Thessalonikis Oktoberfest 2010

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η μεγάλη γιορτή μπίρας «Oktoberfest» πραγματοποιείται το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου στη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης, από τις 11 το πρωί έως τις 11 το βράδυ.
Ολοι ζυθόφιλοι θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν και απολαύσουν παραδοσιακές γερμανικές γαστρονομικές λιχουδιές. Η εντεκαμελής μουσική μπάντα «D' Allafanziga» από το Immendigen του Schwarzwald μας θα πλαισιώσει μουσικά τη γιορτή με βαβαρέζικους ρυθμούς.

Μέρος των εσόδων του φετινού Oktoberfest θα διατεθεί προς ενίσχυση του Ξενώνα Προσφύγων. Η εκδήλωση πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του δήμου Θεσσαλονίκη και του Γενικού Προξενείου της Γερμανίας.

aimg580.imageshack.us_img580_3339_octoberfestmikri425x819.th.jpg

Y.Γ.: για τεχνικούς λόγους οποιαδήποστε δημοσίευση στο τοπικ του κανονικού Οκτόμπερφεστ 2010 ήταν αδύνατο να γίνει τα τελευταία 24ωρα. Κάποιος θα το ...μάτιαξε το τόπικ!:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Να μια ευκαιρια να βρεθουμε οι Γερμανοφιλοι για καμια μπυρα.
Εξαλου έχω παει στο Emmendingen (την μπαντα δεν νομιζω να την ξέρω)μιας και ειναι 10 χιλ έξω απο το Φραιμπουργκ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
:clap:Μέσα κι εγώ,αν πρόκειται για Σάββατο βραδάκυ,ευκαιρία να συναντηθούμε κάποιοι Θεσνικείς και πάλι!
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Σήμερα πέρασα εξω απο την σχολή και μου εκαναν εντύπωση οι αφίσες,χαμπαρι δεν πήρα τι γίνεται....:shock:
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται,σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Να μια ευκαιρια να βρεθουμε οι Γερμανοφιλοι για καμια μπυρα.
καλή ιδέα!:clap:
μπύρα με Brezel σαν τους Βαυαρούς!:clap:

Nα συζητήσουμε και τις λεπτομέρειες της συνάντησης στο Ελατοχώρι. Να οργανώσουμε και τις ...εκπλήξεις!;)

Οσοι πιστοί και πιστές προσέλθετε!:cool:

Η Γερμανική Σχολή είναι πίσω από το Praktiker
στο 9ο χιλιόμετρο Θεσσαλονίκης Θέρμης

εδω αναλυτική περιγραφή στα γερμανικά και στα αγγλικά:
http://wp1173348.wp201.webpack.hosteurope.de/cms/upload/content/Wegbeschreibung.pdf
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Ενδιαφέρον δείχνει, έχει ξαναδιοργανωθεί ή είναι το πρώτο;

Τι θα πάθει η dim kyr έτσι και το δει...:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ενδιαφέρον δείχνει, έχει ξαναδιοργανωθεί ή είναι το πρώτο;

Τι θα πάθει η dim kyr έτσι και το δει...:D
Σου απαντώ, τραμπάκουλο!!!! Πάλι στο καφενείο του Θέμη στην Αρχαία με βλέπω για να πνίξω τον πόνο μου, με τα ξεπλύματα που κάποιοι τα θεωρούν μπύρα, ενώ άλλοι θα γεύονται πραγματικό ζύθο. Αδικίες της ζωής.. κλαψ!
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ενδιαφέρον δείχνει, έχει ξαναδιοργανωθεί ή είναι το πρώτο;
Τυπικά η γιορτή λαμβάνει χώρα στη Θεσσαλονίκη απο το 1887(!)χρονιά που ιδρύθηκε το Γερμανικό Κλάμπ στην πόλη...Στην ουσία όμως απο το 2000 και μετά άρχισε να γιορτάζεται με τον ''κλασσικό'' τρόπο...! :clap:

Ένα μικρό βιντεάκι απο την γιορτή του 2008....

 
Last edited by a moderator:

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
καλή ιδέα!:clap:
μπύρα με Brezel σαν τους Βαυαρούς!:clap:

Nα συζητήσουμε και τις λεπτομέρειες της συνάντησης στο Ελατοχώρι. Να οργανώσουμε και τις ...εκπλήξεις!;)

Οσοι πιστοί και πιστές προσέλθετε!:cool:
:clap:Μέσα κι εγώ,αν πρόκειται για Σάββατο βραδάκυ,ευκαιρία να συναντηθούμε κάποιοι Θεσνικείς και πάλι!
Να μια ευκαιρια να βρεθουμε οι Γερμανοφιλοι για καμια μπυρα.
Εξαλου έχω παει στο Emmendingen (την μπαντα δεν νομιζω να την ξέρω)μιας και ειναι 10 χιλ έξω απο το Φραιμπουργκ.
Και εμείς μέσα οικογενειακώς για το βραδάκι γύρω στις 8.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Και εμεις κατα 99,9% μεσα ,αλλα Μαρκο γιατι δεν το κανουμε λιγο πιο νωρις (κατα τις 7 ας πουμε )αλλα αν ολοι ειναι μεσα για τις 8 τοτε θα ακολουθησουμε την παρεα.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Και εμεις κατα 99,9% μεσα ,αλλα Μαρκο γιατι δεν το κανουμε λιγο πιο νωρις (κατα τις 7 ας πουμε )αλλα αν ολοι ειναι μεσα για τις 8 τοτε θα ακολουθησουμε την παρεα.
Εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για τις 7, έτσι θα προλάβουμε να πιούμε πιο πολλές μπύρες...:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom