To ταξίδι του TravelStories

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νέο παιχνιδάκι. :bleh: Ξεκινάμε να πάμε όλα τα μέλη ταξίδι και προσπαθούμε να το οργανώσουμε :haha::haha::haha:

Γράφει κάποιος μια φράση (μία - δύο προτάσεις) και πρέπει ένα άλλο μέλος να συνεχίσει. ΈΤσι θα φτιαχτεί μια συλλογική ιστορία με το πώς θα κανονίζαμε σε ένα φανταστικό σενάριο ένα ταξίδι όλοι όσοι συμμετάσχουν στο παιχνίδι.

Σας παρακαλώ προσπαθήστε να κρατηθείτε :bleh: σε εντός θέματος μηνύματα (δηλαδή μηνύματα που είναι αποκλειστικά η συνέχεια του προηγούμενου επάνω στο story μας), και το παιχνίδι θα σας ανταμοίψει πιστέψτε με. :)

Ξεκινάω:



Πρώτη μέρα του καλοκαιριού (το τονίζω) και ο αντμίν της καταστροφής Defkalion αποφασίζει ότι θα ήταν μια εξαιρετική ιδέα να κανονίσουν τα μέλη του travelstories ένα ταξίδι μαζί.

Το λέει στον έτερο καππαδόκη lthanos ο οποίος συμφωνεί με μια γκριμάτσα τύπου λουί ντε φινές, ενώ ο spor_os μου υπενθυμίζει ότι πρέπει να είμαστε on topic. :D

Πάρα πολύ ωραία σκέφτομαι, θα πάμε ταξίδι. Βγάζω λοιπόν στο γραφείο μου την υδρόγειο και όσο αυτή γυρνάει γύρω γύρω βγάζω και ένα χάρτη του Μανχάταν για μελέτη :haha::haha::haha:

Τότε όμως σκάει ένα τηλέφωνο από την ΕΡΣΗ η οποία φωνάζει....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
"Ποια Αμερικη και κουραφεξαλα βρε Δεφ , προς ανατολας να παμε!!" , αναφωνει η Ερση.
"Το Ιραν ειναι μια πολυ ωραια λυση για ολες εμας που γουσταρουμε τις μπουργκες και τις κελεμπιες..."

Κλεινει το τηλεφωνο και ο στιγερος admin βαζει τον χαρτη της USA στο συρταρι και googlαρει για να βρει πληροφοριες για Ιραν...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
"Βοήθεια! Σώστε με!" Η βραχνή και καταπονημένη φωνή μεσα από τα άπειρα κύματα της κινητής τηλεφωνίας μόλις και μετά βίας ακούγεται!
"Τί σου συμβαίνει;" ρωτά ανήσυχο το αφεντικό. "Που βρίσκεσαι;"
"Δεν ξέρω που βρίσκομαι. Με απήγαγαν σημερα το πρωι, τώρα αδελφοί μουσουλμάνοι ήταν, χεζμπολάχ ήταν, ταλιμπάν ήταν, θα σε γελάσω"
"Και από που σε απηγηγαν; Πως μπορείς και επικοινωνείς μαζι μου;
"Βγηκα να παω μια βόλτα για να χαζέψω στα σουκ της Σαναά και ιδου το αποτέλεσμα. Με μπουζούριασαν κάτι αγριεμένοι ένοπλοι, με πέταξαν στην καρότσα ενός φορτηγού και διατρεξαμε επί πολλές ώρες χωματένιους δρόμους με αποτέλεσμα να πονάν όλα τα παίδια μου! Κάντε κάτι σας παρακαλώ!"
"Για τα παίδια; Δε μπορώ να σε βοηθήσω, βρες κάποιον να σου κάνει εντριβή με οινόπνευμα. Βοηθάει!" απάντησε ο πάντα εξυπηρετικός Δευκαλίωνας.
"Απαπαπα! δε γίνεται! Σε μουσουλμανική χώρα αδύνατον να βρεις οινόπνευμα. Όποιος ζητησει κάτι τέτοιο είναι βάζει σοβαρή πρώτος υποψήφιότητα για αποχώρηση μέσω δημοσίου λιθοβολισμού. Καλύτερα να με βγάλετε από δω μέσα!"
"Πως θα γίνει κάτι τέτοιο αφού δεν ξέρεις που είσαι;"
"Πως δεν ξέρω: ειμαι σε ένα σπίτι μαζί με άλλες κυρίες μαυροντυμένες και κανουν σχέδια με χένα η μια στην άλλη. Με βάλαν και μένα να ζωγραφίσω το πόδι της μιας τους, αλλά τα έκανα μαντάρα, έχυσα τη χένα παντού και τώρα είναι όλες πολύ θυμωμένες μαζί μου και δε μου μιλάνε καθόλου. Όχι οτι πριν καταλάβαινα τι μου έλεγαν αλλά είναι μια σαφής επιδείνωση της θέσης μου. Βοήθειαααα" η φωνή έβγαινε μαζί με λυγμούς. Η κατάσταση ήταν επέιγουσα.
"Εννοείς δηλαδή οτι πρέπει να εισβάλλουμε στα ξένα χαρέμια για να σε βγάλουμε από εκει μέσα;"
"Grosso modo ναι, αυτό ακριβώς"
"Και πως και έχεις το κινητό σου;"
"Τους το ζήτησα. Είπα στην κυρία του σπιτιού οτι έπρεπε να ακυρώσω το ραντεβού που είχα για μασάζ"
"Και πως θα σε βρούμε βρε χαμένη;" αναρωτήθηκε ευλόγως ο Δευκαλίωνας.
Εκεί παρενέβη ο πάνταχού παρών Sporos και δήλωσε οτι μάλλον θα έπρεπε να διαγραφεί η όλη συνομιλία καθότι ήταν off topic σε σχέση με το προαναφερόμενο ζήτημα. Ο Ιthanos όμως διαφώνησε. "Χμμ...και αν το κάναμε ένα νέο travel-game;" ψιθύρησε στον Δευκαλίωνα; "αν ρίχναμε στο site το παιχνίδι βρείτε την ΕΡΣΗ δε θα είχε ανταπόκριση;"
"Τέλεια!" αναφώνησε ο Δευκαλίωνας "ΕΡΣΗ μπορείς να μας περιγράψεις τίποτε από το περιβάλλον;"
"Χμμ, δυο σκονισμένες φοινικές, ένας βραχος, πολύ σκόνη, κάτι κατσίκια και ένα μεγάλο ψηλό χωμάτινο σπίτι. Ααα Υπάρχει και ενας λάκκος με νερό."
"Στάδιο Ι βρίσκουμε το μέρος- Στάδιο ΙΙ οργανώνουμε αποστολή διάσωσης" αναφωνεί ο πάντα οργανωτικός Sporos, "τελικά είναι on topic!"
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εεε Ευαγγελία μου έφαγες τη σειρά!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
-"πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου. Αλήθεια μήπως υπάρχει ανάμεσα στα κατσίκια που βλέπεις και κανένα παρδαλό; Θα βοήθαγε πολύ για τον εντοπισμό σου" Αυτά είπε ο Ντεφ στο τηλέφωνο και γυρνώντας στον LThano είπε:
-" Να που θα πάμε ταξίδι. Να βρούμε την ΕΡΣΗ. Ενημέρωσε όλους. Πάρε και τον mioGPS για να την εντπίσουμε μέσω δορυφόρων"
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ΩΩΩ!! την καημένη την Ερση !!
ακούτε ρε παιδιά??? τι θα απογίνομε ωρέ χωρίς την έρση μας ολέ??
Μπείτε στο internet να βρούμε εισιτήρια για υεμένη έδωσε ένα σημείο αναφοράς πήγε λέει στο παζάρι της σαναά...
πως θα παμε μέχρι εκεί ...ποιές εταιρείες πετάνε?? άντε κουνηθείτε πάμε όσο όσο ..την έρση μας να σώσομε ..αδέλφια πάρτε τα καρυοφίλια και τα εισιτήρια!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
η σειρά πάει στον gps ?? αν ναι sorry που θα παει θα το μαθομε..
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μεχρι να βρεθει ο mioGPS με το πιο συγχρονο Gps ο δευκαλιων καλει τους ασιοπληκτους να τον βοηθησουν
-παιδια θελω την βοηθεια σας,καποιος θα ξερει απο την περιοχη που χασαμε την Ερση μας.
μεσα απο το πληθος πετιεται ο xenos
-υεμενη ε?
ρωτα τον greeklad Που την εχει επισκεφτει καμια δυο φορες αυτος θα ξερει....
φωναζει λοιπον ο δευκαλιων
-ξερει κανεις που να ειναι ο Greeklad,τρεξτε ολοι να τον βρειτε!
και να μην γυρισετε αν δεν εχετε νεα του.
(τελειο το νεο παιχνιδακι!!!!)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
(όποιος προλαβαίνει απαντάει, δεν είναι υποχρεωτικό να απαντάει συγκεκριμένο μέλος)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Greeklad εδώ greeklad εκεί, πουθενά ο greeklad... Ε, εντάξει, έχομεν και καλύτερους: απευθυνόμεθα λοιπόν στον hydronetta "εσείς αγαπητέ που κατέχετε τα της Υεμένης, μην τυχόν και μπορείτε να βοηθήσετε, και το μέρος όπου κρατείται η ΈΡΣΗ να αναγνωρίσετε?" Αλλά το link είχε πέσει και ο hydronetta έπινε τις μπύρες του μακριά... Και τώρα, τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους;

η απόφαση πάρθηκε στο φτερό:φόρουμ δίχως έρση δεν υφίσταται... κι έτσι, έστω και χωρίς τους γκουρού της Υεμένης θα τα καταφέρουμε... ντόροθυ φορά μαντήλα, σαμιον φορά σωσίβιο, Δευκαλίων οπλίζεται με καλάζνικωφ, ευαγγελία οπλίζεται με φωτογραφική, σπόρος οπλίζεται με υπομονή (για τα οφτόπικ), λοιποί τραβελστορίτες που θα τους μάθετε στη συνέχεια κάνουν κατάληψη στα αμπάρια του αεροπλάνου, με τη βοήθεια γνωστού γκουρού των αεροπορικών κλείνονται σε εξευτελιστική τιμή τα εισιτήρια και ένα ωραίο πρωινό η αποστολή του Travelstories ξεκινά για Σαναά προς αναζήτησιν της Έρσης...
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Και συ καλέ Έρση, στην Σαναά βρήκες να χαθείς; Τόσες και τόσες πόλεις και πρωτεύουσες έχει η Ανατολή, εκεί βρήκες να πας; Δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ για τους κινδύνους που κρύβει σήμερα η χώρα με τις απαγωγές; Ας έχει ….

Βεβαία από την άλλη πλευρά σε καταλαβαίνω! η Σαναά είναι μια πολύ όμορφη πόλη, βγαλμένη από τον 18ο αιώνα, με μοναδική στον κόσμο αρχιτεκτονική, πανέμορφα σοκάκια, φιλικούς (έ, δεν είναι και όλοι τους απαγωγείς!!!) και χαμογελαστούς ανθρώπους. Και τα παζάρια, αχ αυτά τα παζάρια … κάπου εκεί πήγες και εσύ, ε; Αγόρασες εκείνα τα φαναράκια για την βεράντα σου; Σίγουρα στην τσέπη σου υπάρχει και ένα κομπολόι γιούσουρι … Σε καταλαβαίνω, απίστευτη Αραβική πόλη! Αλλά καλέ Έρση μου πως έμπλεξες έτσι;


Η αποστολή φτάνοντας στην Σαναά, ελάχιστα πρόσεξε τις ομορφιές της πόλης αυτής. Το μυαλό τους ήταν καρφωμένο στην φίλη τους ΄Ερση και όσο περνούσε η ώρα η ανησυχία τους αυξανόταν. Ήταν καλά; Ποιος την είχε απαγάγει; Θέλουν λύτρα, την απελευθέρωση κάποιου κρατούμενου ή απλά …. την έκλεισαν σε κάποιο χαρέμι; Χμ!


Η ατρόμητο παρέα των τραβελστοριτών ξεχύθηκε στις συνοικίες, στις πλατείες, και στις τοπικές αρχές. Που είναι η μικρή η Λόλα; Ρωτούσαν αριστερά και δεξιά για πληροφορίες. Φήμες, φήμες, φήμες. Η Έρση δεν είναι πια στην Σαναά. Κάποιοι άκουσαν ότι μεταφέρθηκε σε άλλη πόλη… Ταίζ, Μαρίμπ, ή μήπως και κάπου αλλού;
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
.... ψάχνανε λοιπον ανάμεσα στους στενους δρόμους τις Σαναά ρωτώντας μήπως κανείς είδε την φίλη τους. Κανείς δε μιλούσε όμως όλοι σαν να ήξεραν.Η Ευαγγελία που και που σήκωνε και τη φωτογραφική για καμιά φωτογραφία.Ενα χαμίνι ξαφνικά πετάχτηκε μπροστά της.
"τι είναι αυτό που κρατάς?" τη ρώτησε "Λεγετε φωτογραφική μηχανή"
"και τι κάνει αυτό?" "αιχμαλωτίζει ότι βλέπεις στο χαρτί." απαντά η Ευαγγελία.
"Μα για να σε ρωτήσω,μήπως είδες ποιός πήρε τη φίλη μας την Ερση?"
Το χαμίνι έσκυψε συνομοτικά προς το μέρος της και είπε "θα σου πώ αν μου δώσεις τη μηχανή σου"
Η Ευαγγελία δεν ήθελε να δώσει την καινούρια φανταχτερή πολύτιμη μηχανή της,όμως είπαμε φόρουμ χωρίς Ερση δε γίνεται κι έτσι του την έδωσε.
Α ρε Ερση απρόσεχτη ποιός τη χάρη σου.
Το χαμίνι λοιπόν πέρνοντας στα χψέρια του τη μηχανή και μην πέρνοντας τα μάτια οτυ απο πάνω τους της είπε
"Την είδα στο παζάρι.Σε ένα πάγκο είδε μια παλιά καρφίτσα.Την ήθελε οπωσδήποτε γιατί την αγόρασε χωρίς παζάρια.Μα μόλις την πήρε στα χέρια της εμφανίστηκαν εκείνοι και την άρπαξαν"
"ποιοι ήταν τους ξέρεις? που την πήγαν"
"ξέρω.ολοι ξέρουμε μα δε μπορώ να σου πώ ούτε που την πήγαν.Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι οτι το φόρτηγό με την καρότσα τράβηξε Βόρεια Πέρα απο τη Thulla"
Κα έφυγε τρέχοντας κρατώντας σφιχτά το πολύτιμο λαφυρό του.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.860
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom