Travel War: Η μάχη των Κάτω Χωρών

Travel War: Βέλγιο vs Ολλανδία


  • Total voters
    55

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Ρε παιδια ειλικρινά τωρα.. υπάρχουν πολλοί εδω μέσα που θα πηγαιναν στις κάτω χωρες για φαγητό;;;
Μάλλον όχι αλλά αφού είναι war πρέπει να συγκριθούν σε διάφορους τομείς.Άλλωστε και σε άλλα θέματα πολλά μέλη έχουν πει πως καμία από τις 2 δεν έχει καλό φαγητό.

Αλλά ίσως είναι πιο εύκολο από το να πεις για τη γραφικότητα τους.Να πεις πως είναι άσχημη η Μπρυζ ή η Ντελφτ δύσκολο.
Προσωπικά σε ομορφιά απο όσα είδα στην Ολλανδία μόνο το Ροτερνταμ δεν μου άρεσε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Για νυχτερινή ζωή κι εγώ προτιμώ Ολλανδία. Σαν τουρίστας όμως δεν είναι προτεραιότητα μου και απ΄το να χαλάσω λεφτά για ένα άσχημο μέρος σαν το Ρότερνταμ για να βγω το βράδυ
Κι εμένα δεν μου άρεσε το Ρότερνταμ. Υπάρχουν όμως μέρη που τα θεωρώ ωραιότερα όπως Άμστερνταμ, Ντελφτ, Χααρλεμ, ακομα και Χάγη. (Και σίγουρα πολλά αλλά που δεν έχω επισκεφτεί).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πραγματικά απορώ μερικές φορές το τι γράφετε.... Σοβαρά λοιπόν η Μπρύζ και η Γάνδη είναι βαρετές πόλεις?? Στα αλήθεια τα πάντα κλείνουν στις 7 και μετά θέλεις ζανάκ για να την βγάλεις?? Σώπα βρε παιδί μου κι εγώ νόμιζα ότι ήταν μίγμα Μυκόνου και Μανχάταν!! 'Εγραψε κανείς ότι αυτές οι δύο πόλεις είναι η Μέκκα του κοσμοπολιτισμού, ή ότι είναι οι ιδανικές πόλεις για να ζήσει κάποιος? Εγώ υποστήριξα το προφανές, ότι αυτές οι δύο πόλεις είναι μοναδικές, εξαιρετικής ομορφιάς και κάποιος επιβάλλεται να τις δει. Η πλάκα βέβαια είναι ότι συμφωνήσατε και το γράψατε κιόλας. Μόνοι σας τα γράφετε ρε παιδιά, εγώ τι άλλο να προσθέσω?? ΚΑΜΙΑ Ολλανδική πόλη δεν συγκρίνεται με την Μπρυζ και την Γάνδη ΤΕΛΟΣ...

Μίλησα για το μεγαλείο της φύσης των Αρδεννών καθώς και για τον γαστριμαργικό πλούτο αυτής της μοναδικής περιοχής και ουδείς διανοήθηκε να σχολιάσει. Να σχολιάσει και να συγκρίνει τι, είναι η αλήθεια. Τις Αρδέννες με το υπέροχα(!!) Ολλανδικά τοπία και τα ακόμη πιο υπέροχα φαγητά?? Μανιτάρια, τρούφες, τυριά, φουντούκια, αμύγδαλα, πέστροφες, κυνήγι, ατελείωτος ο κατάλογος... και μετά μιλάτε για Ολλανδική κουζίνα και συνεχίζετε το βιολί σας, να συγκρίνετε αυτό το αίσχος με μια από τις πιο ενδιαφέρουσες κουζίνες της Ευρώπης.

Δεν ξερω την οικογενειακη σου κατασταση αλλα αυτα δεν ειναι λογια ανθρωπου που καβατζαρε τα 30, αυτα ειναι λογια παντρεμενου! Δεν φταιμε εμεις γι' αυτο, οι ελευθεροι και οι παντρεμενοι με ψυχη θα ψηφιζουν παντα Αμστερνταμ! :)
Με αφορμή το σχόλιο του συνονόματου πάμε και στην σύγκριση των πρωτευουσών. Να το ξαναπώ λοιπόν και να δώσω, λόγω Νίκου και μια πενταετία καβάτζα ακόμα στο Άμστερνταμ. Αν εξαιρέσεις τα μουσεία και είσαι πάνω από 35, το Άμστερνταμ ότι ήταν να σου δώσει στο έδωσε... Πρωτοπήγα το σωτήριο 1992 και εντυπωσιάστηκα... μέχρι το 2000 πήγαινα σταθερά μια δυο φορές το χρόνο. Γλέντησα, πέρασα υπέροχα, αλλά μπάστα, μπούχτισα. Το να κάνω βόλτες στις βιτρίνες, να παρτάρω μέχρι πρωίας στο Supper Club (αλήθεια υπάρχει ακόμα?) να καμακώνω μεθυσμένες Εγγλέζες και να κάνω μπάφους, αν είμαι πάνω από 35, δεν το θέλει ούτε ο Θεός ούτε ο διάολος. Γούστα βέβαια είναι αυτά, αλλά εγώ τις Ελληνικές παροιμίες τις τιμώ, κάθε πράμα στον καιρό του κι ο κολιός τον Αύγουστο. Έχω να πάω από το 2009 και δεν μου λείπει καθόλου. Κάποτε πρώτα ο Θεός θα ξαναπάω, θα κάνω μια βόλτα στα κανάλια, θα ξαναδώ τα μουσεία και θα ψάξω κανένα λατινοαμερικάνικο να φάω, μια που από τοπική κουζίνα πατώσαμε!! Αυτά και τέλος. Η πόλη είναι ένα λούνα πάρκ για ενήλικες κι εγώ ζαλίζομαι με τα roller coster....

Αντίθετα στις Βρυξέλλες έχω να πάω από το 2013 και πραγματικά τις έχω επιθυμήσει. Έχω νοσταλγήσει τα μύδια μου (όχι στο Leon ρε Μέγιστε ήμαρτον εκεί τρως μύδια όταν πας?) τις βόλτες στις μυστήριες Αφρικάνικες γειτονιές, τις μπύρες μου στην πλατεία (οκ Μέγιστε έχεις δίκιο, είναι η δεύτερη ωραιότερη πλατεία στον κόσμο), τα καλά μου τα εστιατόρια, το window shopping στην Louise, το μουσείο του μεγάλου Horta, τις μυστήριες λαικές, τις , τα , το....

Δεν έχει να κάνει λοιπόν Νίκο μου με το αν είσαι ελεύθερος ή παντρεμένος έχει να κάνει με το τι έχεις ζήσει και πως προχωράς στη ζωή σου...

Υ.Γ. 1 . Αν βρεθείτε στις Βρυξέλλες και επιθυμήσετε macaron κάντε μια στάση εδώ... Pierre Marcolini, luxury chocolate online shop τα μοναδικά που συγκρίνονται κάπως με τα μυθικά Γαλλικά... είναι κάτι που στην Ολλανδία δεν θα βρείτε ΠΟΤΕ!!!
Υ.Γ 2. Πηγαίνετε στις Αρδέννες και θα με θυμηθείτε... και ακόμα πιο πολύ κανονίστε να πάτε εδώ...
Durbuy: The World’s Smallest City
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δε θα ψηφίσω διότι πέραν του Άμστερνταμ δεν έχω γυρίσει την Ολλανδία. Αλλά ανάμεσα στις δύο πρωτεύουσες θα ψήφιζα Βρυξέλλες.
κι εγώ επίσης ψηφίζω τη βελγική πρωτεύουσα γιατί ακόμη αντηχεί στα αυτιά μου το σχεδόν ποιητικό.... Βρυξέλλες Βρυξέλλες ήρθαν οι βαζέλες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ 2. Πηγαίνετε στις Αρδέννες και θα με θυμηθείτε... και ακόμα πιο πολύ κανονίστε να πάτε εδώ...
Durbuy: The World’s Smallest City
Πραγματικά, κάποια πηγή που να μην έχει λάθος ακόμα και στον υπότιτλο δε βρήκες να παραθέσεις;
"rolling hills and forest stretching across southern Belgium, western France and eastern Germany ". Μάλλον "eastern France and western Germany" ήθελε να πει ο ποιητής...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λέω να πάω ένα ταξιδάκι στην Ολλανδική επαρχία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως διαβάζεται το παρακάτω χωριό (είναι μία λέξη) σε περίπτωση που χρειαστεί να ζητήσω οδηγίες;

1613493322992.png




Προσοχή! Μην το μπερδέψετε με το Gasselternijveenschemond είναι άλλο αυτό!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λέω να πάω ένα ταξιδάκι στην Ολλανδική επαρχία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως διαβάζεται το παρακάτω χωριό (είναι μία λέξη) σε περίπτωση που χρειαστεί να ζητήσω οδηγίες;

View attachment 340111



Προσοχή! Μην το μπερδέψετε με το Gasselternijveenschemond είναι άλλο αυτό!
Είμαι ανωμαλάρα το ξέρω (the french hater-me), αλλά γουστάρω με κάτι τέτοιες λέξεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Να πατε Αρδεννες, αλλα να πατε ΜΕ ΤΡΕΝΟ. Το οτι θα σκεφτεστε τον μουτζουρη του 80 στη γραμμη Ολυμπια Κατακωλο και θα σας τρεχουν τα σαλια οταν ανεβειτε στον βελγικο μουτζουρη μετα τη Λιεγη ειναι συμπτωματικο και σχεδον απιστευτο το 2019.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.795
Λέω να πάω ένα ταξιδάκι στην Ολλανδική επαρχία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως διαβάζεται το παρακάτω χωριό (είναι μία λέξη) σε περίπτωση που χρειαστεί να ζητήσω οδηγίες;

View attachment 340111



Προσοχή! Μην το μπερδέψετε με το Gasselternijveenschemond είναι άλλο αυτό!
Μεγάλο παιδί είσαι .Ο γκούγλης είναι φίλος μας.
Μετάφραση Google
πάτα το κουμπάκι με τον ήχο να το έχεις.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.467
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Λέω να πάω ένα ταξιδάκι στην Ολλανδική επαρχία. Μπορεί να μου πει κάποιος πως διαβάζεται το παρακάτω χωριό (είναι μία λέξη) σε περίπτωση που χρειαστεί να ζητήσω οδηγίες;

View attachment 340111



Προσοχή! Μην το μπερδέψετε με το Gasselternijveenschemond είναι άλλο αυτό!
Eσυ θελεις το πανω Gasselterboer-veenschemond η το κατω Gasselterboer-veenschemond ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom