Ισπανία To καταλανικό όνειρο και η μικροσκοπική χώρα των Πυρηναίων.

golden_flower

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Γεια σας παιδιά.Δύο φορές έχω πάει Βαρκελώνη.Αν έχω να προσθέσω κάτι
είναι να νοικιάσετε ποδήλατο (Καιρού επιτρέποντος).Είχαμε πάρει απο τα budget bikes κοντά στην plaza catalunya .Απο τα πιο φθηνά επίσης.
Ενώ είχα τεράστια φοβία ,φανταστείτε ότι πήρα το θάρρος και έκανα ανάμεσα σε πεζούς(Μιλάμε για την υπερτουριστική βαρκελώνη του καλοκαιριού!) ,πάνω σε πεζοδρόmια ,στις μεγάλες οδούς.Εγώ που έτρεμα!
Το ευχαριστιέσαι και βλέπεις πολλά απο την πόλη.

Θα μπορούσα να προτείνω πχ να πάτε στη la boqueria(την αγορά στην οδό la ramblas) αν έχει ωραίο καιρό,να πάρετε τους χυμούς σας,τις ελιές σας,μπαγκέτες και ότι άλλο θέλετε και να πάτε με ποδήλατα ή όπως αλλιώς σε ένα πάρκο να αράξετε στον ήλιο.Το καλοκαίρι ειδικά προσφέρεται.Στο montjuic εχει πολύ ωραία θέα.

Δεν με ενθούσιασε το φαγητό τους στο κέντρο.Δεν είχε κάτι.Έφαγα όμως σε ένα μαγαζί έξω απο το κέντρο που ήταν πολύ ωραίο.Μια vegetable paella που πήρα στα μαγαζιά προς την παραλία ήταν πολύ ωραία.Κλασσικά τα τουριστικά είναι μέτρια και συνήθως είναι καλύτερο να ρωτάμε τους ντόπιους.

Για πιο εναλλακτική εμπειρία στο κέντρο,προτείνω plaza george orwell και τα στενά παρα δίπλα.Στην πλατεία έχει ένα μαγαζί με λίγο αναρχο-στυλ με ποτά,κοκτειλ,μπεργκερ κτλ που μετράει.
Oviso λεγεται.
Επειδή τρώω χορτοφαγικά έχω παρατηρήσει ότι όσα vegeterian βρίσκω συνήθως έχουν καλής ποιότητας φαγητό και έχουμε περάσει τέλεια ειδικά στο Βερολίνο.Οπότε χορτοφάγος ή μη σίγουρα μπορείτε έτσι να βρείτε κάτι καλό σε οποιαδήποτε πόλη.
Δεν είδα κάτι ιδιαίτερο στην νυχτερινή διασκέδαση τους όυτε μου άρεσαν αισθητικά τα μαγαζιά τους(εν αντιθέσει με το Βερολίνοπου ήταν πολύυυυ ζωντανό και με τέλεια μαγαζιά).
Εκείνα στη barcelonetta δεν είναι του,στυλ μου,αλλά αν πάτε με παρέα με ανάλογη διάθεση μπορεί να είναι ωραία σαν εμπειρία.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Κι εγώ σε 18!Δε βρεθήκαμε στην Ινδία,τι λές θα τα πούμε στη Βαρκελώνη;
Τραβελστορίτικη συνάντηση στη Βαρκελώνη! Εννοείται! Να έρθει και ο "ντόπιος" @panpan! :) 1 - 6 Γενάρη θα είμαστε εμείς... Αν θέλεις οδηγούς πάντως, μπορώ να σου στείλω σε PDF ό,τι θες από Βαρκελώνη... στα αγγλικά όμως...

Και κάτι άλλο... επειδή είναι κρίμα να πάω Ισπανία και να μη δοκιμάσω Παέγια και λογικά στη Βαρκελώνη θα την φτιάχνουν καλύτερα από ότι στη Μαδρίτη (λόγω θάλασσας) θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο καλό εστιατόριο, δοκιμασμένο αν ξέρετε. Γενικά με τα θαλασσινά την έχω πατήσει άσχημα (πολύ όμως) κανα δυο φορές και φοβάμαι λίγο...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Το επόμενο πρωί ακολουθήσαμε την κλασσική συνταγή για να απολαύσεις μια πόλη. Να την περπατήσεις, να ζήσεις τον παλμό της σε μεγάλες λεωφόρους και μικρά στενάκια, να μιλήσεις με τους ντόπιους. Έβγαλα ελάχιστες φωτό καθώς κάποιες φορές απλώς ζεις τη στιγμή…
DSC01391.JPG


Το διάσημο γλυπτό του Joan Miró «γυναίκα και πουλί» του 1983,στο Parc de Joan Miró ,δεν μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς του γούστου μου, αλλά και μόνο πως απολαμβάνεις σε κοινή θέα ένα από τα έργα ενός μεγάλου καλλιτέχνη, δίνει μια αίσθηση ευφορίας….
DSC01395.JPG


DSC01397.JPG


DSC01400.JPG


Έχοντας ως στόχο την περιοχή του Montjuïc, περάσαμε από την Plaça d'Espanya …
DSC01401.JPG


DSC01408.JPG




Για το πώς ο λόφος του Montjuïc πήρε το όνομα του, υπάρχουν πάνω από μία εκδοχές…Λέγεται πως οι Ρωμαίοι έχτισαν έναν ναό προς τιμή του Δία στο Μονς Ζόβις τους, από όπου πήρε το όνομα Montjuïc. Ή πως στο λόφο υπήρχε εβραϊκό νεκροταφείο που λεγόταν όρος των Ιουδαίων…ότι και να ισχύει είναι από τα ωραιότερα μέρη της πόλης!

Στη μεγάλη λεωφόρο που οδηγεί στο Montjuïc υπάρχει το «μαγικό σιντριβάνι», με τις γνωστές εναλλαγές χρωμάτων σε συγκεκριμένες ώρες.

Πιο πάνω το περίφημο Palau Nacional που στεγάζει και το Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC). Η εντυπωσιακή αρχιτεκτονική σε συνδυασμό με την καλοκαιρία έκαναν την περιοχή ιδανική περπάτημα και φωτογραφίες…


DSC01414.JPG


DSC01418.JPG


DSC01422.JPG



Επόμενη στάση μας το Poble Espanyol. Το Ισπανικό χωριό με τα κτίρια που αντιπροσωπεύουν τα διάφορα αρχιτεκτονικά στυλ από τις περιοχές τις Ισπανίας Andalucía, Aragón, Asturias, Cantabria, Castilla - La Mancha, Castilla y León, Cataluña, Comunidad Valenciana, Extremadura, Galicia, Islas Baleares, Madrid, Murcia, Navarra, País Vasco, τα εστιατόρια και τα μαγαζάκια κάθε περιοχής, με τις γεύσεις και τα προϊόντα τους, είναι μια μικρή όαση για κάθε ισπανολάτρη σαν εμένα που θεωρεί την Ισπανία μια από τις ωραιότερες χώρες του κόσμου και την νοσταλγεί συχνά….
DSC01427.JPG



DSC01432.JPG


DSC01437.JPG



DSC01442.JPG


DSC01448.JPG


DSC01435.JPG


Στο επόμενο κεφάλαιο ακολουθεί γευστική εμπειρία στο Ισπανικό χωριό....
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πανεμορφες οι φωτογραφιες σου! Ενα περιεργο πραγμα: ενω προετοιμαζομαι φουλ για Μαδριτη, την Βαρκελωνη την εχω πιασει μεχρι Γκαουντι και Λας Ραμπλας. Αυτο το ισπανικο χωριο πρωτη φορα το ακουω! Ειναι περιοχη, θεματικο παρκο, τι ακριβως;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ούτε εγώ το είχα διαβάσει κάπου.Ευχαριστούμε Alma για την περιγραφή και pan pan για το λινκ.Αν κατάλαβα σωστά πληρώνεις μία είσοδο στην οποία περιλαμβάνονται κάποιες δραστηριότητες;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Στην πραγματικότητα είναι ένα ανοικτό (αρχιτεκτονικό)μουσείο που βλέπεις την αρχιτεκτονική των σπιτιών από διάφορες περιοχές της Ισπανίας του 1929.
Κατασκευάστηκε για τις ανάγκες της τότε διεθνής έκθεσης που είχε γίνει
για να πάρουν μια ιδέα οι επισκέπτες της έκθεσης πως είναι η υπόλοιπη Ισπανία
χωρίς να χρειαστεί να φύγουν από την Βαρκελώνη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Πανεμορφες οι φωτογραφιες σου! Ενα περιεργο πραγμα: ενω προετοιμαζομαι φουλ για Μαδριτη, την Βαρκελωνη την εχω πιασει μεχρι Γκαουντι και Λας Ραμπλας. Αυτο το ισπανικο χωριο πρωτη φορα το ακουω! Ειναι περιοχη, θεματικο παρκο, τι ακριβως;

Χαίρομαι που σου αρέσουν οι φωτό. Αυθόρμητες με απλή compact μηχανή τις βγάζω αλλά μου φέρνουν ωραίες αναμνήσεις μετά...
Το ισπανικό χωριό είναι στην περιοχή του Μονζουικ, κατασκευάστηκε για τη διεθνή έκθεση του 1929, αλλά συνεχίζει να αποτελεί ατραξιόν και είναι γεμάτο ζωή. Δείχνει αρχιτεκτονικά στυλ από διάφορες περιοχές της Ισπανίας και έχει και μαγαζιά με προϊόντα της εκάστοτε περιοχής.


Ούτε εγώ το είχα διαβάσει κάπου.Ευχαριστούμε Alma για την περιγραφή και pan pan για το λινκ.Αν κατάλαβα σωστά πληρώνεις μία είσοδο στην οποία περιλαμβάνονται κάποιες δραστηριότητες;
Πληρώνεις μια είσοδο και το εισιτήριο είναι μόνο για να μπεις. Απλώς σου δίνει και έκπτωση για το τελεφερίκ, αν πληρώσεις για το ισπανικό χωριό.... Μέσα στα διάφορα εστιατόρια, γλυκοπωλεία κλπ, πληρώνεις ότι καταναλώσεις....
Επίσης έχει ωραία μαγαζιά με δερμάτινα είδη, κοσμήματα κλπ. από διάφορες περιοχές της Ισπανίας...ακόμα και ένα μίνι μουσείο-ιδιωτική συλλογή με έργα γνωστών ζωγράφων όπως Πικάσσο, Νταλί κλπ και δωρεάν είσοδο....

Αχ μου θύμισε άλλα παλαιότερα ταξίδια σε όμορφες περιοχές της Ισπανίας όπως τη γοητευτική Ανδαλουσία και την μεγαλοπρεπή Μαδρίτη...Τα νοστάλγησα πάλι...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Στις φωτογραφίες που έβαλες του Ισπανικού χωριού,αυτή με τις καρέκλες,είναι
το μαγαζί ενός Έλληνα που μπορείς να απολαύσεις την σοκολάτα σου,ή τον φραπέ
σου.Ο συγκεκριμένος έχει 4-5 μαγαζιά εκεί μέσα,από ποτά έως αιθέρια έλαια και εστιατόριο.
υγ
Αναφέρομαι στην τρίτη φωτογραφία από την αρχή.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
@panpan ναι πρέπει να λέμε το ίδιο μαγαζί, θα βάλω κι άλλες φωτό μετά. Αρχικά καθίσαμε έχοντας ακούσει πως έχει φοβερά γλυκά και όταν καθίσαμε είδα να γράφει "ελληνικός καφές" η μόνη ελληνική επιγραφή ανάμεσα στα ισπανικά. Όταν ρώτησα την κυρία που μας σέρβιρε μου είπε πως είναι Έλληνας που το έχει(νομίζω γιός της;;;;;κάτι τέτοιο), αλλά έλειπε εκείνη την μέρα. Μετά θυμήθηκα κάπου εδώ στο φόρουμ που είχαν αναφέρει πως κάποιος από Ελλάδα έχει μέσα στο ισπανικό χωριό ένα μαγαζί με ωραίες σοκολάτες και λέω μάλλον έστω και τυχαία το βρήκαμε.:)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραία ιστορια και ομορφες φωτογραφιες !
Χαιρομαι που σου αρεσε η Βαρκελώνη , ειναι η αγαπημενη μου ευρωπαικη πόλη .
περιμενω με ενδιαφερον τη συνεχεια .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom