The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υποχρεωτική απέλαση στις Φιλιππίνες σε όσους θέλουν υποχρεωτικό εμβολιασμό.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΤΙΤΑΝΑΣ ΝΤΟΥΤΕΡΤΕ ΣΤΙΣ ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ

Φιλιππίνες: Σύλληψη για όσους δεν φορούν σωστά τη μάσκα - Με εντολή Ντουτέρτε | LiFO

Να γίνω κακός και να πω υποχρεωτικός εμβολιασμός για όλους;
αναφέρεσαι στις Φιλιππίνες η σε μάς;;
έχει γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός σε κανένα κράτος?η ερώτηση μου ειναι γενική(δεν απευθύνομαι σε σένα,απλά μου δίνεις την "πάσα")
Προσωπική μου εκτίμηση ...το βρίσκω σχεδόν απίθανο να μπορέσει να γίνει υποχρεωτικός ο συγκεκριμένος εμβολιασμένος ειδικά στην χώρα μας....αν ήταν στο χέρι της κυβέρνησης μπορεί να το κάνανε εδώ και τώρα έλα όμως που απαιτείται γνωμοδοτική απόφαση από επιτροπή γιατρών
και εκεί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα(καμία σχέση με τα self test στα οποία αναφέρθηκα παραπάνω).
Καθόλου απλή υπόθεση...καινούργιος ιός,δεδομένα που αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή,καινούργια εμβόλια μόλις 3- 4 μήνες στη χώρα μας...με έστω αυτές τις μέχρι τώρα ναι μεν απειροελάχιστες αλλά ωστόσο υπαρκτές και με μεγάλο "ντόρο"από τα ΜΜΕ παρενέργειες....
Ποιά επιτροπή γιατρών θα τολμήσει να πάρει ομόφωνη απόφαση για υποχρέωση ξεκινώντας μ αυτά τα δεδομένα...
και ακόμα και να το κάνει από κει και πέρα το γνωρίζει πάρα πολύ καλά το κάθε μέλος γιατρός της επιτροπής ότι αν μεμονωμένα σε κάποιον πολίτη "στραβώσει"κάτι
εκεί θα δοθεί "μάχη"μεταξύ πραγματογνωμόνων με ισχυρά επιχειρήματα και από μέρους του πολίτη ο οποίος ανετότατα μπορεί να βρεί δικό του σύμβουλο πραγματογνώμονα γιατρό και να είναι ο λόγος του ενός (γιατρού)με βάσιμα! επιχειρήματα εναντίον του συναδέλφου του ...
Γι αυτό και η προσπάθεια απ ότι καταλαβαίνω από το κράτος είναι να περάσουν ¨"έμμεσα" την υποχρεωτικότητα του εμβολίου
δίνοντας ευελιξία και κάνοντας ..τη ζωή των εμβολιασμένων πιό εύκολη που αυτό πάλι θα προσκρούσει σε θέματα ηθικά ..ισοτιμίας η μή στην αντιμετώπίση των πολιτών κλπ

πρωτόγνωρα πράγματα και θα τα έχουμε διαρκως μπροστά μας
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σήμερα το πρωί κάνοντας ζάπινγκ στις ειδησιογραφικές εκπομπές, που μεταξύ μας δεν τις πολυεμπιστεύομαι καθώς συχνά λειτουργούν ως φερέφωνα της κυβέρνησης, έθεσαν το δίλημμα της υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού των υγειονομικών. Αν δεν είχα την αδερφή μου στο νοσοκομείο θα έλεγα ότι γενικά υπερβάλλουν. Δυστυχώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Τα ποσοστά των εμβολιασμένων γιατρών είναι μεν υψηλά, πάνω από 80% αλλά νοσηλευτών, τραυματιοφορέων κ.α δεν ξεπερνούν το 60%, παλιότερα ήταν στο 45%. Μεγάλο μέρος του πληρώματος του ΕΚΑΒ είναι ανεμβολιάστο. Δεν υποτιμώ το κατώτερο υγειονομικό προσωπικό που δίνει τη ζωή του και είναι και κακοπληρωμένο απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εμβολιάζονται. Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν μου ακούγεται καλά, όμως δυστυχώς γίνονται αιτία διασποράς σε τμήματα non covid. Στο σχολείο που εργάζομαι (δημόσιο Γενικό Λύκειο) από 28 συναδέρφους μόνο 2 δεν θα εμβολιαστούν, μεγάλο ποσοστό σε έναν κλάδο που συχνά αγαπά την αμφισβήτηση. Τι λάθος έχει γίνει με το κατώτερο (στην ιεραρχία) προσωπικό των νοσοκομείων; Δεν ενημερώθηκαν σωστά; Δεν εμπιστεύονται τους προϊσταμένους τους; Είναι ημιμαθείς;
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
αναφέρεσαι στις Φιλιππίνες η σε μάς;;
έχει γίνει υποχρεωτικός ο εμβολιασμός σε κανένα κράτος?η ερώτηση μου ειναι γενική(δεν απευθύνομαι σε σένα,απλά μου δίνεις την "πάσα")
Προσωπική μου εκτίμηση ...το βρίσκω σχεδόν απίθανο να μπορέσει να γίνει υποχρεωτικός ο συγκεκριμένος εμβολιασμένος ειδικά στην χώρα μας....αν ήταν στο χέρι της κυβέρνησης μπορεί να το κάνανε εδώ και τώρα έλα όμως που απαιτείται γνωμοδοτική απόφαση από επιτροπή γιατρών
και εκεί τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα(καμία σχέση με τα self test στα οποία αναφέρθηκα παραπάνω).
Καθόλου απλή υπόθεση...καινούργιος ιός,δεδομένα που αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή,καινούργια εμβόλια μόλις 3- 4 μήνες στη χώρα μας...με έστω αυτές τις μέχρι τώρα ναι μεν απειροελάχιστες αλλά ωστόσο υπαρκτές και με μεγάλο "ντόρο"από τα ΜΜΕ παρενέργειες....
Ποιά επιτροπή γιατρών θα τολμήσει να πάρει ομόφωνη απόφαση για υποχρέωση ξεκινώντας μ αυτά τα δεδομένα...
και ακόμα και να το κάνει από κει και πέρα το γνωρίζει πάρα πολύ καλά το κάθε μέλος γιατρός της επιτροπής ότι αν μεμονωμένα σε κάποιον πολίτη "στραβώσει"κάτι
εκεί θα δοθεί "μάχη"μεταξύ πραγματογνωμόνων με ισχυρά επιχειρήματα και από μέρους του πολίτη ο οποίος ανετότατα μπορεί να βρεί δικό του σύμβουλο πραγματογνώμονα γιατρό και να είναι ο λόγος του ενός (γιατρού)με βάσιμα! επιχειρήματα εναντίον του συναδέλφου του ...
Γι αυτό και η προσπάθεια απ ότι καταλαβαίνω από το κράτος είναι να περάσουν ¨"έμμεσα" την υποχρεωτικότητα του εμβολίου
δίνοντας ευελιξία και κάνοντας ..τη ζωή των εμβολιασμένων πιό εύκολη που αυτό πάλι θα προσκρούσει σε θέματα ηθικά ..ισοτιμίας η μή στην αντιμετώπίση των πολιτών κλπ

πρωτόγνωρα πράγματα και θα τα έχουμε διαρκως μπροστά μας
Δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής υποχρεωτικός πουθενά και δεν πρόκεται να γίνει. Τουλάχιστον όχι σε δημοκρατικά καθεστώτα. Τώρα σε κάποιες ημι-δικτατορίες δεν το βλέπω διόλου απίθανο.

Το πρόβλημα δεν είναι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός, το πρόβλημα είναι η στάση μεγάλης μερίδας της κοινωνίας που έχει μπερδέψει μια απλή ενόχληση με την "καταστρατήγηση των δικαιωμάτων του ανθρώπου" . Δεν μπορούν καν να αντιληφθούν ότι η τάξη μεγέθους είναι διαφορετική και ότι η απόσταση που χωρίζει το ένα από το άλλο είναι χαοτική.
Ακριβως το ίδιο έγινε και με με τις μάσκες στην αρχή, ακριβώς το ίδιο γίνεται και τώρα (ίσως και χειρότερα) με τα εμβόλια.

Μεγάλη μερίδα του πληθυσμού -όχι μόνο εδώ, παντού- έχει χάσει την πίστη της στους θεσμούς (για αρκετούς θεσμούς δικαιολογημένα, για άλλους αδικαιολόγητα) αλλά δυστυχώς παίρνει η μπάλα και την επιστήμη. Γι αυτό και ακούς όλο και πιο συχνά αντιεπιστημονικές αρλούμπες.

Οπότε λοιπόν οι κυβερνήσεις θα πρέπει είτε να τους πάρουν με το καλό -βλέπε Σερβία που όποιος κάνει εμβόλιο του δίνουν 25 € ΠΟΣΟ ΒΑΛΚΑΝΙΑ είτε με το άγριο.

Έχω αρχίσει και χάνω την πίστη μου στην μέθοδο "με το καλό" .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπενθυμίζω ότι ο εμβολιασμός για κάποιες ασθένειες, σε παιδική ηλικία, είναι υποχρεωτικός, και στην Ελλάδα και στις περισσότερες χώρες, και προϋπόθεση για εγγραφή σε σχολείο. Δεν είναι και τόσο τραγική παραβίαση της δημοκρατικής ελευθερίας ένας δικαιολογούμενος υποχρεωτικός προληπτικός εμβολιασμός (υπό προϋποθέσεις, φυσικά).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Υπενθυμίζω ότι ο εμβολιασμός για κάποιες ασθένειες, σε παιδική ηλικία, είναι υποχρεωτικός, και στην Ελλάδα και στις περισσότερες χώρες, και προϋπόθεση για εγγραφή σε σχολείο. Δεν είναι και τόσο τραγική παραβίαση της δημοκρατικής ελευθερίας ένας δικαιολογούμενος υποχρεωτικός προληπτικός εμβολιασμός (υπό προϋποθέσεις, φυσικά).
Επειδη μαλιστα για λιγα χρονια ειχε γινει αρση των συνεπειων, απο περσι επανηλθε με δικαστικη αποφαση η αναγκαια συνθηκη του εμβολιασμου για την εγγραφη.
Ετσι, αν θελουν, το περνανε με ενα αρθρο κι εναν νομο.
Η παρατηρηση μου ειναι πως οσο δινεις χωρο στους αντιεμβολιαστες εχουν την ταση να απλωνονται και συνηθως τους κανει γατακια η εμπλοκη με νομικες διαδικασιες.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αλλαξε και η Αγγλια τις οδηγιες για το ΑΖ, πλεον το δινει απο 40 και πανω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Και η Γερμανια αλλαξε απο χθες, το δινει σε ολους πανω απο 18 και με αποσταση ΕΝΑ μηνα απο δοση σε δοση, για να ειναι βεβαιοι οτι το αντιεμβολιαστικο κινημα θα θεριεψει επαρκως τορπιλιζοντας την εμπιστοσυνη.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Για τον ενα μηνα τι σκεπτικο δωσανε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom