Travel war Βερολίνο vs Ρώμη

Βερολίνο vs Ρώμη


  • Total voters
    141

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.004
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τότε δεν ήταν Βερολινέζοι και έγιναν αφού γκρέμισε το τείχος;
Επειδή είναι travelwar δεν είναι εύκολο κάποιες φορές να ξέρουμε πότε ο άλλος υπερβάλλει για χάρη του παιχνιδιού και πότε σοβαρολογεί.
Αν πάντως σοβαρολογείς νομίζω πως είναι αυτονόητο να βαραίνει η κρίση μας για έναν λαό από το τώρα και όχι από το τότε. Η γκρέμιση του τείχους είναι παραδοχή του λάθους τους. Τι νόημα έχει να τους κρίνουμε για πράγματα που έχουν κάνει την αυτοκριτική τους έστω και επιφανειακά!

Υ.Γ.: Εμείς ακόμα και τώρα μετά από χιλιάδες χρόνια ακόμα να παραδεχτούμε πως η Ακρόπολη είναι ένα αρχιτεκτονικό τερατούργημα που πρέπει να καταστραφεί, μόνο εγώ τα λέω. Τα ίδια και χειρότερα και οι Ρωμαίοι. Όλη η πόλη γεμάτη ερείπια και κολώνες. Τουλάχιστον αυτό το χάλι το Βερολίνο δεν το έχει.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομίζω ξέφυγε το θέμα στον γνωστό ελληνικό τρόπο που σε λίγο θα εμφανιστεί ο Βελουχιώτης και οι δοσίλογοι. Κακώς επιλέχθηκαν δύο πόλεις που δεν έχουν καμιά μα καμιά σχέση μεταξύ τους (ίσως μόνο την φασιστική αρχιτεκτονική του μεσοπόλεμου) και έχουν φανατικούς θαυμαστές και οι δύο για εντελώς διαφορετικούς λόγους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Εδώ εμείς οι ανώτεροι Έλληνες βάλαμε στο παιχνίδι όλους τους λαούς των βαλκανίων ως επιχείρημα πως η Ρώμη είναι επιλογή ανθρώπων ενός κατώτερου Θεού...
Μόνο εσύ το λες. Ξαναδιάβασε όλα τα μηνύματα με καθαρό 🧠.
Τότε δεν ήταν Βερολινέζοι και έγιναν αφού γκρέμισε το τείχος;
Πάλι θα σε αιφνιδιάσω αλλά πριν τον Νοέμβριο του 89 υπήρχε ανατολική και δυτική Γερμανία. Ανατολικό και δυτικό Βερολίνο.
Σε ένα war τα μέλη του φόρουμ ψηφίζουν με κριτήριο τα αξιοθέατα,το φαγητό και πως τέλος πάντων
είναι πιο ωραία να περάσεις καλά ή ακόμα να διαβιώσεις.
Δεν βάζω κριτήριο αν πριν 80 χρόνια είχε ο μεν Χίτλερ και ο δε Μουσολίνι.
Αν κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις θα πρέπει να βάλουμε στον κουβά, ρωμαικές αυτοκρατορίες,Καλιγούλες.Νέρωνες, Τίτους και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.
Όντως το θέμα ξέφυγε και πάω να πλέξω το εργόχειρο μου.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Πριν το τέλος του 2ου Παγκοσμίου πολέμου υπήρχε ένα Βερολίνο. Απίστευτο;
Επειδή σε βλέπω πολύ δυνατό στην ιστορία, θα ήθελα να μου πεις για ποιο Βερολίνο έχουμε το
travelwar.
Για το Βερολίνο του σήμερα; Της αν Γερμανίας; Του Γ Ράιχ ; ή να πάμε πιο πίσω στην Γερμανική αυτοκρατορία; η το βασίλειο της Πρωσίας; η της Μαρκιωνίας του Βραδεμβούργου;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.827
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν καταλαβαινω την συζητηση περι τειχους.
που κολαει στο θεμα
το τοιχος στην ουσια ηταν ενα αποτελεσμα μιας φιλοκομμουνιστικης και καταπιεστικης κυβερνησης...
ειναι σαν να μιλαμε για την Ελλαδα σε συγρκιση π.χ. με πορτογαλια και καποιος να αναφερει την μακρονησο και την Γυαρο και οτι γινοταν επι επταετιας..
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα κι από εμένα! Διάβασα όλα τα μηνύματα (παλιά και νέα) και θα ήθελα κι εγώ να δώσω την ψήφο μου. Αρχικά να δηλώσω ότι έχω επισκεφτεί και τις δύο πόλεις. Και πέρασα και στις δύο πολύ όμορφα. Επίσης, να πω ότι η άποψη του ενός δεν υποβαθμίζει του άλλου. Ευτυχώς υπάρχουν τόσες πόλεις με τόσα διαφορετικά γνωρίσματα για να ικανοποιηθούν οι ανάγκες και τα γούστα του καθενός.
Θα ψηφίσω λοιπόν τη Ρώμη. Γιατί την έχω επισκεφτεί 2 φορές και θα την επισκεφτώ ευχαρίστως κι άλλες. Αντιθέτως το Βερολίνο πήγα το είδα, πέρασα όμορφα, αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο που να θέλω να ξαναπάω. Και θα εξηγήσω το γιατί.
Γιατί μου αρέσει περισσότερο η αρχιτεκτονική και τα αξιοθέατα της Ρώμης, από τον βιομηχανικό και urban χαρακτήρα του Βερολίνου. Γιατί προτιμώ να περπατάω όλη μέρα στο κέντρο της Ρώμης από ότι να κάθομαι δύο και τρεις ώρες στα πάρκα του Βερολίνου και να πίνω καφέ ή μπύρα.
Γιατί μου αρέσει περισσότερο ανάμεσα στις δραστηριότητες μου να κάνω μια στάση για πίτσα, panini ή παγωτό, ενώ το street food του Βερολίνου δεν μου ταίριαξε. Επίσης, ούτε το φαγητό τους μου ταίριαξε. Και εννοώ εθνικό και τοπικό φαγητό (παραδοσιακό). Όπως στις περισσότερες πόλεις της Βόρειας & Κεντρικής Ευρώπης κατέφυγα στη λύση των έθνικ, τα οποία μπορεί να ήταν εξαιρετικά αλλά αυτό δεν την κάνει μια πόλη με καλή κουζίνα αλλά με καλή γαστρονομία. Και για εμένα έχει διαφορά. Αντιθέτως, στην Ιταλία δεν είχα τέτοιο θέμα γιατί η κουζίνα τους μου αρέσει (και δεν εννοώ μόνο πίτσα και μακαρόνια όπως αναφέρουν οι περισσότεροι), μιας και η ιταλική κουζίνα έχει πλούτο (ριζότο, κρέας και ψάρι).
Επιπλέον, στο θέμα της διασκέδασης, δεν μου ταιριάζουν τα clubs του Βερολίνου και προτιμώ να βγω το βράδυ σε ένα εστιατόριο και να απολαύσω το γεύμα μου και ένα εξαιρετικό κρασί.
Τέλος, πολύ σημαντικό για εμένα τα κλίμα. Το κλίμα της Ρώμης είναι καλύτερο από του Βερολίνου. Αυτά προς το παρόν. Εάν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
Και να τονίσω ότι δεν πρόκειται ποτέ να μπω σε συγκρίσεις τύπου ποιος έχει καλύτερο στυλ, ή ποιος είναι πιο ευγενικός, ή ποιος ξέρει καλύτερα αγγλικά. Ειδικά για το τελευταίο, μιλάμε για πρωτεύουσες δύο εκ των μεγαλύτερων χωρών της Ευρώπης και δει για το κέντρο τους και τουριστικές περιοχές, δεν θυμάμαι να είχαμε πρόβλημα κάπου με τα αγγλικά!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom