Τουρκία Top προτασεις για Κωνσταντινουπολη!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
χαιρετω την παρεα..κατ ερχην θα ηθελα να πω ενα ευχαριστω στο travelstories που χαρη σαυτο οργανωσα ενα τελειο ταξιδι στην βενετια και το μιλανο τελη φεβρουαριου και περασα τελεια και ελπιζω να γραψω καποια στιγμη την ιστορια μου...
θα παω 4ημερο κωσταντινουπολη στις 28 Απριλη..ξερω εχουν γραφτει πολλα θεματα για κωσταντινουπολη και τα εχω διαβασει ολα,και τις ταξιδιωτικες ιστοριες και τον οδηγο ομως επειδη ειναι παρα πολλα θα ηθελα οποιος εχει τη διαθεση και τις γνωσεις φυσικα να μου συγκεντρωσει καποιες προτασεις top,must,popular οσο αφορα:
1.φαγητο (ειτε απλες ταβερνες ειτε γρηγορο φαγητο)
2.ζαχαροπλαστεια με τα πιο σπεσιαλ γλυκα
3.νυχτερινη διασκεδαση για ποτο ή κλαμπ με θέα ή χωρις!!!

επισης να ρωτησω αν αξιζει επισκεψη στο ciragan palace και στην περιοχη Ortakoy..
σκεφτομαι να μη παμε πριγκηπονησια γιατι απ οτι εχω διαβασει και ειδα φωτο δεν ειναι κατι ιδιαιτερο..κρουαζιερα εννοειται θα γινει...

να πω οτι το ξενοδοχειο μας ειναι στην istiklal...

ευχαριστω παιδια!
 

Mousafiris

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Για την περιοχή Ortakoy: Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολυ..Την επισκέφθηκα βέβαια βράδυ (όχι την ημέρα) και ήταν καταπληκτικά φωτισμενό το τζαμί και η γέφυρα του Βοσπόρου..Εκεί κοντά φάγαμε σε ένα μικρό μαγαζάκι κάτι φοβερούς κεφτέδες-μεζεδάκια αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα. Από την ολιγόωρη επίσκεψη μου στην περιοχή νομίζω ότι είναι βραδινό στέκι γιατί είχε αρκετό κόσμο να κάνει βόλτες στην περιοχή και στα καφε-μεζεδάδικα της περιοχής.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
επισης να ρωτησω αν αξιζει επισκεψη στο ciragan palace και στην περιοχη Ortakoy..
σκεφτομαι να μη παμε πριγκηπονησια γιατι απ οτι εχω διαβασει και ειδα φωτο δεν ειναι κατι ιδιαιτερο..κρουαζιερα εννοειται θα γινει...
λοιπον, το ortakoy αξιζει και παρα αξιζει!να πας την ωρα που σουρουπωνει και αναβουν τα φωτα, ειναι τελεια..εκει, να μην παραλειψεις να φας Kumpir (παραδοσιακη γεμιστη πατατα), θα το δεις μπροστα σου!!το ortakoy συνδυαζεται καλα με dolmabahce (παλατι, που αξιζει να επισκεφθεις)..πας μεσημερακι στο παλατι, μετα κανεις βολτιτσα ποδαρατο μεχρι το ciragan και μετα ταξακι και πας ortakoy στο πι και φι!

στο ciragan να κατσεις για καφε αν εχεις χρονο..σιγουρα αξιζει μια επισκεψη, ολοι συμφωνουν σε αυτο, απλα εγω στο 4ημερο δεν καταφερα να το χωρεσω!

τα πριγκηπονησια τα αφησα και εγω εκτος για τους ιδιους λογους που αναφερεις και εσυ..

την κρουαζιερα να την κανεις εννοειται..

για γλυκα saray επιβαλλεται..ειναι πανω στην istiklal..δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δεις!και inci για προφιτερολ..

για φαγητο απειρες οι επιλογες..εχουν γραφτει κατα καιρους πολλα στο φορουμ..ξερω, πολλες οι πληροφοριες, που να καθεσαι να τα κοιτας ολα?αλλα κανε τον κοπο πραγματικα, γιατι αξιζει..θα βρεις ο,τι χρειαζεσαι!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
λοιπον, το ortakoy αξιζει και παρα αξιζει!να πας την ωρα που σουρουπωνει και αναβουν τα φωτα, ειναι τελεια..εκει, να μην παραλειψεις να φας Kumpir (παραδοσιακη γεμιστη πατατα), θα το δεις μπροστα σου!!το ortakoy συνδυαζεται καλα με dolmabahce (παλατι, που αξιζει να επισκεφθεις)..πας μεσημερακι στο παλατι, μετα κανεις βολτιτσα ποδαρατο μεχρι το ciragan και μετα ταξακι και πας ortakoy στο πι και φι!

στο ciragan να κατσεις για καφε αν εχεις χρονο..σιγουρα αξιζει μια επισκεψη, ολοι συμφωνουν σε αυτο, απλα εγω στο 4ημερο δεν καταφερα να το χωρεσω!

τα πριγκηπονησια τα αφησα και εγω εκτος για τους ιδιους λογους που αναφερεις και εσυ..

την κρουαζιερα να την κανεις εννοειται..

για γλυκα saray επιβαλλεται..ειναι πανω στην istiklal..δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δεις!και inci για προφιτερολ..

για φαγητο απειρες οι επιλογες..εχουν γραφτει κατα καιρους πολλα στο φορουμ..ξερω, πολλες οι πληροφοριες, που να καθεσαι να τα κοιτας ολα?αλλα κανε τον κοπο πραγματικα, γιατι αξιζει..θα βρεις ο,τι χρειαζεσαι!
σ'ευχαριστω κοριτσι:) το saray και το inci για γλυκα τα ειχα προσεξει που τα αναφερουν πολλοι!κι εγω εχω τρελα να βλεπω τα μερη οταν σουρουπωνει και αναβουν τα φωτα γιατι εχω αγαπη για τις φωτογραφιες!αυτο θα κανω και στον πυργο του γαλατα!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σ'ευχαριστω κοριτσι:) το saray και το inci για γλυκα τα ειχα προσεξει που τα αναφερουν πολλοι!κι εγω εχω τρελα να βλεπω τα μερη οταν σουρουπωνει και αναβουν τα φωτα γιατι εχω αγαπη για τις φωτογραφιες!αυτο θα κανω και στον πυργο του γαλατα!
στον πυργo του γαλατα προσεξε γιατι μπορει να μην σου βγει..
εχει τοσο πολυ κοσμο οποια μερα και αν πας για να ανεβεις εκεινη την ωρα, που οταν τελικα θα φθασεις πανω θα χει ηδη σκοτεινιασει..
εμεις ανεβηκαμε απογευματακι κατα τις 5 και ηταν μια χαρα!ουτε βρηκαμε ουρες, ουτε και γινοταν πανω ο κακος χαμος!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
top? must? popular? μηπως να αλλαζες το εισητηριο για Μυκονο, τζαμπα θα χαλαστεις στην Κωνσταντινουπολη...
ξερω που παω φιλε μου και ξερω τι θα δω..αντε να πω τοτε τα καλυτερα τα πιο δημοφιλη αυτα που πρεπει να πας οσον αφορα φαγητο και διασκεδαση..δεν ανεφερα για αξιοθεατα γιατι γνωριζω τα παντα...
αρα ακυρη η ειρωνια σου!
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
128
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Αποριες:
Για γλυκα ...στο saray εφαγα ενα καζαν ντιπι που καμια σχεση δεν ειχε με το δικο μας. Αυτο εδω ηταν με κοτοπουλο!!! Το εκμεκ καταιφι παλι καμια σχεση με το δικο μας που κανουν οι μαναδες μας.
Για πριγκιπόνησα...δεν καταλαβαινω τι δεν τους αρεσει...μια βολτα ειναι σε 4 νησακια που θα δεις ομορφα σπιτια, ισως φας στην παραλια διπλα στο κυμα (αν εχεις και money) και με τα αμαξακια βολτα στο νησι. Τι ειναι αυτο που δεν αξιζει, δεν καταλαβαινω. Φυσικα και δεν ειναι να πας καθε φορα. Το κανεις μια φορα και ολα ΟΚ!
Για φαγητο...μου εκανε εντυπωσει πως δεν εχουν ταβερνες(γενικα οχι απολυτα) όπως εμεις. Εχουν αυτου του ειδους το self-service που διαλεγεις απο την βιτρινα το φαγητο σου και το παιρνεις να το φας σε καποιο τραπεζι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αποριες:
Για γλυκα ...στο saray εφαγα ενα καζαν ντιπι που καμια σχεση δεν ειχε με το δικο μας. Αυτο εδω ηταν με κοτοπουλο!!! Το εκμεκ καταιφι παλι καμια σχεση με το δικο μας που κανουν οι μαναδες μας.
Για πριγκιπόνησα...δεν καταλαβαινω τι δεν τους αρεσει...μια βολτα ειναι σε 4 νησακια που θα δεις ομορφα σπιτια, ισως φας στην παραλια διπλα στο κυμα (αν εχεις και money) και με τα αμαξακια βολτα στο νησι. Τι ειναι αυτο που δεν αξιζει, δεν καταλαβαινω. Φυσικα και δεν ειναι να πας καθε φορα. Το κανεις μια φορα και ολα ΟΚ!
Για φαγητο...μου εκανε εντυπωσει πως δεν εχουν ταβερνες(γενικα οχι απολυτα) όπως εμεις. Εχουν αυτου του ειδους το self-service που διαλεγεις απο την βιτρινα το φαγητο σου και το παιρνεις να το φας σε καποιο τραπεζι.
Self service εχει πολλα οπως το λες ,αλλα εχει και ρεστοραν με σερβιτορους.
Εμεις ολο με σερβιρισμα τρωγαμε ..δεν τα περναμε μονοι μας δηλ.
Οσο για τα μπακλαβαδωτα οκ και γω δεν ξετρελαθηκα ...εχω φαει καλυτερες γευσεις εδω ,αλλα στα λουκουμοειδη..ειναι απαιχτοι!Δε συγκρινονται.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αποριες:
Για γλυκα ...στο saray εφαγα ενα καζαν ντιπι που καμια σχεση δεν ειχε με το δικο μας. Αυτο εδω ηταν με κοτοπουλο!!! Το εκμεκ καταιφι παλι καμια σχεση με το δικο μας που κανουν οι μαναδες μας.
Για πριγκιπόνησα...δεν καταλαβαινω τι δεν τους αρεσει...μια βολτα ειναι σε 4 νησακια που θα δεις ομορφα σπιτια, ισως φας στην παραλια διπλα στο κυμα (αν εχεις και money) και με τα αμαξακια βολτα στο νησι. Τι ειναι αυτο που δεν αξιζει, δεν καταλαβαινω. Φυσικα και δεν ειναι να πας καθε φορα. Το κανεις μια φορα και ολα ΟΚ!
Για φαγητο...μου εκανε εντυπωσει πως δεν εχουν ταβερνες(γενικα οχι απολυτα) όπως εμεις. Εχουν αυτου του ειδους το self-service που διαλεγεις απο την βιτρινα το φαγητο σου και το παιρνεις να το φας σε καποιο τραπεζι.

για γλυκα... οχι, στο saray και παντου γενικα στην πολη το καζαν ντιπι δεν ειναι με κοτοπουλο..με κοτοπουλο ειναι αλλο γλυκο, το ταβουκ κιοχτσου..

για πριγκηπονησα..εχεις σκεφτει οτι ισως αυτο δεν τους αρεσει?βλεπεις ομορφα σπιτια, τρως διπλα στο κυμα και κανεις βολτα με αμαξακι..αυτα μπορεις ανετα να τα κανεις και στην υδρα και στις σπετσες..σε καθε περιπτωση μια επισκεψη επιβαλλεται, το αν καποιος θα την κανει κατα την πρωτη του επισκεψη στην πολη ή σε μια επομενη αυτο ειναι θεμα πολλων παραγοντων (πχ. χρονου, προτεραιοτητων κλπ)..

για το φαγητο...τι εννοεις??φυσικα και εχουν μαγαζια με μενου α λα καρτ..απλα στα πιο τουριστικα μερη, βλεπε ιστικλαλ, παιζει πολυ το self service..φυσικα και δεν ειναι ο κανονας αυτο!
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Για vυχτερινη διασκεδαση το τοπ μπαρ -κλαμπ -ρεστοραν ειναι το reina στην περιοχη του ortakoy. Χρειαζετε κρατηση για να σε βαλουν σιγουρα μεσα και οι τιμες του ειναι ακριβες, το αξιζει ομως.
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Επειδη εγω ειμαι λατρης της παλιας πολης να σου προτεινω για φαγητο ενα μαγαζι με θαλασσινα και ψαρια που ενω δε του φαινεται ειναι καταπληκτικο και με πολυ καλο σερβις..δε θυμαμαι ονομα αλλα η οδος ειναι cancurtaran caddesi 40 στιν παλια πολη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom