The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Σε αντίθεση με την Ελλάδα που ό,τι πει το επιστημονικό ιερατείο είναι νόμος, στην Ολλανδία η πρόσφατη απόφαση να ανασταλούν οι εμβολιασμοί με ΑΖ για τους κάτω των 60, έχει εκνευρίσει τους ντόπιους ειδικούς που δε συμφωνούν με αυτή την απόφαση. Τι ωραία να συνέβαινε κάτι αντίστοιχο και στην Ελλάδα ώστε να καταλάβουν οι ειδικοί επιστήμονες ότι δεν κυβερνούν αλλά απλά δίνουν συμβουλές στους κυβερνώντες!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ζούμε σε σουρεαλιστικές εποχές. Την μια στιγμή λένε έτσι την άλλη αλλιώς. Πράσινα διαβατήρια, αλλά μόνο για τους τουρίστες. Οι εγχώριοι Ε9. Απίστευτη σκέψη. Αν βάλουν και την απόδειξη πληρωμής του ΕΝΦΙΑ ,ακόμα καλύτερα. Πριν 3 εβδομάδες που άνοιξαν τα μεγάλα εμπορικά (εδώ) πάνω από 400 μέτρα, το ανακοίνωσαν Παρασκευή βράδι. Πήγα κι εγώ σ ένα που έχει οικοδομικά υλικά στα 35 χιλ από εδώ που μένω Δευτέρα πρωί. Πάω να μπω μέσα μου λένε απαγορεύετε για τους ιδιώτες. Είναι ανοιχτά μόνο για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Μα αφού η κυβέρνηση την Παρασκευή είπε ανοιχτά θα είναι για όλους. Να αλλά εμάς μας ήρθε χαρτί μόνο για τους επαγγελματίες. Την προηγούμενη εβδομάδα
κουβεντιάζαμε (με τον Γιώργο) ότι στα τραπέζια οι οικογένειες μπορούν να κάθονται μαζί αν είναι 4-5 άτομα. Ο Γιώργος έλεγε σωστά τα 4 άτομα, εγώ έλεγα τα δικά μου. Σήμερα η τοπική κυβέρνηση
λέει ότι πρέπει να κάθονται μέχρι 6. Έχουμε λαλήσει.
Και μια και είδα το μήνυμα του Νορθ. Πριν μέρες είχα πει ότι εμβολίαζαν με ΑΖ τους κάτω των 60 και τους πάνω από 60 με τα άλλα. Σήμερα μου ήρθε μειλ 60 -65 με ΑΖ.
Όσοι κάτω των 60 έκαναν πρώτη δόση με ΑΖ θα τους ειδοποιήσουν με τι θα κάνουν την δεύτερη.
Després de la publicació d’un nou informe de l’Agència Europea de Medicaments sobre la vacuna d’Oxford/Astrazeneca, el Ministeri de Sanitat recomana delimitar l’administració de la vacuna d’Oxford/AstraZeneca a la franja d'edat compresa entre els 60 i 65 anys.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Ένας από τους γιους του Julio Iglesias στο Dancing with the stars. Γιατί τον βάλανε με μια ντάμα δύο κεφάλια ψηλότερη 🤔 ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
"
Σε αντίθεση με την Ελλάδα που ό,τι πει το επιστημονικό ιερατείο είναι νόμος, στην Ολλανδία η πρόσφατη απόφαση να ανασταλούν οι εμβολιασμοί με ΑΖ για τους κάτω των 60, έχει εκνευρίσει τους ντόπιους ειδικούς που δε συμφωνούν με αυτή την απόφαση. Τι ωραία να συνέβαινε κάτι αντίστοιχο και στην Ελλάδα ώστε να καταλάβουν οι ειδικοί επιστήμονες ότι δεν κυβερνούν αλλά απλά δίνουν συμβουλές στους κυβερνώντες!
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος με περισσοτερα απο 2-3 εγκεφαλικα κυτταρα που πιστευει πως οι εγχωριες επιστημονικες πολιτικες παρκετεζες εισηγουνται, διαφωνουν, ποσο μαλλον δινουν συμβουλες. Λειτουργουν επικυρωτικα ως προς τις πολιτικες αποφασεις.
Σε αλλα νεα εχθες ανακοινωθηκαν καθυστερησεις στην παγκοσμια παραγωγη εμβολιων, ο υπ. Tuiσμου ομως εχει ανακοινωσει οτι θα εμβολιασει εγκαιρα τους εργαζομενους στον τουρισμο κατα προτεραιοτητα (σε ενα μηνα ερχονται, δεν ξερω πως θα γινει αυτο το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σεναριο) και σημερα ο υπ Υγειας ανακοινωσε νεο σανο, οτι τον Ιουνη θα αρχισουν οι εμβολιασμοι των υγιων 40ρηδων
Εγω παλι περιμενω το φιασκο στην Παιδεια τον Μαη και τις πανελλαδικες που θα τιναζονται στον αερα με αλυσιδωτες ακυρωσεις στα εξεταστικα κεντρα. Απο προχθες γελαμε με το γεγονος οτι οι σχολαρχες των ιδιωτικων δεν εχουν δηλωσει τους εκπαιδευτικους που δουλευουν με αδηλωτη μαυρη εργασια (υπολογιζεται στο 1/3 του συνολου) με αποτελεσμα να μην μπορουν να παρουν self test απο τα φαρμακεια.
Ηδη αρχισαν τα στοιχηματα για ημερομηνια εκλογων. Για να δουμε.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος με περισσοτερα απο 2-3 εγκεφαλικα κυτταρα που πιστευει πως οι εγχωριες επιστημονικες πολιτικες παρκετεζες εισηγουνται, διαφωνουν, ποσο μαλλον δινουν συμβουλες. Λειτουργουν επικυρωτικα ως προς τις πολιτικες αποφασεις.
Εγώ πάλι περιμένω το φιάσκο με τις ανακοινώσεις για τη τήρηση των μέτρων (ΧΑ ΧΑ ΧΑ) τη περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας και του Πάσχα σε ότι αφορά τους χώρους λατρείας. Εκεί είναι που θα γελάσουμε πολύ, όταν θα κληθούν να τα «βάλουν» με τη πραγματική κυβέρνηση - Α.Ε. του τόπου.
Με επιστημονικές τοποθετήσεις πάντα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ πάλι περιμένω το φιάσκο με τις ανακοινώσεις για τη τήρηση των μέτρων (ΧΑ ΧΑ ΧΑ) τη περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας και του Πάσχα σε ότι αφορά τους χώρους λατρείας. Εκεί είναι που θα γελάσουμε πολύ, όταν θα κληθούν να τα «βάλουν» με τη πραγματική κυβέρνηση - Α.Ε. του τόπου.
Με επιστημονικές τοποθετήσεις πάντα!
πάντως μέχρι στιγμής οι εκκλησίες τηρούν κατά γράμμα τις οδηγίες ,τουλάχιστον στην πλειονότητα,
οι λειτουργίες γίνονται χωρίς πιστούς ΕΚΤΟς των μητροπολιτικών ναών όπου πράγματι βρίσκονται ελάχιστα άτομα,
σε αντίθεση με τον ΠΑΝΖΡΟΥΡΛΙΣΜΟ που επκρατούσε λίγη ώρα πριν στην παραλία θεσσαλονίκης όπου ό ένας ήταν πάνω στον άλλο,καρφίτσα δεν έπεφτε και δικαιολογημένα,αι σικτίρ,,,,,κατα τάλλα θα μας πείραζε αν ήταν ανοιχτή η εστίαση!!όόολοι αυτοί θα σκόρπιζαν στους εξωτερικούς χώρους των καφε...

για την μεγάλη βδομάδα και το πάσχα δεν ξέρω τι θα γίνει με τις εκκλησίες αλλά μέχρι στιγμής τα μέτρα τηρούνται στο έπακρον,
ακόμα και στους χαιρετισμούς παρέμειναν κλειστές εκτός των μητροπολιτικών και όσων έχουν προαύλιο όπου και ΕΚΕΙ έχουν λίγες καρέκλες σε ΑΠΟΣΤΑΣΕΙς για να τηρούν τα μέτρα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε αλλα νεα εχθες ανακοινωθηκαν καθυστερησεις στην παγκοσμια παραγωγη εμβολιων, ο υπ. Tuiσμου ομως εχει ανακοινωσει οτι θα εμβολιασει εγκαιρα τους εργαζομενους στον τουρισμο κατα προτεραιοτητα (σε ενα μηνα ερχονται, δεν ξερω πως θα γινει αυτο το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σεναριο) και σημερα ο υπ Υγειας ανακοινωσε νεο σανο, οτι τον Ιουνη θα αρχισουν οι εμβολιασμοι των υγιων 40ρηδων
Θα προτεινα να ακουμε μονο την ενημερωση της καθηγητριας κ προεδρου της επιτροπης εμβολιασμων (διορισμενη απο την προηγουμενη κυβερνηση θυμιζω για το απολιτικ της επιχειρησης κ μονο) συμφωνα με την οποια τον απριλιο θα γινουν οσοι το προηγουμενο 3μηνο κ τελος ιουνιου θα εχουμε φτασει η πλησιασει το 70%. Ανακοινωσε κ τις επομενες παραδοσεις με νουμερα, δεν ειπε τπτ για καθυστερηση. Οι συνεντευξεις στο σχετικο σαιτ. Απο κ περα τους πολιτικους, οπου κ αν ανηκουν, τους γραφουμε στα σχετικα καταστιχα.
Αισιοδοξια, τα ταξιδια μας ειναι πολυ κοντα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Και το τελευταιο ανεκδοτο :haha::haha:

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επιτραπούν οι διαπεριφερειακές μετακινήσεις το Πάσχα με την διενέργεια self test άφησε σήμερα ο υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργό, αρμόδιος για τον συντονισμό του κυβερνητικού έργου, Άκης Σκέρτσος.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Οι αποφάσεις μετά το πέρας του πρώτου κύματος είναι καθαρά πολιτικές, πρόχειρες και επικοινωνιακού τύπου . Το ξέρασαν και μόνοι τους σε αυτά που ακολούθησαν της γιορτής του Αγ.Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό και αποτύχαμε παταγωδώς. Η επιτροπή απλώς είναι συννένοχη που δεν παραιτήθηκε ,για να μη χάσει το μισθό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι αποφάσεις μετά το πέρας του πρώτου κύματος είναι καθαρά πολιτικές, πρόχειρες και επικοινωνιακού τύπου . Το ξέρασαν και μόνοι τους στη γιορτή του Αγ.Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό και αποτύχαμε παταγωδώς. Η επιτροπή απλώς είναι συννένοχη που δεν παραιτήθηκε ,για να μη χάσει το μισθό.
Καμια επιτροπη ποτε δεν παιρνει μισθο.

@Samion εχω παιξει στοιχημα για εκλογες Ιουλη. Σιγα μην αφησω το πολιτικο σκελος, θελω να ειμαι εδω να ψηφισω. Αλλοι λενε για Σεπτεμβρη αλλα οι νεκροι θα εχουν αυξηθει υπερβολικα, ο πατος του τουρισμου θα εχει εξοργισει, το Ihme αναθεωρησε στις 13000 τους νεκρους ως τον Αυγουστο. Τον Ιουνη ειναι υπερβολικα νωρις για να γεμισουν τα σχολεια ψηφοφορους. Για να δουμε τη μαγικη σφαιρα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Παντως απ' οτι βλεπω και η Ελλαδα και η Γερμανια προσεγγιζουν σιγα σιγα την Σουηδια σε θανατους ανα εκατομμυριο και η Γαλλια την ξεπερασε, πλακα θα εχει στο τελος οταν κατακατσει ολο αυτο και μπορουμε να κανουμε μια πιο νηφαλια και ολοκληρωμενη προσεγγιση βασει των συγκριτικων δεδομενων που θα εχουν προκυψει να δουμε πως το αυστηρο λοκνταουν ηταν απο υπερβολικο μεχρι οχι απλα τελειως αχρειαστο αλλα ισως και αυτοκαταστροφικο και με μια απλη χρηση μασκας και ελευθερη συναθροιση των πολιτων σε ανοιχτους χωρους τα πραγματα να ηταν πολυ καλυτερα απ' οτι να μαζευονται σε σπιτια. Τα μετρα δεν μπορει να ειναι μονο δουλεια των επιδημιολογων μιας και πρεπει να υπαρχει και μια προβλεψη για την συμπεριφορα των πολιτων απεναντι σε αυτα. Οταν συμπεριφερεσαι στον πολιτη σαν να ειναι 8χρονο μην περιμενεις αυτος να συμπεριφερθει σαν υπευθυνος πολιτης.

COVID-19 deaths per capita by country | Statista
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion εχω παιξει στοιχημα για εκλογες Ιουλη. Σιγα μην αφησω το πολιτικο σκελος, θελω να ειμαι εδω να ψηφισω.
Μα αλιμονο, δεν ειπα κατι τετοιο. Εννοουσα οτι δεν υπολογισω ποτε θα εμβολιαστουμε, ταξιδεψουμε βαση του υπουργου η του πρωην υπουργου. Για σοβαρα θεματα θα ακουσω τι λεει η επιτροπη εμβολιασμων κ ειδικων βεβαια.
Την πανδημια θυμιζω δεν την αντιμετωπιζει η κυβερνηση ουτε η αντιπολιτευση. Αλλα πρωτιστως το ιατρικο κ νοσηλευτικο προσωπικο της χωρας.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom