TOP 5 ταξιδιωτικές εμπειρίες

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ας ξεδιπλώσω κι εγώ την πεντάδα (+1) ταξιδιωτικών εμπειριών που θα ήθελα να ζήσω.
Λίγο κλισέ και αρκετά προσγειωμένα βέβαια, αλλά δεν έχει να λέει, κάπως έτσι τη σκέφτομαι με τυχαία πάντα σειρά:

1. Να βρεθώ στο Machu Picchu.
2. Να περπατήσω πάνω στο Σινικό τείχος.
3. Να επισκεφτώ την περιοχή του Angkor Wat
4. Να δω το Βόρειο Σέλας. Κάπου. Οπουδήποτε. (Ας είναι και στο λοφάκι της Καστέλλας που λέει και το άσμα :haha: ) .
5. Να βολτάρω στις πυραμίδες και τους αρχαίους ναούς των Αιγυπτίων.

Bonus: Να περάσω απ' όλα τα κατοικημένα νησιά της Ελλάδας. :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ας ξεδιπλώσω κι εγώ την πεντάδα (+1) ταξιδιωτικών εμπειριών που θα ήθελα να ζήσω.
Λίγο κλισέ και αρκετά προσγειωμένα βέβαια, αλλά δεν έχει να λέει, κάπως έτσι τη σκέφτομαι με τυχαία πάντα σειρά:

1. Να βρεθώ στο Machu Picchu.
2. Να περπατήσω πάνω στο Σινικό τείχος.
3. Να επισκεφτώ την περιοχή του Angkor Wat
4. Να δω το Βόρειο Σέλας. Κάπου. Οπουδήποτε. (Ας είναι και στο λοφάκι της Καστέλλας που λέει και το άσμα :haha: ) .
5. Να βολτάρω στις πυραμίδες και τους αρχαίους ναούς των Αιγυπτίων.

Bonus: Να περάσω απ' όλα τα κατοικημένα νησιά της Ελλάδας. :)
Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος
Το 1. Μπορεί να το πετύχεις με ομίχλη και να μη το δεις
2. Μπορεί να έχει τόσους Κινέζους γύρω σου που να μη το ευχαριστηθείς
Το 4, πρόσεχε τι εύχεσαι αφού γυροφέρνει τη Θεσσαλονίκη 😂
Το 5 είναι εύκολο αλλά όταν στο λέω μου λες «δεν έχει μπυρες εκεί»
Τέλος , ποσα νησάκια σου έμειναν ; Τρία; Πέντε ; Μετά θα θες να πας και στα ακατοίκητα 😂😂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το 4, πρόσεχε τι εύχεσαι αφού γυροφέρνει τη Θεσσαλονίκη 😂
Αυτό δεν ήταν Σέλας, ήταν συννεφοκαμα... 😂. Αν δε μπω σ' αεροπλάνο δε μετράει!
Το 5 είναι εύκολο αλλά όταν στο λέω μου λες «δεν έχει μπυρες εκεί»
Έχει μπύρες αφού, έκανα έρευνα αγοράς!
Τέλος , ποσα νησάκια σου έμειναν ; Τρία; Πέντε ;
Μπαααα, είναι περισσότερα τα άτιμα 😢
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
878
Likes
1.943
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ας ξεδιπλώσω κι εγώ την πεντάδα (+1) ταξιδιωτικών εμπειριών που θα ήθελα να ζήσω.
Λίγο κλισέ και αρκετά προσγειωμένα βέβαια, αλλά δεν έχει να λέει, κάπως έτσι τη σκέφτομαι με τυχαία πάντα σειρά:

1. Να βρεθώ στο Machu Picchu.
2. Να περπατήσω πάνω στο Σινικό τείχος.
3. Να επισκεφτώ την περιοχή του Angkor Wat
4. Να δω το Βόρειο Σέλας. Κάπου. Οπουδήποτε. (Ας είναι και στο λοφάκι της Καστέλλας που λέει και το άσμα :haha: ) .
5. Να βολτάρω στις πυραμίδες και τους αρχαίους ναούς των Αιγυπτίων.

Bonus: Να περάσω απ' όλα τα κατοικημένα νησιά της Ελλάδας. :)
Από αυτά μόνο το 2 έχω καταφέρει. Ελπίζω σύντομα για το 5.
Σου εύχομαι να τα πραγματοποιήσεις όλα!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ με @fenia42 . Τα έχουμε στο μυαλό μας κάπως και τελικά αν και όταν βρεθείς μπορεί να βρέχει/να έχει 45 βαθμούς/να έχεις πονοκέφαλο/να σε σμπρώχνουν εκατοντάδες ούγκανοι ή απλά να σκεφτείς, αυτό ήταν;

Ωστόσο, αφού λέμε όλοι να πω και γω με τη σειρά μου ότι θα ήθελα να δω το Βόρειο Σέλλας (το κανονικό και γω, όχι το γιαλαντζί), έναν παγετώνα, ένα γκέηζερ και από τα υπόλοιπα δεδομένης της ηλικίας και των αδειών, ό,τι προλαβαίνω πριν γίνω χούφταλο, λίγα από δω και λίγα από κει, για να έχω εικόνες από όσο το δυνατόν περισσότερα κομμάτια του κόσμου μας.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
1.να δω τις πυραμιδες της Γκιζας
2.να δω επισης την Πετρα της Ιορδανιας ,αλλα και να δω την ερημο του wadi rum
3.να περασω ενα βραδυ στην Αβανα πινοντας ολο το βραδυ μοχιτο και χορευοντας σαλσα
4.να επισκεφτω εναν εξωτικο προορισμο για παραλιες τυπου Σευχελλες,Φιτζι ,Ταυλανδη.Εννοειται παραδεισενια νερα εχω δει και στην Ελλαδα οπως Παξοι,Λευκαδα,Κρητη ,αλλα και το εξωτικο εκτος Ευρωπης εχει το δικο του vibe.
5.να περασω μια νυχτα χαζευοντας το skyline του Μανχατταν στο roof ενος ουρανοξυστη.

Θα κλεψω λιγο και θα προσθεσω και αλλα 2 που μου ηρθαν τωρα
1. να κανω σαφαρι στην Αφρικη
2.να μεινω σε ryoakan στην Ιαπωνια.Μπορει να μην ειναι για ολους τοσο wow ,αλλα με τοσα ταινιες καρατε στα 90'ς που μουν παιδι,με ολα τα ανιμε επισης αλλα και με τα Kill Bill,το εχω λιγο φαντασιωση να το ζησω και γω ενα βραδυ σε ενα δωματιο με κρεββατι στο πατωμα ,με συρομενη πορτα και ο κοκκινος ηλιος το απογευμα με ενα ρυακι απ εξω με μια κερασια και ας μην ερθει καποιος νιτζα το βραδυ απο το πουθενα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Λίγο δύσκολο να σταματήσω στην πεντάδα αλλά ας το προσπαθήσω:
- να βρεθώ στο Μάτσου Πίτσου
- να διασχίσω με τζιπ τις ερήμους της Ναμίμπια
- να κάνω island hopping στην Ινδονησία
- να δω μια έκλειψη ηλίου στην έρημο Γκόμπι
- να αγοράσω μια μεταχειρισμένη σακαράκα κάπου στη Φλόριντα, να περάσω όλες τις νότιες πολιτείες και να την πουλήσω στην Καλιφόρνια
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Συμφωνώ με @fenia42 . Τα έχουμε στο μυαλό μας κάπως και τελικά αν και όταν βρεθείς μπορεί να βρέχει/να έχει 45 βαθμούς/να έχεις πονοκέφαλο/να σε σμπρώχνουν εκατοντάδες ούγκανοι ή απλά να σκεφτείς, αυτό ήταν;

Ωστόσο, αφού λέμε όλοι να πω και γω με τη σειρά μου ότι θα ήθελα να δω το Βόρειο Σέλλας (το κανονικό και γω, όχι το γιαλαντζί), έναν παγετώνα, ένα γκέηζερ και από τα υπόλοιπα δεδομένης της ηλικίας και των αδειών, ό,τι προλαβαίνω πριν γίνω χούφταλο, λίγα από δω και λίγα από κει, για να έχω εικόνες από όσο το δυνατόν περισσότερα κομμάτια του κόσμου μας.
Ενα ταξιδι στην ισλανδια κ εβαλες τικ σε ολα! ;)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
- να αγοράσω μια μεταχειρισμένη σακαράκα κάπου στη Φλόριντα, να περάσω όλες τις νότιες πολιτείες και να την πουλήσω στην Καλιφόρνια
Τι φαση;:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας ξεδιπλώσω κι εγώ την πεντάδα (+1) ταξιδιωτικών εμπειριών που θα ήθελα να ζήσω.
Λίγο κλισέ και αρκετά προσγειωμένα βέβαια, αλλά δεν έχει να λέει, κάπως έτσι τη σκέφτομαι με τυχαία πάντα σειρά:

1. Να βρεθώ στο Machu Picchu.
2. Να περπατήσω πάνω στο Σινικό τείχος.
3. Να επισκεφτώ την περιοχή του Angkor Wat
4. Να δω το Βόρειο Σέλας. Κάπου. Οπουδήποτε. (Ας είναι και στο λοφάκι της Καστέλλας που λέει και το άσμα :haha: ) .
5. Να βολτάρω στις πυραμίδες και τους αρχαίους ναούς των Αιγυπτίων.

Bonus: Να περάσω απ' όλα τα κατοικημένα νησιά της Ελλάδας. :)
Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω νέα παιδιά (εχμ, ημι-νέα τέλος πάντων) που στα 4 στα 5 έχουν αρχαιολογικά μνημεία. Εύγε.
 

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω νέα παιδιά (εχμ, ημι-νέα τέλος πάντων) που στα 4 στα 5 έχουν αρχαιολογικά μνημεία. Εύγε.
Νομίζω τα εβαλε επειδη 4 στα 5 έχουν μπύρες 🤭
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ χαίρομαι όταν βλέπω νέα παιδιά (εχμ, ημι-νέα τέλος πάντων) που στα 4 στα 5 έχουν αρχαιολογικά μνημεία. Εύγε.
Μου 'χει μείνει από μικρός που ήθελα να γίνω αρχαιολόγος. ;)
Νομίζω βέβαια ότι απλά είναι τα διασημότερα μνημεία χωρών που έτσι κι αλλιώς θέλω να επισκεφτώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom