Travel war Βερολίνο vs Ρώμη

Βερολίνο vs Ρώμη


  • Total voters
    142

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Μετά από απαίτηση χιλιάδων αναγνωστών ήρθε η ώρα που όλοι περιμέναμε! Travel war! Ας ακονίσουμε τα ξίφη μας και ας νικήσει ο καλύτερος. Και μη ξεχνάμε, μας χωρίζουν πολλά, αλλά μας ενώνει το πάθος μας για τα ταξίδια!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ας ρίξω και τη πρώτη φυτιλιά. Ρώμη γιατί εκεί μιλάνε την ομορφότερη γλώσσα στο κόσμο, την Ιταλική! Άντε τώρα στο Βερολίνο να προσπαθείς να μιλήσεις, μέχρι να πεις καλημέρα έχεις στραμπουλίξει γλώσσα, σου έχουν φύγει δύο σφραγίσματα και κουνιέται και ο φρονιμίτης!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Α, έχετε όρεξη, κι εμείς είμαστε κουρασμένοι από τα πολλά εισιτήρια που βγάλαμε χθες :haha:
Αλλά, έχοντας νωπές τις μνήμες και από τις δύο πόλεις, θα επιλέξω Βερολίνο. Γιατί στα μάτια μου είναι πιο νεανική πόλη, με καλύτερο φαγητό (για μένα), πιο πολυπολιτισμική, και με πιο χαλαρή διάθεση και ζωή.
Στο ίδιο ερώτημα 20 χρόνια από τώρα, θα επιλέξω μάλλον Ρώμη ;)
Προς το παρόν Βερολίνο, και αναμένω ταμπουρωμένος τις ομοβροντίες από @Samion :)
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Commie blocks εναντιον αναγεννησιακων μεγαρων. Γκραφιτι σε τσιμεντενιους τοιχους εναντιον Ραφαηλ και Μικελαντζελο. Σπαγγετι και τιραμισου εναντιον βραστης πατατας και γκουλας-μπουλας-αναγουλας. Δυσκολη επιλογη! Τι να διαλεξω; Ουφ! Αντε και στον επομενο διαγωνισμο, "Ρωμη vs Μομπασα".
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Πειτε το κάλο στον εγκέφαλο. Εγω επιλεγω Ρωμη, Ρωμη και παλι Ρωμη. Τι εννοεις γιατι? Δεν υπάρχει γιατι!
Περπατας στην πόλη και ανα μετρο χαζευεις με την αρχιτεκτονικη, των κτιριων, των πλατειων. Απορείς, πως ειναι δυνατον ολα αυτα να τα εχουν δημιουργησει ανθρωπινα χέρια. Γιατι αν περιπλανηθεις στα στενα της,βρισκεσαι στην αλλη Ρωμη. Την απλη, την γραφική χωρις τις επιβλητικες εκκλησιες και τις συνωστισμενες πλατειες. Γιατι αυτοι οι ανθρωποι εχουν πάθος, εχουν αερα, self-confidence. Ειναι όμορφοι άνθρωποι και δεν εννοω εμφανισημοι. Φαινονται ολοι-παντα τοσο ξεγνοιαστοι. Θελεις να τους ακους να μιλανε, να βλεπεις τις κινησεις τους,τις χειρονομιες τους και ας χανεις για λιγο το νοημα της συζητησης. Γιατι, οπου και να παω θα καταληξω σε Ιταλικο μενού. Γιατι ο καφες μυριζει διαφορετικα!!! Γιατι πριν απο μερικες μερες γυρισα απο ακομη ενα ταξίδι μου στη Ρωμη και την ονειρευομαι ακομα.
Το γενικευσα πολυ αλλα για αυτους τους λογους και για πολλους παραπανω η Ρωμη ειναι η πολη μου. Io voto Roma. (κατα τ'αλλα δεν υπαρχει γιατι)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δύσκολο ερώτημα. Δυο υπέροχες πόλεις η καθεμιά με την έντονη ιστορία της σε διαφορετικές περιόδους. Από την μία το υπαίθριο μουσείο, η πόλη με τις ωραιότερες πλατείες και εκκλησίες της Ευρώπης, η γεννέτειρα του Μπαρόκ, η πόλη του Μπερνίνι μια πόλη σύμβολο για το δυτικό πολιτισμό, η Αιώνια Πόλη και από την άλλη το μποέμικο Βερολίνο, με μια ιδιαίτερη αύρα του πολύ έντονου προσφατου παρελθόντος της, μια πόλη που διαδραμάτισε κυρίαρχο ρόλο στην ιστορία του 20ου αιώνα, μια πόλη γεμάτη ποικίλα και υπέροχα μουσεία, πολυπολιτισμική, η καρδιά της πιο house μουσικής και των κλαμπ. Επιλέγω Βερολίνο όχι για τα αξιοθέατά του αλλα την αίσθηση της καθημερινότητας, της πολυπολιτισμικότητας, της έντονου πρόσφατου ιστορικού της παρελθόντος.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Σαν να συγκρινεις Freddie Mercury με Σφακιανακη. Απο τη μια πλευρα ποιοτητα Ιστορια καλος κομψοτητα και απο την αλλη τετραγωνο μπλογκ σφαγες ατσουμπαλια σανδαλι με καλτσα. Δεν υπαρχει πολεμος. Μπορουν να πολεμησουν δυο πολεις με αξια .Εδω εχουμε τον ορισμο της φινετσας απεναντι στον ορισμο της μπουνταλοσυνης. Σταματηστε παρακαλω τετοιες συγκρισεις. Ακου βερολινο απεναντι στη αιωνια ΡΩΜΗ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Άσχετο αλλά βλέπω τις ψήφους και τα ποσοστά(όπου λογικά θα συνεχίσει να προηγείται με διαφορά η Ρώμη όπως και τώρα), όμως δεν βλέπω τι ψήφισε ο καθένας.Δεν είναι φανερό όπως σε άλλες ψηφοφορίες; Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία,απλώς θυμάμαι στα άλλα war φαινόταν.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σαν να συγκρινεις Freddie Mercury με Σφακιανακη. Απο τη μια πλευρα ποιοτητα Ιστορια καλος κομψοτητα και απο την αλλη τετραγωνο μπλογκ σφαγες ατσουμπαλια σανδαλι με καλτσα. Δεν υπαρχει πολεμος. Μπορουν να πολεμησουν δυο πολεις με αξια .Εδω εχουμε τον ορισμο της φινετσας απεναντι στον ορισμο της μπουνταλοσυνης. Σταματηστε παρακαλω τετοιες συγκρισεις. Ακου βερολινο απεναντι στη αιωνια ΡΩΜΗ
Πολύ θα ήθελα να ακούσω με ποια πόλη θα μπορούσε ίσως να συγκριθεί η αιώνια.. Έτσι αντικειμενικά :haha:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ok τότε. Μόνο war με όποια πόλη επιλέξουν οι fans της Ρώμης από τούδε και στο εξής:cool:. Λες και οι ταξιδιωτικές προτιμήσεις του καθενός πρέπει να βγαίνουν με συγκεκριμένα κριτήρια, ή ότι όλοι οφείλουν να ακούν Freddie. Συγνώμη παιδιά, ούτε Freddie ούτε Νότη ακούω, αλλά μεταξύ Βερολίνου και Ρώμης επιλέγω Βερολίνο, για τα γούστα που έχω τώρα και τι μου βγάζει προσωπικά η κάθε πόλη. Νομίζω ξεκαθάρισα ότι σε κάμποσα χρόνια ο πολιτισμός και η φινέτσα της Ρώμης πιθανότατα θα με εξιτάρει πιο πολύ. Τώρα, για σανδάλια με κάλτσες, μπουνταλοσύνες κτλ, δεν θα μπω στον κόπο. Εξάλλου τώρα που πήγαμε είχε κρύο, δε φορούσαν σανδάλια :haha:
Συγνώμη στους πολιτισμένους :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom