Travel war Βερολίνο vs Ρώμη

Βερολίνο vs Ρώμη


  • Total voters
    142

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Γιατί πέφτετε στην παγίδα του απλού τουρίστα . Υποτίθεται ότι έχετε τη νοοτροπία που συνειδητού ταξιδιώτη και θα περίμενα κάποιον να πει για την ιδιαιτερότητα της κάθε πόλης ως αποτέλεσμα μνημείων, φύσης, ιστορίας, κουλτούρας, γαστρονομίας , συμβολης στην ιστορία και τόσα αλλα. Οι πόλεις μιλούν γενικά και θα πρέπει να μπορόυμε να ακούμε τον παλμο τους. Πάντως γράφω για πρώτη φορά και λατρεύω τη ΡΩΜΗ.

Γραμμένο απο την σύζυγο μου.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γιατί πέφτετε στην παγίδα του απλού τουρίστα . Υποτίθεται ότι έχετε τη νοοτροπία που συνειδητού ταξιδιώτη και θα περίμενα κάποιον να πει για την ιδιαιτερότητα της κάθε πόλης ως αποτέλεσμα μνημείων, φύσης, ιστορίας, κουλτούρας, γαστρονομίας , συμβολης στην ιστορία και τόσα αλλα. Οι πόλεις μιλούν γενικά και θα πρέπει να μπορόυμε να ακούμε τον παλμο τους. Πάντως γράφω για πρώτη φορά και λατρεύω τη ΡΩΜΗ.

Γραμμένο απο την σύζυγο μου.
Στο Βερολίνο τι δε σας άρεσε, ή τι σας άρεσε λιγότερο από τη Ρώμη;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Την καλύτερη απάντηση στους υπερόπτες Γερμανούς την έδωσε πρόσφατα η ποδοσφαιρική ομοσπονδία του Σαν Μαρίνο. Τυχαίο που είναι ιταλικό κρατίδιο;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Την καλύτερη απάντηση στους υπερόπτες Γερμανούς την έδωσε πρόσφατα η ποδοσφαιρική ομοσπονδία του Σαν Μαρίνο. Τυχαίο που είναι ιταλικό κρατίδιο;
Αυτά μάλιστα, είναι επιχειρήματα! Γι' αυτό γουστάρω travel wars κύριοι και κυρίες :D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
:D:D Την αποδέχομαι την ήττα, και αρχίζω νηστεία για τιμωρία, χεχε! Αυτό που δεν αποδέχομαι είναι η υποτίμηση που βλέπω σε πολλά μηνύματα στα travel wars. Δεν μπορεί να αποδεχτεί κάποιος ότι σε άλλους αρέσει κάτι άλλο;
Όσο για τους γεροντολάγνους, προς θεού, φαντάζομαι κάνετε πλάκα, έτσι; Διότι πολύ απλά διευκρίνησα για τον εαυτό μου, ότι ως επί το πλείστον δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα μουσεία και ο "πολιτισμός" αυτή την περίοδο, κι έτσι μπορώ να πω ότι πέρασα καλύτερα στο Βερολίνο. Να φανταστείς στο Sanssouci δε μπήκαμε, γιατί πολύ απλά δε με γεμίζει να βλέπω παλάτια, πίνακες, μουσεία στο ρυθμό που υπάρχουν στην Ευρώπη.
Απλά ο αέρας του Βερολίνου μου άρεσε πιο πολύ, τι να κάνουμε, συγνώμη.
Και κάτι τελευταίο, φαντάζομαι ότι όσοι ψηφίζουν έχουν επισκεφτεί και τις δύο πόλεις, ή όχι; Αυτό το ρωτάω γενικά, αν και την έκανα τη λαδιά μου μια φορά και ψήφισα χωρίς να έχω πάει :rolleyes:
Για τους ιταλόφιλους δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των δυο πόλεων (αυτών ή άλλων - δεν έχει τόσο σημασία) με ταξιδιωτικούς όρους ή προσωπικές προτιμήσεις σχετικά (μουσεία, αρχαία κλπ). Είναι απλά ζήτημα αύρας. Η αίσθηση που έχεις όταν βρίσκεσαι στην Ιταλία. Και αυτό υπερισχύει έναντι όλων. Δεν συγκρίνουμε δύο πόλεις, αλλά δύο σύμπαντα δύο διαφορετικούς κόσμους. Κι απ' την αρχή μέχρι το τέλος μάς είναι πολύ καθαρό σε ποιο θέλουμε, γουστάρουμε κι αγαπάμε να βρισκόμαστε. Δείξτε λίγη κατανόηση. :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.794
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πήγατε και διαλέξατε τις δύο αγαπημένες μου. Αν και ερωτεύτηκα τη Ρώμη από την πρώτη στιγμή, θα πω Βερολίνο γιατί έχει τα πάντα και σε τιμές πολύ πιο προσιτές από αυτές της Ρώμης. Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο αν συγκρίνουμε τα μνημεία(και ομορφιά αλλά αυτό είναι υποκειμενικό) δε νομίζω κάποια πόλη να ξεπερνάει τη Ρώμη, νομίζω ότι είναι η μία και μοναδική πόλη σε αυτό το θέμα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για τους ιταλόφιλους δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των δυο πόλεων (αυτών ή άλλων - δεν έχει τόσο σημασία) με ταξιδιωτικούς όρους ή προσωπικές προτιμήσεις σχετικά (μουσεία, αρχαία κλπ). Είναι απλά ζήτημα αύρας. Η αίσθηση που έχεις όταν βρίσκεσαι στην Ιταλία. Και αυτό υπερισχύει έναντι όλων. Δεν συγκρίνουμε δύο πόλεις, αλλά δύο σύμπαντα δύο διαφορετικούς κόσμους. Κι απ' την αρχή μέχρι το τέλος μάς είναι πολύ καθαρό σε ποιο θέλουμε, γουστάρουμε κι αγαπάμε να βρισκόμαστε. Δείξτε λίγη κατανόηση. :)
Μα αυτό λέω, μου αρέσει που υπάρχει κόσμος σας εσάς, σαν το @Samion και άλλους, που γουστάρουν Ιταλία με χίλια. Αυτό που δε μου αρέσει, είναι η υποτίμηση καθετί άλλου (πολλές φορές απλά επιεδή δε μιλάει Ιταλικά) σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Επαναλαμβάνω, πέαρασα πολύ ομορφότερα στη Γερμανία, με τους ανθρώπους τους ντόπιους που με φιλοξένησαν, με όσα έκανα, παρά στη Ρώμη. Πιθανόν στο μέλλον αυτό να αλλάξει, αλλά για τώρα δεχτείτε με ως αιρετικό ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το όντως φοβερό μουσείο της Ρώμης που ανήκει σε άλλο κράτος (!) από την ανατριχίλα της Περγάμου
Ενώ η Πέργαμος ξεχειλίζει γερμανικότητα...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αυτό που δε μου αρέσει, είναι η υποτίμηση καθετί άλλου (πολλές φορές απλά επιεδή δε μιλάει Ιταλικά) σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.
Από πλευράς μου δεν υπάρχει καμία υποτίμηση. Νομίζω ούτε κι απ' τους άλλους. Ε τώρα, η υπερβολή που υπάρχει σε κάποια σχόλια γίνεται χάριν αστεϊσμού. Να ανάβουν και λίγο τα αίματα.:D
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Δυστυχως ειμαι προκατειλημμένος με το Βερολινο αρνητικα.Εμεινα 5 μερες και ειχα οχι καλη αντιμετωπιση απο τους υπαλληλους στο 4στερο ξενοδοχειο μετριοτατο επαναλαμβανομενο πρωινο, μιλουσα ελληνικα με την συζυγο μου στα ΜΜΜ και εβλεπα να με κοιταζουν ξινισμενα ,ατελειωτες ουρες τυπου Αουσβιτς στο κοινοβουλιο (σιγα το θεαμα) και στο πολυ καλο μουσειο της Περγαμου μετριοτατο φαγητο σε μερη με καλες κριτικες και πανω απο ολα απιστευτη ψυχροτητα και σνομπισμο σε ολα τα καταστηματα που πηγαμε για ψωνια οπως στο KDW οπου οταν ζητουσαμε πληροφοριες απο τους υπαλληλους μονο που δεν ζηταγαν 20ευρα για να μας απαντησουν.Αυτες ειναι καποιες απο τις στιγμες που ζησαμε εκει
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom