To ταξίδι του TravelStories

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Εφτασαν στην Tulla(που στην ευχή είναι αυτό?)καθιδροι και ταλαιπωρημένοι….ο καυτος ήλιος σε συνδυασμο με την αγωνια ειχε αρχισει να τους καταβαλλει….έκατσαν σε ένα σκονισμένο ημιυπογειο καφενειο να ξαποστάσουν…
Ξαφνικά ένα χαμινι(άλλο όχι το προηγουμενο )μπαινει τρεχοντας και πετάει ένα τσαλακωμένο χαρτι στο μέσο τη παρεας,ενώ εξαφανιζεται τρεχοντας….
Το χαρτι γράφει:

TELL THE BOSS TO GIVE US WHAT WE WANT
OTHERWISE ……..SHE IS DEAD….

Τι να θέλουν ?και γιατί άραγε?αναρωτηθηκαν …..ξαφνικά η ρενάτα λέει :
Κοιταξτε το χαρτι από την πισω πλευρά ,κάτι έχει ….το γυριζουν και τι να δουν?το μπλουζάκι του travelstories….. “τι στο καλό ένα μπλουζάκι θέλουν? Αυτό είναι ολο και ολο? Για αυτό γινεται τοση φασαρια?" αναρωτιέται κάποιος από την παρέα….μα δε πήρατε είδηση ακομα? Το ιδιο το travelstories ,θέλουν….αναφωνει ο cristan με τη σιγουριά του ανθρωπου που γνωριζει σε βάθος τις υπογειες βλεψεις τοσο της δυσης οσο και της ανατολης…..
«Τι μ@λ@κιες είναι αυτές?»πετάγεται διακριτικά ο traveller και τραβαει μια ανάλυση και αυτος για τα πολιτικοοινομικά συμφέροντα στη μέση ανατολη….αποκλειεται να θέλουν το φορουμ …..τι να το κάνουν ? κι όμως όλα αυτό δειχνουν…..ακομα και οι δυο ποιο δυσπιστοι …ο traveller και ο taver πειθονται ότι πρεπει ισως να πάρουν στα σοβαρά την προειδοποιηση για να μη κινδυνέψει η Ερση….
"Ισως πρεπει να ορισουμε τα ατομα που θα κανουν τις διαπραγματευσεις οταν έρθει η ώρα"….ειπε η Dafni.....ολοι επεσαν σε σκέψη ....το πράγμα απαιτουσε ψυχραιμια και περισυλλογή....
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ουφφφφ
Αμάν πια.... πιάστηκε η ανάσα μου από το τρέξιμο.
Να προλάβω βρε παιδιά, να σας πω τα νέα.
Λοιπόν. ΄Ερχομαι από το Ομάν. Πετάχτηκα μέχρι εκεί, γιατί κύκλοι της ευρύτερης περιοχής μου σκασαν το παραμύθι ότι ίσως να πέρασαν τα σύνορα απαχθείσα και απαγωγείς. Όσο και να έψαξα, δεν βρήκα τίποτε. Έτσι είπα να γυρίσω πάλι στην Τούλα.
Πήρα ταξί, δίνοντας και την τελευταία μου δεκάρα για την Έρση μας, αλλά, εκεί κοντά στα σύνορα, να σου κι άλλη μια πληροφορία...
"Ποια απαγωγή καλέ? είναι αραχτή στο Six Senses Hideaway Zighy Bay, πεντάστερο και βάλε.... και φοράει MONO ένα μπλουζάκι travelstories"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενώ εγώ επειγόντως ζητώ αποστολή ρευστού, μια ομάδα ξεκινά για το Zighy Bay, του Σουλτανάτου του Ομάν.....
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
A ρε Ερση τι μας κάνεις...που βρήκες να χαθείς κι εσύ;;αυτά τα μέρη με τις μπούργκες και όλο το μυστήριο... και τη ζέστη δεν τις πάω με τίποτε....αλλά κάνω την καρδιά μου πέτρα για να έρθω να βοηθήσω,έφτασα λοιπόν,περιμένω εντολές....
Οι τελευταίες πληροφορίες είναι αντικρουόμενες...τελικά σε απήγαγαν ή όπως μας λέει η φίλη stellanna είσαι αραχτή σε πεντάστερο;αχ πολύ μ αρέσει η δεύτερη εκδοχή...τι ισχύει τελικά;ή μήπως πρόκειται για απαγωγή αλλά σε συνθήκες πεντάστερου;;Μήπως μ αυτόν τον τρόπο ήθελαν να προσελκύσουν και τα μέλη του φόρουμ όσους δεν είμαστε και πολύ fan αυτών των χωρών να πάμε προς τα κεί και έτσι να πάρουν όλο το travelstories σύμφωνα με το σενάριο που "παίζει "περισσότερο;
Δεν θα υποκύψω στον πειρασμό προς το παρόν,μόλις έχω φτάσει σ αυτή την πόλη,πολύ έρημο βλέπω,έμαθα ότι κάποιοι έχουν ξεκινήσει γι αυτό το ξενοδοχείο...εγώ περιμένω οδηγίες,κινητό έχω,χάρτη έχω,αλλά να ξέρετε πολλές μέρες εδώ πέρα σας το λέω δε θαντέξω....
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Α και είμαι πλήρως εφοδιασμένη με όλα τα απαραίτητα μη μου στενοχωριέστε,μέχρι και εμβόλια σας έφερα πάσης φύσης,α ποτέ δεν ξέρεις εδώ πέρα τι μπορεί να σου τύχει....τσουλάω ένα σακ βουαγιάζ μόνο με φαρμακευτικό υλικό και εμβόλια....
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Κόκκινα χρώματα έβαφαν την άκρη του ορίζοντα, πίσω από τον oποίο χανόταν ο ήλιος. Η ομάδα διάσωσης μόλις είχe φτάσει στη Μουσκάτ. Ο επικεφαλής, με το προσωνύμιο Traveller, σκεφτόταν: "Τι δουλειά έχω εδώ; Τι να δω σ΄αυτήν την πόλη; Ούτε ένα εστιατόριο της προκοπής. Που θα πιούμε ένα καλό κρασί; Χάθηκε να είμαι στην Τοσκάνη;" Σαν να δέχτηκε ένα χαστούκι, ήρθε στο μυαλό του ξανά η σκέψη της Έρσης. Η πορεία στην έρημο και η αφυδάτωση, του είχαν δημιουργήσει παραισθήσεις. Είχε ξεχάσει το σκοπό του ταξιδιού.

Προσπαθώντας να συγκεντρωθεί, έριξε το βλέμμα του στην υπόλοιπη ομάδα. Προσπάθησε να θυμηθεί όσα είχαν σχεδιάσει. Ναι. Τώρα καθάριζαν πάλι οι σκέψεις. Δύο ομάδες είχαν δημιουργηθεί. Η δική του και αυτή του σπόρου. Θα μπαίναν στη Μουσκάτ από διαφορετικά σημεία, θα συλλέγαν πληροφορίες και θα συναντιόντουσαν στο παλάτι Al Alam την άλλη μέρα το πρωί. Ο Δευκαλίονας εντωμεταξύ, είχε φύγει για τη Ν.Υόρκη για να ειδοποιήσει τον ΟΗΕ.

"Τι είναι αυτό που βλέπουν τα μάτια μου; Άραβας είναι αυτός; Μα το δέρμα του είναι πιο άσπρο κι από πολική αρκούδα. Άσχετα που είναι και σαν αρκούδα στο μέγεθος. ... Μα ... μας παρακολουθεί." Οι σκέψεις κατέκλυζαν τον Traveller και αποφάσισε να κινηθεί προς τον τύπο. Παραδόξως αυτός έμεινε ακίνητος και κοιτούσε επίμονα καταπάνω του.

Ο Traveller, πλησιάζοντας, νόμισε πως επανήλθαν οι παραισθήσεις. Ήταν ο Lthanos μεταμφιεσμένος σε Άραβα. "Μα τόσο χαζός είναι; Αυτός δεν θα πέρναγε για Άραβας ούτε μπροστά σε γκρουπ τυφλών"

Όταν έφτασαν πρόσωπο με πρόσωπο, ο Lthanos είπε:
"Πρόλαβε το Δευκαλίονα. Δεν πρέπει να αναμιχθεί ο ΟΗΕ. Πάρε το σπόρο και φύγετε. Δεν κινδυνεύει μόνο η Έρση. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο. Πηγαίνετε στην Πέτρα και περιμένετε νέα."

Ο Traveller, αποσβολωμένος, παρατηρούσε τον Lthanos να εξαφανίζεται στα στενά της Μουσκάτ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και ενώ η φιγούρα του Lthanos χάνεται πίσω από κάτι καφασωτά, η υπόλοιπη ομάδα αποφασίζει να ακολουθήσει τις οδηγίες του και να φύγουν για Πέτρα. Η ανησυχία τους έχει κυριέψει, άραγε η Έρση να είναι καλά, να την φροντίζουν έτσι όπως την φροντίζει ο αφέντης ή να την έχουν παραπεταμένη σε τίποτα ανήλιαγα υπόγεια;
Πέντε τζιπ για να τους χωρέσουν όλους επιστρατεύονται αμέσως και το μακρύ ταξίδι μέχρι την Ιορδανία μόλις ξεκίνησε. Τρία μερόνυχτα δρόμο έχουν μπροστά τους και ενώ θέλουν να ελπίζουν για το καλύτερο, κάτι μέσα τους τους προετοιμάζει για το χειρότερο.
Και ξαφνικά έρχεται η στιγμή που θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους φόβους τους. Είναι το πρώτο βράδυ του ταξιδιού και...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Επρεπε να βρούν κάπου να ξεκουραστούν και να βάλουν κάτι στο στόμα τους.ολη μέρα μέσα στη ζέστη ψάχνοντας είχαν εξαντληθεί.Το πρώτο ξενοδοχείο που βρήκαν μπροστά τους μπήκαν μέσα.Τι κι αν το trip advisor δεν έδινε και τις καλύτερες κριτικές.Ενα κρεβάτι και ένα δροσερό ντους χρειάζοταν.Πρίν πάνε στα δωμάτια τους δώσανε ραντεβου για το πρωί πριν ακόμα χαράξει.
Ο soudianos ξύπνησε πρώτος.Αρχισε να χτυπάει τις πόρτες των δωματίων και κατέβηκε να περιμένει να ετοιμαστουν οι υπόλοιποι πίνοντας καφέ.Σε λίγο κατέβηκαν όλοι.Ολοί? όχι.Ετοιμάζονταν να φύγουν όταν η Kleopatra είπε.
"Παιδία είδε κανείς τη joela?" "Θα είναι ακόμα πάνω και θα ταϊζει ακόμα το μικρό.Δε πάς να τη φωνάξεις?" Η Kleopatra έφυγε αλλά γύρισε πίσω χώρις τη joela άσπρη σαν το πανί και κρατώντας στο χέρι τις άλλο ένα κομμάτι απο μπλουζάκι του travelstories που έλεγε: "DON'T TRY TO FIND ANSWERS.JUST DO WHAT WE ASK OR EVERY NIGHT WE WILL TAKE ONE OF YOU."
Σιγή.Και τώρα? τι κάνουμε? Μαζί με την Ερση πήραν και την joela και αν δεν είμαστε προσεκτικοί ποιός ξέρει ποιός θα είναι ο επόμενος.
"Παιδιά ψάχτε το δωμάτιο μήπως μας άφησε κάνα στοιχείο"πετάχτηκε ο ThanasisU2.
Και ανέβηκε τρέχοντας επάνω.......
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
λοιπόν εγώ δεν ξέρω τι λέτε, κι ούτε που το πάτε....
Το μόνο που ξέρω είναι ότι την Έρση την πήρε ένας ταύρος από τη Μέση Ανατολή, την έφερε και την κρύβει σε μια σπηλιά στον Ψηλορείτη...αλλά δεν λέω σε ποια...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.810
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom