Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
...Σου γραφω γιατί είδα ότι ζητάς πληροφοριες. Εγώ πήγα με αμάξι αλλά αν μπορώ κάπου να βοηθήσω .. ευχαρίστως.. κάνω copy paste μέρος είναιαποπαραμυθένιοτην ιστορία που είχα γράψει: ," είναι τόσο ομορφο όσο φαίνεται στις φωτογραφίες!! Αν πάτε με αμαξι λοιπόν ο δρόμος είναι πάρα πολύ καλός. Βασικά όλοι οι δρόμοι στην Αυστρία είναι πάρα πολύ καλοί και οι Αυστριακοί ΤΡΕΧΟΥΝ πολύ.....

Όταν θα φτάσετε Hallstatt να περάσετε το τούνελ και να παρκάρετε μέσα στο χωριό. Έχει parking που φυσικά πληρώνεις αλλά δεν είναι πολύ ακριβό. Περπατάς με τα πόδια όλο το χωριό. Είναι πολύ μικρό πάρα πολύ γραφικό με την λίμνη και τα σπιτάκια και τα μαγαζάκια. Απο φαγητό δεν ξέρω να σας πω τι έχει γιατί φτάσαμε νωρίς.
Δίπλα στο parking έχει το τελεφερίκ που σε πάει ψηλά και αν θές μπαίνεις μέσα στο αλατωρυχείο. Μόνο να ανέβεις ή μόνο να κατέβεις με το τελεφερίκ 9 ευρώ/άτομο, ανέβα + κατέβα με τελεφερίκ 16 ευρώ/άτομο, ανέβα + κατέβα με τελεφερίκ + βόλτα μέσα στο αλατωρυχείο 30 ευρώ/άτομο. Στο χωριό να πάτε είναι πάρα πολύ ονειρικά!!!"
Καλημέρα Math!! Να σε ρωτησω αν ειχατε νοικιασει το αμαξι και αν ναι απο ποια εταιρια? ηθελε πιστωτικη καρτα?
Ευχαριστω :)
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
καλημερα σε ολους.

εχει Επισκευτει κανεις το Hallstadt καποιος με αμαξι? Που παρκαρουν εκει γιατι στο χαρτη μου φαινετε μικρο και μερικα παρκινγκ ειναι λιγο πιο εξω.

Εχει κανεις καποια συμβουλη?
Εκει γυρω εχει κατι αλλο να δουμε?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
καλημερα σε ολους.

εχει Επισκευτει κανεις το Hallstadt καποιος με αμαξι? Που παρκαρουν εκει γιατι στο χαρτη μου φαινετε μικρο και μερικα παρκινγκ ειναι λιγο πιο εξω.

Εχει κανεις καποια συμβουλη?
Εκει γυρω εχει κατι αλλο να δουμε?
Ορίστε πληροφορίες για πάρκινγκ: Car Parking in Hallstatt. Τα P1&2 είναι αρκετά κεντρικά απλά προσοχή γιατί ενίοτε γεμίζουν προς το μεσημέρι. Το Bad Ischl είναι αρκετά συμπαθητικό εκεί τριγύρω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.828
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλημερα σε ολους.

εχει Επισκευτει κανεις το Hallstadt καποιος με αμαξι? Που παρκαρουν εκει γιατι στο χαρτη μου φαινετε μικρο και μερικα παρκινγκ ειναι λιγο πιο εξω.

Εχει κανεις καποια συμβουλη?
Εκει γυρω εχει κατι αλλο να δουμε?

Καλημέρα, το πάρκινγκ Ρ2 είναι καλύτερη επιλογή γιατί είναι πιο κοντά στο χωριό και ακριβώς δίπλα του είναι η αφετηρία του τελεφερίκ. Το χωριό είναι 5-6 λεπτά μα τα πόδια αλλά μπορεί να κάνεις και κανένα μισάωρο για να φτάσεις γιατί δεν θα προλαβαίνεις να τραβάς φωτογραφίες.
Εκτός από το Bad Ischl που πρότεινε ο @marquis όμορφο είναι και το Saint Gilgen.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ευχαριστώ παιδιά. Θα είμαι για δουλειά μερικές μέρες στη περιοχή και θα επωφεληθω...
 

Kiriakos321

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Χαίρεται,

γνωρίζει κάποιος πόση ώρα κάνει το τελεφερίκ στο Hallstattνα να ανεβεί βουνό;
Επισης, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να βρούμε το προγραμμα για τις βαρκούλες που σε παίρνουν στην απέναντι πλευρά στο Hallstatt?
Ψάχνουμε στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκομαι κάτι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.828
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Χαίρεται,

γνωρίζει κάποιος πόση ώρα κάνει το τελεφερίκ στο Hallstattνα να ανεβεί βουνό;
Επισης, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να βρούμε το προγραμμα για τις βαρκούλες που σε παίρνουν στην απέναντι πλευρά στο Hallstatt?
Ψάχνουμε στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκομαι κάτι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το τελεφερίκ κάνει 5 λεπτά για να ανέβει στο βουνό.
IMG_20220916_124151.jpg
 
Last edited:

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Χαίρεται,

γνωρίζει κάποιος πόση ώρα κάνει το τελεφερίκ στο Hallstattνα να ανεβεί βουνό;
Επισης, γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να βρούμε το προγραμμα για τις βαρκούλες που σε παίρνουν στην απέναντι πλευρά στο Hallstatt?
Ψάχνουμε στο διαδίκτυο αλλά δεν βρίσκομαι κάτι.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δεν ανέβηκα γιατί δεν πρόλαβα αλλά κάνει λιγα λεπτά να ανέβει. Για το πρόγραμμα από το καραβάκι έχω φωτογραφία απο το Hallstatt για το σταθμό του τραίνου. Γενικά να ξέρεις πως ο,τι ώρα φτάνει τραίνο έχει καραβάκι μετά από λίγο. Ο καπετάνιος της βάρκας είναι και Σταθμάρχης. Τα έχουν όλα τέλεια ρυθμισμένα. Εγω πηγα από Βιέννη. Μόλις έφτασα μετά από λίγα λέπτά μας πέρασε το καραβάκι απέναντι. Και στο γύρισμο έφυγα από Χάλστατ για Γκραζ με το τραίνο των 9:25. Το καραβάκι ήταν 9:15. Με έπιασε τρελλο άγχος ότι δε θα προλάβουμε αλλά τζαμπα αγχωθηκα. 😂
IMG-20230113-WA0001.jpg
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
To τελεφερίκ κάνει 5 λεπτά το πολύ να ανέβει (εμένα μου φάνηκαν 3-4). Γενικώς είναι σαν βαγονετο που κινείται πάνω σε ράγες όχι τελεφερίκ που μετακινείτε σε συρμάτινα καλώδια για να έχεις μια ιδέα. Είναι αρκετά σταθερό και με τρελή θέα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το χεις δοκιμάσει; Αξίζει; Φυσικά αν κάποιο άλλο μέλος το χει δοκιμάσει επίσης θα με ενδιέφερε να διαβάσω κριτική.
Με τα τρένα θα ήταν άπειρος χαμένος χρόνος, τα ταξί ηταν εκτός οικονομικής πραγματικότητας. οπότε ήταν η έσχατη λύαη...
Δε μ'αρέαει να με πηγαίνουν και να ακολουθώ ρυθμούς άλλων, οπότε δεν το συνιστώ. Γενικώς πάντως είδα πράγματα, αν και θα ήθελα να δω περιασότερα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Με τα τρένα θα ήταν άπειρος χαμένος χρόνος, τα ταξί ηταν εκτός οικονομικής πραγματικότητας. οπότε ήταν η έσχατη λύαη...
Δε μ'αρέαει να με πηγαίνουν και να ακολουθώ ρυθμούς άλλων, οπότε δεν το συνιστώ. Γενικώς πάντως είδα πράγματα, αν και θα ήθελα να δω περιασότερα.
Οκ. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως ο χρόνος είναι περιορισμένος. Στις γραφικές πόλεις που αναφέρει κάνει καμία στάση ή μόνο στο Hallstatt;

Δεν έχω πρόβλημα με τα γκρουπ για μονοήμερη όταν οι μετακινήσεις με τα μέσα είναι πολύπλοκες. Ίσα ίσα που τις βρίσκω ως τις πιο βολικές και αξιόπιστες λυσεις κι ας χάνω τον τίτλο του ταξιδευτή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom