The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καποιες χωρες με 100% εμβολιασμο μιας εστω δοσης στους υπεργηρους που ανακοινωνει το ecdc, τον πετυχαν με προαιρετικοτητα? Ολοι πηγαν μονοι τους? Απορια το εχω.
View attachment 351306

Είναι εντυπωσιακά νούμερα πράγματι, υπάρχει κάπου άρθρο που να λέει ότι επιβλήθηκε υποχρεωτικός εμβολιασμός; Ψάχνω στο ίντερνετ για Ιρλανδία και Ισπανία και δε βρίσκω, τις υπόλοιπες χώρες δεν τις κοίταξα. Μόνο για Γαλικία στην Ισπανία είδα ότι σκέφτονται να επιβάλλουν υποχρεωτικό εμβολιασμό, αλλά με βάση τα άρθρα που διάβασα είναι στα χαρτιά, δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αν κάποιος δεν θέλει να κάνει εμβόλιο γιατι θεωρεί ότι τα εμβόλια του κορονοιου είναι επικίνδυνα ή άχρηστα, ή ότι έχουν τσιπακι 5G ή ότι όποιος τα κάνει είναι θύμα πλύσης εγκεφάλου ή οτι είναι προβατό ή οτιδήποτε τελοσπαντων αν χρειαστεί γιατρό για άσχετο θέμα πχ ένα οφθαλμίατρο ή έναν ορθοπεδικό και ο γιατρός που συνήθιζε να πηγαίνει έχει κάνει το εμβόλιο θα πρέπει ο αρνητής να συνεχίσει να πηγαίνει σε αυτό το γιατρό ή θα πρέπει να πάψει να τον εμπιστεύεται σαν γιατρό?
Το ερώτημα είναι αν ο αρνητής είναι ο γιατρός, ΤΙ κάνουμε? Εσείς πώς διαχειρίζεστε τις συναναστροφές σας με ανθρώπους που δεν θέλουν να εμβολιαστούν? Και αναφέρομαι σε επαγγελματίες. Έχω στο περιβάλλον μου γιατρό,εκπαιδευτικό,αισθητικό που αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?
Εσείς(όσοι θέλετε δηλαδή να εμβολιαστείτε και ελπίζετε σε αυτό) πως αντιμετωπίζετε αυτούς που αρνούνται να το κανουν? (Αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους που έχουν καίριες θέσεις στον εργασιακό και κοινωνικό τομεα και που εκ των πραγμάτων συναναστρέφονται με πολύ κόσμο, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον που έχει επιλέξει να μην εμβολιαστεί. Εμένα όμως αυτή η επιλογή,των συγκεκριμένων επαγγελματιων, μου εγείρει πολλά ερωτήματα σε προσωπικό επίπεδο και θα ήθελα να ξέρω πως το σκέφτεται και κάποιος αλλος )
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Είναι εντυπωσιακά νούμερα πράγματι, υπάρχει κάπου άρθρο που να λέει ότι επιβλήθηκε υποχρεωτικός εμβολιασμός; Ψάχνω στο ίντερνετ για Ιρλανδία και Ισπανία και δε βρίσκω, τις υπόλοιπες χώρες δεν τις κοίταξα. Μόνο για Γαλικία στην Ισπανία είδα ότι σκέφτονται να επιβάλλουν υποχρεωτικό εμβολιασμό, αλλά με βάση τα άρθρα που διάβασα είναι στα χαρτιά, δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα.
Τα ιδια εψαχνα κι εγω. Μην ξεχναμε οτι ενα μεγαλο ποσοστο των 80+ ειναι ανημποροι εντελως, πως εφτασαν το 90-100% ?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το ερώτημα είναι αν ο αρνητής είναι ο γιατρός, ΤΙ κάνουμε? Εσείς πώς διαχειρίζεστε τις συναναστροφές σας με ανθρώπους που δεν θέλουν να εμβολιαστούν? Και αναφέρομαι σε επαγγελματίες. Έχω στο περιβάλλον μου γιατρό,εκπαιδευτικό,αισθητικό που αρνούνται να κάνουν το εμβόλιο. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?
Εσείς(όσοι θέλετε δηλαδή να εμβολιαστείτε και ελπίζετε σε αυτό) πως αντιμετωπίζετε αυτούς που αρνούνται να το κανουν? (Αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους που έχουν καίριες θέσεις στον εργασιακό και κοινωνικό τομεα και που εκ των πραγμάτων συναναστρέφονται με πολύ κόσμο, χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον που έχει επιλέξει να μην εμβολιαστεί. Εμένα όμως αυτή η επιλογή,των συγκεκριμένων επαγγελματιων, μου εγείρει πολλά ερωτήματα σε προσωπικό επίπεδο και θα ήθελα να ξέρω πως το σκέφτεται και κάποιος αλλος )
Μέχρι να εμβολιαστώ πλήρως και να έχω την ανοσία που προσφέρει το εμβόλιο, συμπεριφέρομαι σε αυτούς όπως πριν βγει το εμβόλιο, απο μακριά και αγαπημένοι. Μετά απο αυτό είναι πρόβλημα τους....
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εγώ σήμερα το πρωί εμβολιάστικα με το μονοδοσιακό, όπως και πολλοί από τον φιλικό μου κύκλο, προς το παρόν όλα καλά. Σε μια εβδομάδα το αργότερο μου είπε ο γιατρός θα έχω και το πράσινο πιστοποιητικό.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ηρεμηστε καλε, πως κανετε ετσι. Για την ωρα μονο τα self test ειναι υποχρεωτικα με κατι δυσβασταχτα προστιμα για επιχειρησεις και ΔΥ που δεν τα κανουν και πακετο επιστροφη σπιτι οι μαθητες που δεν θα φερουν βεβαιωση οτι το εκαναν.
Ουτε καν ξυλο δεν εχουν νομοθετησει.

Σιγα μην κανουν υποχρεωτικα τα εμβολια να ριχνουν προστιμα, οπως κανουν με τα self test. Που να τους περασει κατι τετοιο απο το μυαλο, αποκλειεται.
κάτσε τώρα με τρόμαξες, εμένα το σύστημα για δικούς του λόγους δεν με αναγνωρίζει και δεν μπορώ να πάρω σελφ τεστ από το φαρμακείο (να το αγοράσω δεν έχει νόημα καθώς πρέπει να το πάρεις μέσα από το σύστημα με το ΑΜΚΑ)
κινδυνεύω με πρόστιμο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
κάτσε τώρα με τρόμαξες, εμένα το σύστημα για δικούς του λόγους δεν με αναγνωρίζει και δεν μπορώ να πάρω σελφ τεστ από το φαρμακείο (να το αγοράσω δεν έχει νόημα καθώς πρέπει να το πάρεις μέσα από το σύστημα με το ΑΜΚΑ)
κινδυνεύω με πρόστιμο?
Εγω ξερω οτι αφαιρειται ημερομισθιο. Ηρθε εγκυκλιος.
Αν δεν σε αναγνωριζει, ισως δεν αναγνωρισει και το προστιμο, αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν σε αναγνωριζει.
Edit ψαξε τι παιζει με τη συμβαση σου, γιατι διαβασα οτι και οι αναπληρωτες εκπ/κοι ηταν στην ιδια θεση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγω ξερω οτι αφαιρειται ημερομισθιο. Ηρθε εγκυκλιος.
Αν δεν σε αναγνωριζει, ισως δεν αναγνωρισει και το προστιμο, αλλα το θεμα ειναι γιατι δεν σε αναγνωριζει.
Edit ψαξε τι παιζει με τη συμβαση σου, γιατι διαβασα οτι και οι αναπληρωτες εκπ/κοι ηταν στην ιδια θεση.
Γιατί οι ηλίθιοι-ανίκανοι στο λογιστήριο είχαν λάθος το ΑΜΚΑ μου και το διόρθωσαν μόλις την περασμένη βδομάδα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom