Tour in Berlin Μέρος 1ο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mια καλή ιδέα λοιπόν , μια που έθιξε η φίλη μας το θέμα Χίτλερ, είναι να ανακαλύψει το μέρος που αυτοκτόνησε, το καταφύγιο του... Σήμερα είναι απλά ένα πάρκινγκ και μόνο μια λιτή ταμπέλα θυμίζει στους ψαγμένους ταξιδευτές τι κρύβει η γη κάτω από τα πόδια τους... τι ενοχές πια είναι αυτές που έχουν οι φίλοι μας οι Γερμανοί...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα τα γράψω όλα! και για το καταφύγιο, και για τείχος...ό,τι μου έμεινε από εκείνη τη μέρα, θα το γράψω. Για το καταφύγιο, έχω να γράψω και ένα αστείο περιστατικό που μας συνέβη!


Και ευχαριστώ που μου είπατε για το θεμα του Χιτλερ. Δεν το ήξερα. Και η ιστορία εινια ένας από τους τομείς που δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, καθώς είμαι αρκετά σκράπας, ειδικά στη σύγχρονη ιστορία. Όσο μου αρέσει, τόσο κενά έχω.

Θα γράψω και για τη ζωή εδώ, αλλά κυρίως τι μου κάνει εντύπωση/μου αρέσει/δεν μου αρέσει κλπ, σε σχέση με τη ζωή στην Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έκανα μια αλλαγή στο αρχικό ποστ: το ξενοδοχείο είναι το Adlon και οχι Adler όπως έγραψα. Ζητώ συγγνωμη.
και για τις τιμες, δεν εχω ιδεα κατά ποσο ισχυουν. Δεν ειναι της τσεπης μου άλλωστε τέτοιου τυπου ξενοδοχεία. χιχι.
Hotel Adlon Kempinski - luxury 5 star hotel in Berlin | Exclusive Offers
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ωραία ξενάγηση, tita!
Και το τελευταίο πράγμα που πρέπει ν' ανησυχείς είναι η συχνότητα που θα μας γράφεις!


 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ενδιαφέρουσα η ανταπόκρισή σου tita από το Βερολίνο αλλά.... κόψε κάτι κόψε κάτι κόψε, σαν πολλά παιδί μου μας τα λες απόψε... οι τιμές που αναφέρεις για το ξενοδοχείο βρίσκονται στην φαντασία της ξεναγού σου...

Επίσης αν ξαναδείς την ξεναγό σου να της πεις ότι ευτυχώς ή δυστυχώς για εκείνην, ο Χίτλερ δεν "εκλέχτηκε" αλλά εκλέχτηκε κανονικότατα από τους συμπατριώτες της... πιές κι εσύ λοιπόν λίγο νεράκι για να σου φύγει ο βήχας... η ιστορία η ρημάδα δεν αλλάζει...
Το κόστος της μιας βραδιάς στο Adlon όντως είναι μερικές χιλιάδες ευρώ την βραδιά αν μείνεις σε σουίτα.Υπάρχει σουίτα που κοστίζει και 8500 χιλιάδες ευρώ την βραδιά.Υπάρχουν βέβαια και δωμάτια που η τιμή τους είναι πολύ φθηνότερη.Αν πας να κάνεις κράτηση εδώ εμφανίζονται και οι τιμές
https://secure.kempinski.com/booker/KIBER2/en/index.htm
 

akrivoula*

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ*
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK,ΚΟΥΒΑ
ΑΓΑΠΗΤΗ ΤΙΤΑ ΕΔΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΝΤΟΥ.ΘΑ ΞΑΤΣΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ,ΘΕΛΩ ΠΑΡΚΑ ,ΠΟΔΗΛΑΤΑ, ΛΑΜΠΙΟΝΑ ,ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ ΟΛΑ!!!HELP!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ΑΓΑΠΗΤΗ ΤΙΤΑ ΕΔΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΝΤΟΥ.ΘΑ ΞΑΤΣΩ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ,ΘΕΛΩ ΠΑΡΚΑ ,ΠΟΔΗΛΑΤΑ, ΛΑΜΠΙΟΝΑ ,ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ ΟΛΑ!!!HELP!
Ουυυ 10 μέρες είναι μια χαρά! Σε άλλες πόλεις δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για Δρέσδη. Στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφοριες οπως λενε και τα παιδια.
Πάρκα θα σου πρότεινα το Volkspark am Friedrischain (υπαρχουν αρκετα Volkspark) και φυσικά το Tierpark.
Ποδηλατα μπορείς να νοικιάσεις από παντού:rolleyes:
Λαμπιονια έχει σίγουρα στα εμπορικά, αλλά πιστευω τώρα θα στολίζουν και σε όλα τα άλλα μαγαζιά. Θα είναι τέλεια!
Λουκάνικα (μιαμιαμ) πάλι σχεδόν παντού! Εγώ θα σου πρότεινα και doner! εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο από τον ελληνικό γύρο
ΟΛΑ...Χμ...και αυτά θα τα βρεις στο Βερολινο αφού ειναι η πιο super πόλη ever! χαχαχα:clap::clap::clap::clap:
Είδες; τι άλλο θέλεις;;;;:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom