Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. Αλλο κ τουτο. Δουλευεις στον ΟΗΕ μηπως κ μετρανε οι χωρες? Η οταν γυρισες ειπες στους φιλους σου: πηγα Ρωμη κ Βατικανο? Το Βατικανο ειναι Ρωμη, δεν ειμαστε υπηρεσια του ΟΗΕ εδω, ειμαστε η κοινη λογικη.
Άλλο και τούτο. Επηρεάζει το επαγγελματικό μου στάτους στο πώς μετράω τις χώρες. Είπαμε να ενηλικιωθούμε, όχι να γίνουμε γεροπαράξενοι. Οπότε παιδιά όσοι εδώ μέσα δουλεύετε ΟΗΕ βάζετε Βατικανό σαν άλλη χώρα. Όσοι όχι, μην την βάζετε. Κοινή λογική. Από τα λιντλ βέβαια, αλλά και στο λιντλ κλέφτες θα γίνουν?

2. Αχ μου θυμισες τα παιδικα μου χρονια. Οταν γυρισα απο τη Ρωμη ειπα πιο ωραια η Αθηνα σαφεστατα. Μου ελειπε το κοριτσι, το σουβλακι κ η ανεμελια. Ημουν 13. Ενηλικιωθηκα απο τοτε. Εγω τουλαχιστον.
Αχ μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια. Όταν σαν τα πρόβατα στηνόμασταν στην ουρά για να πάμε στα "must" μαγαζιά και στα πιο "ιν". Οπότε να έχουμε να λέμε από Δευτέρα στις παρέες: "Καλά εγώ πλαςσόντα το Σάββατο, εσείς πού?". Ε σοβαρεύτηκα από τότε και έφυγα από το μαντρί. Εγώ τουλάχιστον.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Άλλο και τούτο. Επηρεάζει το επαγγελματικό μου στάτους στο πώς μετράω τις χώρες. Είπαμε να ενηλικιωθούμε, όχι να γίνουμε γεροπαράξενοι. Οπότε παιδιά όσοι εδώ μέσα δουλεύετε ΟΗΕ βάζετε Βατικανό σαν άλλη χώρα. Όσοι όχι, μην την βάζετε. Κοινή λογική. Από τα λιντλ βέβαια, αλλά και στο λιντλ κλέφτες θα γίνουν?
2. Αχ μου θύμισες τα φοιτητικά μου χρόνια. Όταν σαν τα πρόβατα στηνόμασταν στην ουρά για να πάμε στα "must" μαγαζιά και στα πιο "ιν". Οπότε να έχουμε να λέμε από Δευτέρα στις παρέες: "Καλά εγώ πλαςσόντα το Σάββατο, εσείς πού?". Ε σοβαρεύτηκα από τότε και έφυγα από το μαντρί. Εγώ τουλάχιστον.
1. Εχεις μπερδευτει με αλλο θεμα? Δεν μετραμε τπτ εδω, ουτε βαζουμε τπτ με κριτηρια ΟΗΕ. Επαναλαμβανω: στους φιλους σου (κατι τετοιο ειμαστε εδω, μια παρεα) λες οτι πηγες στη Ρωμη και στο Βατικανο? Σε 2 χωρες? Ελεος δηλ, απλα ελληνικα γραφω.
2. Ευτυχως που σοβαρευτηκες κ καταλαβες το μαντρι που παει Βενετια, αυτο το παγκοσμιο τουριστ τραπ...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αλλο κ τουτο. Δουλευεις στον ΟΗΕ μηπως κ μετρανε οι χωρες
1. Εχεις μπερδευτει με αλλο θεμα? Δεν μετραμε τπτ εδω, ουτε βαζουμε τπτ με κριτηρια ΟΗΕ. Επαναλαμβανω: στους φιλους σου (κατι τετοιο ειμαστε εδω, μια παρεα) λες οτι πηγες στη Ρωμη και στο Βατικανο? Σε 2 χωρες? Ελεος δηλ, απλα ελληνικα γραφω.
2. Ευτυχως που σοβαρευτηκες κ καταλαβες το μαντρι που παει Βενετια, αυτο το παγκοσμιο τουριστ τραπ...
ΟΗΕ, δουλειές, σουβλάκια και φανταστικούς παιδικούς έρωτες (ε καλά αυτό δεν είναι κακό, όλοι το έχουμε κάνει) εσύ τους ανακάτεψες. Όχι εγώ. Εγώ το Βατικανό το υπολογίζω σαν άλλη χώρα, όπως και όλα αυτά τα sites με χάρτες που τσεκάρεις που έχεις πάει (όπως και το δικό σου που έχεις για υπογραφή άλλωστε). Οπότε ΔΕΝ το βάζω στην Ρώμη, δηλαδή στην Ιταλία που είναι σε σύγκριση με την Ισπανία. Πιο πενηνταράκια δεν γίνεται.

Τώρα αν θες θέμα για εργασιακά, μιας και είναι φανερό ποιος έχει μπερδέψει τα θέματα, ανοίγουμε ένα άλλο. Ή και για σουβλάκια.

Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ σοβαρεύτηκα και έχω άποψη να κρίνω. Μια χαρά μαγαζί ήταν και το πλαςσόντα, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σιγά την ιερή αγελάδα που δεν θα την κρίνουμε.
Τα άλματα με "τουριστ τραπ" είναι αυτό ακριβώς, άλματα. Όχι δικά μου λόγια. Εγώ μια χαρά γράφω παραπάνω ότι θα την πρότεινα. Έχει διαφορά.

Στους φίλους μου, για όσους άσχετους δεν το ξέρουν, φυσικά και το διευκρινίζω. Όταν τους δείχνω φώτο από Ρώμη, όταν φτάνουμε σε αυτές του Βατικανού τα ξεχωρίζω ότι είναι ένα κρατίδιο εντός Ρώμης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΟΗΕ, δουλειές, σουβλάκια και φανταστικούς παιδικούς έρωτες (ε καλά αυτό δεν είναι κακό, όλοι το έχουμε κάνει) εσύ τους ανακάτεψες. Όχι εγώ. Εγώ το Βατικανό το υπολογίζω σαν άλλη χώρα, όπως και όλα αυτά τα sites με χάρτες που τσεκάρεις που έχεις πάει (όπως και το δικό σου που έχεις για υπογραφή άλλωστε). Οπότε ΔΕΝ το βάζω στην Ρώμη, δηλαδή στην Ιταλία που είναι σε σύγκριση με την Ισπανία. Πιο πενηνταράκια δεν γίνεται.

Τώρα αν θες θέμα για εργασιακά, μιας και είναι φανερό ποιος έχει μπερδέψει τα θέματα, ανοίγουμε ένα άλλο. Ή και για σουβλάκια.

Και ΠΡΟΦΑΝΩΣ σοβαρεύτηκα και έχω άποψη να κρίνω. Μια χαρά μαγαζί ήταν και το πλαςσόντα, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Σιγά την ιερή αγελάδα που δεν θα την κρίνουμε.
Τα άλματα με "τουριστ τραπ" είναι αυτό ακριβώς, άλματα. Όχι δικά μου λόγια. Εγώ μια χαρά γράφω παραπάνω ότι θα την πρότεινα. Έχει διαφορά.

Στους φίλους μου, για όσους άσχετους δεν το ξέρουν, φυσικά και το διευκρινίζω. Όταν τους δείχνω φώτο από Ρώμη, όταν φτάνουμε σε αυτές του Βατικανού τα ξεχωρίζω ότι είναι ένα κρατίδιο εντός Ρώμης.
Φιλικη συμβουλη : γραφε λιγοτερα, κουραστηκα στην 1η φραση. Κ να απαντας 1 φορα σε καθε ποστ, εψαχνα να δω που εγραψα τι. Εσυ μετρας το Βατικανο ως αλλη χωρα, ο ΟΗΕ οχι. Κ λες για "κρατιδια" μετα. Ειναι εμφανης η συγχυση κ τη μεταφερεις κιολας. Εχω πει 100 φορες χωρες ειναι μονο οι 193 του ΟΗΕ για να συνεννοουμαστε. Αλλιως βαλε κ το χωριο μου ως αλλη χωρα. Θα ζηταμε διαβατηρια στην εισοδο απο 1/5. Καλα διασκεδασαμε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φιλικη συμβουλη : γραφε λιγοτερα, κουραστηκα στην 1η φραση. Κ να απαντας 1 φορα σε καθε ποστ, εψαχνα να δω που εγραψα τι. Εσυ μετρας το Βατικανο ως αλλη χωρα, ο ΟΗΕ οχι. Κ λες για "κρατιδια" μετα. Ειναι εμφανης η συγχυση κ τη μεταφερεις κιολας. Εχω πει 100 φορες χωρες ειναι μονο οι 193 του ΟΗΕ για να συνεννοουμαστε. Αλλιως βαλε κ το χωριο μου ως αλλη χωρα. Θα ζηταμε διαβατηρια στην εισοδο απο 1/5. Καλα διασκεδασαμε.
Φιλική συμβουλή, έχε λίγη υπομονή μην κουράζεσαι από την 1η φράση.
Παραθέσεις που ταιριάζουν μπορώ να συγκεντρώσω και από 200 ποστς. Σιγά μην έχει και κανόνες.
Το Βατικανό είναι ανεξάρτητη πόλη κράτος και δεν το υπολογίζω. Άλλωστε νομίζω ότι δεν θέλουν να συμπεριληφθούν στην λίστα του ΟΗΕ, όχι ότι δεν τους αναγνωρίζουν.
Καμία σύγχυση δεν υπάρχει. Τα του χωριού είναι ίδια άλματα όπως ήταν και αυτά με το Βενετία=τούριστ τραπ. Και για να αλλάξουμε χώρες δεν χρειάζεται απαραίτητα διαβατήριο. Καιρό τώρα.

Ωχ πολλά έγραψα, μάλλον δεν θα τα διαβάσεις. Από διασκέδαση άλλο τίποτα πάντως.
 
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχετε λυσσάξει με διαφημήσεις, με ωραίες φωτογραφίες της Ισπανίας, με θάψιμο της Ιταλίας παρ΄ολα αυτά βλέπω η Ιταλία πρώτη στη ψηφοφορία χωρίς να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια να τη διαφημήσουμε. Που ν'αρχίσουμε και μεις δηλαδή με τις φωτογραφίες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχετε λυσσάξει με διαφημήσεις, με ωραίες φωτογραφίες της Ισπανίας, με θάψιμο της Ιταλίας παρ΄ολα αυτά βλέπω η Ιταλία πρώτη στη ψηφοφορία χωρίς να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια να τη διαφημήσουμε. Που ν'αρχίσουμε και μεις δηλαδή με τις φωτογραφίες!
Λογικό είναι, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι είναι η Ισπανία, άλλοι τώρα ανακαλύπτουν την Τενερίφη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom