Χίος Tips Χίος 2020

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Ήρθε το καλοκαιράκι :) και ξέρω ότι έχετε μιλήσει ξανά και ξανά γι'αυτό το νησί αλλά σίγουρα χρειάζονται κι άλλα!😋

10 βασικά σημεία λοιπόν ξανά για να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα:

Tigani-chios-hotel-emporiosbay-rent-rooms-apartments-breakfast-pool-garden-greece-island-01.png


--1--
Στη Χίο μπορείτε να πάτε είτε αεροπορικώς είτε με πλοίο. Από την Αθήνα ξεκινάνε πλοία από τον Πειραιά και το Λαύριο. Ενώ το νησί έχει το βασικό του λιμάνι στην πόλη (χώρα) και άλλο ένα πιο καινούργιο στα νοτιοδυτικά (λιμένας Μεστών).

--2-- Πρόκειται για πολύ μεγάλο νησί και οπωσδήποτε χρειάζεται αμάξι για τις μετακινήσεις. Το οδικό δίκτυο είναι πολύ καλό για νησί, ιδίως στα νότια που είναι και το πιο τουριστικό κομμάτι. Έχει αρκετές στροφές αλλά καλή σήμανση και επαρχιώτες οδηγούς που όπως ξέρετε δεν φημίζονται για την προσοχή τους. Σε κάποιες παραλίες 2-3 από τις βασικές έχει χωματόδρομο, αλλά βατό και τίποτα ακατόρθωτο, λίγο ξεσκόνισμα μετά κι όλα καλά...

--3--Ως μεγάλο νησί θέλει και τις αντίστοιχες μέρες. Τουλάχιστον 5 διανυκτερεύσεις για να πείτε ότι είδατε τα 5 βασικά χαρακτηριστικά του νησιού αλλά και πάλι δεν φτάνουν. Αν θέλετε να δείτε και το Βόρειο και το Νότιο τμήμα, τότε καλύτερα να χωρίσετε τις διανυκτερεύσεις και στην αντίστοιχη περιοχή, για το Νότιο κρατήστε τις πιο πολλές!!!

--4--Μπορεί να συνδυαστεί με εκδρομή στη Τουρκία (30' απόσταση), τις γραφικές Οινούσσες (μια μονοήμερη φτάνει) και τα γαλήνια Ψαρά. Αν δεν έχετε πολλές μέρες αφιερώστε όλες της μέρες στο νησί.

--5--Έχει πολύ καλό φαγητό. Οι Χιώτες μένουν όλο το χρόνο στη Χίο, με πληθυσμό περίπου 50.000 οπότε καταλαβαίνετε ότι οι ταβέρνες δεν είναι τουριστικές επιχειρήσεις. Άρα αφού ζουν από τους ντόπιους έχουν και το αντίστοιχο επίπεδο σε σχέση με το απλό τουριστικό σαιζόν μαγαζί.

--6-- Let's be honest. Είναι για ηλικίες άνω των 25. Γενίκευση φυσικά.
Εννοώ ότι αν είσαι άγριο νιάτο και σου αρέσει η φασαρία και η Μύκονος, κατανοητό αλλά η Χίος δεν είναι για σένα. Έχει φυσικά και μπαράκια (εναλλακτικά και μη) καθώς και πολύ κόσμο, αλλά δε φημίζεται για αυτή της την πλευρά. Από την άλλη αν θέλεις κάτι ήσυχο και οικογενειακό, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θα είσαι μόνος σου όπως στη Γαύδο τότε ναι. Τέλος αν θέλεις και τα πανηγύρια σου, το καλοκαίρι έχει συνέχεια άλλα μικρά κι άλλα μεγάλα, φρόντισε αν πας να δοκιμάσεις σούμα, αλλά προσοχή η περιεκτικότητα σε αλκοόλ ξεπερνά κάθε φαντασία...

--7-- Έχει άπειρες παραλίες και το εννοώ, τουλάχιστον 91 και σύμφωνα με μια έκδοση του Δήμου Χίου, αν προστεθούν και οι μικρές ξεπερνά τις 120. Παραλίες κάθε τύπου, με άμμο, με βότσαλα, με χαλικάκι, με σκιά, χωρίς σκιά, με μπαράκι, χωρίς μπαράκι, ρηχά, βαθιά, ευθειές, κολπάκια, ήσυχα και της κολάσεως :p . Ρωτήστε τους ντόπιους θα χαρούν να σας βοηθήσουν. Αν κάποιος αρχίσει να σας λέει για τον Καρφά και τον Όρμο του Λω, απομακρυνθείτε φιλικά και ρωτήστε κάποιον που ξέρει καλύτερα :p .

--8-- Δε θα βρεις αρχαίους ναούς, παρά μόνο μερικά απομεινάρια μιας και ο σεισμός του 1881 δε άφησε όρθιο τίποτα. ΑΛΛΑ θα βρείς πολλά βυζαντινά και μεσαιωνικά μνημεία και χωριά που θα σε συναρπάσουν. Τα τοπ φυσικά είναι τα Μεστά, το Πυργί, οι Ολύμποι, η Βολισσός, ο Ανάβατος και τα Αυγώνυμα, αλλά η λίστα ΔΕΝ τελειώνει εκεί. (Αρμόλια, Βέσσα, Καλαμωτή, Ελάτα, Βουνό κ.α χρόνο να χεις και θα βρεις) Επιβάλλεται επίσης μια επίσκεψη στο αναγνωρισμένο μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco Νέα Μονή. Μέσα στην πόλη φυσικά αξίζει μια επίσκεψη στο κάστρο της Χίου που χτίστηκε από τους Γενουάτες όπως και ο περίφημος Κάμπος, με τα περίτεχνα αρχιτεκτονικά αρχοντικά του 17ου αιώνα και τα ατελείωτα περιβόλια με εσπεριδοειδή! Ενδιαφέρον επίσης είναι και το σπήλαιο των Ολύμπων και το κέντρο δραστηριοτήτων στο Άγιο Γάλας! Τέλος για τους πιο δραστήριους υπάρχουν πολλά μονοπάτια, το φαράγγι των Καμπιών (καλύτερα άνοιξη/φθινόπωρο) αλλά και εκμάθηση καταδύσεων (πχ στην Αποθήκα).

--9-- Η πόλη έχει ζωή αλλά δεν είναι γραφική, μην ανησυχείς όμως τα χωριά της Χίου θα σε αποζημιώσουν, μη φύγεις χωρίς να τα δεις. Αν σου αρέσουν τα λευκά κυκλαδίτικα σπιτάκια, τότε ήρθες σε λάθος νησί λυπάμαι, το μόνο κυκλαδίτικο σημείο είναι ο Ναός του Άγιου Ισίδωρου κοντά στη Συκιάδα (να πας). Αν όμως θες κάτι καλοκαιρινό και γραφικό για ψαράκι δίπλα στο κύμα, υπάρχει η πανέμορφη Λαγκάδα, το απόμερο Παντουκιός, ο Καταρράκτης, ο Λιμένας των Μεστών, και τα πιο τουριστικά Λιθί, Εμπορειός, Κώμη κ.α μεμονωμένα ή μη.

--10--Μαστίχα, έλα τώρα το ξέρω σε έχουμε πρήξει, αξίζει όμως να δεις μαστιχόδεντρα και τη διαδικασία παραγωγής μαστίχας καθώς και το νέο σύγχρονο μουσείο μαστίχας στα νότια, το οποίο είναι φανταστικό!!! Μη ξεχάσεις να πάρεις και τα αντίστοιχα προϊόντα μαζί σου για σένα και τους φίλους σου.


Υ.Σ Στο νησί θα βρείς ότι χρειαστείς για ανεφοδιασμό και καταστήματα καθώς και ένα πλήρως εξοπλισμένο Νοσοκομειακό συγκρότημα αν είσαι μανούλα πχ και ανησυχείς.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
μερες εψαχνα πληροφοριες για χιο,λεω αν τελικα που ελπιζω να το δικαιουμε βαση μοριων να παω στη χιο απ τον κοινωνικο τουρισμο,καταγωγη εχω απο εκει,σμυρνη χιο,μυτηλινη,λογω καταστασεων δεν ξερω αν θα μπορεσουμε να παμε και απεναντι τουρκικα παραλια δλδ...μενω πατμο,κι εχω φιλους και στην χιο,με αμαξι και λοιπα,αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει πλοιο απο πατμο για χιο,αν ηξερες δρομολογεια απο αλλα νησια θα με εξυπηρετουσες πολυ...θελω τοσο να παω,θα παρω και τον 14χρονο γιο μου μαζι...ξερω απ οτι ειπες τουλαχιστον δεν ειναι για τρελο νιατο...αλλα κι η πατμος τα ιδια ειναι...ευχαριστω εκ των προτερων.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Να ρωτήσω κ γω μια φίλη θέλει να παει..Είναι δυνατόν να κινηθείς χωρίς αυτοκίνητο;
Να μένει στην πόλη κ να κάνει 1-2 εκδρομές;
Από παραλία που μπορεί να πάει στην πόλη;
Ευχαριστώ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
μερες εψαχνα πληροφοριες για χιο,λεω αν τελικα που ελπιζω να το δικαιουμε βαση μοριων να παω στη χιο απ τον κοινωνικο τουρισμο,καταγωγη εχω απο εκει,σμυρνη χιο,μυτηλινη,λογω καταστασεων δεν ξερω αν θα μπορεσουμε να παμε και απεναντι τουρκικα παραλια δλδ...μενω πατμο,κι εχω φιλους και στην χιο,με αμαξι και λοιπα,αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει πλοιο απο πατμο για χιο,αν ηξερες δρομολογεια απο αλλα νησια θα με εξυπηρετουσες πολυ...θελω τοσο να παω,θα παρω και τον 14χρονο γιο μου μαζι...ξερω απ οτι ειπες τουλαχιστον δεν ειναι για τρελο νιατο...αλλα κι η πατμος τα ιδια ειναι...ευχαριστω εκ των προτερων.
Το πλοίο blue star mykonos στο δρομολόγιο της Παρασκευής από Πειραιά που περνά από Πάτμο, συνεχίζει για νησιά ΒΑ Αιγαίου, και σταματάει κ Χίο. Μια χαρά νησί για διακοπές είναι, με πολλές ομορφιές όλες τις εποχές, αλλά θέλει οπωσδήποτε αμάξι. Το οδικό δίκτυο είναι πολύ καλό στη νότια ειδικά Χίο
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Το πλοίο blue star mykonos στο δρομολόγιο της Παρασκευής από Πειραιά που περνά από Πάτμο, συνεχίζει για νησιά ΒΑ Αιγαίου, και σταματάει κ Χίο. Μια χαρά νησί για διακοπές είναι, με πολλές ομορφιές όλες τις εποχές, αλλά θέλει οπωσδήποτε αμάξι. Το οδικό δίκτυο είναι πολύ καλό στη νότια ειδικά Χίο
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,κι εγω αυτο ειδα σε μια προχειρη αναζητηση ακτοπλοικων,το blue star mykonos κανει αρκετες διαδρομες απο πατμο και προς πατμο κι ειναι μια χαρα και η τιμη του,εχω φιλους στην χιο μονιμους κατοικους,αλλα σκεφτομαι να παρω και το δικο μου αμαξι,ενα μικρο σαραβαλακι εχω αλλα θα τη βγαλει...το ξενοδοχειο που ειναι συμβεβλημενο στη χιο με τον κοινωνικο τουρισμο ειναι αυτο....αυτο δλδ μου εκανε κλικ... https://www.goldensand.gr/en/
ειναι μακρια απ το λιμανι;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,κι εγω αυτο ειδα σε μια προχειρη αναζητηση ακτοπλοικων,το blue star mykonos κανει αρκετες διαδρομες απο πατμο και προς πατμο κι ειναι μια χαρα και η τιμη του,εχω φιλους στην χιο μονιμους κατοικους,αλλα σκεφτομαι να παρω και το δικο μου αμαξι,ενα μικρο σαραβαλακι εχω αλλα θα τη βγαλει...το ξενοδοχειο που ειναι συμβεβλημενο στη χιο με τον κοινωνικο τουρισμο ειναι αυτο....αυτο δλδ μου εκανε κλικ... https://www.goldensand.gr/en/
ειναι μακρια απ το λιμανι;
Είναι γύρω στα 6χλμ από την πόλη ο Καρφας, περίπου 10 λεπτά με το αυτοκίνητο. Βολική σχετικά περιοχή και με σχετική τουριστική υποδομή
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
μερες εψαχνα πληροφοριες για χιο,λεω αν τελικα που ελπιζω να το δικαιουμε βαση μοριων να παω στη χιο απ τον κοινωνικο τουρισμο,καταγωγη εχω απο εκει,σμυρνη χιο,μυτηλινη,λογω καταστασεων δεν ξερω αν θα μπορεσουμε να παμε και απεναντι τουρκικα παραλια δλδ...μενω πατμο,κι εχω φιλους και στην χιο,με αμαξι και λοιπα,αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει πλοιο απο πατμο για χιο,αν ηξερες δρομολογεια απο αλλα νησια θα με εξυπηρετουσες πολυ...θελω τοσο να παω,θα παρω και τον 14χρονο γιο μου μαζι...ξερω απ οτι ειπες τουλαχιστον δεν ειναι για τρελο νιατο...αλλα κι η πατμος τα ιδια ειναι...ευχαριστω εκ των προτερων.
Υπάρχουν δρομολόγια νομίζω 1 φορά τη βδομάδα που ενώνουν τα 2 νησια μεταξύ τους, περίπου 7 ώρες διαδρομή. Κι εγώ σκέφτομαι να το κάνω του χρόνου για Πάτμο. Δοκίμασε σε site ακτοπλοϊκών να βάλεις τις ημερομηνίες που θέλεις και θα στα βγάλει αμέσως.
Νομίζω Σάββατο ξημερώματα ξεκινάει από Πάτμο προς Χίο και επιστροφή Κυριακή απόγευμα τιμές ονλαιν γύρω στα 37€.
Θα σου βγει 1 βδομάδα ακριβώς όσο θέλεις για να δεις τα βασικά.
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Να ρωτήσω κ γω μια φίλη θέλει να παει..Είναι δυνατόν να κινηθείς χωρίς αυτοκίνητο;
Να μένει στην πόλη κ να κάνει 1-2 εκδρομές;
Από παραλία που μπορεί να πάει στην πόλη;
Ευχαριστώ
Ιδανικά θέλει αμάξι.
Είναι μεγάλο νησί. Τώρα εστω ένα μηχανάκι.
Τα ΚΤΕΛ ειναι απελπισία δε θα βγάλει άκρη. Τώρα κοντά στην πόλη έχει κάποιες παραλίες πχ σε ολο τον παραλιακό δρόμο μέχρι να φτάσεις Βροντάδο αλλά δεν ειναι κατι τρελό. Οκ καθαρές, οι Χιώτες πάνε, αλλά μόνο επειδή είναι κοντά και βολεύουν για ενα μπάνιο στα γρήγορα καθημερινή. Οι πρώτες καλές καλες θέλουν αμαξι, άντε πες Καρφάς (δε μου αρέσει) , Αγία Φωτιά, Μερσινιδι και Γλάροι να γίνονται με μηχανάκι.
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,κι εγω αυτο ειδα σε μια προχειρη αναζητηση ακτοπλοικων,το blue star mykonos κανει αρκετες διαδρομες απο πατμο και προς πατμο κι ειναι μια χαρα και η τιμη του,εχω φιλους στην χιο μονιμους κατοικους,αλλα σκεφτομαι να παρω και το δικο μου αμαξι,ενα μικρο σαραβαλακι εχω αλλα θα τη βγαλει...το ξενοδοχειο που ειναι συμβεβλημενο στη χιο με τον κοινωνικο τουρισμο ειναι αυτο....αυτο δλδ μου εκανε κλικ... https://www.goldensand.gr/en/
ειναι μακρια απ το λιμανι;
Δεν είναι πολυ μακριά, αλλά δεν γίνεται ποδαρατο. Με μέσο περίπου 10' όντως οπως σου είπαν. Ο Καρφάς είναι το μόνο σημείο με τοσα ξενοδοχεία, αρα θα βρεις και ό,τι χρειάζεσαι από σουπερ μαρκετ, καφετέριες και εστιατόρια.
Αφιέρωσε χαλαρα 1-2 βραδια εκεί αλλά όχι παραπάνω δεν αξίζει, είναι λίγο ξεχασμένη στη δεκαετία του 80 η περιοχή. Για διαμονή παντως μια χαρά και το ξενοδοχείο επίσης μια χαρά και με το παραπάνω.
*Και αφού θα μένεις κοντά αν θες ένα καλοκαιρινό χαλαρό ποτάκι, δοκίμασε λιγα βήματα μακριά να πας στον Κόκκινο βράχο. Είναι όμορφα, βρες τραπεζακι κοντα στον τοίχο προς τη θάλασσα και ΟΧΙ μέρα με αέρα θα ξυλιασεις)
Να περάσεις τέλεια!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom