 13,3εκ ευρώ φέτος
El incumplimiento de las restricciones covid disparará la recaudación por multas en 2021

Ωστόσο η εικόνα που παρουσιάζεις κι εσύ είναι αυτή της πλήρους αναποτελεσματικότητας των μέτρων,
Εάν ήταν πλήρως αναποτελεσματικά δε θα ήμασταν 23οι σε 27 χώρες της EE σε θανάτους/κάτοικο. Απλά εάν δεν ήμασταν τόσο αναρχοαυτόνομοι δε θα χρειαζόταν να τα έχουμε τραβήξει σε τόσο μάκρος. Δυστυχώς για να έχουμε τα (αρκετά καλά) αποτελέσματα που έχουμε έχουμε τραβήξει το λοκντάουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα έπρεπε να υπήρχε μεγαλύτερη συμμόρφωση εκ μέρους των πολιτών και συνεπέστερη εφαρμογή από πλευράς της Πολιτείας.
οπότε μάλλον η τετράμηνη καραντίνα που συνεχίζεται ήταν αποτυχημένη.
Βάσει αποτελεσμάτων τα έχει πάει πολύ καλά. Όχι επειδή ο κόσμος καθολικά σέβεται το λοκντάουν (ένας υπερμεταδότης να υπήρξε στην πορεία του Κουφοντίνα ή στο Χεζόνια πάει στράφι προσπάθεια ημερών), αλλά επειδή τα μέτρα έχουν τραβήξει υπερβολικά πολύ. Εάν υπήρχε κανονική εφαρμογή και από πολίτες και από αρχές, προφανώς θα ήμασταν πολύ καλύτερα, αλλά όλοι ξέρουμε σε τι κράτος ζούμε: με πολλούς πολίτες που κάνουν ό,τι τους καπνίσει (ειδικά στην επαρχία, τα έγραψαν και άλλοι πιο πάνω) και με ένα πολιτικό σύστημα που ό,τι κάνει το κάνει πρωτίστως (αν όχι αποκλειστικά) με γνώμονα το πολιτικό κόστος, μη χάσουμε το ψηφαλάκι. Έτσι τα πρόστιμα είναι ελάχιστα σε σχέση με τις παραβάσεις, πολιτικές δυνάμεις "αναλαμβάνουν το κόστος" να διοργανώσουν πορείες εν μέσω πανδημίας, ημέτεροι εμβολιάζουν ημέτερους και ψηφοφόρους (περίπτωση φίλου μου εμβολιάστηκε και τις 2 δόσεις, δεν έχει κλείσει καν τα 40, δεν έχει καμία προτεραιότητα, αλλά έχει συγγενή βουλευτή, ούτε καν στο κυβερνών κόμμα, άλλος φίλος είναι παντρεμένος με συγγενή περιφερειάρχη ούτε καν πρωτοκλασάτης επαρχίας, εμβολιάστηκε κι αυτός στη ζούλα και μάλιστα... σε άλλη επαρχία από αυτή που έπρεπε) κλπ κλπ. Ξέρουμε σε τι κοινωνία ζούμε, φαντάσου να μην είχαμε και τα μέτρα, ποιον κοροϊδεύουμε; Αυτοί είμαστε, που λέει και ο Κουτσούμπας στο luben.

Επειδή λογικά ταξίδεψες και αλλού εν μέσω καραντίνας, αναρωτιέμαι πως είδες την κατάσταση εκεί.
Δεν πήγα σε πολλές χώρες, αλλά στην Ισπανία που είναι πιο χαλαρά τα μέτρα έχουν υπερδιπλάσιους θανάτους ανά κάτοικο και η Ρωσία που την κοιτάω καθημερινά κι είναι πολύ πιο χαλαρή (ανοιχτά θέατρα, γήπεδα, εκδρομές, όπερες) είχε σχεδόν 450 θανάτους. Μην πας μακριά, όποτε χαλάρωσαν τα μέτρα στην Ελλάδα είδαμε τι έγινε, αυτό από μόνο του σου λέει για το αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι, ακόμη κι αν δεν είναι το αποτέλεσμα στο βαθμό που θα έπρεπε. Χωρίς μέτρα έτσι όπως είμαστε ως λαός και ως κράτος θα ήμασταν στον πάτο της λίστας, όχι 5οι καλύτεροι, εγώ αυτό πιστεύω, αυτό δείχνουν και οι αριθμοί. Τουλάχιστον οι εμβολιασμοί πάνε απροσδόκητα καλά, οπότε κάποια στιγμή αρκετά σύντομα αναμένεται να υπάρξει και βελτίωση και στους αριθμούς και κάποια στιγνή χαλάρωση των μέτρων.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επικροτώ και συμφωνώ με όσα έγραψε ο Γιώργος πιο πάνω για το Αθηναϊκό τουλάχιστον lockdown που το βιώνω κι εγώ καθημερινά ζώντας πολύ κοντά στο κέντρο.

Καθημερινά σχεδόν βρίσκομαι σε γειτονιές του κέντρου,όπως Νέο Κόσμο, Κουκάκι, Ακρόπολη , Μοναστηράκι, Ομόνοια μέχρι και Πατήσια αλλά και αρκετά συχνά σε άλλες περιοχές της Αθήνας και του Πειραιά.

Παντού και πάντα οι εικόνες που αντικρίζω αν εξαιρέσω μόνο τα κλειστά καταστήματα δεν θυμίζουν σε τίποτα lockdown και σίγουρα ουδεμία σχέση έχει με το πραγματικό -και όπως αποδείχτηκε άκρως αποτελεσματικό- πρώτο lockdown του περασμένου Μαρτίου που όλοι μας βιώσαμε.

Τότε..... σκεφτόμαστε συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου ακόμα και τις επισκέψεις μας στο super market, τις οποίες και προγραμματίζαμε έτσι ώστε με μια άντε δύο φορές την εβδομάδα να καλύψουμε τις πραγματικές μας ανάγκες.
Προσωπικά ούτε διανοούμουν να βγω έξω χωρίς μάσκα, γάντια, απολυμαντικά, μαντηλάκια για να κρατάω το καρότσι μέχρι και γυαλιά ηλίου που τα φορούσα ανεξαρτήτως ηλιοφάνειας γιατί λέγανε ο υιός κολλάει και από τα μάτια.
Το ενδεχόμενο δε, να βρω καφέ να πάρω στο χέρι ήταν ανύπαρκτο και ακόμα και μιά τυρόπιτα που ίσως είχα πάρει απο τον φούρνο δεν τολμούσα να την δοκιμάσω πριν γυρίσω σπίτι, απολυμανθώ και πάλι απο την κορυφή μέχρι τα νύχια, αφήσω παπούτσια και ρούχα στην είσοδο και πλύνω σχολαστικά τα χέρια μου για 40 δευτερόλεπτα !

Τώρα.... "πεταγόμαστε" στέλνοντας αβέρτα sms και δυο και τρεις και τέσσερις φορές τη μέρα , μια για γάλα και ψωμί, μια για τον μανάβη, μια γιατί είδα πως ο Βασιλόπουλος έβαλε προσφορά τη φέτα, μια γιατί βαριέμαι και πάω να χαζέψω και επί τη ευκαιρία να χτυπήσω κι ένα καφεδάκι από τα coffe islands στη πλατεία, έχοντας σαν άλλοθι την τσάντα του Βασιλόπουλου με τη φέτα ανά χείρας και αποθηκευμένο το sms με κωδικό 2 και ρίχνω κι ένα μήνυμα στην κολλητή του τύπου

-"Έλα ρε που είσαι; Είμαι πλατεία έλα να πιούμε καφεδάκι να τα πούμε. Στείλε 2 και πάρε και καμιά τσάντα μαζί σου με κάνα δυο πακέτα μακαρόνια μέσα μη τυχόν και περάσουν οι "Διάδες"(κατα τους "Ζητάδες"
Παρεπιπτόντως στην κεντρική πλατεία της γειτονιάς μου που όντως υπάρχουν και αρκετά coffe shops τριγύρω με λειτουργία take away, ότι ώρα και να περάσω υπάρχει πάντα κόσμος που έχει καταλάβει απο παγκάκια και πεζούλια μέχρι το γρασίδι και τον περίγυρο του συντριβανιού. Στην πλειοψηφία τους κάθονται χωρίς μάσκες ή με τις μάσκες κατεβασμένες στο πιγούνι γιατί ή πίνουν κάτι, η καπνίζουν ή απλά μιλάνε με τον διπλανό τους και πιστεύουν πως τους ακούει καλύτερα χωρίς μάσκα. Μερικά μέτρα πιο κάτω στον "Γρηγόρη" βρίσκονται συχνά παρκαρισμένες 2-3 μηχανές τις ομάδας Δίας που έχουν σταθμεύσει για διάλειμμα απολαμβάνοντας κι αυτοί με τη σειρά τους χωρίς μάσκα το καφεδάκι και το τσιγάρο τους.

Και για να το κλείσω θα γράψω μια τελευταία σύγκριση του τότε με το τώρα και ο καθένας ας την επεξεργαστεί ,την ερμηνεύσει και την αιτιολογήσει όπως αυτός θέλει

Τότε πέθαιναν 10-15 τη μέρα και τρέμαμε πως θα πεθάνουμε όλοι!
Τώρα φτάσαμε να πεθαίνουν ακόμα και 100 και αν και μας στενοχωρεί το θεωρούμε αναμενόμενο ή ακόμα και φυσιολογικό....


Δυστυχώς οι εικόνες που βλέπουμε όλοι μας ή που κάνουμε πως δεν βλέπουμε, έξω στους δρόμους της "μη κανονικότητας" που ζούμε είναι εικόνες που συναντάμε καθημερινά ακόμα και αν πολύ μεγάλο ποσοστό πολιτών τηρεί τα μέτρα όχι για τους τύπους ή το ενδεχόμενο πρόστιμο αλλά γιατί πραγματικά πιστεύει πως έτσι πρέπει να κάνει.

Ναι σίγουρα όλοι μας έχουμε κουραστεί και ταυτόχρονα έχουμε επαναπαυθεί θα έλεγα και δεν είμαστε τόσο τρομαγμένοι άρα και προσεκτικοί ή ακόμα και υποχόνδριοι όσο στην πρώτη καραντίνα αλλά πιστεύω πως αν έστω και τώρα κάναμε τα μισά απο όσα κάναμε τότε θα είχαμε ξεμπερδέψει πολύ πιο γρήγορα και δεν θα αναγκαζόμαστε σε συνεχόμενες παρατάσεις "ημικαραντίνας" που δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα τελικά παρατείνοντας αυτό το μαρτύριο της μη κανονικότητας με όσες συνέπειες αυτό εμπεριέχει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@Thalassaki οταν τα ελεγε η paefstra, την λεγανε δακτυλο της Κινας. Αυτο δεν ειναι λοκ νταουν παρα μονο για την εκπαιδευση και τις μικρες επιχειρησεις που βογγανε, λες και στο μαγαζακι της γειτονιας που πουλαει σε 5 πελατες της μερας θα κολλησω κατι.
Εγω κατεληξα πως προκειται για οικονομικη και εκπαιδευτικη αναδιαρθρωση τεραστιου μεγεθους, δεν γκρινιαζω, πινω τον καφε μου εκει που δεν θα κολλησω κανεναν ουτε θα κολλησω απο κανεναν και ρυθμιζω τα πανια του πλοιου για την οικονομικη και εκπαιδευτικη φουρτουνα που ερχεται (και οποιος εχει παιδι σε σχολικη ηλικια τη βλεπει, ταξιδιωτης η οχι).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
@Thalassaki οταν τα ελεγε η paefstra, την λεγανε δακτυλο της Κινας. Αυτο δεν ειναι λοκ νταουν παρα μονο για την εκπαιδευση και τις μικρες επιχειρησεις που βογγανε, λες και στο μαγαζακι της γειτονιας που πουλαει σε 5 πελατες της μερας θα κολλησω κατι.
Εγω κατεληξα πως προκειται για οικονομικη και εκπαιδευτικη αναδιαρθρωση τεραστιου μεγεθους, δεν γκρινιαζω, πινω τον καφε μου εκει που δεν θα κολλησω κανεναν ουτε θα κολλησω απο κανεναν και ρυθμιζω τα πανια του πλοιου για την οικονομικη και εκπαιδευτικη φουρτουνα που ερχεται (και οποιος εχει παιδι σε σχολικη ηλικια τη βλεπει, ταξιδιωτης η οχι).
Μιλάς με γρίφους κοπελίτσα, κάντα πιο λιανά να καταλάβουμε τι μας περιμένει και οι άσχετοι
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πήγαινε στην πλατεία στο Μοναστηράκι όποιο απόγευμα θες. Στα σκαλάκια στα Αναφιώτικα, στην πλατεία Ομονοίας, πλάκα κάνουμε; Όλη η Αθήνα έτσι είναι. Στο Νέο Ηράκλειο τις προάλλες είχε 30-40 άτομα στα σκαλάκια στο θέατρο και έπαιζαν ηλεκτρονική μουσική και χόρευαν. Την Κυριακή το βράδυ είχαμε κορωνοπάρτι υπαιθρίως στη γειτονιά μου, μάλιστα στο τσακίρ κέφι έβαλαν και φωτιές και άρπαξε φωτιά το εστιατόριο γνωστού μαστερσέφ κι ήρθε η πυροσβεστική (και ο μαστερσεφ, αλλά δεν μας έδωσε ένα βάουτσερ να πάμε φάμε ο τσίπουλας που του σώσαμε το κατάστημα).
Μόνο τις τελευταίες 6 μέρες στην Αθήνα έχω μετρήσει πάνω από 5 μαζικές συγκεντρώσεις, οι εικόνες από το αεροδρόμιο γνωστές, εδώ βλέπουμε χώρα με σκληρό λοκντάουν, ειδικά στο 6.04
Κοίτα, δεν διαφωνώ εν γένει με αυτά που γράφεις (έγραψες κι ολόκληρο σιδηρόδρομο!), και π.χ. Μοναστηράκι την ίδια εικόνα μου έχουν περιγράψει με σένα, βαρέθηκα όμως να περπατήσω ως εκεί είναι η αλήθεια. Αυτό όμως που αναφέρεις για τα Berska προφανώς έγινε κατά το click away, πιο πριν τα μαγαζιά ήταν κλειστά. Αναφορικά με τη νυχτερινή απαγόρευση, οι συγκεντρώσεις στις πλατείες ήταν καλοκαίρι-φθινόπωρο, πριν επιβληθούν μέτρα, που ο καιρός το επέτρεπε. Στο πρώτο lockdown, στην αρχή δεν υπήρξε απαγόρευση κυκλοφορίας και μετά ίσχυε από τα μεσάνυχτα, ωστόσο σίγουρα ήταν πιο αποτελεσματικό. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να έχεις αποτελέσματα δεν χρειάζονται ακραία μέτρα, αυτά δημιουργούν και κόπωση και δυσφορία και συχνά οδηγούν στην απαξίωσή τους. Φίλος μου στην Ελευσίνα μου μετέφερε ότι το τρομερό μέτρο της απαγόρευσης κυκλοφορίας στη Δυτική Αττική από τις 18:00 οδήγησε σε πρωτοφανή συνωστισμό στα σούπερ μάρκετ την ώρα που σχόλαγαν όλοι, γιατί όσοι είχαν δυνατότητα να ψωνίσουν 15:00 με 21:00 συμπιέστηκαν στο δίωρο 15:00-17:00 (με τη δυνατότητα για delivery μια εβδομάδα μετά).
Όμως τα μέτρα εν τέλει αποδεικνύονται σκληρά για αυτούς που τα εφαρμόζουν, όχι αυτούς που τα αγνοούν. Από την άλλη η γελοιότητα στο αεροδρόμιο αποτελεί και πολιτική επιλογή, γιατί αν αυτοί που βλέπουμε στο βίντεο ήταν διαδηλωτές, θα υπήρχαν 1000 αστυνομικοί που θα είχαν διαλύσει τη συγκέντρωση. Ή αν η δημοτική αστυνομία δίνει προτεραιότητα στην παράνομη στάθμευση, τη στιγμή που ο κόσμος πάει στη δουλειά του με το αμάξι για να αποφευχθεί ο συνωστισμός στα μέσα μεταφοράς (εμένα με έγραψαν σε θέση φορτοεκφόρτωσης, με τα μαγαζιά κλειστά), αντί π.χ. να βρίσκεται προληπτικά στην Καπνικαρέα ή το Μοναστηράκι και να εμποδίζει τα φαινόμενα που περιέγραψες, και αυτό πολιτική επιλογή είναι. Αυτά που αναφέρεις για εμβολιασμό «ημετέρων» ή π.χ. η διαδικασία των απευθείας αναθέσεων, με αγορά προϊόντων σε τετραπλάσιες της κανονικής τιμής λόγω της «απειλής» διάδοσης του κορονοϊού», βολεύουν πολύ κόσμο που κάνει τις μπίζνες του, στο όνομα της δικής μου προστασίας, και πιέζει «υπογείως» να διατηρηθούν τα μέτρα.
Δεν ξέρω αν είμαστε οι πέμπτοι καλύτεροι, αλλά σίγουρα το τίμημα θα είναι ανάλογο. Το 1/3 της Ευρώπης δεν επέβαλε καν μάσκα στα σχολεία, τα ΚΥΕ έκλεισαν για περιορισμένο χρονικό διάστημα, και εν πολλοίς ο κόσμος συνέχισε τη ζωή του λιγότερο ή περισσότερο κανονικά. Εμένα οι γονείς είναι αποκλεισμένοι στο χωριό από το καλοκαίρι σε σπίτι χωρίς υποδομές για χειμώνα, επειδή δηλώνουν αυτό ως κύρια κατοικία, ασχέτως αν τον χειμώνα μένουν ανέκαθεν Αθήνα. Ξέρω άλλη περίπτωση που τους είναι πιο εύκολο να γυρίσουν «νόμιμα» Αθήνα μέσω ενδιάμεσου προορισμού στο εξωτερικό. Αυτό κι είναι παράνοια!
Ναι σίγουρα όλοι μας έχουμε κουραστεί και ταυτόχρονα έχουμε επαναπαυθεί θα έλεγα και δεν είμαστε τόσο τρομαγμένοι άρα και προσεκτικοί ή ακόμα και υποχόνδριοι όσο στην πρώτη καραντίνα αλλά πιστεύω πως αν έστω και τώρα κάναμε τα μισά απο όσα κάναμε τότε θα είχαμε ξεμπερδέψει πολύ πιο γρήγορα και δεν θα αναγκαζόμαστε σε συνεχόμενες παρατάσεις "ημικαραντίνας" που δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα τελικά παρατείνοντας αυτό το μαρτύριο της μη κανονικότητας με όσες συνέπειες αυτό εμπεριέχει.
Υπάρχει και η άλλη παράμετρος: Ότι η θνητότητα του ιού στις παραγωγικές ηλικίες είναι ελαχιστότατη, γεγονός που καθιστά εκ των πραγμάτων τα μέτρα υπερβολικά, ειδικά όσα γίνονται με οριζόντιο τρόπο, με πολύ κόσμο απρόθυμο να τα εφαρμόσει. Στην πρώτη καραντίνα ακόμη δεν γνωρίζαμε.
Προσωπικά κάνω υπομονή μέχρι να έρθουν οι τουρίστες, για να έρθει μαζί τους και η κανονικότητα (γιατί δεν τρέφω καμία αυταπάτη ότι ακόμη και τα ίδια νούμερα να υπάρχουν με σήμερα, τα μέτρα θα αρθούν).
Και για να κλείσω, η τοποθέτησή μου ξεκίνησε με το γεγονός ότι ξεπεράσαμε το μακροβιότερο σε διάρκεια lock down, χωρίς αυτό να θιγεί σε κανένα μέσο. Και αυτό νομίζω λέει κάτι.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom