Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    156

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Η Εξτρεμαδούρα ή η Μαδρίτη δεν έχουν δική τους γλώσσα. Μιλάμε Καστεγιάνο. Δεν ζητά αυτονομία η La Mancha ούτε η Ανδαλουσία. Οι περιοχές αυτές έχουν ισπανική κουλτούρα. Το ότι υπερασπίζεσαι την καταστολή των λαών της Ισπανίας είναι δικό σου πρόβλημα.
Της Ισπανίας, το λες και μόνος σου.
Άρα από Ελλάδα να βγάλουμε έξω Κρήτη, γιατί μιλάνε κρητικά, Ρόδο που μιλάνε ροδίτικα, αρκετές ορεινές περιοχές που μιλάνε βλάχικα και φυσικά τα Πομακοχώρια που μιλάνε πομάκικα, κι εγώ δε ξέρω πόσες άλλες περιοχές, σωστά; Μη μιλήσω για τη Θεσσαλονίκη, που μέχρι το 1912 ήταν οθωμανική.

Υπάρχουν άπειροι καταλανοί και βάσκοι που δεν υποστηρίζουν την ανεξαρτησία. Τις πολιτικές μου απόψεις δεν τις ξέρεις και δε ξέρεις τι υπερασπίζομαι και τι όχι. Τη σήμερον ημέρα, οι περιοχές αυτές ανήκουν στην Ισπανία, καλώς ή κακώς. Είπες μια μπαρούφα πριν, ότι η Ιταλία είναι αυθεντική. Πώς ορίζεις την αυθεντικότητα; Οι ιταλοί έχουν 100% ιταλικό DNA; Είναι αυτοδημιούργητοι σαν πολιτισμός; Πιο πολύ για απολυτότητα σε στυλ Άρεια Φυλή μου πάει, έτσι όπως το έθεσες.
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Της Ισπανίας, το λες και μόνος σου.
Άρα από Ελλάδα να βγάλουμε έξω Κρήτη, γιατί μιλάνε κρητικά, Ρόδο που μιλάνε ροδίτικα, αρκετές ορεινές περιοχές που μιλάνε βλάχικα και φυσικά τα Πομακοχώρια που μιλάνε πομάκικα, κι εγώ δε ξέρω πόσες άλλες περιοχές, σωστά; Μη μιλήσω για τη Θεσσαλονίκη, που μέχρι το 1912 ήταν οθωμανική.

Υπάρχουν άπειροι καταλανοί και βάσκοι που δεν υποστηρίζουν την ανεξαρτησία. Τις πολιτικές μου απόψεις δεν τις ξέρεις και δε ξέρεις τι υπερασπίζομαι και τι όχι. Τη σήμερον ημέρα, οι περιοχές αυτές ανήκουν στην Ισπανία, καλώς ή κακώς. Είπες μια μπαρούφα πριν, ότι η Ιταλία είναι αυθεντική. Πώς ορίζεις την αυθεντικότητα; Οι ιταλοί έχουν 100% ιταλικό DNA; Είναι αυτοδημιούργητοι σαν πολιτισμός; Πιο πολύ για απολυτότητα σε στυλ Άρεια Φυλή μου πάει, έτσι όπως το έθεσες.
εσυ βαζεις ναζιστικά στοιχεία αίματος όχι εγώ.

Για πες μας, τελικά τι εστί Ισπανία για σένα; Για να καταλάβουμε.
Ισπανία είναι, προς το παρόν, η χαμένη αυτού του πολέμου! Και παραβιάζει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης στους λαούς που ζουν μέσα στα όρια της επικράτειάς της.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ισπανία είναι, προς το παρόν, η χαμένη αυτού του πολέμου! Και παραβιάζει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης στους λαούς που ζουν μέσα στα όρια της επικράτειάς της.
Εσύ το παραβιαζεις που πας και ψηφίζεις Ιταλία.Αν δεν αλλάξεις δεν σου ξαναμιλαμε.Visca Catalunya.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ισπανία είναι, προς το παρόν, η χαμένη αυτού του πολέμου! Και παραβιάζει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης στους λαούς που ζουν μέσα στα όρια της επικράτειάς της.
Ναι οκ. Πέρα από αυτό, θες να μας πεις ποια μέρη/περιφέρειές της τοποθετείς εσύ υπό την έννοια "Ισπανία";
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Εξτρεμαδούρα ή η Μαδρίτη δεν έχουν δική τους γλώσσα.
Έχει όμως η Αραγονία. Να τη βγάλουμε κι αυτή; Τη Γαλικία να τη βγάλουμε ή να την αφήσω; ΜΕ τη Navarra που είναι autonomia foral; Επίσημα ως γλώσσες ζητούν να αναγνωριστούν τα αστουριάνικα, τα valenciano και τα λεονέζικα, όξω κι αυτοί. Με τη λογική σου Ισπανία είναι η Μαδρίτη και τα προάστια, με αμφιβολία κι αυτά γιατί γεμάτα με μετανάστες είναι, είτε ξένους είτε από κομμάτια της Ισπανίας που έχουν άλλη γλώσσα ως αυτόχθονη.

Να βγάλουμε και το μισό Βέλγιο από τη χώρα του; Το μισό Μπελίζ;

Το ότι υπερασπίζεσαι την καταστολή των λαών της Ισπανίας είναι δικό σου πρόβλημα.
Δεν έγραψα εγώ ότι υπερασπίζομαι κάποια καταστολή, έγραψα ότι αυτές οι περιοχές ανήκουν στην Ισπανία. Αν ξέρεις κάποιο διεθνή οργανισμό, κάποιο κράτος κάτι εκτός από το μυαλό σου που να τις αναγνωρίζει επισήμως, να έχουν κάποια πρεσβεία κάπου, κάπως, κάποτε, εδώ είμαστε να μας διαφωτίσεις. Μέχρι τότε, ως χώρες στο φόρουμ θεωρούμε ... αυτοί που όλοι θεωρούν ως χώρες, δε θα κόβουμε κομμάτια επειδή κάποιος κρέμασε ένα πανό.

Παρεμπιπτόντως, οι κάτοικοι της Καταλονίας ψηφίζουν εδώ και δεκαετίες κι έχουν και κόμματα που στηρίζουν την ανεξαρτησία. Ε, δεν έχουν πάρει αθροιστικά ποτέ πάνω από 40% (να με διορθώσουν οι κάτοικοι της Καταλονίας περικαλώ αν κάνω λάθος), το υπόλοιπο 60% των κατοίκων της Καταλονίας να το πετάξουμε στη θάλασσα; Αν υποψιαστώ ότι προτείνεις την καταστολή του λαού της Καταλονίας (δηλαδή το 39,38% να επιβάλλει την άποψή τους στην πλειοψηφία) θα πεθάααανω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
εσυ βαζεις ναζιστικά στοιχεία αίματος όχι εγώ.
ΛΟΛ

Δεν έγραψα εγώ ότι υπερασπίζομαι κάποια καταστολή, έγραψα ότι αυτές οι περιοχές ανήκουν στην Ισπανία.
Μάλλον σε μένα πήγαινε. Με μένα έχει το θέμα.

Εγώ άλλη απορία έχω. Προχτές που ψήφισες Ισπανία, δεν τα ήξερες όλα αυτά που μας αραδιάζεις σήμερα; Δηλαδή, οκ, ας πούμε ότι άφησες όλες αυτές τις περιοχές έξω. Η Ισπανία προχθές δεν παραβίαζε τα δικαιώματα αυτών των περιοχών;
 

Mario2020

Member
Μηνύματα
33
Likes
56
Έχει όμως η Αραγονία. Να τη βγάλουμε κι αυτή; Τη Γαλικία να τη βγάλουμε ή να την αφήσω; ΜΕ τη Navarra που είναι autonomia foral; Επίσημα ως γλώσσες ζητούν να αναγνωριστούν τα αστουριάνικα, τα valenciano και τα λεονέζικα, όξω κι αυτοί. Με τη λογική σου Ισπανία είναι η Μαδρίτη και τα προάστια, με αμφιβολία κι αυτά γιατί γεμάτα με μετανάστες είναι, είτε ξένους είτε από κομμάτια της Ισπανίας που έχουν άλλη γλώσσα ως αυτόχθονη.

Να βγάλουμε και το μισό Βέλγιο από τη χώρα του; Το μισό Μπελίζ;


Δεν έγραψα εγώ ότι υπερασπίζομαι κάποια καταστολή, έγραψα ότι αυτές οι περιοχές ανήκουν στην Ισπανία. Αν ξέρεις κάποιο διεθνή οργανισμό, κάποιο κράτος κάτι εκτός από το μυαλό σου που να τις αναγνωρίζει επισήμως, να έχουν κάποια πρεσβεία κάπου, κάπως, κάποτε, εδώ είμαστε να μας διαφωτίσεις. Μέχρι τότε, ως χώρες στο φόρουμ θεωρούμε ... αυτοί που όλοι θεωρούν ως χώρες, δε θα κόβουμε κομμάτια επειδή κάποιος κρέμασε ένα πανό.

Παρεμπιπτόντως, οι κάτοικοι της Καταλονίας ψηφίζουν εδώ και δεκαετίες κι έχουν και κόμματα που στηρίζουν την ανεξαρτησία. Ε, δεν έχουν πάρει αθροιστικά ποτέ πάνω από 40% (να με διορθώσουν οι κάτοικοι της Καταλονίας περικαλώ αν κάνω λάθος), το υπόλοιπο 60% των κατοίκων της Καταλονίας να το πετάξουμε στη θάλασσα; Αν υποψιαστώ ότι προτείνεις την καταστολή του λαού της Καταλονίας (δηλαδή το 39,38% να επιβάλλει την άποψή τους στην πλειοψηφία) θα πεθάααανω.
9 στους 10 ψηφισε Ανεξαρτησια. Καλο βραδυ.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Καταλανικό_δημοψήφισμα_ανεξαρτησίας_(2017)
Μάλλον σε μένα πήγαινε. Με μένα έχει το θέμα.

Εγώ άλλη απορία έχω. Προχτές που ψήφισες Ισπανία, δεν τα ήξερες όλα αυτά που μας αραδιάζεις σήμερα; Δηλαδή, οκ, ας πούμε ότι άφησες όλες αυτές τις περιοχές έξω. Η Ισπανία προχθές δεν παραβίαζε τα δικαιώματα αυτών των περιοχών;
Η Ισπανια ειναι υπεροχη χωρα. Καποια ομως βγηκε στη γυρα για ψηφους με ξενα κολυβα (καταλωνικα).
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ε, δεν έχουν πάρει αθροιστικά ποτέ πάνω από 40% (να με διορθώσουν οι κάτοικοι της Καταλονίας περικαλώ αν κάνω λάθος)
Αν επέτρεπαν οι ισπανοί να γίνει τίμιο και ελεύθερο δημοψήφισμα,πίστεψε με
θα έπαιρνε πάνω απο 50%.
Αλλά όταν έχεις στείλει 30000 guardia civil και φωτογραφίζουν η δέρνουν έξω από τα εκλογικά,τότε δεν πας να ψηφίσεις.Εδώ οι ισπανοί απαίτησαν την καθαίρεση του προξένου της Ελλάδος μόνο και μόνο γιατί σε ιδιωτική στιγμή,είχε μαζί του την αποσχιστικη σημαία.Και μάντεψε.Δεν έχουμε πρόξενο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
9 στους 10 απο αυτους που ψηφισαν σε δημοψήφισμα που διοργάνωσαν μόνοι τους.

Κι εμείς στο σύνδεσμο της Θύρα 13 ψηφίσαμε μεταξύ μας για τη νέα σημαία της Ελλάδας. Το 90% ψήφισε ότι θέλει λοιπόν η νέα σημαία της Ελλάδας να έχει στη μέση το τριφύλλι και αντί του σταυρού τη φάτσα του Κορνήλιου Τόμπσον. 90% πιάσαμε, γιατί δε μας παίρνουν στα σοβαρά;

Oι υποστηρικτές της αυτονομίας αν ποτέ καταφέρουν να κερδίσουν έστω την απόλυτη πλειοψηφία στις εκλογές της Καταλονίας θα έχουν ελπίδες ότι ίσως και να είχαν πιθανότητες να κερδίσουν και κάποιο δημοψήφισμα και strong case για τη διεξαγωγή του. Δεν το έχουν καταφέρει. Μέχρι τότε είναι μια μειοψηφία που με πολύ έντιμα μέσα κατά τη γνώμη μου (δεν είναι καμία ΕΤΑ να δολοφονούν περαστικούς και να βάζουν βόμβες στα σούπερ μάρκετ ή να ξαφρίζουν τοπικές επιχειρήσεις με άσκηση βίας) ζητά δημοψήφισμα, εις βάρος της πλειοψηφίας.
Αν επέτρεπαν οι ισπανοί να γίνει τίμιο και ελεύθερο δημοψήφισμα,πίστεψε με
θα έπαιρνε πάνω απο 50%.
Μα ούτε στις εκλογές της Καταλονίας δεν το πιάνουν αυτό το ποσοστό, γιατί να το πιάσουν σε ψηφοφορία με πολύ σοβαρότερο διακύβευμα, την απόσχιση από τη χώρα; Εγώ έχω φίλους που ψήφισαν αυτονομιστές μόνο και μόνο για την απαράδεκτη στάση της ισπανικής κυβέρνησης (μαζί τους) αλλά όταν συζητάμε αν θα ψήφιζαν απόσχιση σε δημοψήφισμα, μου λένε πως δε θα το έκαναν ποτέ. Ας πιάσουν το 50% μια μέρα στις εκλογές και θα είμαι μαζί τους, μέχρι τότε είναι μια μειοψηφία. Συμπαθής, πολιτισμένη (εξαιρετικά θα έλεγα), αλλά πλειοψηφία δεν είναι, εκλογές έχουν, ας τις κερδίσουν (και με διαφορά για μένα αν θέλουν να θεμελιώσουν δικαίωμα). Προς το παρόν, ακόμη και με όλα αυτά που έγιναν (όπου η κεντρική κυβέρνηση έκανε ό,τι περνάει από το χέρι της για να εξοργίσει όσο το δυνατον περισσότερους), το ρεκόρ τους είναι κάτω από το 40%.

Τέλος πάντων το ερώτημα πού θα κατατάξουμε την ΚΑταλονία στα wars δε μας λύθηκε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Υπάρχουν αυτονομιστές που είτε δεν γουστάρουν το Τορα,είτε δεν γουστάρουν τον Ζονκερα.Και οι δυο είναι μεν αυτονομιστές,αλλά υπάρχει ενα μεγάλο ποσοστό που δεν τους θέλει λόγω της ήπιας στάσης τους με την Ισπανία.Αν ήταν 100% σίγουρα τα ποσοστά κάτω από 50% η Ισπανία θα το
επέτρεψε και θα τελείωνε για πάντα το αποσχιστικο.Αλλά δεν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουν αυτονομιστές που είτε δεν γουστάρουν το Τορα,είτε δεν γουστάρουν τον Ζονκερα
E δική τους ευθύνη είναι να βρουν κάποιον που να τον γουστάρουν, όπως έκανε το Parti Quebeqois στην εποχή του (άσχετα αν ακόμη κι αυτοί το δημοψήφισμα το έχασαν).
Αν ήταν 100% σίγουρα τα ποσοστά κάτω από 50% η Ισπανία θα το
επέτρεψε και θα τελείωνε για πάντα το αποσχιστικο
Για πάντα δεν τελειώνει αυτό ποτέ. Και στο Κεμπέκ έχασαν το '80 και κατάφεραν να ξαναγίνει το '95. Από την ώρα που ανοίγεις την πόρτα σε ένα δημοψήφισμα, το θέμα μένει ανοιχτό. Για να κερδίσεις το ηθικό έστω δικαίωμα σε αυτό, ε τουλάχιστον κέρδισε τις εκλογές στην περιοχή όπου κινείσαι, αν δεν κερδίζεις ούτε αυτές πώς περιμένεις να αποκτήσεις διεθνή στήριξη; (γιατί στήριξη από την υπόλοιπη Ισπανία δεν...).

Σημείωση ότι ακόμη και στον Καναδά, τυχόν αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος υπέρ της απόσχισης δε σήμαινε αυτόματη απόσχιση, αλλά εκκίνηση συζητήσεων για την απαραίτητη συνταγματική αναθεώρηση για να γίνει κάτι τέτοιο, είναι μακρύς ο δρόμος. Στη Σκωτία που έχουν την πλειοψηφία οι αποσχιστές και η χώρα στην οποία ανήκουν πλέον βγαίνει από την ΕΕ, σε αντίθεση με αυτά που ψήφισαν οι Σκωτσέζοι, έχει και παραέχει νόημα. Στην Καταλονία ακόμη όχι, αν και αν έμενε κανένας Ραχόι ή επέστρεφε κανένας Αθνάρ ήταν ικανοί να το πετύχαιναν κι αυτό.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εμείς στο σύνδεσμο της Θύρα 13 ψηφίσαμε μεταξύ μας για τη νέα σημαία της Ελλάδας. Το 90% ψήφισε ότι θέλει λοιπόν η νέα σημαία της Ελλάδας να έχει στη μέση το τριφύλλι και αντί του σταυρού τη φάτσα του Κορνήλιου Τόμπσον. 90% πιάσαμε, γιατί δε μας παίρνουν στα σοβαρά;
Count me in!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom