Travel war Βερολίνο vs Ρώμη

Βερολίνο vs Ρώμη


  • Total voters
    142
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Με κάποια άλλη ιταλική.
:):). Να σταματήσουν πάραυτα όλοι οι διαγωνισμοί που τολμούν και συγκρίνουν τη Ρώμη με λοιπά σκουπίδια. Το πολύ πολύ με Φλωρεντία (Φλωρεντία με χίλια παρεμπιπτόντως :icon_evil: )
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ρώμη με χίλια για μένα.

Σαν ευγένεια και συμπεριφορά χίλιες φορές οι Ιταλοί. Άρα Ρώμη.

Σαν στυλ και σαν εμφάνιση (μια και το συμπεριλαμβάνουν σχεδόν σε όλα τα war)σιγά μην υπάρχει σύγκριση των Ιταλών με τους Γερμανούς. Ρώμη κορυφή.

Σαν γλώσσα προτιμώ την ιταλική με τα χίλια.

Σαν ομορφιά εννοείται Ρώμη(αυτό νομίζω για τους περισσότερους φυσικά) στην βαθμολογιά ομορφιάς πρωτευουσών έχει ψηφιστεί στις κορυφαίες και εδώ στο φόρουμ.

Εννοείται φυσικά πως οι μνήμες Β Παγκοσμίου Πολέμου και του ολεθρου που προκάλεσαν οι γερμανοί ναζί απωθούν. Φυσικά θα μπορούσε να πει κανείς π.χ. για το τι συνέβαινε στο Κολοσσαίο, αλλά μιλάμε για αιώνες πριν. Υποτίθεται πως στον 20ο αιώνα οι άνθρωποι ήταν πιο πολιτισμένοι.


Επίσης μπορεί να αναφερθεί και ο Μουσολίνι αλλά και πάλι η φρικαλεότητα της ναζιστικής Γερμανίας ξεπερνά τα πάντα.

Σαν αξιοθέατα και οι δυο πόλεις έχουν πολλά να πουν, αν και η Ρώμη είναι ως γνωστόν και Υπαίθριο Μουσείο.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ok τότε. Μόνο war με όποια πόλη επιλέξουν οι fans της Ρώμης από τούδε και στο εξής:cool:. Λες και οι ταξιδιωτικές προτιμήσεις του καθενός πρέπει να βγαίνουν με συγκεκριμένα κριτήρια, ή ότι όλοι οφείλουν να ακούν Freddie. Συγνώμη παιδιά, ούτε Freddie ούτε Νότη ακούω, αλλά μεταξύ Βερολίνου και Ρώμης επιλέγω Βερολίνο, για τα γούστα που έχω τώρα και τι μου βγάζει προσωπικά η κάθε πόλη. Νομίζω ξεκαθάρισα ότι σε κάμποσα χρόνια ο πολιτισμός και η φινέτσα της Ρώμης πιθανότατα θα με εξιτάρει πιο πολύ. Τώρα, για σανδάλια με κάλτσες, μπουνταλοσύνες κτλ, δεν θα μπω στον κόπο. Εξάλλου τώρα που πήγαμε είχε κρύο, δε φορούσαν σανδάλια :haha:
Συγνώμη στους πολιτισμένους :innocent:
Αποδεχτείτε την ήττα αγαπητέ και μη γίνεστε πικρόχολος. Ούτε λίγο ούτε πολύ αποκαλείτε τους συμφορουμίτες που επιλέγουν τη Ρώμη γεροντολάγνους. Δεν είναι όμορφα πράγματα αυτά! :cool:
 

8avos

Member
Μηνύματα
658
Likes
6.650
Ρώμη με χίλια για μένα.



Εννοείται φυσικά πως οι μνήμες Β Παγκοσμίου Πολέμου και του ολεθρου που προκάλεσαν οι γερμανοί ναζί απωθούν.
Οι φασιστική Ιταλία έκανε τα ίδια εκτρώματα μ αυτά που ξεκίνησε
η Γερμανία.Αλλοίμονο αν βγάλουμε τους Ιταλούς αθώες περιστέρες
επί β. παγκοσμίου π.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
:D:D Την αποδέχομαι την ήττα, και αρχίζω νηστεία για τιμωρία, χεχε! Αυτό που δεν αποδέχομαι είναι η υποτίμηση που βλέπω σε πολλά μηνύματα στα travel wars. Δεν μπορεί να αποδεχτεί κάποιος ότι σε άλλους αρέσει κάτι άλλο;
Όσο για τους γεροντολάγνους, προς θεού, φαντάζομαι κάνετε πλάκα, έτσι; Διότι πολύ απλά διευκρίνησα για τον εαυτό μου, ότι ως επί το πλείστον δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα μουσεία και ο "πολιτισμός" αυτή την περίοδο, κι έτσι μπορώ να πω ότι πέρασα καλύτερα στο Βερολίνο. Να φανταστείς στο Sanssouci δε μπήκαμε, γιατί πολύ απλά δε με γεμίζει να βλέπω παλάτια, πίνακες, μουσεία στο ρυθμό που υπάρχουν στην Ευρώπη.
Απλά ο αέρας του Βερολίνου μου άρεσε πιο πολύ, τι να κάνουμε, συγνώμη.
Και κάτι τελευταίο, φαντάζομαι ότι όσοι ψηφίζουν έχουν επισκεφτεί και τις δύο πόλεις, ή όχι; Αυτό το ρωτάω γενικά, αν και την έκανα τη λαδιά μου μια φορά και ψήφισα χωρίς να έχω πάει :rolleyes:

Ούτε λίγο ούτε πολύ αποκαλείτε τους συμφορουμίτες που επιλέγουν τη Ρώμη γεροντολάγνους. Δεν είναι όμορφα πράγματα αυτά! :cool:
Σε 20 χρόνια εξάλλου δε θα είμαι γέρος, απλά λίγο πιο έτοιμος να περάσω περισσότερο χρόνο σε κανένα μουσείο και τέτοια..αν και μάλλον στη Χαβάη η φύση ζωγραφίζει καλύτερα ;)
 
Last edited by a moderator:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Προς τιμήν τους οι Γερμανοί έχουν το μουσείο της τοπογραφίας του τρόμου στο Βερολίνο, γιατί η ιστορία δεν πρέπει να διδάσκει μόνο ότι μας εξυψώνει
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Προς τιμήν τους οι Γερμανοί έχουν το μουσείο της τοπογραφίας του τρόμου στο Βερολίνο, γιατί η ιστορία δεν πρέπει να διδάσκει μόνο ότι μας εξυψώνει
Και κάτι γύφτους απ' έξω να προσπαθούν και να παίρνουν χρήματα από τουρίστες δήθεν για κωφούς :D

Και δε μπήκε ακόμη ο Samion στο παιχνίδι..Ούτε ο Γιώργος..:innocent:
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έτσι έτσι, έλα να ξεχωρίζουμε οι ποιοτικοί από τις μάζες. Πάμε, για να βλέπω κι άλλους να επιλέγουν τις πίτσες και τις φινετσάτες ταινίες του Μπενίνι με τα αστεία περί κλανιών από τη γερμανική υπερκουλτούρα των υπογείων κινηματογράφων και την αβάν γκαρ κουζίνα... Τις ορδές των τουριστών και το "κάνετε λίγο πιο πέρα να βγάλω κι εγώ μια φωτό με το συντριβανάκι"; Το όντως φοβερό μουσείο της Ρώμης που ανήκει σε άλλο κράτος (!) από την ανατριχίλα της Περγάμου, τους Κοσοβάρους ντυμένους Ρωμαίους έξω από το ναό της ανοησίας, τα "σ'αγαπώ μ' αγαπάς αχαχούχα, έχω και βέσπα πάμε μια βόλτα, τη γαργαλιέρα στο 3" απέναντι στη γλώσσα του Γκαίτε, για πάμε, για πάμε...

Να κάνουμε κι ένα Μπουένος Άιρες-Ρίο ντε Τζανέιρο, να τα κάνουμε συχνά αυτά, να γελάει και τι χειλάκι μας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom