Travel war : Επτάνησα vs Δωδεκάνησα

Επτάνησα ή Δωδεκάνησα


  • Total voters
    64

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αρκεί ένα και μόνο νησί για να ψηφίσεις Ιόνιο;:rolleyes:

Σε περίμενα εσένα πως και πως!
Αναρωτιέσαι αν αρκεί ένα νησί για να ψηφίσει Ιόνιο ο Gts, και ο άλλος που ψήφισε 12νησα χωρίς να έχει πάει καν Ιόνιο, του λες τον περίμενες πως και πως!
Psilos θα πιαστούμε αιώρα με αιώρα μου φαίνεται :haha:
Εγώ όχι επειδή είμαι από Κέρκυρα, αλλά ψήφισα επτάνησα γιατί όλοι ξέρουμε ποιά είναι τα 4 νησιά που στολίζουν την Ελλάδα!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αναρωτιέσαι αν αρκεί ένα νησί για να ψηφίσει Ιόνιο ο Gts, και ο άλλος που ψήφισε 12νησα χωρίς να έχει πάει καν Ιόνιο, του λες τον περίμενες πως και πως!
Psilos θα πιαστούμε αιώρα με αιώρα μου φαίνεται :haha:
Εγώ όχι επειδή είμαι από Κέρκυρα, αλλά ψήφισα επτάνησα γιατί όλοι ξέρουμε ποιά είναι τα 4 νησιά που στολίζουν την Ελλάδα!
Παντού με περιμένουν πώς και πώς! Τι θες εσύ τώρα; Είναι το στυλ μου τέτοιο! Και στο Ιόνιο πως και πως με περιμένετε αλλά δεν έρχομαι γιατί σαν τα Δωδεκάνησα δεν έχει!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να πω επίσης (ξανά) ότι αγαπάω Ρόδο, η παλιά πόλη ανεπανάληπτη και γύρω από τα τείχη και η νέα πόλη όμορφη με τα ιταλικά κτίρια, αλλά το νησί είναι πάτος αρχιτεκτονικά οπουδήποτε αλλου. Χωριά και οικισμοί κακόγουστοι-απαράδεκτοι. Συγκρίνεται τώρα με Κέρκυρα, Παξους και Κεφαλλονια ως προς την αρχιτεκτονική; Με τίποτα (κι ας μην έχω παει Κεφαλλονια ακόμα αλλά είναι μεγάλος στόχος που σύντομα θα πραγματοποιηθεί). Από την άλλη θα μου πει κανεις, Ζάκυνθος και ιδίως Λευκάδα από μέτρια μέχρι χάλια. Είχα ξεχάσει όμως ότι η Αστυπαλαια είναι δωδεκανησι, την αγαπήσαμε πέρυσι και επίσης εκεί που θέλω οπωσδήποτε να πάω είναι η Νίσυρος.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ψήφισα Επτάνησα. Έχω πάει σε όλα από εκεί, τι να θυμηθώ, την Κέρκυρα όμορφη κι αρχοντική και το χειμώνα, τους Παξούς-τον παράδεισο επί γης-την Ιθάκη, την Κεφαλλονιά με το Φισκάρδο της αν και μου βγήκε η πίστη με την οδήγηση, τις παραλίες της Λευκάδας;
Από Δωδεκάνησα έχω πάει πολλές φορές Ρόδο, Κω, Σύμη και Αστυπάλαια. Πλην της Σύμης και της Κω, στα άλλα δεν τρελάθηκα. Σκοπεύω να επισκεφθώ σίγουρα Κάρπαθο και Πάτμο, αλλά γενικά είμαι τύπος Επτανήσων και Σποράδων, θέλω την τυρκουάζ θάλασσα και το πράσινο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Δεν ψηφίζω, γιατί θα το έπαιζα x, μέχρι στιγμής. Από Δωδεκάνησα έχω πάει μόνο σε 6 - Αστυπάλαια, Πάτμο, Λέρο, Νίσυρο (x2), Τήλο, Ρόδο. Οι Λειψοί και τα άλλα μικρά, το ξέρετε ότι δεν μετράνε στη δωδεκάδα; Έχω πάει και σε Λειψούς, έχω κάνει και την κλασική εκδρομή σε Μαράθι, Αρκιούς και ένα πέρασμα Κω. Εννοείται ότι θέλω να τα συμπληρώσω όλα. Κάτι μου λέει ότι αυτά που μου έχουν μείνει θα ανεβάσουν τον πήχη.
Από Επτάνησα έχω μόνο δυο. Λευκάδα (x2) και Κέρκυρα (x2). Την πόλη της Κέρκυρας θα την κατέτασσα πρώτη μεταξύ των πιο όμορφων πόλεων της Ελλάδας. Αλλά και η παλιά πόλη της Ρόδου (συν ένα μέρος της νέας) είναι μαγεία. Και τις δυο τις έχω επισκεφθεί off season. Η Νίσυρος επίσης μεγάλη αγάπη. Αλλά και τα άλλα νησιά μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις.
Χρειάζομαι περισσότερα Επτάνησα για να αποφασίσω. Κάτι πρέπει να γίνει ;)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχω περιορισμένη άποψη για τα Δωδεκάνησα καθώς έχω δει μόνο 3.
Από αυτά η Ρόδος δεν με ελκύει ως προορισμός καθώς για μένα είναι υπερβολικά τουριστικοποιημένος, Η Σύμη πέρα από την ομολογουμένως πανέμορφη εικόνα της, στερείτε παραλιών ενώ αλγεινή εντύπωση μου έκανε η συμπεριφορά των κατοίκων της και των επιχειρηματιών του τουρισμού. Το ωραιότερο με διαφορά από τα 3 που έχω δει ήταν η Τήλος, την οποία και λάτρεψα. Στα μείον της περιοχής να συμπεριλάβω και την δύσκολη πρόσβαση σε πολλά από τα νησιά του συμπλέγματος.

Από τα Επτάνησα έχω δει σχεδόν τα πάντα (εκτός Ζακύνθου και Διαποντίων) και με μόνη εξαίρεση την Λευκάδα μου αρέσουν όλα. Ξεχωρίζω Παξούς, Αντίπαξους, Μεγανήσι, Ιθάκη και Κεφαλλονιά.

Έτσι, αδίκως ίσως, αλλά με βάση αυτά που έχω δει ψήφισα Επτάνησα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συγκρίνεται τώρα με Κέρκυρα, Παξους και Κεφαλλονια ως προς την αρχιτεκτονική
Για την Κέρκυρα να συμφωνήσω πραγματικά. Αλλά Κεφαλονιά δεν θυμάμαι να είδα είδα και τίποτα συγκλονιστικό αρχιτεκτονικά. Ούτε και στη Ζάκυνθο. Btw, όαον αφορά τη Ρόδο, νομίζω ξεχνάς την απίστευτη Λίνδο, συν και κάποια άλλα χωριουδάκια προς τα ορεινά και το νότο του νησιού που δεν είναι άσχημα (Μονόλιθος, Λαχανιά, κλπ)! Και αν μιλήσουμε για Δωδεκάνησα συνολικά, νομίζω πως οι χώρες της Χάλκης, της Σϋμης και του Καστελλόριζου "βάζουν κάτω" άνετα του; Παξούς σε γραφικότητα και ομορφιά
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Επειδή φάγαμε τα νιάτα μας στις Κυκλάδες, από Επτάνησα έχω επισκεφτεί μόνο Κεφαλλονιά, Λευκάδα & Παξούς και από Δωδεκάνησα Ρόδο και Αστυπάλαια.
Παρότι τα νερά των Επτάνησων δεν υπάρχουν πουθενά, για κάποιο λόγο δεν με κέρδισαν. Υπερβολικά μεγάλες αποστάσεις, άναρχη δόμηση κυρίως στα τμήματα που ανεγέρθηκαν εκ νέου μετά του σεισμούς και γενικότερα μου έβγαλαν μια έλλειψη προσωπικότητας σε σχέση με όλα τα άλλα νησιωτικά συμπλέγματα που έχω επισκεφτεί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εχω περασει πολυ μεγαλο διαστημα διακοπων στη Λευκαδα. Παροτι οι θαλασσες ειναι ονειρο, ειναι η Ηπειρος σε νησι.
Τρωνε φρυγαδελλια και κρεατικα αντι για ψαρια, πανηγυρια με κλαρινα. Σορι αλλα το νησι πρεπει να ειναι νησι.
Οταν εμενα δυτικη Πελοποννησο βαριομασταν να παμε καν στη Ζακυνθο που ειναι διπλα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όλα μέσα, ακόμα και οι βραχονησίδες, άλλωστε travel war του @psilos3 είναι, αφήνουμε τα mainstream στην άκρη. ;)
Όλα μέσα, ακόμα και τα mainstreeam, αλλά στις "βραχονησίδες" είναι τα ωραία, όλοι το ξέρουν αυτό.;)
Χαλαρά η ψήφος μου στα Δωδεκάνησα σε όλους τους τομείς!
Ήμουν σίγουρος για τη ψήφο σου
μαζί με την -πάντα- εμπεριστατωμένη ανάλυση σου. :)
Ειδικά Αστυπάλαια και Λειψοί είναι αδυναμία μου!
Εμένα να δεις! Οι αδυναμίες δε κρύβονται, συμφωνώ απόλυτα.
Psilos θα πιαστούμε αιώρα με αιώρα μου φαίνεται :haha:
Ευχαρίστως, αν και ακόμα περιμένω να πας Κάρπαθο, τότε να δω τι θα λες! :haha:
όλοι ξέρουμε ποιά είναι τα 4 νησιά που στολίζουν την Ελλάδα!
Δε ξέρουμε!:rolleyes:

θέλω την τυρκουάζ θάλασσα
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχει επικρατήσει αυτό το συμπέρασμα, πως υπέροχες θάλασσες και παραλίες υπάρχουν μόνο στα Επτάνησα... Δυσκολεύομαι πραγματικά με όσα έχω δει στην απο δω πλευρά.
Συνήθως το ακούω βέβαια από κόσμο που δεν έχει πατήσει πχ Μήλο ή Κάρπαθο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
,άναρχη δόμηση κυρίως στα τμήματα που ανεγέρθηκαν εκ νέου μετά του σεισμούς
μηπως μπερδευτηκες? ειδικα αυτα τα τμηματα εχουν φαρδεις δρομους και χαμηλα κτισματα με κεραμιδια τα περισσοτερα δια νομου. ειδες πολλα κτιρια 15-20 οροφων? οπως στη Ροδο πχ που κανουν ενα τσιμεντενιο τειχος κ το μπετον ερευσε αφθονο επι 7ετιας μεσα (κυριολεκτικα) στην αμμο. ξαναδες λιγο φωτο πρωτευουσων απο ψηλα. αν θυμαμαι καλα μονο η Ροδος εχει 200.000 κλινες οσες ολα τα ιονια μαζι. ασε την Κω που εχουν κτισει τα παντα.
στο Ιονιο μ αρεσει το πρασινο που δεν υπαρχει πουθενα στη νησιωτικη χωρα. κ οχι πρασινο θαμνοι αλλα δαση, εθνικοι δρυμοι, υψομετρο, ελατα κ πευκα διπλα στο νερο. γουστα βεβαια ειναι αυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom