The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ειχαμε και μια ανθρωπινη απωλεια εκει προς τα μερη μου οπου μια 44χρονη επαθε ανακοπη κάποιες ωρες μετα το εμβολιο ΑΖ.. Η εξέταση δεν έδειξε θρόμβωση .. αλλά εκει που ειχαν πάρει φόρα με τα εμβολια αντε τωρα πάλι να κανουν πίσω όσοι αμφιταλαντεύονται..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Βλέπεις κάποιον με δίκαννο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και του λες "που πα ρε φίλε με το οπλο;;" και σου απαντά "μα για κυνηγι στην Αριστοτέλους" .. ε άδικο έχει;; Τι αλλο θα δουμε;; αγριογούρουνο να κόβει βόλτες εκεί.. ποση απόσταση εκανε μέσα στην πόλη για να βρεθει εκει ανενοχλητο;;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
"Η κ. Παπαευαγγέλου εξήγησε ότι η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών της Ελλάδας, σύμφωνα με τα επιδημιολογικά δεδομένα έχει αποφασίσει τη χορήγηση του εμβολίου της AstraZeneca στους άνω των 30 γιατί εκεί φάνηκε ότι αυξάνεται η βαριά νόσηση και οι σοβαρές επιπλοκές από COVID-19." 🤔
Καθενας βγαζει τα συμπερασματα του

Σε αλλα νεα εχει κανεις ιδεα πως μπορεις να πιασεις ενα κουνελι? Τωρα που λεμε για αγρια ζωη στην πολη.. 😅
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε αλλα νεα εχει κανεις ιδεα πως μπορεις να πιασεις ενα κουνελι? Τωρα που λεμε για αγρια ζωη στην πολη.. 😅
Όχι αλλά αυτοί οι θεούληδες Voice of Rabbits σίγουρα θα μπορούν να σε βοηθήσουν.
Ο Άγγελος διασώζει κουνέλια από τους κάδους της Αθήνας και τα στενά του κέντρου | LiFO
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τι ελεγα; Να τα τωρα,αντιγραφη επικολληση απ τον ιδιο τον γιατρο του κεντρου υγειας πατμου,ο μοναδικος γιατρος αναμεσα σε αρνητες,ιερεις και πιτσιρικια που δεν ακουν κανεναν...δυστυχως εχουμε συνεχεια!

Δυστυχώς έγινε μεγάλη διασπορά τίς μέρες τών εορτών.
6 θετικά σήμερα, με σωρεία επαφών.
Η μόνη ελπίδα ότι υπάρχει ένα τοίχος εμβολιασμενων, έστω καί με τήν πρώτη δόση.
1200 με 1300 άτομα εκ τών οποίων περίπου 500( θά αυξηθούν τίς επόμενες ημέρες περίπου στο διπλάσιο, υπάρχουν προγραμματισμένες πολλές 2 δόσεις) έχουν ολοκληρώσει τόν εμβολιασμό.
Στην λίστα πού θά κλείσει αύριο με εντολη από τό υπουργείο , παρά τίς διαμαρτυρίες μας, έως τήν Παρασκευή έχουν αιτηθεί εμβολιασμού 1763 άτομα συνολικά από τήν αρχή του προγράμματος εμβολιασμού.
Απαιτείται προσοχή αυτές τις ημέρες.
Μεγάλος ο κίνδυνος για πισωγυρισμα με σωρεία κρουσμάτων με καταστροφικές συνέπειες για τήν υγεία , με θανάτους ευάλωτων συνανθρώπων μας , αλλά καί τήν οικονομική δραστηριότητα καί επιβίωση αρκετών συμπολιτών μας πού έχουν αγγίξει τά όρια τής φτώχειας.
Πρέπει άμεσα να απαιτήσουμε νά ενισχυθεί τό Κ.Υ Πάτμου, έτσι ώστε νά μπορέσει νά ανταπεξέλθει στους πολλαπλούς ρόλους τού.
Νά υπάρξει κλιμάκιο τού ΕΟΔΥ στο νησί .
Νά ενισχυθεί η υπηρεσία κοινωνικής πρόνοιας.
Νά προσληφθεί επιπλέον προσωπικό καθαριότητας για τά σχολεία.
Νά συνεχίσει τό Κ.Υ Πάτμου τόν ρόλο τού ως εμβολιαστικο κέντρο.
Όλοι θά πρέπει νά δείξουμε υπευθυνότητα.
Ο δήμος θά πρέπει άμεσα να ενεργοποιηθεί στην ανωτέρω προτεινόμενη κατεύθυνση.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Αυτή την καραμέλα με το τοίχο των εμβολιασμενων πότε θα σταματήσει; καλοί οι εμβολιασμοί αλλά προστατεύουν μόνο αυτόν που εμβολιαζετε. Ο εμβολιασμενος συνεχίζει να έχει δυνατότητα να μεταφέρει το ιό. Και αν νοσήσει είναι πιο ελαφρά. Και επειδή εγώ δε είμαι γιατρός υπάρχουν και γιατροί που το λένε. Επώνυμα.

Ασφάλεια των εμβολίων κατά κορονοϊού | Νικόλαος Παναγιωτόπουλος
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτή την καραμέλα με το τοίχο των εμβολιασμενων πότε θα σταματήσει; καλοί οι εμβολιασμοί αλλά προστατεύουν μόνο αυτόν που εμβολιαζετε. Ο εμβολιασμενος συνεχίζει να έχει δυνατότητα να μεταφέρει το ιό. Και αν νοσήσει είναι πιο ελαφρά. Και επειδή εγώ δε είμαι γιατρός υπάρχουν και γιατροί που το λένε. Επώνυμα.

Ασφάλεια των εμβολίων κατά κορονοϊού | Νικόλαος Παναγιωτόπουλος
έτσι όπως το γράφεις..θα παρεξηγηθείς και θα σηκώσεις θύελλες εδώ μέσα..
δεν ισχύει ακριβώς ότι προστατεύουν μόνο αυτόν που εμβολιάζεται, σίγουρα βοηθούν στην προστασία της δημόσιας υγείας και είναι σημαντικότατο εργαλείο στον έλεγχο της όλης κατάστασης
...απλά υπάρχουν τόσο "θολά"σημεία ακόμα στο όλο θέμα που όντως η υποχρεωτικότητα ΑΝ γίνει θα βρεί απέναντι της με ισχυρότατα επιχειρήματα τον κάθε πολίτη που θα αρνηθεί η στη χειρότερη περίπτωση θα "πάθει "κάτι μετά από τον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ του εμβολιασμό που σε δικαστήριο μετά θα τους πάρει και τα βρ..ιά τους
επιτροπή υγείας και κυβέρνηση που τον υποχρέωσαν να το υποστεί

ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι ή όχι αρνητής ο συγκεκριμένος καρδιολόγος (δεν τον ξέρω καν)αλλά αν όχι όλα πολλά απ αυτά που παραθέτει ως επιχειρήματα ναι ισχύουν και με το παραπάνω

Είναι σχετικό με αυτό ΑΚΡΙΒΩς που έγραψα πιό πάνω post#2199#
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχουν φροντίσει να έχουν την ασυλία (αλάθητο) του Πάπα.
κακώς κάκιστα ,,οσον αφορά την ασυλία(έχουν διαμαρτυρηθεί όλοι οι ιατρικοί σύλλογοι)

όταν όμως συσταθεί επιτροπή για να γνωμοδοτήσει την υποχρεωτικότητα και βγεί υπουργική απόφαση με βάση αυτή την απόφαση
τότε τα δεδομένα θα αλλάξουν
ο πολίτης θα στραφεί κατά αυτού που τον υποχρέωσε να το κάνει,
δεν ξέρω αν θάναι κατά και των δύο(επιτροπής και κράτους)η ενός εξ αυτών αλλά σιγουρα κάποιον θα στήσεί απέναντι και η μάχη θάναι σκληρή...με πολλά επιχειρήματα υπέρ του πολίτη
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
για να γνωμοδοτήσει την υποχρεωτικότητα
Μα γιατί να το κάνει άμεσα. Μια χαρά μπορούν έμμεσα να διατηρήσουν την ίδια κατάσταση
και να σε αναγκάσουν να κάνεις γιατί δεν θα έχεις πρόσβαση παντού. Βγάζεις ένα πράσινο
διαβατήριο , μπαίνεις σε ένα αεροπλάνο χωρίς τεστ και στην πραγματικότητα είσαι μια
πιθανή βόμβα για τους γύρω σου. Ενώ με το τεστ θεωρητικά εξασφάλιζες τους δίπλα σου , με το
διαβατήριο μπορείς να μεταδώσεις και να έχεις άλλοθι ότι είσαι εμβολιασμένος.
Πάω για καφέ. Σήμερα θεωρητικά το βράδυ τελειώνουν όλοι οι περιορισμοί στην Ισπανία.
Λήγει το βασιλικό διάταγμα. Να δούμε τι τρόπο θα βρουν να μας έχουν μαντρωμένους από αύριο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αυτή την καραμέλα με το τοίχο των εμβολιασμενων πότε θα σταματήσει; καλοί οι εμβολιασμοί αλλά προστατεύουν μόνο αυτόν που εμβολιαζετε. Ο εμβολιασμενος συνεχίζει να έχει δυνατότητα να μεταφέρει το ιό. Και αν νοσήσει είναι πιο ελαφρά. Και επειδή εγώ δε είμαι γιατρός υπάρχουν και γιατροί που το λένε. Επώνυμα.

Ασφάλεια των εμβολίων κατά κορονοϊού | Νικόλαος Παναγιωτόπουλος
για να ειναι καποιος καλυμμενος απ το εμβολιο,θα πρεπει να εχει κανει και τις δυο δοσεις και να εχουν περασει και 14 μερες μετα την τελευταια δοση,ο τοιχος ομως που αναφερει ο γιατρος μας ισχυει για πολλους λογους,αν ας πουμε ο παπας εδω της ενοριας,εβγαλε το πασχα εξω ολα τα παιδακια,ανευ μασκας κρατοντας τον επιταφιο ενω ηξερε πως κυκλοφορουν κρουσματα,κι ο ιδιος ο παπας ειναι και καθηγητης σε 3 σχολεια στο νησι,και δεν φοραει μασκα γιατι θα τον προστατεψει ο θεος,καπως πρεπει να φροντισει για την υγεια μας ο γιατρος γραφοντας οτι εγραψε,ενας μονο γιατρος σ ενα νησι ειναι,και παλευει μονος του,χαρα στην υπομονη του δηλαδη.τα παιδακια λοιπον νοσουν σχεδον ολα,ελαφρα,κολησαν τις γιαγιαδες τους,βαρια,και ολη την παρεα των παιδιων που ηρθαν σε επαφη κι ας μην πηγαιναν ολα εκκλησια,αλλα πηγαιναν στην παιδικη χαρα,μεσα σ αυτα τα παιδια,παιζει να εχει κολησει κι ο γιος μου,σημερα εχουν ολα ραντεβου στο νοσοκομειο για ραπιντ τεστ,και θα κανω κι εγω κι ας εχω αυριο την δευτερη δοση του εμβολιου,γιατι σε περιπτωση που εχω τον ιο απαγορευεται να εμβολιαστω,καταλαβαινεις λοιπον τι εχει να γινει;ολη η δουλεια τοσο καιρο παει πισω,για εναν παπα !
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
@sinefoula γιατι ριχνεις τα βαρη ολα στον παπα; η σε οσους δε εχουν εμβολιαστει; Ειπες οτι πρεπει να κανει καποιος και τις δυο δοσεις για να εχει ανοσια. Αυτο δε σημαινει οτι δε μεταδιδει κιολας.
Οπως ειπε και ο @panpan προτειμω να ειμαι σε ενα αεροπλανο με επιβατες με αρνητικο τεστ παρα με εμβολιασμενους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom