The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παντως εμενα μου κανει εντυπωση που οσοι ειναι εναντιον του οριζοντιου (αυστηροτατου κατ' εμε) μακροχρονιου λοκνταουν ειναι και εναντιον του εμβολιου. Δεν θα το εξετασω ιατρικα δεν ειμαι και αρμοδιος αλλα μαλλον τα οφελη ειναι μεγαλυτερα απο τους κινδυνους ετσι μου φαινεται εμενα. Αλλα το βασικο για μενα ειναι οτι αυτο φαινεται να ειναι η μονη λυση για να ξαναερθουμε σε κανονικοτητα. Αν εισαι εναντιον του οριζοντιου λοκνταουν (και εγω ειμαι ξεκαθαρα εναντιον) ενας λογος παραπανω να εισαι υπερ του εμβολιου να τελειωνουμε με αυτην την μαλακια! Χωρις λοκνταουν και χωρις εμβολιο ειναι κατι που θα κοστισει πολλες ζωες κατα πως φαινεται.
παράδειγμα οι Αγγλοι που ξεκίνησαν πρώτοι τα εμβόλια πολύ δυναμικά και από κει που μέχρι ,,1,2 μήνες πρίν κατέγραφαν τριψήφιο αριθμό θανάτων ,τώρα μηδένισαν το κοντέρ!!
Λονδίνο: Μηδέν θάνατοι από κορωνοϊό για πρώτη φορά μετά από 6 μήνες

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η ανακοίνωση τους σχετικά με τις πολύ λίγες περιπτώσεις των θρομβώσεων
Βρετανία: 30 περιπτώσεις θρομβώσεων μετά από χορήγηση του εμβολίου της AstraZeneca
 
Last edited:

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Η Λινου κανει πολιτικη καριερα. Δεν ξεκαθαριζει αν λεει πολιτικη η επιστημονικη αποψη
Την Αθηνά Λινού για υπουργό Υγείας πρότεινε ο Αλ. Τσίπρας | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Και γιατί να μην είναι ο Τσίπρας αυτός που θέλει να εκμεταλλευτεί την Λινού πολιτικά; Ή γιατί να μην ισχύει ότι και πολλοί άλλοι εκφράζουν κάποια αντίθετη πολιτική και όχι επιστημονική άποψη;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Και γιατί να μην είναι ο Τσίπρας αυτός που θέλει να εκμεταλλευτεί την Λινού πολιτικά; Ή γιατί να μην πούμε ότι και πολλοί άλλοι εκφράζουν κάποια αντίθετη πολιτική και όχι επιστημονική άποψη;
Ας το πουμε. Πχ το ιστορικο "δεν υπαρχουν λεφτα για εκπαιδευτικους ωστε να μειωθουν οι μαθητες" του Γκικα της καρδγιας μας δεν ειναι επιστημονικη αποψη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.404
Ποιος το λέει;; Σε ποιους το λέει; έχει τις γνώσεις για να το λέει;; που ανήκει αυτός που το λέει;; Τι ακριβώς λέει;; Γιατι το λέει;; κρύβεται τίποτα πίσω απο αυτό που λέει;; Πως το λέει;; ακούει κανείς αυτά που λέει;; γιατί το λέει τωρα;; κλ

Κάθε μέρα "βόμβες" πέφτουν .. ευτυχώς είμαστε ακόμα ζωντανοί..
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Ας το πουμε. Πχ το ιστορικο "δεν υπαρχουν λεφτα για εκπαιδευτικους ωστε να μειωθουν οι μαθητες" του Γκικα της καρδγιας μας δεν ειναι επιστημονικη αποψη.
Δεν είναι συγκρίσιμα γιατί αυτός δε χρησιμοποίησε επιστημονικά ή επιστημονικοφανή αν θες επιχειρήματα. Λέω ότι ομοίως αυτός που λέει τα λοκ ντάουν βοηθούν μπορεί να το κάνει από πολιτική θέση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Δεν είναι συγκρίσιμα γιατί αυτός δε χρησιμοποίησε επιστημονικά ή επιστημονικοφανή αν θες επιχειρήματα. Λέω ότι ομοίως αυτός που λέει τα λοκ ντάουν βοηθούν μπορεί να το κάνει από πολιτική θέση.
Θα και οικονομολογος προφανως αλλα το κρυβει. Η ρωτησε κανεις την αποψαρα του.
Τελος παντων, θα βγουν διδακτορικα σχετικα μ αυτη την περιοδο για τις σχεσεις εξουσιας, ας κανουμε υπομονη κι ας φαμε τη βοιδοπιτσα, ειτε την παραγγειλαμε ειτε οχι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Παντως εμενα μου κανει εντυπωση που οσοι ειναι εναντιον του οριζοντιου (αυστηροτατου κατ' εμε) μακροχρονιου λοκνταουν ειναι και εναντιον του εμβολιου. Δεν θα το εξετασω ιατρικα δεν ειμαι και αρμοδιος αλλα μαλλον τα οφελη ειναι μεγαλυτερα απο τους κινδυνους ετσι μου φαινεται εμενα. Αλλα το βασικο για μενα ειναι οτι αυτο φαινεται να ειναι η μονη λυση για να ξαναερθουμε σε κανονικοτητα. Αν εισαι εναντιον του οριζοντιου λοκνταουν (και εγω ειμαι ξεκαθαρα εναντιον) ενας λογος παραπανω να εισαι υπερ του εμβολιου να τελειωνουμε με αυτην την μαλακια! Χωρις λοκνταουν και χωρις εμβολιο ειναι κατι που θα κοστισει πολλες ζωες κατα πως φαινεται.
Ιστορικά η καραντίνα επιβαλλόταν σε μέρος του πληθυσμού που νοσούσε ή υποψιαζόμασταν ότι μπορεί και να νοσούσε μεταφέροντας ιούς σε υγιή πληθυσμό. Δηλαδή όταν έφταναν οι νέες αφίξεις κατοίκων στην Αυστραλία ή στο Νέο Κόσμο, έμπαιναν σε καραντίνα αυτοί ώστε να μην κολλήσουν με τυχόν αρρώστιες τους κατοίκους, δεν έμπαιναν σε καραντίνα όλοι οι κάτοικοι της Αυστραλίας ή του Νέου Κόσμου επειδή είχαν νέες αφίξεις. Επειδή λοιπόν και σήμερα γνωρίζουμε από την ιατρική και τη στατιστική ποιοι είναι αυτοί που είναι πιθανότερο να νοσήσουν σοβαρά, αυτούς έπρεπε να προστατέψουμε σε μια προσεκτικά ορισμένη καραντίνα, αφήνοντας το υπόλοιπο κομμάτι του πληθυσμού και την οικονομία να δουλέψει. Αντ' αυτού κλείσαμε όλο τον πληθυσμό στα σπίτια, μην αφήνοντας τον ιό να κάνει τον κύκλο του μεταξύ αυτών που κινδυνεύουν λιγότερο, οπότε σε κάθε άνοιγμα βλέπουμε άνοδο θανάτων. Αν δεν καταλάβουν αυτό το απλό συμπέρασμα οι κυβερνώντες και οι ειδικοί, θα αργήσει αρκετά η επίτευξη τείχους ανοσίας ικανό να σταματήσει την εξάπλωση του ιού, ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που στην αρχή της πανδημίας η κυκλοφορία του ιού μεταξύ του πληθυσμού ήταν πρακτικά μηδενική.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Θα και οικονομολογος προφανως αλλα το κρυβει. Η ρωτησε κανεις την αποψαρα του.
Γιατί, τους λοιμοξιωλόγους δεν υποτίθεται ότι ακούνε και παίρνουν τα ανάλογα μέτρα; Τέλος πάντων, νομίζω ότι χαθήκαμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.016
Γιατί, τους λοιμοξιωλόγους δεν υποτίθεται ότι ακούνε και παίρνουν τα ανάλογα μέτρα; Τέλος πάντων, νομίζω ότι χαθήκαμε.
Επι οικονομικων θεματων εκφραζονται λοιμοξιολογοι στην υγειονομικη ενημερωση? Δεν νομιζω.
Παρολα αυτα, πολυ σωστα γινεται αυτο που γινεται, η επιλογη των πολιτων για αυτη τη μορφη ξεπλυματος της πολιτικης εξουσιας ειναι σεβαστη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να πάτε Κρήτη να ψωνίσετε παρέα με την Ντόρα. :haha:
καλά που το μάντεψες;;;χιχιχι
κρήτη πρόκειται να πάω...ειναι προγραμματισμένο
για ψώνια χλωμό,ούτε για καφέ το κόβω,
και αααν γίνουν οι πτήσεις...
μέχρι τώρα τουλάχιστον 3 αλλαγές,,,,όχι κομμένο το απευθείας
οκ μέσω αθηνών...πάει κι αυτό κομμένο τη μέρα που πρέπει να πάω
με αλλη εταιρεία πάω με άλλη γυρνάω
ΑΝ θα παω τελικα η θα μείνω με τον....αντε μην πω
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ιστορικά η καραντίνα επιβαλλόταν σε μέρος του πληθυσμού που νοσούσε ή υποψιαζόμασταν ότι μπορεί και να νοσούσε μεταφέροντας ιούς σε υγιή πληθυσμό. Δηλαδή όταν έφταναν οι νέες αφίξεις κατοίκων στην Αυστραλία ή στο Νέο Κόσμο, έμπαιναν σε καραντίνα αυτοί ώστε να μην κολλήσουν με τυχόν αρρώστιες τους κατοίκους, δεν έμπαιναν σε καραντίνα όλοι οι κάτοικοι της Αυστραλίας ή του Νέου Κόσμου επειδή είχαν νέες αφίξεις. Επειδή λοιπόν και σήμερα γνωρίζουμε από την ιατρική και τη στατιστική ποιοι είναι αυτοί που είναι πιθανότερο να νοσήσουν σοβαρά, αυτούς έπρεπε να προστατέψουμε σε μια προσεκτικά ορισμένη καραντίνα, αφήνοντας το υπόλοιπο κομμάτι του πληθυσμού και την οικονομία να δουλέψει. Αντ' αυτού κλείσαμε όλο τον πληθυσμό στα σπίτια, μην αφήνοντας τον ιό να κάνει τον κύκλο του μεταξύ αυτών που κινδυνεύουν λιγότερο, οπότε σε κάθε άνοιγμα βλέπουμε άνοδο θανάτων. Αν δεν καταλάβουν αυτό το απλό συμπέρασμα οι κυβερνώντες και οι ειδικοί, θα αργήσει αρκετά η επίτευξη τείχους ανοσίας ικανό να σταματήσει την εξάπλωση του ιού.
Eεεε καλα τωρα ομως φτασαμε εδω καλως ή κακως. Τωρα αν ο σωστος τροπος ηταν αυτος της Κινας, της Σουηδιας ή κατι ενδιαμεσο δεν ξερω. Και δεν μιλω μονο για την επιδημιολογικη σοβαροτητα του ιου αλλα και ολες τις αλλες προεκτασεις μιας και το φαινομενο ειναι πλεον ξεκαθαρα πολιτικοκοινωνικο. Το μοντελο της Κινας εδρασε πιο αμεσα γιατι ειχε λιγοτερη δημοκρατια. Η Σουηδια αποφασισε να παρει οσο το δυνατον λιγοτερα μετρα γινεται. Τωρα το τι ηταν σωστο και τι λαθος πρεπει να κατακατσει ολο αυτο και να γινει μια νηφαλια αποτιμηση και να δουμε τι συνεβη. Τωρα σε επιδημιολογικο επιπεδο αστοχιες και αναθεωρησεις στις προβλεψεις γινανε και απο τον αγαπημενο σου Ιωαννιδη και απο τον ΠΟΥ. Η αληθεια καπου στην μεση θα βρεθει ετσι ειναι η επιστημη. Εγω οπως εχεις καταλαβει δεν ειμαι σε κανενα "στρατοπεδο". Ουτε τον θεωρω τον πιο σοβαρο επιστημονα ουτε νεκροθαφτη ή παγωτατζη.

Αλλα οκ τις αντιρρησεις σου για το λοκνταουν τις δεχομαι για το εμβολιο δεν καταλαβαινω. Τωρα εδω που εισαι το εμβολιο ειναι η μονη λυση για να νοιωσουν οι ανθρωποι ασφαλεις να κανουν αυτα που εκαναν και πρωτυτερα.
Απ' την στιγμη που θεωρεις οτι ολο αυτο ηταν αχρειαστο και θες η οικονομια να επανεκκινησει το συντομοτερο δυνατον το εμβολιο ειναι η μονη λυση. Καλως ή κακως δεν ειναι ολοι σαν και σενα καποιοι φοβουνται τον ιο και ακομα και αν αρθουν τα λοκνταουν πιθανον να μην ταξιδευουν να μην κυκλοφορουν για καφε, ποτο, ψωνια και παει λεγοντας. Δεν σημαινει οτι με αρση λοκνταουν αυτοματα γυρναμε εκει που ημασταν. Πρεπει οι ανθρωποι να νοιωσουν και ασφαλεις για να γυρισουμε εκει. Και το εμβολιο ειναι το μονο που δινει αυτη την προοπτικη ασφαλειας στους περισσοτερους. Μην κοιτας που εσυ δεν φοβασαι, αλλοι φοβουνται και δεν μπορεις να τους αναγκασεις να μην φοβουνται...
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom