The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο τρόπος με τον οποίο διενεργείται το τεστ είναι σαν τα μέτρα που επιβάλουν και δεν φροντίζει κανένας από καμιά πλευρά για να τηρηθούν....με τις υγείες μας πάλι
ολόσωστη!
τάχα μου δήθεν για το κοινό καλό...και την προστασία ημών και υμών

το παίρνω,το πετάω,υπογράφω 'ότι είμαι αρνητική(παράδειγμα λέω) και είμαστε μια χαρούμενη ατμόσφαιρα

πόσες φορές το λέμε και το ξαναλέμε
όοοσοι το λέμε

η κρίση είναι υγειονομική οι αποφάσεις όμως και τα μέτρα
πολιτικές και κατά πώς βολεύει και συμφέρει
κάθε φορά τους κυβερνώντες(δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα αν είναι στην κυβέρνηση μπλε κόκκινοι κλπ όποιος και να ήταν τα ίδια θα έλεγα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
DEFINE_ME

Νέα μελέτη (05.05) περί αποτελεσματικότητας των εμβολίων, από το Ισραήλ, σε 6.5 εκατομμύρια εμβολιασμένους.

After Two Doses of Pfizer-BioNTech.....

Compared to unvaccinated, vaccinated showed

1. Any SARS CoV2 Infection: 95.3% effectiveness

2.Asymptomatic Infection: 91.5% effectiveness

3. Symptomatic Infection: 97% effectiveness

4. Covid-Related Hospitalization: 97.2% effectiveness

5. Severe/Critical C19 Hospitalization: 97.5% effectiveness

6. Covid Death: 96.7% effectiveness


Αυτο κανουν τα εμβόλια με λιγα λόγια.

Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα για να λήξει η πανδημία ας την πει.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πάντως, να πω ότι η δικαστική απόφαση αυτή αφορά σε βλάβη υγείας που προκλήθηκε από εμβόλιο που γίνεται υποχρεωτικά βάσει ειδικής νομοθεσίας (στην προκειμένη περίπτωση, ήταν τριδύναμο εμβόλιο ιλαράς, παρωτίτιδας και ερυθράς) και η απόφαση αυτό το διευκρινίζει ειδικά. Και είναι και λογικό: αν το κράτος εντάσσει ένα εμβόλιο στο υποχρεωτικό πρόγραμμα εμβολιασμού και εξαιτίας αυτού πάθεις κάτι, τότε οφείλει να σε αποζημιώσει.
Εάν όμως πρόκειται για εμβόλιο μη υποχρεωτικό βάσει νομοθεσίας, και υπό αυτή την έννοια προαιρετικό (όπως είναι αυτή τη στιγμή του κορονοϊού), είναι πολύ πιθανό η αντιμετώπιση να μην είναι ίδια και να κριθεί ότι το κράτος δεν οφείλει να αποζημιώσει αν προκληθεί βλάβη γι' αυτόν τον λόγο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ξεμάτιασμα έχουμε δοκιμάσει;
Εσύ είσαι μικρή ,αλλά εμάς όταν είμασταν πιτσιρικάδες μας έβαζαν ένα φυλακτό από καμφορά.
Θυμάμαι ακόμα αυτήν την έντονη μυρωδιά . Αν τυχόν κρυολογούσαμε εντριβή με καμφορέλαιο.
Μέχρι και καραμέλες για τον βήχα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως, να πω ότι η δικαστική απόφαση αυτή αφορά σε βλάβη υγείας που προκλήθηκε από εμβόλιο που γίνεται υποχρεωτικά βάσει ειδικής νομοθεσίας (στην προκειμένη περίπτωση, ήταν τριδύναμο εμβόλιο ιλαράς, παρωτίτιδας και ερυθράς) και η απόφαση αυτό το διευκρινίζει ειδικά. Και είναι και λογικό: αν το κράτος εντάσσει ένα εμβόλιο στο υποχρεωτικό πρόγραμμα εμβολιασμού και εξαιτίας αυτού πάθεις κάτι, τότε οφείλει να σε αποζημιώσει.
Εάν όμως πρόκειται για εμβόλιο μη υποχρεωτικό βάσει νομοθεσίας, και υπό αυτή την έννοια προαιρετικό (όπως είναι αυτή τη στιγμή του κορονοϊού), είναι πολύ πιθανό η αντιμετώπιση να μην είναι ίδια και να κριθεί ότι το κράτος δεν οφείλει να αποζημιώσει αν προκληθεί βλάβη γι' αυτόν τον λόγο.
μάλλον ΔΕΝ παρακολούθησες την χθεσινή συζήτηση- διαφωνίες
για το θέμα της ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑς ηταν η τοποθέτηση μου
και οι όποιες ενστάσεις μου είναι στο θέμα ακριβώς της υποχρεωτικότητας(δεν είμαι κατά του εμβολίου)
για το υποχρεωτικό την πιθανότητα να γίνει και τις συνέπειες όταν γίνει γι αυτό ακριβώς συζητούσαμε χθες και
άκουσα τα απίθανα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εσύ είσαι μικρή ,αλλά εμάς όταν είμασταν πιτσιρικάδες μας έβαζαν ένα φυλακτό από καμφορά.
Θυμάμαι ακόμα αυτήν την έντονη μυρωδιά . Αν τυχόν κρυολογούσαμε εντριβή με καμφορέλαιο.
Μέχρι και καραμέλες για τον βήχα.
:shock:
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως, να πω ότι η δικαστική απόφαση αυτή αφορά σε βλάβη υγείας που προκλήθηκε από εμβόλιο που γίνεται υποχρεωτικά βάσει ειδικής νομοθεσίας (στην προκειμένη περίπτωση, ήταν τριδύναμο εμβόλιο ιλαράς, παρωτίτιδας και ερυθράς) και η απόφαση αυτό το διευκρινίζει ειδικά. Και είναι και λογικό: αν το κράτος εντάσσει ένα εμβόλιο στο υποχρεωτικό πρόγραμμα εμβολιασμού και εξαιτίας αυτού πάθεις κάτι, τότε οφείλει να σε αποζημιώσει.
εμ ενώ εσύ το βρίσκεις λογικό εδώ χθες μου... "σούρανε τα εξ αμάξης"
που ήσουν βρε φίλε μου χθες να με υπερασπισθείς χιχιι
δεν πειράζει χαίρομαι πραγματικά γι αυτά στα οποία επεμενα και παρά την επίθεση που δέχθηκα εξακολουθούσα να πρεσβεύω και να επιμένω...
και η σημερινή εξέλιξη με δικαιώνει
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom