To πρώτο θεματικό πάρκο Ferrari.

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ





Το πρώτο θεματικό πάρκο Ferrari παγκοσμίως ανοίγει τις πόρτες του στο κοινό τον Οκτώβριο στο Abu Dhabi. Όμως, αυτές τις ημέρες είχαμε την ευκαιρία να κλέψουμε μια ματιά από το εσωτερικό του. Περιλαμβάνει μεταξύ άλλων το ταχύτερο στον κόσμο rollercoaster που θα φτάνει τα 240 χιλιόμετρα την ώρα και θα δίνει την αίσθηση σε κάποιον ότι βρίσκεται σε αυτοκίνητο της Φόρμουλα 1. Θα υπάρχουν επίσης προσομοιωτές οδήγησης, ακαδημία οδήγησης, παιδότοποι , εστιατόρια με ιταλική κουζίνα αλλά και πολλά καταστήματα όπου θα πωλούνται προϊόντα με το χαρακτηριστικό σήμα της .
Ferrari.
Το Ferrari World Abu Dhabi περιγράφεται ως το μεγαλύτερο κλειστό θεματικό πάρκο στον κόσμο. Βρίσκεται το νησί Yas σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων από το Abu Dhabi. Αυτήν την περίοδο, το πιο ορατό σημείο του πάρκου είναι η 200,000 τετραγωνικών μέτρων κόκκινη οροφή του, εμπνευσμένη από τη Ferrari GT και η οποία κοσμείται με το μεγαλύτερο logo της Ferrari που έχει κατασκευαστεί ποτέ.
Όπως διαβεβαιώνουν πάντως οι οικοδεσπότες οι τιμές για τους επισκέπτες δε θα είναι τιμές Ferrari αλλά πολύ προσιτές για το κοινό.
ana-mpa.gr
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ(ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ!!!)
Να πως ο αντρουλης μου θα δεχτει να παμε τρεχοντας στα ΗΑΕ ,τα οποια απαξιωνει.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
χα χα χα ναι Κλεοπάτρα... και μένα!!!!!:clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αντε κορίτσια,έχετε πέσει σε γκαζιάρηδες..
αμολύστε τους στο πάρκο κανένα 3ήμερο και εσείς οργιάστε στους υπέροχους ναούς του shopping...κανένας δεν θα καταλάβει τίποτα!!!!!:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
GP Άμπου Ντάμπι
Επίσκεψη στο Ferrari World!


http://img.protothema.gr/4162C79F258DC839251BFB6231AA81A5.jpg

Ο Φελίπε Μάσα φωτογραφίζεται με μια οικογένεια θαυμαστών του στο Ferrari World



Οι πιλότοι της Ferrari, Φελίπε Μάσα και Φερνάντο Αλόνσο επισκέφτηκαν χτες το θεματικό πάρκο Ferrari World μαζί με μέλη της ομάδας και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του από το γενικό διευθυντή Κλάους Φρίμαντ.
Οι Αλόνσο και Μάσα δοκίμασαν τη Formula Rossa το ταχύτερο rollercoaster στο κόσμο και βίωσαν την επιτάχυνση από τα 0 – 240km/h σε 5 sec. Μάλιστα βγαίνοντας από το τρενάκι ήταν κατενθουσιασμένοι και δήλωσαν πως επιταχύνει πιο γρήγορα απ’ την F10!
Το Ferrari World άνοιξε τις πύλες του στο κοινό στις 4/11. Είναι το μεγαλύτερο κλειστό θεματικό πάρκο στον κόσμο με συνολική έκταση 200.000 τ.μ.Μας πήρε περισσότερο από μισή μέρα να το γυρίσουμε όλο και σας συνιστούμε ανεπιφύλακτα να προγραμματίσετε μια επίσκεψη εφόσον βρεθείτε στην περιοχή.
Πέρα από την "αντρική" Formula Rossa μας εντυπωσίασαν οι εκπληκτικοί προσομοιωτές και ο "γύρος της Ιταλίας".

Το Ferrari World βρίσκεται πάνω στο Yas Island δίπλα στο Yas Marina Circuit μια ώρα απόσταση από το Ντουμπάι και μισή από το Άμπου Ντάμπι.
Μια καλή γεύση μπορείτε να πάρετε και στο www.ferrariworldabudhabi.com

πηγη :protothema.gr
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
GP Άμπου Ντάμπι
Επίσκεψη στο Ferrari World!


http://img.protothema.gr/4162C79F258DC839251BFB6231AA81A5.jpg

Ο Φελίπε Μάσα φωτογραφίζεται με μια οικογένεια θαυμαστών του στο Ferrari World



Οι πιλότοι της Ferrari, Φελίπε Μάσα και Φερνάντο Αλόνσο επισκέφτηκαν χτες το θεματικό πάρκο Ferrari World μαζί με μέλη της ομάδας και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του από το γενικό διευθυντή Κλάους Φρίμαντ.
Οι Αλόνσο και Μάσα δοκίμασαν τη Formula Rossa το ταχύτερο rollercoaster στο κόσμο και βίωσαν την επιτάχυνση από τα 0 – 240km/h σε 5 sec. Μάλιστα βγαίνοντας από το τρενάκι ήταν κατενθουσιασμένοι και δήλωσαν πως επιταχύνει πιο γρήγορα απʼ την F10!
Το Ferrari World άνοιξε τις πύλες του στο κοινό στις 4/11. Είναι το μεγαλύτερο κλειστό θεματικό πάρκο στον κόσμο με συνολική έκταση 200.000 τ.μ.Μας πήρε περισσότερο από μισή μέρα να το γυρίσουμε όλο και σας συνιστούμε ανεπιφύλακτα να προγραμματίσετε μια επίσκεψη εφόσον βρεθείτε στην περιοχή.
Πέρα από την "αντρική" Formula Rossa μας εντυπωσίασαν οι εκπληκτικοί προσομοιωτές και ο "γύρος της Ιταλίας".

Το Ferrari World βρίσκεται πάνω στο Yas Island δίπλα στο Yas Marina Circuit μια ώρα απόσταση από το Ντουμπάι και μισή από το Άμπου Ντάμπι.
Μια καλή γεύση μπορείτε να πάρετε και στο www.ferrariworldabudhabi.com

πηγη :pprotothema.gr


ενας λόγος ακόμα να παμε στο dubai ομαδική εκδρομή σαν travelstories.gr

 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εχω ένα δίλημμα:
για να ζήσω από κοντά τον θαυμαστό κόσμο της Φεράρι, τι αξίζει να επισκεφτώ:
αυτό το όντως εντυπωσιακό πάρκο της Φεράρι στο Αμπου Ντάμπι,
η
μια βόλτα στο Μαρανέλο?:roll:

Υ.Γ.: κάπου άκουσα σήμερα οτι ο κάθε εξομοιωτής που υπάρχει σε αυτό το πάρκο κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ!:shock:
και μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τους εξομοιωτές-φιγούρα που έτυχε να δοκιμάσω τις οδηγικές μου φορμουλίστικες ικανότητες :haha:το 2002 στο γκραν πριν της Ισπανίας στην Βαρκελώνη

aimg607.imageshack.us_img607_4140_dscn0081640x480.th.jpg ,
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν φτιαχνουν λεω γω κανενα τετοιο στην ιταλια που ειναι και η μητερα -πατριδα να μας πεσει κοντυτερα και οικονομικοτερα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εχω ένα δίλημμα:
για να ζήσω από κοντά τον θαυμαστό κόσμο της Φεράρι, τι αξίζει να επισκεφτώ:
αυτό το όντως εντυπωσιακό πάρκο της Φεράρι στο Αμπου Ντάμπι,
η
μια βόλτα στο Μαρανέλο?:roll:
Άκου να δείς,αν θες να διασκεδάσεις και δεν είσαι και πολύ γνώστης ή λάτρης του θέματος,τότε το theme park είναι μονόδρομος.

Αν πάλι είσαι αληθινός Tifosi,τότε οφείλεις να κάνεις το προσκύνημα.



Να ξέρεις ότι στο Maranello δεν επιτρέπεται η επίσκεψη ούτε στο εργοστάσιο ούτε στην πίστα του Fiorano.Εκτός αν είσαι πελάτης!

Μπορείς να επισκεφτείς την Galleria Ferrari όπου θα δείς την ζωντανή ιστορία της σε αυτοκίνητα παραγωγής αλλά και Formula 1 όπως επίσης και προσωπικά αντικείμενα του Enzo,μεταξύ άλλων.

Το έχω επισκεφτεί και τις δύο φορές που πέρασα από Ιταλία,1998 και 2009,και σε πληροφορώ ότι παρότι πιο σύγχρονο τώρα,τότε μου άρεσε περισσότερο γιατί ήταν λιγότερο εμπορικό και πιο πολύ νοσταλγικό.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εχω ένα δίλημμα:
για να ζήσω από κοντά τον θαυμαστό κόσμο της Φεράρι, τι αξίζει να επισκεφτώ:
αυτό το όντως εντυπωσιακό πάρκο της Φεράρι στο Αμπου Ντάμπι,
η
μια βόλτα στο Μαρανέλο?:roll:

Υ.Γ.: κάπου άκουσα σήμερα οτι ο κάθε εξομοιωτής που υπάρχει σε αυτό το πάρκο κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ!:shock:
και μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τους εξομοιωτές-φιγούρα που έτυχε να δοκιμάσω τις οδηγικές μου φορμουλίστικες ικανότητες :haha:το 2002 στο γκραν πριν της Ισπανίας στην Βαρκελώνη

aimg607.imageshack.us_img607_4140_dscn0081640x480.th.jpg ,
Το Μαρανελλο αξιζει να το δεις,ειναι και πιο κοντα,μπορεις να οδηγησεις και Φεραρι(οχι μονοθεσιο βεβαια) ;);)
δεν μπορεις να μπεις ομως ουτε στο εργοστασιο ουτε στη πιστα,αλλα μπορεις να πας στο μουσειο που ειναι πολυ ωραιο ..
οποτε αν ειναι να διαλεξεις εγω θα ελεγα Μαρανελλο πρωτα ..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αφου θαχει προσιτες τιμες θυμισου Ρενατα σε κανενα στοποβερ να το επισκευτουμε.

Κι`αμα πετυχω και τον Αλονσο να του δωσω και ενα αυτογραφο μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom