ΗΠΑ There and Back Again: A New York Tale

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Οι μέρες σιγά σιγά τελειώνανε, αλλά δεν είχαμε χρόνο για να μελαγχολήσουμε!! Έπρεπε να κλείνουμε σιγά σιγά τα κομμάτια του παζλ που μας είχαν απομείνει!! Το πρωινό ξύπνημα γινόταν όλο και πιο δύσκολο,ειδικά όσο συνηθίζαμε τη διαφορά ώρας,αλλά εγώ παρέμενα σχετικά πιστός του πρωινού ξυπνήματος! Έτσι δεν έχανα την ευκαιρία είτε για μια πρωινή βόλτα στην Times Square ή κάποια τυπική πρωινή γυμναστική στο γυμναστήριο του κτηρίου μας ή έστω ένα καφεδάκι στο rooftop με θέα τους ουρανοξύστες!!

Το να φύγουμε απ τη Νέα Υόρκη μην έχοντας δοκιμάσει bagel ,το θεωρούσα ιεροσυλία!! Μιας και το Russ & Daughters μου έπεφτε μακριά,είχε πάρει το μάτι μου ουρά σε ένα μαγαζί με bagels κοντά στο διαμέρισμα μας,οπότε ήταν η τυχερή μέρα να το δοκιμάσω στην πρωινή βόλτα μου!! Το όνομα αυτού Best Bagel and Coffee ,και το αποτέλεσμα εντυπωσιακότατο,σε σημείο να αρχίσω να σκέφτομαι πόσο πιο καλό θα είναι το bagel του Russ and Daughters...Πράγμα που τελικά δεν έμαθα ποτέ αλλά όπως και να 'χει,,,,το bagel του Best Bagel and Coffee ήταν απ τα must του ταξιδιού μας!!! Η τιμή για την ιστορία γύρω στα 12-13 $....

7AA9EA91-0965-4F33-B8AD-FA5FB766E2A0.jpeg


Με το γυρισμό μου στο διαμέρισμα είχε ξυπνήσει και η παρέα μου,οπότε ξεκινήσαμε για την διάσχιση του Highline! Ένας περιπατιτικός πεζόδρομος σε ύψος 5 περίπου μέτρων ,με κήπους,ξαπλώστρες,παγκάκια,λουλούδια!! Μια όαση πραγματικά στην καρδιά της Νέας Υορκης!! Ο κόσμος το χαιρόταν καθώς περπατούσε και χάζευε γενικά την Νεα Υορκη απο μια εντελως διαφορετικη οπτικη γωνια!! Το Highline καταλήγει στο Chelsea και στη γνωστή αγορά Chelsea Market!! Ένας φανταστικός χώρος γεμάτος food stores ,μην ξέροντας πραγματικά τι να διαλέξεις!! Εγώ προσωπικά ήξερα πριν επισκεφθώ την αγορά του Chelsea ότι θα δοκίμαζα σάντουιτς με αστακό στο Lobster Place!! Το πλήρωσα ακριβούτσικα αλλά πραγματικά άξιζε κάθε δολάριο του!!!

988E51E4-0E92-4342-BA63-4860DAE233E7.jpeg
3492C555-8E6E-4703-99CA-2D0786B5EA05.jpeg
A7A3A00C-4100-4AD7-BEBF-60806313A65B.jpeg


F3C63B5A-85DD-4C12-ADEE-4283EF1134FF.jpeg



Επόμενος προορισμος μας το Haarlem!! Με το λεωφορείο και γύρω στα 20 λεπτά απ το Chelsea βρισκόμασταν στο πανεπιστήμιο Columbia οπου εκατοντάδες φοιτητές πηγαίνανε στα μαθήματα τους!!! Ανεβαίνοντας πιο βαθιά στο Haarlem άλλαζε το σκηνικό και μόνο αφροαμερικάνοι κυκλοφορούσαν πλέον στο δρόμο!! Φόβος δεν υπήρχε,,,η οδος Martin Luther King είναι ένας πολύ ζωντανός δρόμος γεμάτος μαγαζιά ,όπου αναλωθήκαμε σε ψώνια!! Είδαμε το εντυπωσιακό και πασίγνωστο Apollo Theater και καθίσαμε στο πιο γνωστό μαγαζί του Haarlem,το Red Rooster όπου ήπιαμε καφεδάκι!!! Πραγματικά απ το Haarlem μου κάνανε εντύπωση οι τόσες διαφορετικές και εκκεντρικες φιγούρες που συναντησα,,,και δεν μετανιωσα στο ελαχιστο την επιλογη μου να επισκεφθουμε αυτη την τοσο ιδιαιτερη περιοχη!!

661DE05B-5782-409E-BC86-A0E263879F83.jpeg


BFBC0755-7E71-462F-AF27-F49F66437F51.jpeg


F5B22912-48FE-4346-A975-D98D88B4E6AE.jpeg


Καπου εκει εσκασε τηλέφωνο απ τον θειο που επεμεινε να παμε απ το Koralli!! Ειχε αρχισει να σουρουπωνει,το μαγαζι ήταν και σχετικά κοντά,οπότε με το μετρό ξαναπήγαμε στο εστιατόριο του θείου,όπου μας παρείχε άλλο ενα εντυπωσιακο γευμα!!Πραγματικα δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε τρόπο να του ανταποδώσουμε την φιλοξενία,,αλλα πραγματικα ηταν τοσο χαρουμενος που ημασταν εκει,που πραγματικα δεν τον ενοιαζε!!! Είχε να έρθει στην Ελλαδα 20 περίπου χρόνια,,οπότε καταλαβαίνετε!!!

Περασαμε αρκετες ώρες εκει,μιλωντας και με τους Έλληνες σερβιτορους για τη ζωη στη Νεα Υορκη,,,ηπιαμε και το βραδυνο ποτο μας εκεί στο μαγαζι,,,,οποτε επομενος προορισμος ηταν μονο το διαμερισμα και το κρεβατακι μας!!!

7EC3CD98-CFAD-4B6B-A823-463C601E12C5.jpeg
 
Last edited:

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και λεπτομερέστατη η αφήγησή σου..μπράβο!!!
Επίσης δεν ξέρω για όλους τους υπόλοιπους που την διαβάζουν αλλά εγώ θα την χαρακτήριζα και πολύ γευστική...
Βεβαια εγκυούλα καθώς είμαι μου έχει λείψει το junk food και μόνο από τις φώτο μου τρέχουν τα σάλια..:haha::haha:
Η Νεα Υόρκη είναι το ''ταξίδι όνειρο'' του συζύγου μου. Κάθε Χριστούγεννα εδώ και χρόνια που βάζουμε να δούμε την ταινία μόνος στο σπίτι 2 λέμε ότι την επόμενη χρονιά θα περνάμε εκεί τις γιορτές μας..αυτό δεν εχει γίνει ακόμα και δυστυχώς στην φάση που ήμαστε θα αργήσει πολύ..οπότε πάλι καλά που υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και γράφουν ωραίες ιστορίες τουλάχιστον να καλύπτουν τα κάποια κενά..:):)
Ευχαριστούμε!!!
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και λεπτομερέστατη η αφήγησή σου..μπράβο!!!
Επίσης δεν ξέρω για όλους τους υπόλοιπους που την διαβάζουν αλλά εγώ θα την χαρακτήριζα και πολύ γευστική...
Βεβαια εγκυούλα καθώς είμαι μου έχει λείψει το junk food και μόνο από τις φώτο μου τρέχουν τα σάλια..:haha::haha:
Η Νεα Υόρκη είναι το ''ταξίδι όνειρο'' του συζύγου μου. Κάθε Χριστούγεννα εδώ και χρόνια που βάζουμε να δούμε την ταινία μόνος στο σπίτι 2 λέμε ότι την επόμενη χρονιά θα περνάμε εκεί τις γιορτές μας..αυτό δεν εχει γίνει ακόμα και δυστυχώς στην φάση που ήμαστε θα αργήσει πολύ..οπότε πάλι καλά που υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και γράφουν ωραίες ιστορίες τουλάχιστον να καλύπτουν τα κάποια κενά..:):)
Ευχαριστόύμε!!!
Τι ωραια τα λογια σου!! Ευχαριστω τοσο πολυ !! Ευχομαι με ένα πονο και να πραγματοποιηθει το ταξιδι σας οσο γινεται πιο συντομα!!! Εγω να ξερεις το εχω «ταξιδι ονειρο» πανω απο 5-6 χρόνια ,οποτε καταλαβαινεις τη χαρα μου και τον ενθουσιασμο στην αφηγηση μου!! Οσον αφορα το φαγητο,,,η Νεα Υορκη ειναι μια απ τις πρωτευουσες του φαγητου ,και επειδη για μενα το φαγητο ειναι πολυ σημαντικο κομματι ενος ενος ταξιδιου και πεφτει ισαξιο ψαξιμο με τα αξιοθεατα,,,γι αυτο και βλεπεις τοσες λεπτομερειες
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ξημέρωσε μ' αυτά και μ 'αυτά η προτελευταία μέρα μας στη Νέα Υόρκη,η οποία αποδείχθηκε ημέρα αγορών!! Κατα τη διαρκεια της χθεσινης επισκεψης μας στο εστιατοριο,ο θείος μας παρακαλεσε να συναντηθουμε σημερα ,για να ψωνισει και να στειλει καποια πραγματα στα ξαδερφια μου,να παρουμε lunch σε καποιο απ τα μαγαζια της περιοχης και να μας αποχαιρετησει!! Ειχαμε κλεισει ραντεβου γυρω στη 1 στην Union Square για να ψωνισουμε σε ενα εμπορικο που ήξερε, οπότε είχαμε αρκετή ώρα μέχρι τη συνάντηση μας!!

Ξυπνησαμε σχετικά δύσκολα,,,,ο πόνος στα πόδια είχε αρχίσει να μην φεύγει τόσο εύκολα με τον ύπνο (20χλμ τη μέρα περπάτημα δεν τα λες και λίγα),,,οπότε γύρω στις 10 ξεκινήσαμε για την Union Square όπου ειχαμε ραντεβου... Προτιμήσαμε να πάμε με τα πόδια γτ είχε πολύ ωραίο καιρό ,ενώ παραλληλα ηταν μια πρωτη ευκαιρια να ξεκινησουμε τα ψωνια μονοι μας!! Με πρωτη σταση που αλλου? Στο Macy's!! Αυτο το υπερκαταστημα στην καρδια της Νεας Υορκης!! Αρκετα καλες τιμες,,οχι τιμές στοκ αλλά πολλές ευκαιρίες και μεγάλη ποικιλία ποιοτικών ειδών!! Μετά από 2 περίπου ώρες ψώνια,είχαμε αρχίσει να πεινάμε και μην έχοντας φάει πρωινό ,κάναμε μια στάση στο City Bakery όπου ένα υπέροχο pumbkin muffin και μια ζεστή σοκολάτα,γέμισε τις μπαταρίες μας!! Κάτσαμε λίγο στα παγκάκια του Madison Square Park ,χαζεύοντας την τεράστια ουρά στα Shake Shack,του πιο ωραιου Shake Shack της Νεας Υόρκης κατ εμέ!! Τα σκιουράκια περνούσαν κάτω απ τα πόδια μας και κυνηγουσαν βελανιδια , ενώ πίσω μας δέσποζε το αρχοντικό Flatiron Building!! Πραγματικα τι ωραίες εικόνες και δυστυχώς ξέραμε ότι 2 μέρες μετά,όλα αυτά θα ήταν μόνο αναμνήσεις!!

8AA956B5-63C6-48AF-AAE1-149332B16199.jpeg



97B53475-BB8C-41A4-8D04-511FAC70BA90.jpeg


FF31622E-EB5D-410D-A619-1DA2A69F5A81.jpeg


Κάπου εκεί χτύπησε το τηλέφωνο και ήταν ο θείος!! Κατηφορήσαμε προς την Union Square όπου συναντηθηκαμε μαζί του,και πήγαμε στο εμπορικό Burlington!! Φοβερό εμπορικό,απιστευτες τιμές,πολλή σαβούρα από ρούχα αλλά ενα 10% πολυ ποιοτικων ρουχων και σε φοβερες τιμές!! Τι σημαινε αυτό?? Πολύ ψάξιμο!! Αφησαμε το θειο να κανει τα ψωνια του ενω παραλληλα ριχναμε ματιες και αποφασισαμε να ξαναπαμε το απογευμα ,γτ πραγματικα ηθελε πολλες ωρες!! Ο θειος ηταν γρηγορος ,και αφου με γεμισε με 15-20 πουκαμισα (!!!) πηγαμε να γευματισουμε σε ενα φοβερο ιταλικο εστιατοριο στην περιοχη ,,,το οποιο δυστυχως δεν συγκρατησα το ονομα του !!! Υπεροχο γευμα,,,,χαιρετουρες με τον υπεροχο αυτο θειο και συγκινηση στον αποχαιρετισμο!!! Πραγματικα η παρουσια του απογειωσε το ταξιδι μας και τον ευχαριστουμε τοσο μα τοσο πολυ!!

Μετα απ ολα αυτα,,,επιστροφη στο σπιτι για να αφησω τα πουκαμισα και μετα απο συσκεψη αποφασισαμε να ξεκουραστουμε και να κανουμε αλλη μια επισκεψη στο εμπορικο για τα τελευταια μας ψωνια!!
Γυρω στις 6 το απογευμα βρισκομασταν εκεί και ως τις 10 που εκλεινε,,πραγματικα το ξεκοκκαλησαμε και φυγαμε γεματοι σακουλες!!!



Υπηρξε μια σκεψη και αρκετα μεγαλη διαθεση να παμε επιτελους ενα βραδυ στο Soho και να κανουμε μπαροτσαρκα!! Το προσπαθησαμε η αληθεια ειναι,,,αλλα ο πονος στα ποδια ηταν αφορητος και δεν μπορεσαμε!! Κάναμε μια σταση μόνο στο Black Iron Burger της περιοχης μας,για μια τελευταια δοκιμη burger ,μιας αρκετα γνωστης αλυσιδας!!

AECC76F8-203F-41C6-852B-386447AC4F8D.jpeg


Το τελευταιο μας βραδυ εκλεισε αδοξα,γυριζοντας σπιτι!! Η μονη μας παρηγορια ,,,οι δεκαδες σακουλες από ρουχα με την δυσκολη αποστολη πως θα τις χωρεσουμε στη βαλιτσα !!!
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η Παρασκευή ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερη διάθεση!!! Η πτήση μας ήταν στις 10 περίπου το βράδυ και μιας και έπρεπε να αφήσουμε το δωμάτιο στις 11,είχαμε περίπου 6-7 τελευταίες ώρες στην πόλη,μέχρι να πάμε στο αεροδρόμιο!! Με δυσκολία κλείσαμε τις βαλίτσες αλλά ευτυχώς υπήρχε η δυνατότητα φύλαξης τους στο κτήριο που διαμέναμε,κάτι που μας έλυσε τα χέρια!!

Η βόλτα μας ξεκίνησε με τα πόδια και ήθελα επιτέλους να γευθώ έναν αυθεντικό καφέ starbucks απ τη Νεα Υόρκη,οπότε μπήκαμε σε ένα πολύ ωραίο starbucks στην 5th Avenue....χαλαρώσαμε αρκετή ώρα χαζεύοντας το δρόμο,,,ουσιαστικά θέλαμε να σκοτώσουμε παράλληλα και την ώρα μας,μιας και δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόγραμμα!!!
Περπατήσαμε προς το Bryant Park,περάσαμε απ την Public Library όπου μπήκαμε μέσα για να ρίξουμε μια ματιά ,και αμέσως μετά κάναμε μια επίσκεψη στον Grand Central,τον κεντρικο σταθμο της Νεας Υορκης!!!

8DA927F1-B4EE-47C1-AF07-2E6AF1D5E39A.jpeg


6CED6C2F-5239-4F19-A2B1-7EF8E7D44D1E.jpeg




Απο εκεί πήραμε το subway για το East Village!! Πρωινό δεν είχαμε φάει ακόμα (εκτός απ τον καφέ) οπότε σκεφθηκα σαν καλή επιλογή να δοκιμάσουμε τα pancakes του Clinton St Company!! Περιμεναμε ελαχιστα στην ουρά και μόλις ήρθαν
τα pancakes ,νομίζω ότι ήρθε και η σειρά μου να το γράψω και εγώ,αλλά ήταν τα καλύτερα pancakes που έχω δοκιμάσει ποτέ!!!

907B87A3-593B-4B96-A9E8-46610DBB3C35.jpeg


Η βόλτα μας συνεχίστηκε προς τον East River,περνώντας παράλληλα απο ένα σχολείο που εκείνη την ώρα σχολούσανε τα παιδάκια!!! Η γέφυρα του Williamsburg ήταν κοντά,οπότε πρότεινα σαν βόλτα να περνούσαμε απέναντι στο Brooklyn και να χαζεύαμε για τελευταια φορά το Skyline!!! Τελικα η γεφυρα δεν ηταν τοσο καλη επιλογη,μιας και ηταν τεραστια,ειχε συρματοσχοινα παντου και δεν ειχαμε καλή θεα! Φτάνοντας στο Brooklyn το σκηνικό άλλαξε,,,Κόσμος πολύς δεν υπήρχε και η περιοχή κοντά στην γέφυρα του Williamsburg δεν μας γέμισε ιδιαίτερα το μάτι!! Περάσαμε απ το γνωστό Steak house του Peter Luger όπου κατακλυζόταν απο Κινεζους και πήραμε το subway για Times Square ,μιας και είχε πάει σχεδόν 4!

Η τελευταία μας βολτα στην Times Square μας μελαγχόλησε!! Ξέραμε ότι θα αργούσαμε λογικά να την ξαναδούμε,οπότε καθίσαμε στα σκαλάκια και την απολαύσαμε για τελευταία φορά!!! Ηταν πραγματικα τοσο ζωντανη όλες τις στιγμές την ημέρας,με κόσμο να περνάει συνεχώς και αμάξια μποτιλιαρισμένα!! Ηταν αυτο που την έκανε τόσο όμορφη και μαγευτική!!



C5E12537-7B57-4C17-AD66-8B2FA379470F.jpeg


Με δυσκολία κατευθυνθηκαμε στο ξενοδοχειο ,οπου πήραμε τις βαλίτσες μας,και απ το Bus Terminal που ήταν κοντά στο ξενοδοχειο,πήραμε λεωφορείο express με προορισμο το Newark Airport στην τιμή των 17$!!

Στην αναμονή για την πτήση ήμασταν αμίλητοι και αποσυντονισμένοι,που στην αναγγελία της αναχώρησης συνειδητοποιήσαμε ότι χασαμε ενα μπουφαν!! Δεν πειράζει όμως,,,να έχουμε κάτι μικρο αρνητικό να θυμόμαστε και εμείς, από αυτό το τόσο υπέροχο ταξίδι!!

Η πτήση μας αναχωρούσε αφήνοντας πίσω μας την φωτισμένη πόλη της Νεας Υόρκης και ουσιαστικά βάζοντας τέλος σ' αυτό το υπέροχο και ονειρικό ταξίδι!!!!Εις το επανειδιν.....:cry::cry::cry:
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ελπίζω σύντομα να μπορέσεις να ξαναπάς!! Και ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω και εγώ να πάω...
Ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες με την ιστορία σου,τόσο ωραία και περιγραφική που αισθάνομαι ότι αν ποτέ πάω,θα είναι σαν να έχω ξαναβρεθεί εκεί!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ελπίζω σύντομα να μπορέσεις να ξαναπάς!! Και ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω και εγώ να πάω...
Ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες με την ιστορία σου,τόσο ωραία και περιγραφική που αισθάνομαι ότι αν ποτέ πάω,θα είναι σαν να έχω ξαναβρεθεί εκεί!!
Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις φίλε μου και να μοιραστείς και εσύ την ιστορία σου μαζί μας!!! Οταν ξεκιναω να γραφω μια ιστορια,παντα ξεκιναω με αλλο σκεπτικό και πάντα με συνεπαίρνει ο ενθουσιασμός και γράφω όλο και περισσότερα!!! Θέλω όπως χρησιμοποιώ εγώ τις ιστορίες του travelstories για να οργανώνω το πρόγραμμα μου,να βοηθήσω και άλλους μελλοντικούς ταξιδιώτες να κάνουν το ίδιο!! Και φυσικά,μετά από χρόνια που η μνήμη μου δεν θα είναι τόσο δυνατή,να μπορώ και εγώ να ξαναταξιδέψω με μια ανάγνωση της!!
 

kkouz

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά φιόρδ
Ξυπνησαμε σχετικά δύσκολα,,,,ο πόνος στα πόδια είχε αρχίσει να μην φεύγει τόσο εύκολα με τον ύπνο (20χλμ τη μέρα περπάτημα δεν τα λες και λίγα),,,
Καλησπέρα και από μένα....

Όποιος δεν έχει περπατήσει την Νέα Υόρκη απλά δεν έχει πάρει ιδέα τι σημαίνει Νέα Υορκη....Συγχαρητήρια φίλε μου για το κείμενο σου.Πάρα πολύ ωραίο..
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και από μένα....

Όποιος δεν έχει περπατήσει την Νέα Υόρκη απλά δεν έχει πάρει ιδέα τι σημαίνει Νέα Υορκη....Συγχαρητήρια φίλε μου για το κείμενο σου.Πάρα πολύ ωραίο..
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Χαίρομαι που σου άρεσε!! Όντως και εγώ αυτό νομίζω!! Οτι το μεγαλύτερο αξιοθέατο στη Νέα Υόρκη είναι το να την περπατήσεις και να πάρεις τον αέρα της!!
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Φίλε μου πραγματικά η ιστορία είναι πολύ καλογραμμενη και είναι βοηθός για τους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης (μέσα σ'αυτους κι εγώ). Θέλω μόνο μια λεπτομέρεια να μου αποσαφηνίσεις αν μπορείς. Πόσα χρήματα χρειαστηκες για όλα αυτά, φυσικά χωρίς τα ψώνια σας στα μαγαζιά;;; επειδή τα ψώνια είναι κάτι υποκειμενικό πιστεύεις ότι πρέπει να έχει υπολογισει κάποιος ένα σεβαστό πόσο για ψώνια λόγω τρελά μειωμένων τιμών και προσφορών ή οι τιμές δεν θα σε κάνουν να τρέξεις να αγοράσεις κάτι;;; ελπίζω να γίνομαι κατανοητός!!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φίλε μου πραγματικά η ιστορία είναι πολύ καλογραμμενη και είναι βοηθός για τους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης (μέσα σ'αυτους κι εγώ). Θέλω μόνο μια λεπτομέρεια να μου αποσαφηνίσεις αν μπορείς. Πόσα χρήματα χρειαστηκες για όλα αυτά, φυσικά χωρίς τα ψώνια σας στα μαγαζιά;;; επειδή τα ψώνια είναι κάτι υποκειμενικό πιστεύεις ότι πρέπει να έχει υπολογισει κάποιος ένα σεβαστό πόσο για ψώνια λόγω τρελά μειωμένων τιμών και προσφορών ή οι τιμές δεν θα σε κάνουν να τρέξεις να αγοράσεις κάτι;;; ελπίζω να γίνομαι κατανοητός!!!
Καλη σου μέρα φίλε μου!! Λοιπον θα προσπαθήσω να σου δωσω ενδεικτικές τιμές των πιθανών εξόδων που μπορείς να κάνεις,γτ νομιζω τα εξοδα μπορουν να διαφερουν απο ατομο σε ατομο!!
Καταρχην ο Νιαγαρας μου κοστισε γυρω στα 250€!!! 150€ τα αεροπορικα,50 $ το ταξι για το πανελα στο Νιαγαρα απ το αεροδρομιο και 50$ εκει περα για μικροεξοδα,καφε,σουβενιρ και 10$ που επαιξα στο καζινο για τη «χαζομαρα» μου!! Αν θελεις να κανεις καποιες δραστηριοτητες που εχει εκει περα ,υπολογιζεις 20-25 καναδικα δολαρια την δεαστηριοτητα!!
Για τη Νεα Υορκη αν αφαιρεσω τα αεροπορικα και τη διαμονη τα στανταρ εξοδα που εκανα ειναι η 7ημερη καρτα απεριοριστων διαδρομων στα 30$ περιπου και απο εκει και περα πληρωνα 2,75 $ τη διαδρομη για τισβυπολοιπες 3 μερες (κανα 15αρι ακομα δλδ)!! 30$ πηρα μια καρτα κινητου απ το T mobile για να εχω ιντερνετ και ενδοεπικοινωνια στην Αμερικη, 37$ στοιχιζει το να ανεβεις στον καθενα απ τους 3 ουρανοξυστες & 18,5$ το ferry για το Αγαλμα της Ελευθεριας και το Ellis Island!!Ταξι δεν γνωρίζω γτ δεν πηρα,τα μονα εξτρα εξοδα που εδωσα για μεταφορες ηταν τα 5$ στο Airtrain για μεταφορα απ το αεροδρομιο jfk στο Brooklyn,ακομα 2,75 για το ny ferry (σαν θαλασσιο λεωφορειο) και 17$ για μεταφορα στο αεροδρομιο του Newark!! Για καποιο αλλο αξιοθεατο δεν πληρωσα γτ οι τιμες στο μουσειο ηταν ενδεικτικες (εδωσα 1$) και στο MOMA μπηκα την μερα που ειχε δωρεαν εισοδο!! Οποτε οπως καταλαβαινεις τα υπολοιπα εξοδα πανε ολα σε σουβενιρ,ψωνια και φαγητο!! Για φαγητο ειδικα δεν μπορω να σε βοηθησω χωρις να ξερω τις προτιμησεις σου,,,ενα καλο tip που μπορω να σου πω ειναι να υπολογιζεις περιπου 2 με 3 φορες πιο ακριβο,αυτο που θα πληρωνες εδω πχ αν ενα ζευγαρι εδω θελει 50€ σε ενα μετριο εστιατοριο,εκει θα ξεπερασει τα 100 ή αν παρεις ενα σαντουιτς στο δρομο με 3€ εκει θα αγγιξει τα 10!!
Για τα ρουχα που με ρωτας,εγω δεν ειχα σκοπο να ψωνισω τπτ γτ γενικως ειχα πολλα ρουχα!! Αν δεν θελεις να ψωνισεις,μπορεις απλα να αποφυγεις τα μαγαζια!! Αν μπεις σε μαγαζι και εισαι ανθρωπος που κοιταει ,τοτε πολυ πιθανων να ψωνισεις!!! Εγω ενδεικτικα γεμισα 10 κιλα ρουχα περιπου καθε λογης!! Σκεψου οτι το μπουφαν που μου κλεψανε,ηταν ενα πουπουλενιο tommy hilfiger που το ειχε 70$ (55-60€) ενω εδω ξεπερναει τα 200,,,οποτε με τετοιες τιμες το παιρνεις θες δε θες!!! Βρηκα εσωρουχα calvin klein σε πολυκαταστημα 4$ πχ που εδω με 4€ παιρνεις boxer απ την λαικη!! Απλα οπως σε ολα τα πραγματα,πρεπει να ξερεις που να πας και που να ψαξεις!!!
Καποια αλλα εξοδα «δυνατα» δεν μπορω να σκεφτω!! Αν δεν σε καλυψα γινε πιο συγκεκριμενος και ευχαριστως να σε βοηθησω ;)
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Καλη σου μέρα φίλε μου!! Λοιπον θα προσπαθήσω να σου δωσω ενδεικτικές τιμές των πιθανών εξόδων που μπορείς να κάνεις,γτ νομιζω τα εξοδα μπορουν να διαφερουν απο ατομο σε ατομο!!
Καταρχην ο Νιαγαρας μου κοστισε γυρω στα 250€!!! 150€ τα αεροπορικα,50 $ το ταξι για το πανελα στο Νιαγαρα απ το αεροδρομιο και 50$ εκει περα για μικροεξοδα,καφε,σουβενιρ και 10$ που επαιξα στο καζινο για τη «χαζομαρα» μου!! Αν θελεις να κανεις καποιες δραστηριοτητες που εχει εκει περα ,υπολογιζεις 20-25 καναδικα δολαρια την δεαστηριοτητα!!
Για τη Νεα Υορκη αν αφαιρεσω τα αεροπορικα και τη διαμονη τα στανταρ εξοδα που εκανα ειναι η 7ημερη καρτα απεριοριστων διαδρομων στα 30$ περιπου και απο εκει και περα πληρωνα 2,75 $ τη διαδρομη για τισβυπολοιπες 3 μερες (κανα 15αρι ακομα δλδ)!! 30$ πηρα μια καρτα κινητου απ το T mobile για να εχω ιντερνετ και ενδοεπικοινωνια στην Αμερικη, 37$ στοιχιζει το να ανεβεις στον καθενα απ τους 3 ουρανοξυστες & 18,5$ το ferry για το Αγαλμα της Ελευθεριας και το Ellis Island!!Ταξι δεν γνωρίζω γτ δεν πηρα,τα μονα εξτρα εξοδα που εδωσα για μεταφορες ηταν τα 5$ στο Airtrain για μεταφορα απ το αεροδρομιο jfk στο Brooklyn,ακομα 2,75 για το ny ferry (σαν θαλασσιο λεωφορειο) και 17$ για μεταφορα στο αεροδρομιο του Newark!! Για καποιο αλλο αξιοθεατο δεν πληρωσα γτ οι τιμες στο μουσειο ηταν ενδεικτικες (εδωσα 1$) και στο MOMA μπηκα την μερα που ειχε δωρεαν εισοδο!! Οποτε οπως καταλαβαινεις τα υπολοιπα εξοδα πανε ολα σε σουβενιρ,ψωνια και φαγητο!! Για φαγητο ειδικα δεν μπορω να σε βοηθησω χωρις να ξερω τις προτιμησεις σου,,,ενα καλο tip που μπορω να σου πω ειναι να υπολογιζεις περιπου 2 με 3 φορες πιο ακριβο,αυτο που θα πληρωνες εδω πχ αν ενα ζευγαρι εδω θελει 50€ σε ενα μετριο εστιατοριο,εκει θα ξεπερασει τα 100 ή αν παρεις ενα σαντουιτς στο δρομο με 3€ εκει θα αγγιξει τα 10!!
Για τα ρουχα που με ρωτας,εγω δεν ειχα σκοπο να ψωνισω τπτ γτ γενικως ειχα πολλα ρουχα!! Αν δεν θελεις να ψωνισεις,μπορεις απλα να αποφυγεις τα μαγαζια!! Αν μπεις σε μαγαζι και εισαι ανθρωπος που κοιταει ,τοτε πολυ πιθανων να ψωνισεις!!! Εγω ενδεικτικα γεμισα 10 κιλα ρουχα περιπου καθε λογης!! Σκεψου οτι το μπουφαν που μου κλεψανε,ηταν ενα πουπουλενιο tommy hilfiger που το ειχε 70$ (55-60€) ενω εδω ξεπερναει τα 200,,,οποτε με τετοιες τιμες το παιρνεις θες δε θες!!! Βρηκα εσωρουχα calvin klein σε πολυκαταστημα 4$ πχ που εδω με 4€ παιρνεις boxer απ την λαικη!! Απλα οπως σε ολα τα πραγματα,πρεπει να ξερεις που να πας και που να ψαξεις!!!
Καποια αλλα εξοδα «δυνατα» δεν μπορω να σκεφτω!! Αν δεν σε καλυψα γινε πιο συγκεκριμενος και ευχαριστως να σε βοηθησω ;)
Φίλε μου είσαι πραγματικά μεσα στο μυαλό μου με κάλυψες πλήρως. Μου έδωσες τις απαντήσεις αυτών ακριβώς που είχα αμφιβολία. Το ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ αλήθεια είναι λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom