Travel war : Επτάνησα vs Δωδεκάνησα

Επτάνησα ή Δωδεκάνησα


  • Total voters
    64

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επειδή άρχισε να καλοκαιριάζει επικίνδυνα, επειδή έχω ζηλέψει & λατρέψει τους τσακωμούς τις τοποθετήσεις σε αντίστοιχα θέματα, αλλά επειδή πάνω απ' όλα έκαστος στο είδος του, ξεκινάω αυτό το νήμα που σκεφτόμουν εδώ και καιρό για να τοποθετηθεί ο λαός.
Δε βάζω στο παιχνίδι τις Κυκλάδες γιατί θα 'ναι σα να κλέβω εκκλησία, αλλά τα δύο επόμενα νησιωτικά συμπλέγματα της χώρας μας, στις αντίθετες πλευρές του χάρτη.
Από τη μία τα Δωδεκάνησα (που δεν είναι δώδεκα), από την άλλη τα Επτάνησα (που δεν είναι επτά). :haha:
Από τη μία η Ρόδος, από την άλλη η Κέρκυρα, σύγκρουση δύο τουριστικών «τιτάνων» της χώρας μας.
Η Κως απέναντι στη Λευκάδα, η Κάρπαθος απέναντι στη Κεφαλλονιά, τα διαπόντια νησιά κόντρα στα Βόρεια Δωδεκάνησα και πάει λέγοντας.

Τι γνώμη έχει το κοινό λοιπόν του Travelstories;
Ροδίτες έχουμε, Κερκυραίους επίσης, καιρός είναι να αποκαλυφθείτε και οι υπόλοιποι Επτανήσιοι και Δωδεκανήσιοι, για να αντιπαρατεθούμε πάνω απ' όλα με τοποθέτηση, γιατί δε μου αρκεί μόνο η ψήφος...
Για να δούμε. :cool:
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τα Δωδεκάνησα έχουν μια ιδιαίτερη απροσδιόριστη γοητεία , συνδυάζουν τα πάντα : Η αρχοντική σταρ Ρόδος που δεν τη βαριέσαι ποτέ (εγώ προσωπικά χρόνια ερωτευμένη με το νησί) , η επιβλητική Σύμη , η ιδιαίτερη Κάλυμνος με την άγρια ομορφιά της , το κουκλίστικο και χαριτωμένο Καστελόριζο και η τόσο γοητευτική και εναλλακτική Νίσυρος ... Βέβαια έχω πάει και στη Κέρκυρα (Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο νησί) , αλλά τη γοητεία που μου ασκούν τα Δωδεκάνησα δεν μου την έχουν ασκήσει σε τόσο μεγάλο βαθμό τα Επτάνησα ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τη Ρόδο την έχω φάει με το κουτάλι, τη Κω ως φαντάρος. Κέρκυρα σε δυο Πάσχα, τη Κεφαλλονια τη λαχταραω αλλά το ωραιότερο νησί της Ελλάδος, όπως το έζησα σε καλοκαίρι κοβιντ, είναι οι Παξοί. Παραλιαρες, ήσυχες και πολιτισμένες με δυνατότητα γυμνισμού, φοβερή φύση, καταπληκτικά χωριά και ο Γαιος ένα διαμάντι.
Αγαπω πολύ Ρόδο, αλλά οι Παξοί μου έκλεψαν τη καρδιά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν έχω πάει Επτάνησα αλλά ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου να μην ψηφίσω Δωδεκάνησα!

Edit: Τις κακεντρέχειες περί ανωτερότητας των Κυκλάδων δεν τις σχολιάζω γιατί θα είμαι οφτοπικ! 😝
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγω έχω λίγο πιο καλη εικόνα απο 7νησα απο οτι 12νησα, επειδή τα 12νησα ειναι πιο πολλά και δεν εχω δει ουτε τα μισά .. Κερκυρα (3) η πολη ειναι μαγεια, Κεφαλονια(2) πολύ ωραια, Λευκαδα επίσης, Παξοι πανέμορφοι....Ρόδος(3) πανεμορφη, Συμη επίσης, Χάλκη επισης, Κως πολύ ωραια, Κάρπαθος (Όλυμπος) τρέλα.... Ψηλέ πολύ δυσκολα μας βάζεις ... ειλικρινά δεν ξέρω που να ριξω την ψήφο..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.947
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία, χαίρομαι που βλέπω τεκμηρίωση στη ψήφο και ντέρμπι. :)

τη γοητεία που μου ασκούν τα Δωδεκάνησα δεν μου την έχουν ασκήσει σε τόσο μεγάλο βαθμό τα Επτάνησα ...
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή σου την ατάκα. ;)
Δύσκολα μας βάζεις
Αυτά μ' αρέσουν, να υπάρχει κίνητρο.
Αγαπω πολύ Ρόδο, αλλά οι Παξοί μου έκλεψαν τη καρδιά.
Αρκεί ένα και μόνο νησί για να ψηφίσεις Ιόνιο;:rolleyes:
ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου να μην ψηφίσω Δωδεκάνησα!
Σε περίμενα εσένα πως και πως!
Τις κακεντρέχειες περί ανωτερότητας των Κυκλάδων δεν τις σχολιάζω
Κακά τα ψέματα, είναι γεγονός!
Ψηλέ πολύ δυσκολα μας βάζεις ... ειλικρινά δεν ξέρω που να ριξω την ψήφο..
Έτσι είναι τα σωστά War!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Τα ταξιδιωτικά μας γούστα είναι σχεδόν ίδια ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom