Ισπανία To καταλανικό όνειρο και η μικροσκοπική χώρα των Πυρηναίων.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Το τελευταίο απόγευμα και βράδυ στην Βαρκελώνη ήταν πια γεγονός. Περπατήσαμε λίγο στο κέντρο της,

DSC01858.JPG


DSC01729.JPG



Περάσαμε από το El Corte Inglés και χαζέψαμε τα Χριστουγεννιάτικα μαζί με ντόπιους και τουρίστες, αλλά μια δυναμική διαμαρτυρία εργαζομένων ενάντια σε μια πρόσφατη απόλυση από ότι έλεγαν, με φωνές, ντουντούκες ,συνθήματα μέσα στο μαγαζί και προτροπές να μποϋκοτάρει ο κόσμος το πολυκατάστημα, μας θύμισε τι κρύβεται συχνά πίσω από τις λαμπερές εορταστικές βιτρίνες των πολυκαταστημάτων, όπου όλα δεν είναι τόσο λαμπερά για όσους εργάζονται εκεί…

DSC01864.JPG


DSC01865.JPG


Βγήκαμε ξανά στην πόλη, χαζέψαμε τα ρωμαϊκά τείχη (ναι έχει και τέτοια, αμ πως….),

DSC01869.JPG


DSC01866.JPG



τις όμορφες εκκλησίες της και την ατμοσφαιρική γοτθική συνοικία το βράδυ… μπήκαμε στην εκκλησία Santa Maria del Mar όπου εκείνη την ώρα είχε ακολουθία… αν και μπήκαμε ως τουρίστες δεν μπόρεσα να μην νιώσω κατάνυξη βλέποντας την ατμόσφαιρα που επικρατούσε και την ευλάβεια των πιστών και έτσι δεν τράβηξα καθόλου φωτογραφίες στο εσωτερικό…περάσαμε από όμορφα μπαράκια, έξω από το μουσείο Πικάσσο και από άλλα υπέροχα κτίρια της γοτθικής συνοικίας…φωτό έβγαλα ελάχιστες…το τελευταίο βράδυ στη Βαρκελώνη απλά ζεις τη στιγμή.

DSC01873.JPG



Έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις. Όπως και σε όλα μου τα ταξίδια σε πόλεις της Ισπανίας, συνάντησα ανθρώπους ζεστούς και ευγενείς, ένα από τα στοιχεία που λατρεύω στη Νότια Ευρώπη.

DSC01878.JPG


DSC01876.JPG
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Επίλογος

Η Βαρκελώνη είναι μια πόλη που δέχεται μεγάλο αριθμό τουριστών ως γνωστόν.
Άλλοι ενθουσιάζονται, άλλοι την θεωρούν υπερτιμημένη. Για μένα είναι μια πόλη που εύκολα αγαπάς καθώς έχει το χάρισμα να είναι μεγαλούπολη μεν, οικεία δε, τουριστική μεν, με ήσυχες γωνιές δε. Είναι νεανική πόλη αλλά μπορεί να ευχαριστήσει τον τουρίστα κάθε ηλικίας.

Η έλλειψη σημαντικών μουσείων δεν είναι ικανή να την κρατήσει στην αφάνεια, καθώς έχει τόσες όμορφες εικόνες να απολαύσει κανείς, αρχιτεκτονικά έχει να πει πολλά και οι κάτοικοι ειναι ευγενείς. Για μένα ήταν ευχάριστο το ότι όλοι σχεδόν μιλούσαν ισπανικά και σχεδόν καθόλου δεν χρειάστηκε να προσπαθήσω να συνεννοηθώ στα καταλανικά, αν όταν γνωρίζεις γαλλικά και ισπανικά, καταλαβαίνεις πολλά στα καταλανικά.

Οι κάτοικοι δεν μπορώ να πω πως μου έδωσαν την αίσθηση σημαντικής διαφοράς με τους υπόλοιπους Ισπανούς. Έξω-καρδιά, πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν, ομιλητικοί και κοντά στο χαρακτήρα άλλων κατοίκων νοτιοευρωπαϊκών χωρών.


Δεν θα πω ψέματα πως με ενθουσίασαν όλα, ούτε πως δεν υπήρχαν στιγμές που τα σοκάκια κοντά στη Ράμπλα, με τους μεθυσμένους που ξερνούσαν στη μέση του δρόμου ή τους τύπους που προσπαθούσαν να πουλήσουν ουσίες δεν μου έβγαλαν μια αίσθηση παρακμής.


Αλλά ναι η Βαρκελώνη είναι μια πόλη που αξίζει την επίσκεψη και που δύσκολα θα σε κάνει να βαρεθείς.


Οι Χιρόνα και Φιγκέρες, αν και πιο επαρχιακές, είχαν πολλά να κάνεις η μία, το μουσείο του Νταλί να σε αποζημιώνει η άλλη.


Για την Ανδόρρα λα Βέγια έχω ήδη πει τη γνώμη μου, ωστόσο νομίζω πως αν έχει κανείς χρόνο, μια βόλτα στην πρωτεύουσα του μικροσκοπικού κρατιδίου είναι must εμπειρία, έστω και αν δεν έχει ιδιαίτερη ομορφιά….


Τελικά το αν πέρασες καλά σε ένα ταξίδι φαίνεται από το πόσο λυπάσαι όταν τελειώνει και με πόση αγάπη και νοσταλγία το θυμάσαι μετά.


Κι εγώ λυπήθηκα όταν τελείωσε και δεν ήθελα να φύγω, ενώ τώρα μου φέρνει μια γλυκιά γεύση και ανάμνηση….

DSC01826.JPG
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Επίλογος
Κι εγώ λυπήθηκα όταν τελείωσε και δεν ήθελα να φύγω, ενώ τώρα μου φέρνει μια γλυκιά γεύση και ανάμνηση….
View attachment 139462
Συμφωνώ απόλυτα. Μία από τα ίδια.
Προσωπικά βέβαια τη θεωρώ σαν μια από τις τέσσερεις πόλεις που έχω ερωτευτεί (φυσικά από όσες έχω πάει).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Συμφωνώ απόλυτα. Μία από τα ίδια.
Προσωπικά βέβαια τη θεωρώ σαν μια από τις τέσσερεις πόλεις που έχω ερωτευτεί (φυσικά από όσες έχω πάει).
'Εχει πολλούς φαν η Βαρκελώνη και όχι μόνο από Ευρώπη.Και απο άλλες ηπείρους έρχονται συχνά για να την επισκεφτούν...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Αχ Βρακελώνη, όπως την έλεγε ο γιος μου! Αχ και πάλι αχ Γκαουντί!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Γεια σας παιδιά.Δύο φορές έχω πάει Βαρκελώνη.Αν έχω να προσθέσω κάτι
είναι να νοικιάσετε ποδήλατο (Καιρού επιτρέποντος).Είχαμε πάρει απο τα budget bikes κοντά στην plaza catalunya .Απο τα πιο φθηνά επίσης.
Ενώ είχα τεράστια φοβία ,φανταστείτε ότι πήρα το θάρρος και έκανα ανάμεσα σε πεζούς(Μιλάμε για την υπερτουριστική βαρκελώνη του καλοκαιριού!) ,πάνω σε πεζοδρόmια ,στις μεγάλες οδούς.Εγώ που έτρεμα!
Το ευχαριστιέσαι και βλέπεις πολλά απο την πόλη.

Θα μπορούσα να προτείνω πχ να πάτε στη la boqueria(την αγορά στην οδό la ramblas) αν έχει ωραίο καιρό,να πάρετε τους χυμούς σας,τις ελιές σας,μπαγκέτες και ότι άλλο θέλετε και να πάτε με ποδήλατα ή όπως αλλιώς σε ένα πάρκο να αράξετε στον ήλιο.Το καλοκαίρι ειδικά προσφέρεται.Στο montjuic εχει πολύ ωραία θέα.

Δεν με ενθούσιασε το φαγητό τους στο κέντρο.Δεν είχε κάτι.Έφαγα όμως σε ένα μαγαζί έξω απο το κέντρο που ήταν πολύ ωραίο.Μια vegetable paella που πήρα στα μαγαζιά προς την παραλία ήταν πολύ ωραία.Κλασσικά τα τουριστικά είναι μέτρια και συνήθως είναι καλύτερο να ρωτάμε τους ντόπιους.

Για πιο εναλλακτική εμπειρία στο κέντρο,προτείνω plaza george orwell και τα στενά παρα δίπλα.Στην πλατεία έχει ένα μαγαζί με λίγο αναρχο-στυλ με ποτά,κοκτειλ,μπεργκερ κτλ που μετράει.
Oviso λεγεται.
Επειδή τρώω χορτοφαγικά έχω παρατηρήσει ότι όσα vegeterian βρίσκω συνήθως έχουν καλής ποιότητας φαγητό και έχουμε περάσει τέλεια ειδικά στο Βερολίνο.Οπότε χορτοφάγος ή μη σίγουρα μπορείτε έτσι να βρείτε κάτι καλό σε οποιαδήποτε πόλη.
Δεν είδα κάτι ιδιαίτερο στην νυχτερινή διασκέδαση τους όυτε μου άρεσαν αισθητικά τα μαγαζιά τους(εν αντιθέσει με το Βερολίνοπου ήταν πολύυυυ ζωντανό και με τέλεια μαγαζιά).
Εκείνα στη barcelonetta δεν είναι του,στυλ μου,αλλά αν πάτε με παρέα με ανάλογη διάθεση μπορεί να είναι ωραία σαν εμπειρία.
Μα από φαγητό αυτά που αξίζουν είναι τα διάφορα μεζεδάκια, τα τάπας!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αχ Βρακελώνη, όπως την έλεγε ο γιος μου! Αχ και πάλι αχ Γκαουντί!
Αχ βρε Σμαράγδα με γύρισες χρόνια πίσω, που επανέφερες αυτή την ιστορία. Τώρα που τα ταξίδια δυσκόλεψαν πολύ, μας έμεινε η νοσταλγία και οι μνήμες από τα παλιά ταξίδια....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom