Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πω το μεγάλο μου παράπονο, ότι στην Ισπανία δεν έχουν (και δεν ξέρουν τι είναι οι μπάμιες).
Quimbombo το λέμε στην Κούβα και είναι τόσο κοινό όσο στη Γαλικία (γνωστές οι σχέσεις ανάμεσα στις δύο περιοχές), μια χαρά το ξέρουν και το μαγειρεύουν. Απλά στη Γαλικία έχει άλλη ονομασία, algalia. Μάλιστα στο Σαντιάγο οι αγαπημένοι μου δρόμοι είναι η Algalia de arriba και η Algalia de abaixo, δηλαδή Άνω και Κάτω Μπάμιες...

Για ρώτα το μανάβη σου μήπως ξέρει πού μπορείς να τις βρεις ως yerba de culebra, στην Ανδαλουσία έτσι τις λένε, φαντάζομαι τέτοιο όνομα θα έχουν και στη Βαλένθια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Να πω το μεγάλο μου παράπονο, ότι στην Ισπανία δεν έχουν (και δεν ξέρουν τι είναι οι μπάμιες).
Καλύτερα, δεν χάνουν και τίποτα :bleh:
οι αγαπημένοι μου δρόμοι είναι η Algalia de arriba και η Algalia de abaixo, δηλαδή Άνω και Κάτω Μπάμιες...
Τέλειο:haha::haha::haha:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Οι 3 κουζινες μοιραζονται πολλά πιάτα, αλλά η ελληνική έχει πολλά περισσότερα καρυκεύματα, χρησιμοποιεί πιο συχνά ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα στα κυρίως πιάτα

Η Ελλάδα συνδυάζει Μεσογειακή με Ανατολιτική κουζίνα και εκεί ξεφεύγει σε σχέση με τις άλλες. Τα Μεσογειακά πιάτα μοιάζουν τόσο πολύ κατά την γνώμη μου που απορώ όταν ακούω κάποιον να λέει πήγα στην Ισπανία και στην Ιταλία και δεν μου άρεσε η κουζίνα.

Ο ελληνικός φούρνος δεν υπάρχει. ΟΚ είναι παχυντικές οι σφολιάτες και σε κάποιες χώρες δε θα είχε πέραση, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί δεν έχει εξαχθεί, θραύση θα έκανε, πιστεύω περισσότερο από τα σουβλατζίδικα.

Οι Γαλλικοί (πάρα πολλά σφολιατοειδή) και οι Ιταλικοί (μεγάλη ποικιλία σε ζύμες) είναι πολύ δυνατοί. Επίσης χώρες όπως το Βέλγιο ή η Γερμανία που σου φτιάχουν σάντουιτς με φρέσκα αλλαντικά ή φρεσκοψημένο ψωμί δεν πάνε πίσω. Οι Ισπανοί έχουν και τις empanadas αλλά είναι φλώρικες μπροστά σε αυτά που βρίσκεις σε άλλες χώρες.

Μιας και μιλάμε για φαγητά η Ιταλία έχει το απόλυτο ορεκτικό. Olive all'ascolana μεγάλες ελιές γεμιστές με κρέας απ'έξω κουρκούτι τηγανητές. Εθισμός!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Για ρώτα το μανάβη σου μήπως ξέρει πού μπορείς να τις βρεις ως yerba de culebra, στην Ανδαλουσία έτσι τις λένε, φαντάζομαι τέτοιο όνομα θα έχουν και στη Βαλένθια.
Ocra οι μπάμιες.Υπάρχουν σε όλα τα αραβικά μαγαζιά σε κονσέρβα.Και σπάνια φέρνει μονο το μάρκετ Condis
Και αυτό μόνο το καλοκαίρι.Καταψυγμενες πουθενά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Quimbombo το λέμε στην Κούβα και είναι τόσο κοινό όσο στη Γαλικία (γνωστές οι σχέσεις ανάμεσα στις δύο περιοχές), μια χαρά το ξέρουν και το μαγειρεύουν. Απλά στη Γαλικία έχει άλλη ονομασία, algalia. Μάλιστα στο Σαντιάγο οι αγαπημένοι μου δρόμοι είναι η Algalia de arriba και η Algalia de abaixo, δηλαδή Άνω και Κάτω Μπάμιες...

Για ρώτα το μανάβη σου μήπως ξέρει πού μπορείς να τις βρεις ως yerba de culebra, στην Ανδαλουσία έτσι τις λένε, φαντάζομαι τέτοιο όνομα θα έχουν και στη Βαλένθια.
Ρε συ, το έδειξα στους συγκατοίκους, που είναι από Ταραγόνα και Μούρθια και με ρώτησαν τι περίεργα πράγματα τρώμε στην Ελλάδα. Στη Βαλένθια δεν το ξέρουνε επίσης. Δε μιλάω μόνο για το όνομα, το είδανε λάηβ. Ούτε στη Μαδρίτη το ξέρουν. Τι να πω.

Ορίστε και κουίζ να δω πόσες από τις 100 μεγαλύτερες πόλεις της Ισπανίας θα βρείτε.
https://www.sporcle.com/games/janisterzaj/cities_of_spain
48/100
Από τις υπόλοιπες 52, πολλές τις ήξερα, αλλά δε μου πήγαινε το μυαλό. Πχ όταν είδα ότι η Κουένκα δεν ήταν, λέω, νταξει, άρα δε θα είναι ούτε η Γκαντία. Και δεν την έβαλα. Έπρεπε να πατάω απλά όποιο ισπανικό όνομα μου ρχοταν στο μυαλό :p

Μιας και μιλάμε για φαγητά η Ιταλία έχει το απόλυτο ορεκτικό. Olive all'ascolana μεγάλες ελιές γεμιστές με κρέας απ'έξω κουρκούτι τηγανητές. Εθισμός!
Ιου!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ocra οι μπάμιες.Υπάρχουν σε όλα τα αραβικά μαγαζιά σε κονσέρβα.Και σπάνια φέρνει μονο το μάρκετ Condis
Και αυτό μόνο το καλοκαίρι.Καταψυγμενες πουθενά.
Ocra το έλεγα κι εγώ γιατί το βρήκα στο τρανσλέητ. Αλλά πάλι τίποτα. Με τι κόσμο συναναστρέφομαι!
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ορίστε και κουίζ να δω πόσες από τις 100 μεγαλύτερες πόλεις της Ισπανίας θα βρείτε.
https://www.sporcle.com/games/janisterzaj/cities_of_spain[/QUOTE]
47/100 κρίμα που δεν δίνει το κουίζ δώρο ένα ταξιδακι και στις 47 ισπανικές πόλεις που βρήκα..
Παω να πνίξω τον πόνο μου σε σπανακοτυροπιτα Θεσσαλονίκης :haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οκρα τις λέτε εκεί; Κιμπομπό ρεεεεε.
Δε μιλάω μόνο για το όνομα, το είδανε λάηβ. Ούτε στη Μαδρίτη το ξέρουν.
Βλάχοι παιδί μου, Καστιγιάνοι. Τι περιμένεις; Ρε ποιοι μας κυβερνάνε;

Είδα ότι καλλιεργείται στη Μάλαγα πάντως και σίγουρα έχει και στη Γαλικία. Από τα ωραία που μαθαίνει κανείς σε ένα war είναι ότι προκαλεί φαγούρα σε στιλ τσουκνίδας. Άκου πράματα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Από τα ωραία που μαθαίνει κανείς σε ένα war είναι ότι προκαλεί φαγούρα σε στιλ τσουκνίδας. Άκου πράματα.
Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις καθαρίσει ποτέ μπάμιες :bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To βρήκα. Το μισελινάτο εστιατόριο του Σαντιάγο που κάνει κόκκινες μπάμιες (δεν τις έχω φάει) είναι το A Tafona. Η πολύ ενδιαφέρουσα ιδιοκτήτρια τις καλλιεργεί στον κήπο της, τις έφερε από την Ινδία. Έχει και μερικές φωτό από τα πιάτα της...
https://www.guiarepsol.com/es/comer/nuestros-favoritos/tafona-santiago-de-compostela/
Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν και κόκκινες μπάμιες.
quimbombo rojo.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom