The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το κακό είναι ότι με τις υπάρχουσες συνθήκες δε μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν, ούτε αυτόν που βαρέθηκε, ούτε αυτόν που κουράστηκε, ούτε αυτόν που παρανομεί.
Όταν από την αρχή δε βγαίνεις να του μιλήσεις στα ίσα.
Όταν όλοι οι επιστήμονες λένε για σοβαρό σκληρό λοκ ντάουν 15νθημέρου και από κει και πέρα μαζικά τεστ και ιχνηλάτηση, κι εσύ σαν κράτος δε κάνεις τίποτα προς αυτή τη κατεύθυνση.
Όταν δεν ενισχύεις το σύστημα υγείας, δε δίνεις βάση στα ΜΜΜ, δε κάνεις ελέγχους στις εταιρείες και τα εργοστάσια.
Όταν φτάνεις στο σημείο να έχεις 100 νεκρούς τη μέρα και να μη κουνιέται φύλλο.
Ε δίνεις πάτημα στο να γίνεται ότι γίνεται, γιατί όπως είπαμε τα πάντα είναι πολιτικό κόστος. Το θέμα είναι βέβαια ποιος τη πληρώνει....

@Thalassaki διαφωνώ εν μέρει λοιπόν, δεν είναι μόνο η ατομική ευθύνη που σαφώς και υφίσταται, αλλά πολλά περισσότερα. Πριν φτάσουμε εκεί πρέπει να δούμε αν όλα τα υπόλοιπα έγιναν (που δεν έγιναν) σωστά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μιλάς με γρίφους κοπελίτσα, κάντα πιο λιανά να καταλάβουμε τι μας περιμένει και οι άσχετοι
Το να ειναι κλειστα τα σχολεια και να σερνεται η τηλεκπαιδευση, οταν περσι δοκιμαστηκε η λειτουργια με το 50% των μαθητων εκ περιτροπης αλλα καθε μερα ανοιχτο το σχολειο και λειτουργησε προσφεροντας πανω απο το 70% του εκπαιδευτικου αλλα και κοινωνικου αποτελεσματος, ειναι επιλογη. Εννοειται οτι υπαρχουν και δυνατοτητες για υβριδικο σχολειο οπως εγινε σε αλλες χωρες (2 μερες φουλ φοιτηση δια ζωσης και 3 μερες απο αποσταση). Γενικα οτιδηποτε αποφασιζεται ομοιομορφα και οριζοντια, ειναι βλακωδης επιλογη.
Η εξ αποστασεως σε μεγαλη ομαδα 20-25 παιδιων σε μικρες ηλικιες 1) δεν εχει αξιολογηθει,2) αποκλεει ομαδες ευαλωτων παιδιων, 3) αφηνει χωρις κενα οποιον εχει ιδαιτερο το απογευμα η ειναι υψηλων ικανοτητων μονο.
Παμε σε αναδιαρθρωση μεγεθυνσης των οποιων ως τωρα ανισιτητων, με αποτελεσμα να πετιουνται απο το τρενο βιαια οι ευαλωτοι. Αυτο ειναι μια τεραστια εκπαιδευτικη αναδιαρθρωση που θα φανει πολυ βιαια το επομενο διαστημα.
Για τις επιλογες στην οικονομια, κατι αντιστοιχο, δεν το σχολιαζω μην πεσω σε πολιτικη συζητηση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
κάντα πιο λιανά να καταλάβουμε τι μας περιμένει και οι άσχετοι
Αν μου επιτρέπεις να πω.
Εδώ που μένω, από συμμετοχή στην φαρμακευτική περίθαλψη 25% μου πήγε από 1/1/21 στο 40%
Και της συζύγου από 25% στο 50%
Επίσης μελετάται η κατάργηση της σύνταξης χηρείας.
Μια μικρή γεύση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εγω παντως συμφωνω με τον @adiaforos. Μετα δυσκολιας καταλαβα οτι ο @Yorgos μιλουσε για την ιδια πολη που ζω και εγω. Διαβαζα και νομιζα πως ζουμε σε αλλες πολεις. Εχω κατεβει καποιες φορες κεντρο ουτε πολλες ουτε λιγες. Την Πανεπιστημιου τοσο νεκρα ουτε Δεκαπενταυγουστο δεν την εχω δει. Ερμου τιποτα ελαχιστος κοσμος, Μοναστηρακι, Πλακα και γενικα ολο το κεντρο τρομερα υποτονικο. Καταθλιπτικη ατμοσφαιρα! Κατι παρεακια απο εδω και εκει τιποτα το τοσο επιληψιμο! Εξαρχεια για μπυρα εγω ενας φιλος μου οι γνωστοι πλατειακοι εκει και οι μπατσοι. Κολωνακι καπως παραπανω κοσμος αλλα τιποτα το τρομερο. Μονο Κυψελη μαζευεται κοσμος αλλα 9 η ωρα σκανε μπατσοι και μας διωχνουν ακομα και απο τα γυρω στενα. Το ιδιο και στο Πασαλιμανι μας διωξανε. Καλα Πειραιας, Κορυδαλλος, Νικαια δεν το συζηταμε πολυ πιο νεκρα και απο κεντρο. Εεε σε σπιτια καμια φορα μαζευομαστε αλλα οχι τοσο συχνα ουτε τιποτα το τραγικο. Με οποιον μιλαω απο αλλες χωρες, Γερμανια, Πορτογαλια, Ιταλια. Γαλλια, Βελγιο και αλλες που εχω φιλους το lockdown πολυ πιο αυστηρο εδώ, απο αποψη μετρων παντα. Απο αποψη συμπεριφορας δεν το εξεταζω μιας και απ' οτι φαινεται ειναι πολυ υποκειμενικο το πως βλεπει ο καθενας την ιδια την πολη του. Και φυσικα εχει επηρεαστει ο κοσμος, αν καποιοι δεν εχουν θεμα ας ακολουθησουν και μετα αυτο το λαιφσταιλ τι να πω! Και δεν μιλαω καν για το οικονομικο. Να πας γηπεδο, για ενα ποτο για ενα καφε οχι στα ορθια ή σε παγκακι, κανονικα, σινεμα, συναυλια ή μουσειο ξερω γω δεν γινεται και δεν θα γινεται για αρκετα ακομα! Το καλως ή κακως δεν το εξεταζω αλλα οχι οτι ειναι και σαν να μην εχουμε λοκνταουν!
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Κι επειδή λένε ότι το εμβόλιο θα είναι προαιρετικό (για την Ισπανία μιλάω ) το τοπικό
κοινοβούλιο της Γαλικίας ψήφισε εχθές τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όλων.
Όποιος αρνείται να εμβολιαστεί πρόστιμο από 1.000- 60.000 ευρώ.
Multas de hasta 60.000 euros: "No se está obligando a vacunar, sino sancionando al que no lo haga"

Ayer el parlamento gallego convirtió la vacunación contra la Covid-19 en obligatoria.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Υπάρχει και η άλλη παράμετρος: Ότι η θνητότητα του ιού στις παραγωγικές ηλικίες είναι ελαχιστότατη, γεγονός που καθιστά εκ των πραγμάτων τα μέτρα υπερβολικά, ειδικά όσα γίνονται με οριζόντιο τρόπο, με πολύ κόσμο απρόθυμο να τα εφαρμόσει.
Δεν διαφωνώ ακριβώς και όντως η θνητότητα, αν και δεν θα την χαρακτήριζα ελαχιστότατη, σίγουρα είναι μικρότερη από των υπερηλίκων. Όμως δυστυχώς οι νεότερες καταγραφές αποδεικνύουν πως ο ηλικιακός μέσος όρος διασωληνωμένων έχει πέσει δραματικά τις τελευταίες μέρες και είναι περισσότεροι αυτοί των μέσων και παραγωγικών ηλικιών (40-65) κατηγορία στην οποία ανήκω.
Αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας που προσωπικά δεν μου επιτρέπει να είμαι απρόθυμη αν και κουρασμένη στην εφαρμογή των μέτρων έστω και αν σε πολλές περιπτώσεις θεωρώ εσφαλμένη ή υπερβολική την οριζοντίωσή τους.
Προσωπικά κάνω υπομονή μέχρι να έρθουν οι τουρίστες, για να έρθει μαζί τους και η κανονικότητα (γιατί δεν τρέφω καμία αυταπάτη ότι ακόμη και τα ίδια νούμερα να υπάρχουν με σήμερα, τα μέτρα θα αρθούν).
Και για να κλείσω, η τοποθέτησή μου ξεκίνησε με το γεγονός ότι ξεπεράσαμε το μακροβιότερο σε διάρκεια lock down, χωρίς αυτό να θιγεί σε κανένα μέσο. Και αυτό νομίζω λέει κάτι.
Όλοι μας κάνουμε υπομονή ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες και πιστεύω πως τα πράγματα θα είναι καλύτερα τα καλοκαίρι. Όχι μόνο λόγω της ανάγκης μας για τουρίστες, ο σημαντικότερος ίσως παράγοντας ανάκαμψης της οικονομίας μας αλλά και γιατι θα μας συνδράμουν και άλλοι ευνοικοί παράγοντες όπως οι καιρικές συνθήκες και η αύξηση της εμβολιαστικής πληθυσμιακής κάλυψης.
Όντως διανύουμε ενα μακρύ lockdown αλλά δεν βλέπω βάση των αριθμών να μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό στη παρούσα τουλάχιστον φάση. Όπως ανέφερα και προηγουμένως αν τηρήσουμε λίγο πιο ζεστά ή ειλικρινά τα υπάρχοντα μέτρα, χωρίς βέβαια να τοποθετώ την λύση μόνο στην προσωπική μας ευθύνη, μόνο θετικά αποτελέσματα έχουμε να περιμένουμε.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Το κακό είναι ότι με τις υπάρχουσες συνθήκες δε μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν, ούτε αυτόν που βαρέθηκε, ούτε αυτόν που κουράστηκε, ούτε αυτόν που παρανομεί.
Όταν από την αρχή δε βγαίνεις να του μιλήσεις στα ίσα.
Όταν όλοι οι επιστήμονες λένε για σοβαρό σκληρό λοκ ντάουν 15νθημέρου και από κει και πέρα μαζικά τεστ και ιχνηλάτηση, κι εσύ σαν κράτος δε κάνεις τίποτα προς αυτή τη κατεύθυνση.
Όταν δεν ενισχύεις το σύστημα υγείας, δε δίνεις βάση στα ΜΜΜ, δε κάνεις ελέγχους στις εταιρείες και τα εργοστάσια.

@Thalassaki διαφωνώ εν μέρει λοιπόν, δεν είναι μόνο η ατομική ευθύνη που σαφώς και υφίσταται, αλλά πολλά περισσότερα. Πριν φτάσουμε εκεί πρέπει να δούμε αν όλα τα υπόλοιπα έγιναν (που δεν έγιναν) σωστά.
Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και δεν βλέπω τον λόγο που διέκρινες ότι διαφωνούμε έστω εν μέρη. Ποτέ δεν ανέφερα ότι το πρόβλημα υπόκειται μόνο στην ατομική μας ευθύνη απλώς το ανέφερα ως έναν σημαντικό παράγοντα που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα και που ίσως είναι και ο μόνος επί της παρούσης που περνά από το χέρι μας.
Δυστυχώς τα λάθη και τις παραλήψεις του κράτους ,-που είναι πολλά -δεν είμαστε σε θέση να τα διορθώσουμε. Περισσότερα εμβόλια δεν μπορούμε να φέρουμε αλλά ούτε και να γεμίσουμε την Αθήνα με άλλα 1000 λεωφορεία και 500 νέους συρμούς ακόμα και αν είχαμε τα χρήματα να τα αγοράσουμε χθες!
Το σύστημα υγείας ενισχύθηκε σε ένα μεγάλο μέρος επίσης όπως και οι διαθέσιμες κλίνες αλλά σε αυτή την άνιση μάχη η όποια ενίσχυση ακόμα και σε κράτη που διαθέτουν πολύ ανώτερο υγειονομικό σύστημα έδειξε πως δεν απέδωσε στον περιορισμό των κρουσμάτων.
Όσο για τους ελέγχους σε μεγάλες εταιρείες και εργοστάσια είναι γνωστό σε όλους πως "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη" και πάντα θα βρίσκονται παραθυράκια για όσους έχουν τα μέσα.

Άρα τι μας μένει? Αυτό το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε εγώ, εσύ και ο άλλος σαν μονάδες για να βαρύνουμε την πλάστιγγα προς το δικό μας συμφέρον. Και μπορεί πολλοί να σκέφτονται πως η προσπάθεια του καθενός μας, όταν τριγύρω μας βλέπουμε τόσα λάθη, δεν έχει κανένα νόημα και είναι σταγόνα στον ωκεανό. Όμως αν το δούμε συγκεντρωτικά σε μια μεγάλη πληθυσμιακή ομάδα όπως της Αθήνας ή και της Θεσσαλονίκης για παράδειγμα σίγουρα η μια δική μου σταγόνα μαζί με χιλιάδων άλλων που κινούνται με την ίδια λογική μπορεί να γεμίσει όχι μόνο ένα ποτήρι αλλα να δημιουργήσει μια θάλασσα αισιοδοξίας και λύτρωσης.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Όμως αν το δούμε συγκεντρωτικά σε μια μεγάλη πληθυσμιακή ομάδα όπως της Αθήνας ή και της Θεσσαλονίκης για παράδειγμα σίγουρα η μια δική μου σταγόνα μαζί με χιλιάδων άλλων που κινούνται με την ίδια λογική μπορεί να γεμίσει όχι μόνο ένα ποτήρι αλλα να δημιουργήσει μια θάλασσα αισιοδοξίας και λύτρωσης.
Εμεις οι μηδενισται λεμε μαζεψτε λεφτα και ψυχοφαρμακα. Με κλειστα σχολεια και επιχειρησεις για μηνες, οριστε:
20210302_182715.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Περισσότερα εμβόλια δεν μπορούμε να φέρουμε
Λάθος. Γιατί οι Αμερικανοί ενέκριναν το εμβόλιο της Τζόνσον και οι Ευρωπαίοι θα το εξετάσουν
στις 11/3 ; Γιατί; Έχουν να μαζέψουν τα μανταρίνια πρώτα και μετά θα ασχοληθούν με το εμβόλιο;
Γιατί δεν πήγε επιτροπή του οργανισμού ελέγχου στην Αμερική να συναποφασίσουν μαζί;
Γιατί δεν έστειλαν επιτροπή στην Κίνα να ελέγξει τα δεδομένα των Κινέζικων εμβολίων;
Ή του Ρώσικου; Ο οργανισμός ελέγχου φαρμάκων της Κίνας ή της Ρωσίας το ενέκριναν με ελαφριά την
καρδία;. Και αν είναι απάτη γιατί δεν πήγαν να τους ξεσκεπάσουν;
Γιατί το Ισραήλ βρήκε εμβόλια για όλο τον πληθυσμό του κι εμείς είμαστε επαίτες του τι θα μας δώσει
η Ε.Ε.; και μην μου πείτε ότι είμαστε ε.ε και κάνουμε ότι μας πούνε, υπάρχουν κράτη της ε.ε. που παίρνουν από Ρωσία, ίσως και Κίνα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Λάθος. Γιατί οι Αμερικανοί ενέκριναν το εμβόλιο της Τζόνσον και οι Ευρωπαίοι θα το εξετάσουν
στις 11/3 ; Γιατί; Έχουν να μαζέψουν τα μανταρίνια πρώτα και μετά θα ασχοληθούν με το εμβόλιο;
Γιατί δεν πήγε επιτροπή του οργανισμού ελέγχου στην Αμερική να συναποφασίσουν μαζί;
Γιατί δεν έστειλαν επιτροπή στην Κίνα να ελέγξει τα δεδομένα των Κινέζικων εμβολίων;
Ή του Ρώσικου; Ο οργανισμός ελέγχου φαρμάκων της Κίνας ή της Ρωσίας το ενέκριναν με ελαφριά την
καρδία;. Και αν είναι απάτη γιατί δεν πήγαν να τους ξεσκεπάσουν;
Γιατί το Ισραήλ βρήκε εμβόλια για όλο τον πληθυσμό του κι εμείς είμαστε επαίτες του τι θα μας δώσει
η Ε.Ε.; και μην μου πείτε ότι είμαστε ε.ε και κάνουμε ότι μας πούνε, υπάρχουν κράτη της ε.ε. που παίρνουν από Ρωσία, ίσως και Κίνα.
Εννούσα πως εμείς σαν πολίτες δεν μπορούμε να φέρουμε και φυσικά και έχεις δίκιο σε όσα αντιπροτείνεις μόνο που είναι παράγοντες που δυστυχώς δεν περνάνε απο το δικό μας χέρι ως μονάδας μη σου πω και ούτε ως κράτους στην προκειμένη περίπτωση για εμφανείς λόγους μερικών εκ των οποίων εμμέσως αναφέρεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
148932050_10208416653369408_8121920559512341172_o.jpg
149870128_10208416653609414_4531916201815157571_o.jpg

Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει το παραμύθι ότι ενδιαφέρονται για το καλό μας.
Το Ρωσικό εμβόλιο 1 και 2 δόση σε γενόσημο . Ναι γενόσημο.
Γιατί δεν μπαίνει το εθνικό συμφέρον πάνω από το συμφέρον της Ε.Ε.;
Γιατί δεν κάνουν συμφωνία μετά από έλεγχο του ΕΟΦ να παράγουν εδώ το γενόσημο το Ρωσικό;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κιργι-Τουρκμενι-Ουζμπεκι-σταν, Συρια κ Ορμπανισταν. Οι μονες χωρες στο κοσμο που εχουν δωσει φουλ authorization στο σπουτνικ. Ουτε η ιδια η Ρωσια δεν εχει δωσει ακομα. Υπαρχουν καποιες διαδικασιες, μακαρι να ηταν σαν τις τσιχλες. Η δε J&J αργησε να αιτηθει στην ΕΕ, η ιδια προτιμησε πρωτα τις ΗΠΑ. Περιττη συζητηση βεβαια αφου ολα ειναι φτιαχτα. Οπως κ να παει ο Ολυμπιακος στους 16. Αυτοι οι βαζελοι.. εμποτισμενοι με αντιολυμπιακο μενος ειναι. Δεν συζητω αλλο με αυτους. Μονο με αεκτζηδες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom