The Travelstories Continuous Story (comment)

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από την άλλη δεν μπορείς να του δώσεις και μια ώρα,γιατί αν π.χ. είναι καμιά δεκαριά οι συγγραφείς μιας ζώνης χρόνου (8-12 το βράδυ) και ο καθένας θέλει μια ώρα για να γράψει δυο παραγράφους τότε δεν θα γράψουν ούτε οι μισοί.

Και ούτε μπορείς να έχεις έτοιμο κείμενο και να το ανεβάσεις απλώς γιατί η πλοκή βασίζεται στο τι έγραψε ο προηγούμενος.Αυτή είναι όλη η πρόκληση του παιχνιδιού και πρέπει να βρούμε τρόπο να δουλέψει.

Νομίζω θα εγκαταλείψω την ιδέα των time zone και θα επικεντρωθώ σε αυτή του "reserved" χρόνου όπου θα πρέπει κάποιος να γράψει εντός π.χ. μισής ώρας max,αν το κάνει πιο γρήγορα καλύτερα για μας.

Απλώς πρέπει να υπάρχει ένα όριο σε αυτό,γιατί αν επί παραδείγματι μπει κάποιος να γράψει στις 4 το ξημέρωμα και δεν υπάρχει άλλος να συνεχίσει δεν μπορεί να γράφει όλο το βράδυ.

Μια απλή λύση θα ήταν ότι "απαγορεύεται να ξαναγράψεις αν δεν έχουν μεσολαβήσει Χ χρήστες".
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πάντως το ότι είναι καλοκαίρι, πιστεύω κι εγώ πως θα περιορίσει τις συμμετοχές. Ήδη θα έπρεπε να γίνεται χαμός από σχόλια! Σαν ιδέα μου αρέσει! Αν το ξεκινήσετε μπορεί να συμμετέχω τον Αύγουστο που θα βρίσκομαι στην Αθήνα και λογικά δεν θα πολυέχω δουλειά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα να δεις,απλώς αν λείπει τόσος κόσμος το καλοκαίρι θα μειωθεί ο ρυθμός συγγραφής και θα φορτσάρει από Σεπτέμβρη.

Δεν έχουμε συμβόλαιο να παραδώσουμε σε κάποιον το βιβλίο.Ούτε είναι κλειστές οι συμμετοχές.

Αν πάμε στη λύση του "reserved" χρόνου όπως το βλέπω,ούτε καν λίστα συμμετοχών δεν χρειάζεται.

Χρειάζεται όμως μια ομάδα-πυρήνας,που ότι και να γίνει θα συνεχίσει να γράφει και αυτή δεν μπορεί να είναι κάτω από 8-10 άτομα.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κοίτα να δεις,απλώς αν λείπει τόσος κόσμος το καλοκαίρι θα μειωθεί ο ρυθμός συγγραφής και θα φορτσάρει από Σεπτέμβρη.

.
Χμ αυτό δεν είναι κ τόσο κακό τελικά. Ίσως να είναι για καλύτερο οι λίγες συμμετοχές στην αρχή, ώστε να πάρει μια ροή το θέμα και να τσουλάρει καλύτερα μετά με τις περισσότερες συμμετοχές.

Τα 30' τα βλέπω αρκετά λίγα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φοβάμαι ότι αν πας σε περισσότερο χρόνο θα "κρεμάει" πολύ το θέμα.
Δηλαδή θα ανεβαίνουν δυο παράγραφοι κείμενο κάθε μια ώρα;
Θα βαρεθεί ο κόσμος.
Ένα από τα βασικά συστατικά του concept είναι η γρήγορη ροή,αν τη χάσουμε χάνουμε γενικώς.
Επίσης βασική είναι η συμμετοχή,χωρίς αυτή ας μην ξεκινήσουμε καθόλου γιατί θα βγει μεγάλη πατάτα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.718
Likes
11.365
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα, απλά θα ήθελα να το παρακολουθήσω λίγο πρώτα για να δω αν θα μπορώ να αντεπεξέλθω, καθώς είμαι λίγο "ζώα μου τα αργά". :oops: :D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. εγώ Ελλάδα θα είμαι αλλά μπορώ να συμμετέχω? πχ τι να γραψω όταν ελθει η σειρα μου για Γερμανια πχ που δεν εχω παει? πως θα λειτουργησει το σύστημα?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τη βρισκω καλη ιδεα , αλλα προσωπικα μες το καλοκαιρι δεν νομιζω να μπαινω καν φορουμ...αν υπαρχουν ατομα που θα εχουν χρονο τον αυγουστο καλως, αλλιως ισως θα μπορουσε να ξεκινησει καλυτερα απο σεπτεβρη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.166
Για ένα μέρος του Αυγούστου μπορώ να δηλώσω συμμετοχή. Αλλά μόνο για το γκρουπ των ξενύχτηδων...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
το συστημα με το reserved παντως το βρισκω καλο απο την αποψη οτι ουτε θα εχει δηλωθει απο πριν στανταρ σειρα που αν καποιος ξεχαστει/λειψει θα κολλαει ολο το στορυ και επισης οποιος εχει εμπνευση τη σωστη στιγμη θα γραφει. Το να εχουμε ταξινομημενη σειρα η να δηλωνουμε ωρες κ.τλ εκτος απο το να δουμε αν υπαρχει κοσμος το βρισκω δυσκολο και μαλλον μη πραγματοποιησιμο...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μπραβο malt για την διαθεση να οργανωσεις μια τετοια ιδεα.

φυσικα και το συστημα reserved ειναι το πιο λογικο και βιωσιμο για τη συνεχεια της ιστοριας και η μισαωρη διορια ειναι επαρκεστατη.
ας οριστει μια ομαδα στανταρ ατομων στην αρχη τουλαχιστον αλλα να μπορουν ολοι,οποια στιγμη το επιθυμουν να συμμετασχουν στην ιστορια.

ενδιαμεσα θα υπαρχουν και σχολιασμοι η θα ειναι συνεχομενα η ιστορια?γιατι αν υπαρχουν σχολια ενδιαμεσα νομιζω θα γινει μπαχαλο και θα παρατηθει η προσπαθεια.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ενδιαμεσα θα υπαρχουν και σχολιασμοι η θα ειναι συνεχομενα η ιστορια?γιατι αν υπαρχουν σχολια ενδιαμεσα νομιζω θα γινει μπαχαλο και θα παρατηθει η προσπαθεια.
Όπως έχω ήδη πει,η πρότασή μου είναι να μην υπάρχει σχολιασμός στη ροή της ιστορίας αλλά ένα sub-thread για σχολιασμό της δράσης και για χαβαλέ και νέες ιδέες ίσως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom