The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Απο περιεργεια, ποιες κινησεις, ποιου δημου? Η Πατμος ανηκει στη Γ φαση του σχεδιου εμβολιασμου νησιων μαζι με Ιθακη, Συμη κλπ (νησια με 1000-3500 κατοικους) οπου εχει ηδη αρχισει ο εμβολιασμος ολων των 18+.
μπορει να εχεις δικιο,εγω προσωπικα,μια ανακοινωση διαβασα απ το ιατρικο κεντρο και τον δημο πατμου,που ανεφερε οτι προειπα,δεν εχω τηλεοραση απο επιλογη,ουτε ασχολουμε με τα νεα,την ανακοινωση που εγραψα την ειδα στο fb και αφορουσε ολο τον πληθυσμο της πατμου ανω των 18.
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.319
Ποιά ισορροπία εντυπώσεων??
Αυτή που δημιουργείται όταν από ένα άρθρο επιλέγεται ένα μόνο τμήμα, σαν απάντηση (ο "θεός" να την κάνει) στη προηγούμενη συζήτηση. Η οποία επιγραμματικά ήταν ότι πριν ακόμα μάθουμε γιατί πέθανε κάποιος που έκανε το εμβόλιο, πρέπει να φταίει το εμβόλιο γιατί συνέβη 15 λεπτά μετά, ακόμα και όταν την μόλις επόμενη ημέρα η προκαταρκτική εικόνα που είχαμε από την νεκροτομή ήταν πως η αιτία θανάτου μάλλον είναι εξαιρετικά απίθανο να συνδέεται με τον εμβολιασμό.

Αναφορικά με την παραίτηση και για τον λόγο που φαίνεται να έγινε, συμφωνώ απόλυτα. Κάθε περιστατικό θα πρέπει να ερευνηθεί και ώστε να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ακριβώς ποιο είναι το ρίσκο. Αυτή είναι η σωστή στάση τόσο επιστημονικά και πολύ περισσότερο κάποιου που είναι μέλος μίας επιτροπής επιφορτισμένης με την εξέταση αυτών των περιστατικών.

Δεν είναι κακό να αναρωτιέσαι αν αυτά που σου λένε είναι όντως έτσι.
Αναρωτιέσαι αν αυτό που σου λένε αυτοί που έχουν αμφιβολίες είναι όντως έτσι; Ή μήπως έχεις διαμορφωμένη άποψη που απλά προσπαθείς να επιβεβαιώσεις με κάθε τρόπο;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες από επίσημα χείλη, χώρες απαγορεύουν το συγκεκριμένο εμβόλιο, αλλά εδώ στο φόρουμ οι παντογνώστες είναι σίγουροι ότι όλα καλά, τα εμβόλια είναι ασφαλή και 'nothing to see here,' και μην τολμήσει κανείς να εκφράσει οποιαδήποτε αμφισβήτηση. Για τους σπουδαγμένους: ωραία σας διδάξανε στο πανεπιστήμιο...
Σχεδόν όλες οι χώρες που το απαγόρευσαν το επέτρεψαν πάλι. Άρα για εσένα θα πρέπει να είναι οκ τώρα; Ή μήπως είναι αγνές οι προθέσεις των "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) όταν το απαγορεύουν και πουλημένες όταν το επιτρέπουν; Γιατί σε αυτή τη περίπτωση επιβεβαιώνεις ότι έχεις διαμορφωμένη άποψη και ψάχνεις να την επιβεβαιώσεις με κάθε τρόπο. Δε μπορεί να έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Επίσης όπως είδες, κανείς δεν σου έσβησε τα μηνύματα ή σου είπε να μη ξαναμιλήσεις, απλά φάνηκε ότι σε κάποια βασικά πράγματα δεν ήξερες τι έλεγες. Μπορείς να προσπαθήσεις πάλι με καλύτερα επιχειρήματα αντί να εμφανίζεσαι ξαφνικά για να εκφράσεις (μάλλον άσχημα) πικρία που η αμφισβήτησή σου ήταν τόσο ρηχή που έτυχε σχεδόν χλευασμού. Επίσης μη νομίζεις ότι έχεις το moral ground επειδή παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως διαλλακτικό.

Δεν πρόκειται περί καλοπροαίρετης συζήτησης, ας το αναγνωρίσουμε αυτό τουλάχιστον.
Γι αυτό είμαι σίγουρος για κάποιους εδώ. Για παράδειγμα εσύ ακόμα δεν έχεις πει μία "συγνώμη" για τις μελετημενιές περί αλλαγής του ανθρώπινου RNA. Η παραδοχή του λάθους είναι κάτι που (σου έχω ξαναπεί) είναι η βάση για να γίνει μία καλοπροαίρετη συζήτηση.

Ολοκληρώνοντας, η άποψη των ειδικών παγκοσμίως, είναι ότι τα οφέλη του εμβολιασμού είναι ασύγκριτα μεγαλύτερα από το όποιο ρίσκο. Μηδενικό το ρίσκο δεν θα είναι ποτέ, όπως δεν είναι για τίποτα. Και η αναισθησία που κάνεις στον οδοντίατρο έχει μία μικρή πιθανότητα να δημιουργήσει σοβαρή επιπλοκή και να πας από ανακοπή, αλλά κανείς (λογικός) δε σκέφτεται να βγάλει δόντι χωρίς αναισθησία μηηηηηπως και του συμβεί.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δεν είμαι γιατρός, ούτε βιολόγος, δικαιολόγησέ μου την αστοχία στην ακριβή επιστημονική περιγραφή της ανησυχίας μου για την τεχνολογία mRNA.
Για παράδειγμα εσύ ακόμα δεν έχεις πει μία "συγνώμη" για τις μελετημενιές περί αλλαγής του ανθρώπινου RNA. Η παραδοχή του λάθους είναι κάτι που (σου έχω ξαναπεί) είναι η βάση για να γίνει μία καλοπροαίρετη συζήτηση.
Εδώ είσαι λίγο άδικος γιατί εμμέσως πλην σαφώς έχει παραδεχτεί το λάθος.
 

poised

Member
Μηνύματα
861
Likes
6.319
Εδώ είσαι λίγο άδικος γιατί εμμέσως πλην σαφώς έχει παραδεχτεί το λάθος.
Απ' ότι θυμάμαι αυτό ήταν απάντηση στην παρατήρηση ότι ο μηχανισμός των εμβολίων της ΑΖ και της Pfizer δεν ήταν ο ίδιος για να μπαίνουν στο ίδιο καλάθι, αλλά αν κάνω λάθος συγνώμη (όχι εμμέσως αλλά σαφώς). Παρόλα αυτά, έχουν ειπωθεί και άλλα κατά την άποψή μου "χοντρά", απλά επέλεξα το πιο οφθαλμοφανές.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Σχεδόν όλες οι χώρες που το απαγόρευσαν το επέτρεψαν πάλι. Άρα για εσένα θα πρέπει να είναι οκ τώρα; Ή μήπως είναι αγνές οι προθέσεις των "ειδικών" (όπως τους βάζεις με εισαγωγικά) όταν το απαγορεύουν και πουλημένες όταν το επιτρέπουν; Γιατί σε αυτή τη περίπτωση επιβεβαιώνεις ότι έχεις διαμορφωμένη άποψη και ψάχνεις να την επιβεβαιώσεις με κάθε τρόπο. Δε μπορεί να έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Δεν είμαι σίγουρος για τις προθέσεις κανενός, επανειλημμένα έχω αναφερθεί στα παιχνίδια που παίζονται από 'ειδικούς.' Γι'αυτό και αναδεικνύω διαφορετικές απόψεις, για να μπορέσω κι εγώ ο ίδιος να μορφώσω μια γνώμη. Γνώμη που θα στηρίζεται όχι στη δογματική αποδοχή αυτών που παρουσιάζονται ως δεδομένα, αλλά από την μελέτη των στοιχείων. Η μόνη διαμορφωμένη άποψη που έχω είναι ότι, δεν μπορώ να υποστηρίξω με σιγουριά κάτι αν δεν έχω πειστεί ότι είναι αλήθεια και προς το παρόν δεν έχω πειστεί. Εσύ, απ'ό,τι φαίνεται είσαι πιο ...δογματικός/εύπιστος.

Επίσης όπως είδες, κανείς δεν σου έσβησε τα μηνύματα ή σου είπε να μη ξαναμιλήσεις, απλά φάνηκε ότι σε κάποια βασικά πράγματα δεν ήξερες τι έλεγες. Μπορείς να προσπαθήσεις πάλι με καλύτερα επιχειρήματα αντί να εμφανίζεσαι ξαφνικά για να εκφράσεις (μάλλον άσχημα) πικρία που η αμφισβήτησή σου ήταν τόσο ρηχή που έτυχε σχεδόν χλευασμού. Επίσης μη νομίζεις ότι έχεις το moral ground επειδή παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως διαλλακτικό.
Κοίταξε αγαπητέ, στον τομέα των εμβολίων mRNA, κτλ., είμαι τόσο ειδικός όσο εσύ (καθόλου). Η επισήμανσή μου ήταν και είναι μόνο ότι ψάχνω να βρω τι όντως ισχύει. Εσύ το έχεις λυμένο αυτό - ξέρεις ακριβώς τι ισχύει - σωστά;

Στο θέμα μας όμως:

1: Μαζικές κλινικές δοκιμές των εμβολίων δεν έγιναν ποτέ. Ο μαζικός εμβολιασμός που επιχειρείται τώρα ενέχει θέση κλινικών δοκιμών - δηλαδή εκεί που σύμφωνα με τις πρακτικές των εταιριών, έκαναν τις δοκιμές σε ανθρώπους στην Αφρική, Νότια Αμερική, κτλ. πέθαιναν ορισμένοι και δεν παίρναμε χαμπάρι, αυτό τώρα γίνεται σε μαζική κλίμακα σε εμάς. Σε αυτή την κατάσταση είμαστε μάρτυρες.

2: Κανείς δεν γνωρίζει τις μακροχρόνιες επιπτώσεις των εμβολίων αυτών, απλά γιατί πρέπει να περάσει ικανός χρόνος - που δεν έχει περάσει.

3: Παρόλα αυτά, και με τον φόβο του ιού να επικρέμεται, πολλοί άνθρωποι έχουν υιοθετήσει τις νουθεσίες των αρχών, με τις ευλογίες των 'ειδικών' και έχουν μετατραπεί εθελοντικά σε πειραματόζωα. Το καταλαβαίνω, αλλά δεν το συμμερίζομαι.

4: Όπως το καταλαβαίνω εγώ, για να δουλέψει το εμβόλιο και να εξαφανίσει τον ιό πρέπει να γίνει ταυτόχρονα σε όλο τον πληθυσμό της γης. Αν γίνεται τμηματικά και σε βάθος χρόνου (όπως γίνεται τώρα), αφήνονται περιθώρια για μεταλλάξεις οι οποίες ενδέχεται να είναι ισχυρότερες και να φέρουν συνεχή κύματα μολύνσεων που δεν θα καλύπτονται από αυτά τα εμβόλια. Υπάρχει δηλαδή ακόμα μεγαλύτερος κίνδυνος από τη διαδικασία που ακολουθείται τώρα.

5: Όλοι οι πόροι έχουν διοχετευθεί στην εμβολιαστική καμπάνια. Η ανάπτυξη/τελειοποίηση ενός φαρμάκου για αυτούς που νοσούν δεν φαίνεται να είναι προτεραιότητα. Γιατί;

6: Η αντιμετώπιση της πανδημίας από τα συστήματα υγείας, στον δυτικό τουλάχιστον κόσμο, είναι, ας το πούμε κομψά - ελλιπής. Τα κράτη - των οποίων ο σκοπός ύπαρξης είναι να εξυπηρετούν τους πολίτες τους - δεν έχουν καταφέρει να στήσουν ένα σύστημα αντιμετώπισης βασισμένο σε ιατρικές λύσεις. Τα έχουν όμως καταφέρει περίφημα στα lockdowns ολόκληρων πληθυσμών και για 3-4-5-6 μήνες. Είναι αυτή η ενδεδειγμένη αντιμετώπιση μιας πανδημίας για την οποία έχουμε ήδη αρκετούς μήνες εμπειρία;

Αν είσαι καλοπροαίρετος - που δεν είσαι - διαβάζεις και τις άλλες απόψεις και έρχεσαι να συζητήσεις επί των απόψεων, χωρίς απειλές λογοκρισίας και επιθέσεις ad hominem (που λέει και ο #North66).

Γι αυτό είμαι σίγουρος για κάποιους εδώ. Για παράδειγμα εσύ ακόμα δεν έχεις πει μία "συγνώμη" για τις μελετημενιές περί αλλαγής του ανθρώπινου RNA. Η παραδοχή του λάθους είναι κάτι που (σου έχω ξαναπεί) είναι η βάση για να γίνει μία καλοπροαίρετη συζήτηση.
Δεν έχω κάνει κάπου λάθος - δεν θα ακούσεις εμένα, τον μη ειδικό, για το πώς ακριβώς δουλεύει η τεχνική mRNA. Θα παρακάμψεις την άστοχη διατύπωση από έναν μη ειδικό σε ένα φόρουμ μη ειδικών, θα ρωτήσεις τον Dr. Snoopy για τις τεχνικές λεπτομέρειες (που τόσο σε ενδιαφέρουν) και θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι δίκαια εκφράζω ανησυχία και καχυποψία μια κινούμαστε σε αχαρτογράφητα νερά, κάθε μέρα εμφανίζονται νέα δεδομένα και οι απόψεις είναι υπό καθημερινή αναίρεση....

Φυσικά δεν θα ζητήσω την άδειά σου, για να συνεχίσω να εκφέρω τη γνώμη μου και να παρουσιάζω απόψεις που θεωρώ ενδιαφέρουσες. Έτσι θεωρώ εγώ ότι γίνεται μια γόνιμη ανταλλαγή πληροφοριών.

Αν σου αρέσει η αντιπαράθεση, έτσι για την αντιπαράθεση, αντιπαραθέσου με κάποιον άλλον.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Επειδή ήρθε η σειρά και για εμάς τους εφήβους :haha: να εμβολιαστούμε, μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει ποιό εμβόλιο θα κάνω από την απόσταση μεταξύ των εμβολίων??
1η δόση: 12/4
2η δόση: 10/5
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Επειδή ήρθε η σειρά και για εμάς τους εφήβους :haha: να εμβολιαστούμε, μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει ποιό εμβόλιο θα κάνω από την απόσταση μεταξύ των εμβολίων??
1η δόση: 12/4
2η δόση: 10/5
@makisg μάλλον για Moderna η Pfizer σε βλέπω γιατι η ΑΖ έχει ενα τριμηνο μεταξύ των δόσεων.. αντε στην υγειά σου.. να ειναι μοναστηριακή πες τους..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επειδή ήρθε η σειρά και για εμάς τους εφήβους :haha: να εμβολιαστούμε, μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει ποιό εμβόλιο θα κάνω από την απόσταση μεταξύ των εμβολίων??
1η δόση: 12/4
2η δόση: 10/5
Από τις ημερομηνίες και από ότι έχω καταλάβει από προηγούμενη συζήτηση δεν θα κάνεις astra.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Επειδή ήρθε η σειρά και για εμάς τους εφήβους :haha: να εμβολιαστούμε, μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει ποιό εμβόλιο θα κάνω από την απόσταση μεταξύ των εμβολίων??
1η δόση: 12/4
2η δόση: 10/5
Moderna σχεδόν σίγουρα. 4 βδομάδες το Moderna, 3 βδομάδες το pfizer, σχεδόν 3 μήνες το Astra
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom