Ιταλία Torino città magica

Μηνύματα
12
Likes
111
Τορίνο – Γιατί να πας







Ενώ οι περισσότεροι τουρίστες προτιμούν το τρίπτυχο Ρώμη/ Φλωρεντία/ Βενετία, το Τορίνο παραμένει εκτός των ραντάρ των περισσοτέρων ταξιδιωτών. Είναι η πόλη οπού η δυναστεία της οικογενείας Ανιελι επέλεξε ως έδρα της αυτοκινητοβιομηχανίας τους και από πολλούς θεωρείται μια βιομηχανική πόλη.

Για την ακρίβεια μισοαστεία - μισοσοβαρά λέγεται ότι το Τορίνο θα ήταν η πιο άσχημη πόλη της Ιταλίας αν δεν υπήρχε το Μιλάνο.

Είναι έτσι όμως;

Ας δούμε τι αγνοεί ο κόσμος γενικά για το Τορίνο..

Το Τορίνο είχε επιλεχθεί από μια άλλη Βασιλική δυναστεία (οίκος των Savoy) ως πρωτεύουσα τους, ότι 1ος Βασιλιάς της Ενωμένης Ιταλίας, ο Vittorio Emmanuelle II όπως και ο 1ος πρωθυπουργός ο Cavour ήταν γεννημένοι εκεί και ότι ήταν η 1η πρωτεύουσα του ενωμένου Ιταλικού Βασίλειου.

View attachment 229463

Είναι η πρωτεύουσα της Ιταλικής σοκολάτας, της γνωστής gianduja από την οποία προήλθε και η γνωστή σε όλους μας Nutella, όπως επίσης είναι η πόλη όπου γεννήθηκε το «Bicerin» ένα αγαπημένο ρόφημα της Ιταλικής και Ευρωπαϊκής αριστοκρατίας. Εάν νομίζετε όμως ότι όλα σταματάνε στην σοκολάτα κάνετε λάθος.. διότι οι γενέτειρα του “aperitivo” είναι το Τορίνο στα μέσα του 1800. Ας φύγουμε όμως από τα του φαγητού, διότι όλα αυτά εμπεριέχουν θερμίδες.. και έρχεται καλοκαίρι…

View attachment 229459

Τι λέτε για μερικούς άλλους λογους; Όπως το εξαίσιo Αιγυπτιακό Μουσείο, το 3ο μεγαλύτερο στον κόσμο μετά το Καΐρω και το Λονδίνο; ( σε μερικούς τουριστικούς οδηγούς αναφέρεται ως το πιο σημαντικό μουσείο μετά το Καΐρω)

View attachment 229460

Ναι αλλά ένα μυστήριο δεν αποτελεί και η Ιερά Σινδόνη που βρίσκεται φυλαγμένη εκεί;

View attachment 229461

Τι γίνεται όμως με όσους περιλαμβάνουν το Τορίνο στις μια από τις 3 μαγικές πόλης της Ευρώπης με την Πράγα και το Λονδίνο;

Τι δεν σας έπεισα ακόμα; Τι λέτε τότε για το ψηλότερο μουσείο στον κόσμο που λειτουργεί πλέον ως το Εθνικό Μουσείο Κινηματογράφου της Ιταλίας;

View attachment 229462

Μήπως θα σας έπειθε ότι το Τορίνο έχει χαρακτηριστεί από τον Le Corbusier ως « η πόλη με το πιο όμορφη φυσική τοποθεσία» και συχνά χαρακτηρίζεται ως το «Μικρό Παρίσι» χάρη στα φυσικά τοπία, τα εξαίρετα παλάτια, τις πλατείες και το ποτάμι που διαθέτει;

View attachment 229464

View attachment 229465

View attachment 229466

View attachment 229467

View attachment 229469

View attachment 229470

View attachment 229471
View attachment 229468

Μήπως για το γεγονός ότι ο Θρύλος λέει ότι το “Δισκοπότηρο» όχι μόνο πέρασε από εκεί και ίσως είναι μέχρι σήμερα ακόμα εκεί κρυμμένο;

View attachment 229472

Μήπως για την Juventus που για εμένα προσωπικά αποτελεί μια από τις 2 Κυρίες που αγάπησα ποτέ;

View attachment 229473

Μήπως για όλα τα παραπάνω ή μήπως επειδή δεν έχει κοσμοσυρροή από τουρίστες;

View attachment 229474

Ίσως για όλα τα παραπάνω να λατρεύω αυτή την πόλη.

Μέσα στα πλαίσια των εμπειριών και γνώσεων που έχω γι’ αυτή την πόλη θα δημιουργήσω έναν όσο μπορώ πιο κατατοπιστικό τουριστικό οδηγό για οποίον θελήσει να πάει…

Buon Viaggio
Το Τορίνο το είχα στην άκρη του μυαλού μου αλλά δεν του είχα δώσει πολύ σημασία. Τώρα θα το βάλω σίγουρα στη λίστα μου.
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδια ειναι η πρωτη φορα που γραφω εναν οδηγο για μια πολη, πιο πανω εχω ανεβασει και εναν συνοπτικο πινακα με τα κεφαλαια.
Feel Free να μου δωσετε ιδεες τι αλλο θελετε να εσωκλεισω στον οδηγο αυτον ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικος για ολους
Ένας από τους λόγους που γράφτηκα στο φόρουμ, ειναι ότι ψάχνοντας για το Τορίνο, έπεσα σε αυτόν τον εξαιρετικό οδηγό. Και περίμενα πως θα υπήρχε συνέχεια, αλλά είτε δεν μπόρεσα να τη βρω, είτε δε γράφτηκε μήπως ακόμη??! Γενικά, από όσα έχω διαβάσει και μου έχουν πει όσοι πήγαν, ειναι μια όμορφη και ζωντανή πόλη, με σημαντικά αξιοθέατα αλλά χωρίς την τρελή τουριστική κίνηση της Ρώμης ή της Φλωρεντίας, ούτε καν του Μιλάνου. Επειδή το σκέφτομαι ως προορισμό, γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη - μέσα Οκτώβρη (εναλλακτικά, από Απρίλιο), θα βοηθούσαν όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες, γενικά για την ευρύτερη περιοχή. Επειδή έχω πάει Μιλάνο (και Φλωρεντία), ήθελα να κινηθώ προς Αόστα, Βερόνα, Γένοβα, άντε και καμιά από τις λίμνες, αφού το συνολικό ταξίδι θα ειναι περίπου 6-7 μέρες. Μάλλον θα χρειαστεί αυτοκίνητο, αν και το σκέφτομαι λίγο την ταλαιπωρία
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ένας από τους λόγους που γράφτηκα στο φόρουμ, ειναι ότι ψάχνοντας για το Τορίνο, έπεσα σε αυτόν τον εξαιρετικό οδηγό. Και περίμενα πως θα υπήρχε συνέχεια, αλλά είτε δεν μπόρεσα να τη βρω, είτε δε γράφτηκε μήπως ακόμη??! Γενικά, από όσα έχω διαβάσει και μου έχουν πει όσοι πήγαν, ειναι μια όμορφη και ζωντανή πόλη, με σημαντικά αξιοθέατα αλλά χωρίς την τρελή τουριστική κίνηση της Ρώμης ή της Φλωρεντίας, ούτε καν του Μιλάνου. Επειδή το σκέφτομαι ως προορισμό, γύρω στα τέλη Σεπτέμβρη - μέσα Οκτώβρη (εναλλακτικά, από Απρίλιο), θα βοηθούσαν όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες, γενικά για την ευρύτερη περιοχή. Επειδή έχω πάει Μιλάνο (και Φλωρεντία), ήθελα να κινηθώ προς Αόστα, Βερόνα, Γένοβα, άντε και καμιά από τις λίμνες, αφού το συνολικό ταξίδι θα ειναι περίπου 6-7 μέρες. Μάλλον θα χρειαστεί αυτοκίνητο, αν και το σκέφτομαι λίγο την ταλαιπωρία

δυστυχως δεν εχω προλαβει να κατσω να γραψω, ειδικα απο μεσα Λοκνταουν και μετα ταξιδευω νον-στοπ ανα το πλανητη :haha:
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
δυστυχως δεν εχω προλαβει να κατσω να γραψω, ειδικα απο μεσα Λοκνταουν και μετα ταξιδευω νον-στοπ ανα το πλανητη :haha:
Μας άφησες πάνω στο καλύτερο σημείο...! Ελπίζω αν σε ρωτήσω πότε σκοπεύεις να συμπληρώσεις την ιστορία, να μην απαντήσεις με το nickname σου! :oops::shock:
Σε καταλαβαίνω βέβαια, πιο ωραίο ειναι να κάνεις νέα ταξίδια παρά να περιγράφεις αυτά που έχεις κάνει. Αλλά για όσους δεν έχουν πάει Τορίνο, ειναι πολύ χρήσιμος αυτός ο οδηγός. Θεωρώ ότι η πόλη ειναι σχετικά παρεξηγημένη, από παλιά θυμάμαι το Piemonte να αναφέρεται ως η βιομηχανική περιοχή της Ιταλίας (κυρίως λόγω FIAT μάλλον) και το Τορίνο δεν ήταν πότε δελεαστικός προορισμός, πολύ περισσότερο όταν υπάρχουν πανέμορφες πόλεις και περιοχές όπως η Φλωρεντία - Τοσκάνη, η Βενετία και φυσικά η αιώνια πόλη, που έπαιρναν την μεγαλύτερη μερίδα του τουρισμού. Έχω πάει στις παραπάνω, όπως και Μιλάνο (που μου άφησε λίγο αντιφατικές εντυπώσεις), οπότε σκέφτηκα να πάω και κάπου που θα ειναι λιγότερο τουριστικά μεν, όχι και αδιάφορα όμως.
Η πόλη από φωτό και περιγραφές μου βγάζει μια όμορφη ένταση, με αρκετή ιστορία και ζωντάνια, χωρίς τις ορδές των τουριστών. Περισσότερο αυτήν την αίσθηση θα ήθελα να διαβάσω , όπως και μέρη, εστιατόρια, καφέ, κλπ, που μπορεί να προταθούν. Ευχαριστώ, έτσι κι αλλιώς για τις πληροφορίες ως τώρα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Μας άφησες πάνω στο καλύτερο σημείο...! Ελπίζω αν σε ρωτήσω πότε σκοπεύεις να συμπληρώσεις την ιστορία, να μην απαντήσεις με το nickname σου! :oops::shock:
Σε καταλαβαίνω βέβαια, πιο ωραίο ειναι να κάνεις νέα ταξίδια παρά να περιγράφεις αυτά που έχεις κάνει. Αλλά για όσους δεν έχουν πάει Τορίνο, ειναι πολύ χρήσιμος αυτός ο οδηγός. Θεωρώ ότι η πόλη ειναι σχετικά παρεξηγημένη, από παλιά θυμάμαι το Piemonte να αναφέρεται ως η βιομηχανική περιοχή της Ιταλίας (κυρίως λόγω FIAT μάλλον) και το Τορίνο δεν ήταν πότε δελεαστικός προορισμός, πολύ περισσότερο όταν υπάρχουν πανέμορφες πόλεις και περιοχές όπως η Φλωρεντία - Τοσκάνη, η Βενετία και φυσικά η αιώνια πόλη, που έπαιρναν την μεγαλύτερη μερίδα του τουρισμού. Έχω πάει στις παραπάνω, όπως και Μιλάνο (που μου άφησε λίγο αντιφατικές εντυπώσεις), οπότε σκέφτηκα να πάω και κάπου που θα ειναι λιγότερο τουριστικά μεν, όχι και αδιάφορα όμως.
Η πόλη από φωτό και περιγραφές μου βγάζει μια όμορφη ένταση, με αρκετή ιστορία και ζωντάνια, χωρίς τις ορδές των τουριστών. Περισσότερο αυτήν την αίσθηση θα ήθελα να διαβάσω , όπως και μέρη, εστιατόρια, καφέ, κλπ, που μπορεί να προταθούν. Ευχαριστώ, έτσι κι αλλιώς για τις πληροφορίες ως τώρα
καλη ερωτηση αλλα ειλικρινα δεν ξερω. τα τελευταια τουλαχιστον 3 χρονια, ειναι ζητημα αν εχω κατσει 40 με 50 μερες Ελλαδα. Πχ τωρα με βρισκεις στα αγρια υψομετρα της Βολιβιας, πρακτικα δεν ειναι εφικτο να κατσω να γραψω για το Τορινο
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
καλη ερωτηση αλλα ειλικρινα δεν ξερω. τα τελευταια τουλαχιστον 3 χρονια, ειναι ζητημα αν εχω κατσει 40 με 50 μερες Ελλαδα. Πχ τωρα με βρισκεις στα αγρια υψομετρα της Βολιβιας, πρακτικα δεν ειναι εφικτο να κατσω να γραψω για το Τορινο
εννοείται, ποιο Τορίνο τώρα, αυτά ειναι ταξίδια. Μακάρι να μπορέσω να ταξιδέψω τόσο μακριά, συγχαρητήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom