Top 10 - Eλλαδα

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Ναύπλιο
Ευρυτανία (ολόκληρη)
Τρύφος
Ελαφόνησος
Παξοί
Ρέθυμνο
Ίος
Παναιτωλικό
Κύθηρα
Άγιος Αχίλλειος

(+1 η Λευκάδα αλλά δεν μπορώ να τη βάλω σε συναγωνισμό γιατί είναι δίπλα μου και πάω κάθε χρόνο:p)
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Με τυχαία κι εγώ σειρά:
1. Ναύπλιο
2. Μονεμβασιά
3. Ψαθόπυργος Αχαίας
4. Ρέθυμνο
5. Κεφαλονιά
6. Δημητσάνα
7. Γαλαξείδι
8. Βόλος
9. Ελαφόνησος
10.Ευρύτερη περιοχή Στούπας-Καρδαμύλη
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Με όχι τυχαία σειρά:

1) Σαντορίνη: Εκεί όπου η πραγματικότητα νικάει το καρτποστάλ. Απλά πράγματα.
2) Σαμοθράκη: Η μοιραία πηγή των ακαταμάχητων συμπτώσεων, τα Καβείρια μυστήρια, το μοναδικό τροπικό νησί της χώρας.
3) Θεσσαλονίκη: Λείπει το βλέμα της απ' της αυγής τα χρώματα, αφού κοιμάται κάτω από φώτα κόκκινα και νοσταλγώ τα μαγικά της βράδια, ας με παράτησε στη προκυμαία διαλυμένη στον αέρα, διότι είναι μια -στον κόσμο δεν είν' άλλη!
4) Κρήτη: Λεβεντογέννα το λιγότερο. Τόσες εναλλαγές τοπίων, τόσα έντονα χρώματα, τόση παράδοση ζωντανή. Παραλίες, φαράγγια, μνημεία, γεύσεις, κουλτούρα διεθνώς αναγνωρισμένα κ βραβευμένα ποικιλοτρόπως.
5) Αμοργός: Εικοσιεφτά, σαρανταεφτά φορές. Απέραντο, απόκρημνο, ασύλληπτο γαλάζιο. Χώρα βγαλμένη από παραμύθι. Ατμόσφαιρα μοναδική.
6) Ανάφη: Το διαμαντάκι του Αιγαίου στις εσχατιές των Κυκλάδων. Ο δεύτερος ψηλότερος βράχος της Μεσογείου με την συγκλονιστική ανατολή. Η χαρακτηριστική αρχιτεκτονική που υιοθετήθηκε κάτω από την Ακρόπολη. Η "εξόριστη" Ελλάδα του χτες.
7) Πήλιο: Το βουνό των Κενταύρων. Η οργιώδης βλάστηση, οι μαγευτικές ακτές, τα γραφικά χωριά, το τσίπουρο που ρέει αβίαστα τόσο εκεί όσο και στην πόλη του Βόλου.
8) Καβάλα: Σαν νησί που δεν στερεί και τις χαρές της πόλης. Κάστρο, αμμουδιές, νοστιμιές, άρωμα βορείου Ελλάδος και ανατολής.
9) Μονεμβασιά: Ενετικό στολίδι, αύρα βυζαντινή. Αν όχι ο ωραιότερος, ένας από τους ωραιότερους προορισμούς της Πελοποννήσου.
10) Αθήνα: Last but not least, ως η μόνη που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κ πρώτη. Η πόλη της Σοφίας και της βλακείας η γεννέτειρα της δημοκρατίας και της δημαγωγίας, του Οδυσσέα η σειρήνη, η λαϊκή "βιτρίνα", ο ομφαλός του κόσμου...πίσω μου και (οσονούπω) εμπρός μου..ευελπιστώ!
 

iolh

Member
Μηνύματα
35
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος ΗΠΑ
σαντορινη
ελαφονησος
παξοι
κουφονησια
μονεμβασια
νυμφαιο
παπιγκο
χανια
αμοργος

(να πω ολη την ελλαδα να τελειωνουμε?) :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
10.Καστοριά
9.Χωριά πλησίον λίμνης Πλαστήρα
8.Πήλιο
7.Λιτόχωρο Πιερίας
6.Σίφνος
5.Δωδεκάνησα(με έμφαση σε Ρόδο και Κω)
4.Ναύπλιο
3.Έδεσσα
2.Ορεινή Αρκαδία
1.Σαντορίνη

Μακάρι να ήταν τοπ-20 γιατί έχω πολλά μέρη ακόμα που αγαπώ.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Καβάλα (τόπος καταγωγής, δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα λιγότερο!)

2) Νομός Ημαθίας (έχει και αρκετές ομορφιές ο Νομός, αλλά εκεί έχουμε αφήσει την καρδιά μας, οπότε ένας λόγος παραπάνω να μπει στη λίστα :bleh: )

3) Αθήνα (δεύτερο σπίτι μου για πολλά χρόνια, ναι, την λάτρεψα, είναι αλήθεια :p )

Από εδώ και κάτω, η σειρά είναι τυχαία:

3) Ζάκυνθος

4) Πάργα

5) Ζαχοροχώρια

6) Πήλιο

7) Χανιά

8) Λευκάδα

9) Καρπενήσι

10) Εδώ θα το αφήσω κενό...μέχρι την Δευτέρα που αναχωρώ για Σύβοτα-Παξούς και πιστεύω ότι ένας από τους δύο προορισμούς θα μπει στο TOP 10 μου! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom