Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
για το Alitalia vs Iberia τι έχουμε να πούμε;
Παίζει και να ψήφιζα Αλιταλια εδώ... Πατοι και οι δύο αλλά τουλάχιστον οι της Αλιταλια μια προσπάθεια να μιλήσουν Αγγλικά την κάνουν. Οι της Υστέρια μπααααα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν ισχυρίζομαι ότι η Ισπανία έχει τον αρχαιολογικό πλούτο της Ιταλίας, πρώτος εγώ τις βαθμολόγησα στο 7-4
Το 4 εδώ είναι αιρθμητικό; Εννοείς έχει 4 αρχαία μετρημένα;

Περικαλώ και για τη φοβερή φύση της Ιταλίας να μας βάλετε φωτό με τα 10-15 χάιλάιτ να απαντήσουμε αναλόγως να γελάσει ο κάθε πικραμένος
Κυνηγώ περισσότερο τις πόλεις-χωριά, αλλά ας βαλω μερικές φώτο μου.

Γαλάζια λίμνη - Δολομίτες

dolomites2.jpeg


Soprabolzano

p1000899.jpg


Λίμνη Κόμο

P1010008.JPG


Λίμνη Garda. Δυστυχώς οι περισσότερες άλλες φώτο που έχω απ'το μέρος είναι θολές.

P1000752.JPG



Αυτά χωρίς να είναι στόχος μου η φύση. Φαντάζομαι άλλοι έχουν καλύτερο/περισσότερο υλικό.

Τα Κανάρια Νησιά δεν γίνεται να πιάνονται στην φυσή της Ισπανίας. Προφανώς λόγω γεωγραφικής θέσης έχουν κάποια τοπία που δεν υπάρχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη. Αν είναι έτσι μιλώντας για Γαλλία βάζουμε και όλες τις σημερινές αποικίες της και στις κατηγορίες φύση-ποικιλία-μοναδικότητα δεν έχει αντίπαλο σε όλο τον πλανήτη. Αν πάντως τα βάζεις θα αρχίσουν τα χτυπήματα κάτω απ'τη ζώνη!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Η Ιταλία έχει πολύ ωραιότερα τοπία από τα παραπάνω, δε χρειάζονται δικές μας φωτογραφίες για να αποδειχθεί αυτό, υπάρχουν από επαγγελματίες χιλιάδες στο Ίντερνετ και 100% πραγματικές.

Ένα άλλο που αξίζει να αναφερθεί ίσως είναι ότι στην Ιταλία δεν έγινε αυτή η αισχρή τσιμεντοποίηση των ακτών προς χάρη του τουρισμού που έγινε στην Ισπανία, με πόλεις τέρατα και καταστροφή του φυσικού τοπίου. Η Ιταλία κράτησε σαφώς υψηλότερο επίπεδο αισθητικής κατά μέσο όρο, αν είναι δόκιμος αυτός ο όρος. Εγώ πάντως, δεν έχω δει άσχημο μέρος στην Ιταλία, αδιάφορο ναι, άσχημο όχι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί κάποιος ιταλοφιλος τέλος πάντων να μας παραθέσει 10-15 φωτογραφίες αυτών των καταπληκτικών τοπίων; Τι μας κρυβουν;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μπορεί κάποιος ιταλοφιλος τέλος πάντων να μας παραθέσει 10-15 φωτογραφίες αυτών των καταπληκτικών τοπίων; Τι μας κρυβουν;


Όλη η περιοχή Alto Adige έχει καταπληκτικά τοπία. Αν κάποιος μεγαλύτερος φυσιολάτρης απο μένα έχει υλικό ας το βάλει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το 4 εδώ είναι αιρθμητικό; Εννοείς έχει 4 αρχαία μετρημένα;
Πρέπει να είναι κανείς πολύ αφελής για να νομίζει ότι η Ισπανία έχει μόνο 4, 24 ή 54 αρχαιολογικούς χώρους. Μόνο οι εκτενείς είναι 122
https://es.wikipedia.org/wiki/Categoría:Yacimientos_arqueológicos_de_Españaενδεικτικά έβαλα λίγους. Σημείωση ότι, όπως συνηθίζεται με τους Κινέζους της αρχαιότητας, οι περισσότεροι εξ αυτών υπήρχαν πριν από τους Ρωμαίους, πχ Νουμάνθια.


Κυνηγώ περισσότερο τις πόλεις-χωριά, αλλά ας βαλω μερικές φώτο μου.
Τώρα αυτά ήταν εντυπωσιακά τοπία;:haha: :haha::haha::haha::haha:

Τυφλωθήκαμε...

Τα Κανάρια Νησιά δεν γίνεται να πιάνονται στην φυσή της Ισπανίας.
Σε ποιας χώρας τη φύση θες να τα βάλουμε;

Αν είναι έτσι μιλώντας για Γαλλία βάζουμε και όλες τις σημερινές αποικίες της και στις κατηγορίες φύση-ποικιλία-μοναδικότητα δεν έχει αντίπαλο σε όλο τον πλανήτη.
Καλά, ούτε καν, μπορώ να σκεφτώ καμιά 20ρια χώρες που ρίχνουν στη Γαλλία και τις αποικίες της από πλευράς φύσης, αλλά οι Κανάριες Νήσοι δεν είναι καν αποικίες. Και για να μην γκρινιάζετε, δε χρειάζεται καν να πάει κανείς μέχρι εκεί , έχει και πιο κοντινά νησιά η Ισπανία με τοπία που οι δύσμοιροι οι Ιταλοί ούτε στον ύπνο τους δεν τα βλέπουν:
download (1).jpg
islas-cies-35b657b34c302f714942e4f1aa961a32.jpg
islas-cies-gods-islands-jandrini-lover-1-638.jpg


Mιλάμε για νησάκια λίγο έξω από τη Γαλικία... Απλά δεν είναι στα προάστια της Βαρκελώνης και δεν πήγαν οι ινφλουένσερς.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πρέπει να είναι κανείς πολύ αφελής για να νομίζει ότι η Ισπανία έχει μόνο 4, 24 ή 54 αρχαιολογικούς χώρους. Μόνο οι εκτενείς είναι 122
https://es.wikipedia.org/wiki/Categoría:Yacimientos_arqueológicos_de_Españaενδεικτικά έβαλα λίγους. Σημείωση ότι, όπως συνηθίζεται με τους Κινέζους της αρχαιότητας, οι περισσότεροι εξ αυτών υπήρχαν πριν από τους Ρωμαίους, πχ Νουμάνθια.



Τώρα αυτά ήταν εντυπωσιακά τοπία;:haha: :haha::haha::haha::haha:

Τυφλωθήκαμε...

Στους εκτενείς αρχαιολογικούς χώρους πιάνονται και τα κάστρα;

Για την φύση το έγραψα, παρόλο που είναι σε δεύτερη και τρίτη ταξιδιωτική μοίρα για μένα έχω δει και κάποια πράγματα που μου φαίνονται εντυπωσιακά. Τώρα αν σου φαίνονται αδιάφοροι οι Δολομίτες. ΟΚ γούστο είναι αυτό. Εξάλλου για σένα το Santiago de Compostela είναι η πιο ωραία πόλη στον κόσμο. Για μένα ούτε καν στις 10 καλύτερες Ισπανικές από αυτές που έχω επισκεφθεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στους εκτενείς αρχαιολογικούς χώρους πιάνονται και τα κάστρα;

Για την φύση το έγραψα, παρόλο που είναι σε δεύτερη και τρίτη ταξιδιωτική μοίρα για μένα έχω δει και κάποια πράγματα που μου φαίνονται εντυπωσιακά. Τώρα αν σου φαίνονται αδιάφοροι οι Δολομίτες. ΟΚ γούστο είναι αυτό. Εξάλλου για σένα το Santiago de Compostela είναι η πιο ωραία πόλη στον κόσμο. Για μένα ούτε καν στις 10 καλύτερες Ισπανικές από αυτές που έχω επισκεφθεί.
Συγγνώμη αλλά με τους Δολομιτες όποιος έχει δει ορεινά τοπία στην Ισπανία απλά γελάει...

Όντως η Ισπανία έχει δεκάδες όμορφες πόλεις, δυσκολεύεσαι να διαλέξεις...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πρέπει να είναι κανείς πολύ αφελής για να νομίζει ότι η Ισπανία έχει μόνο 4, 24 ή 54 αρχαιολογικούς χώρους. Μόνο οι εκτενείς είναι 122
https://es.wikipedia.org/wiki/Categoría:Yacimientos_arqueológicos_de_Españaενδεικτικά έβαλα λίγους. Σημείωση ότι, όπως συνηθίζεται με τους Κινέζους της αρχαιότητας, οι περισσότεροι εξ αυτών υπήρχαν πριν από τους Ρωμαίους, πχ Νουμάνθια.



Τώρα αυτά ήταν εντυπωσιακά τοπία;:haha: :haha::haha::haha::haha:

Τυφλωθήκαμε...


Σε ποιας χώρας τη φύση θες να τα βάλουμε;


Καλά, ούτε καν, μπορώ να σκεφτώ καμιά 20ρια χώρες που ρίχνουν στη Γαλλία και τις αποικίες της από πλευράς φύσης, αλλά οι Κανάριες Νήσοι δεν είναι καν αποικίες. Και για να μην γκρινιάζετε, δε χρειάζεται καν να πάει κανείς μέχρι εκεί , έχει και πιο κοντινά νησιά η Ισπανία με τοπία που οι δύσμοιροι οι Ιταλοί ούτε στον ύπνο τους δεν τα βλέπουν:
View attachment 304406 View attachment 304407 View attachment 304408

Mιλάμε για νησάκια λίγο έξω από τη Γαλικία... Απλά δεν είναι στα προάστια της Βαρκελώνης και δεν πήγαν οι ινφλουένσερς.

Τα Κανάρια Νησιά πάνε στις ιδιαιτερότητες που έγραφε ο @taver με Νησί του Πάσχα κλπ. Η Γαλλία αν δεν κάνω λάθος έχει εδάφη σε τόσες περιοχές που από φύση πρέπει να καλύπτει τα πάντα.


Συγγνώμη αλλά το να γράφεις ότι η Ιταλία δεν έχει μέρη σαν τις Islas Cies είναι ανέκδοτο.

Ο @Samion που είναι; Έχει λιποθυμίσει με αυτά που διαβάζει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα Κανάρια Νησιά πάνε στις ιδιαιτερότητες που έγραφε ο @taver με Νησί του Πάσχα κλπ. Η Γαλλία αν δεν κάνω λάθος έχει εδάφη σε τόσες περιοχές που από φύση πρέπει να καλύπτει τα πάντα.


Συγγνώμη αλλά το να γράφεις ότι η Ιταλία δεν έχει μέρη σαν τις Islas Cies είναι ανέκδοτο.

Ο @Samion που είναι; Έχει λιποθυμίσει με αυτά που διαβάζει;
Προσπαθώ να τσιγκλησω αλλά δεν τολμάει κανένας να βάλει φωτογραφίες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom