Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ενταξει τους γεματους υγρασια τοιχους και τις σωβρακοφανελες που κρεμονται απο κτιριο σε κτιριο τις θεωρουμε ομορφια και παραδοση. Ωραιες εικονες εχει η Ιταλια μα εκπεμπει μιζερια και καταθλιπτικη αυρα. Η Ισπανια ειναι η χαρα της ζωης. Σκεψου μονο ποσα ισπανικα τραγουδια και χοροι σε ξεσηκωνουν και ποσα ιταλικα. Μερα με νυχτα λεμε. Καταλαβαινω βεβαια γιατι κερδιζει η Ιταλια, οι πιο πολλοι μια μιζερια την εχουν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν έχω πάει στη Σαρδηνία, αλλά από φώτο που έχω δει σύγκριση με Islas Cies είναι σαν να συγκρίνεις ένα έργο τέχνης με χειροτεχνία τρίχρονου.

1585824198871.png
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω πάει στη Σαρδηνία, αλλά από φώτο που έχω δει σύγκριση με Islas Cies είναι σαν να συγκρίνεις ένα έργο τέχνης με χειροτεχνία τρίχρονου.

View attachment 304410
Συγγνώμη, εγώ έβαλα ένα εξωτικότατο sandbar και μου παραθέτεις μια κοινή παραλία με όμορφα νερά που τέτοιες έχει άπειρες η Ισπανία. Άπειρες. Ενδεικτικά :
menorca.jpg

Mια τυχαία παραλία από τη Μενόρκα. Τη λες και πανομοιότυπη με αυτή που παρέθεσες, απλά καλύτερη.

Κόκκινη παραλία στην Αλμερία:
almeria2.jpg


playa cies.jpg

Η... ζωγραφιά τρίχρονου στα Islas Cies...

Nεράκια στη ΜΑγιόρκα κλπ κλπ
mallorca.jpg


Για να ξέρουμε τι λέμε...
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Flag_beachKοινώς η Ισπανία είναι η χώρα με τις περισσότερες παραλίες με γαλάζια σημαία στον κόσμο (578) ενώ η Ιταλία έρχεται τέταρτη και καταϊδρωμένη, παρότι έχει αισθητά μεγαλύτερη ακτογραμμή από την Ισπανία. Δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση στις παραλίες τώρα, μην τρελαθούμε. Και δεν έχω βάλει καν φωτογραφίες από τις Κανάριες για να μη βάλουν τα κλάμματα οι οαπαδοί της παπαρδέλας και του μακαρονιού με κιμά.

Ξαναλέω, μαζωχτείτε οι της Ιταλίας και κάνετε ένα ποτ πουρί με τα 15 καλύτερα τοπία της Ιταλίας. Για κάθε ένα θα σας βάζω ένα αντίστοιχο της Ισπανίας να κρίνει ο κόσμος...
 

Attachments

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν έχω πάει στη Σαρδηνία, αλλά από φώτο που έχω δει σύγκριση με Islas Cies είναι σαν να συγκρίνεις ένα έργο τέχνης με χειροτεχνία τρίχρονου.

View attachment 304410
Aς βάλω κι εγώ φώτο από το Ίντερνετ.

Μαγιόρκα


Νομίζω ωραίες παραλίες έχουν και οι δυο χώρες. Η διαφορά βέβαια είναι ότι η Ισπανία έχει και παραλίες στον Ατλαντικό, όπως αυτή.

Zumaia <3


υγ. Με πρόλαβε ο Γιώργος
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πω πω πολυ δυσκολο για μενα
τελικα ομως ψηφισα Ισπανια
1. γιατι ειναι μεσα τα πυρηναια...οι Ιταλικες Αλπεις εκτος απο τους Δολομιτες δεν μου αρεσουν
2. γιατι ειναι μεσα το Camino de Santiago και το ιδιο το Σαντιαγο
3. γιατι θεωρω οτι το Νοτιο Τυρολο και οι Δολομιτες δεν ειναι Ιταλια....
4. γιατι ενα απο τα πιο ωραια βραδια της ζωης μου το περασα στο Burgos παρεα με αλλα 15 ατομα απο καθε γωνια της ευρωπης τρωγοντας ταπας, πινοντας μπυρα και βλεποντας την συντριβη της Ισπανιας απο την Ολλανδια
5. γιατι οπως ειπε ο φιλος παραπανω οι Ισπανικες πολεις εινα πολυ καλυτερες απο τις Ιταλικες (σορρυ Samion)
6. και οι παραλιες...
7. γιατι δεν θεωρω την βαρετη και αδιαφορη Βαρκελωνη Iσπανια....το μονο καλο σε αυτην την πολη εινα το αεροδρομιο για να πας στα πυρηναια

αναγκαστηκα να κλεισω τα ματια σε καποια πραγματα...στον τελειο εσπρεσσο (forza Italia)...στιν πιτσα...και στην απαραδεκτη Ισπανικη καταλανικη κλπ διαλεκτο...τουλαχιστον οι Ιταλοι οταν μιλανε καταλαβαινεις καπου ποτε νευριαζουν, ποτε σταματανε, ποτε υπαρχει ενα κομμα...μια τελεια...οταν ακουω ισπανικα ειναι σαν να ακουω μια βρυση να τρεχει...ενα ακαταπαυστο μπουρου μπουρου και δεν καταλαβαινεις αν ο αλλος ρωταει, απανταει, θυμωσε, αν σε βριζει η αν σου κανει καμακι....

αν ομως βαλουμε μεσα το ν.Τυρολο τοτε δυστυχως ψηφιζω δαγκωτο Ιταλια...δεν υπαρχει ωραιοτερο μερος στον κοσμο (για χιονοδρομια) απο εκει


PS ξερω οτι για καποιους ειναι χαζο να προσδιοριζεις καποια πραγματα με βαση το σκι....αλλα για αλλους οχι....
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Συγγνώμη, εγώ έβαλα ένα εξωτικότατο sandbar και μου παραθέτεις μια κοινή παραλία με όμορφα νερά που τέτοιες έχει άπειρες η Ισπανία. Άπειρες. Ενδεικτικά :
View attachment 304414
Mια τυχαία παραλία από τη Μενόρκα. Τη λες και πανομοιότυπη με αυτή που παρέθεσες, απλά καλύτερη.

Κόκκινη παραλία στην Αλμερία:
View attachment 304412

View attachment 304415
Η... ζωγραφιά τρίχρονου στα Islas Cies...

Nεράκια στη ΜΑγιόρκα κλπ κλπ
View attachment 304413

Για να ξέρουμε τι λέμε...
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Flag_beachKοινώς η Ισπανία είναι η χώρα με τις περισσότερες παραλίες με γαλάζια σημαία στον κόσμο (578) ενώ η Ιταλία έρχεται τέταρτη και καταϊδρωμένη, παρότι έχει αισθητά μεγαλύτερη ακτογραμμή από την Ισπανία. Δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση στις παραλίες τώρα, μην τρελαθούμε. Και δεν έχω βάλει καν φωτογραφίες από τις Κανάριες για να μη βάλουν τα κλάμματα οι οαπαδοί της παπαρδέλας και του μακαρονιού με κιμά.

Ξαναλέω, μαζωχτείτε οι της Ιταλίας και κάνετε ένα ποτ πουρί με τα 15 καλύτερα τοπία της Ιταλίας. Για κάθε ένα θα σας βάζω ένα αντίστοιχο της Ισπανίας να κρίνει ο κόσμος...
Επίσης να σημειώσω ότι σε όσες παραλίες της βόρειας Ιταλίας έχω αποπειραθεί να κολυμπήσω ή δεν είχα πρόσβαση γιατί ήταν ιδιωτικές και φραγμένες ή έμπαινα και ερχόταν κάποιος τρέχοντας να με διώξει γιατί ήταν ιδιωτικές. Τι να την κάνω την ωραία την παραλία αν δεν μπορώ να κολυμπήσω; Να βγάλω σέλφι (νοτ);
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πω πω πολυ δυσκολο για μενα
τελικα ομως ψηφισα Ισπανια
1. γιατι ειναι μεσα τα πυρηναια...οι Ιταλικες Αλπεις εκτος απο τους Δολομιτες δεν μου αρεσουν
2. γιατι ειναι μεσα το Camino de Santiago και το ιδιο το Σαντιαγο
3. γιατι θεωρω οτι το Νοτιο Τυρολο και οι Δολομιτες δεν ειναι Ιταλια....

αναγκαστηκα να κλεισω τα ματια σε καποια πραγματα...στον τελειο εσπρεσσο (forza Italia)...στιν πιτσα...και στην απαραδεκτη Ισπανικη καταλανικη κλπ διαλεκτο...τουλαχιστον οι Ιταλοι οταν μιλανε καταλαβαινεις καπου ποτε νευριαζουν, ποτε σταματανε, ποτε υπαρχει ενα κομμα...μια τελεια...οταν ακουω ισπανικα ειναι σαν να ακουω μια βρυση να τρεχει...ενα ακαταπαυστο μπουρου μπουρου και δεν καταλαβαινεις αν ο αλλος ρωταει, απανταει, θυμωσε, αν σε βριζει η αν σου κανει καμακι....

αν ομως βαλουμε μεσα το να.Τυρολο τοτε δυστυχως ψηφιζω δαγκωτο Ιταλια...δεν υπαρχει ωραιοτερο μερος στον κοσμο (για χιονοδρομια) απο εκει


PS ξερω οτι για καποιους ειναι χαζο να προσδιοριζεις καποια πραγματα με βαση το σκι....αλλα για αλλους οχι....
Θεωρώ τα ιταλικά πολύ ωραία γλώσσα, αλλά νομίζω ότι οι ιταλοί ακούγονται πάντα νευριασμένοι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και τα Ισπανικα εινα ωραια γλωσσα...αλλα πιστευ οτι σε χωρες της Καραιβικης τα μιλανε πιο ωραια...στην Ισπανια ειναι σαν να ακους εκεινο τον τυπο στην ΥΕΝΕΔ που εκανε προλογο για ταινιες τα βραδια....μια προταση χωρις κομμα, τελειες, χροια...τιποτα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Συγγνώμη αλλά με τους Δολομιτες όποιος έχει δει ορεινά τοπία στην Ισπανία απλά γελάει...

Όντως η Ισπανία έχει δεκάδες όμορφες πόλεις, δυσκολεύεσαι να διαλέξεις...
εδω εισαι φουλ αλλα ok...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Συγγνώμη, εγώ έβαλα ένα εξωτικότατο sandbar και μου παραθέτεις μια κοινή παραλία με όμορφα νερά που τέτοιες έχει άπειρες η Ισπανία. Άπειρες. Ενδεικτικά :
View attachment 304414
Mια τυχαία παραλία από τη Μενόρκα. Τη λες και πανομοιότυπη με αυτή που παρέθεσες, απλά καλύτερη.

Κόκκινη παραλία στην Αλμερία:
View attachment 304412

View attachment 304415
Η... ζωγραφιά τρίχρονου στα Islas Cies...

Nεράκια στη ΜΑγιόρκα κλπ κλπ
View attachment 304413
Δε θα φανταζόμουν ποτέ ότι θα γινόσουν και παραλιολάγνος προκειμένου να στηρίξεις τη θέση σου.

Βγες έξω, η καραντίνα σε έχει επηρεάσει σοβαρά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συγγνώμη, εγώ έβαλα ένα εξωτικότατο sandbar και μου παραθέτεις μια κοινή παραλία με όμορφα νερά που τέτοιες έχει άπειρες η Ισπανία. Άπειρες. Ενδεικτικά :
View attachment 304414
Mια τυχαία παραλία από τη Μενόρκα. Τη λες και πανομοιότυπη με αυτή που παρέθεσες, απλά καλύτερη.

Κόκκινη παραλία στην Αλμερία:
View attachment 304412

View attachment 304415
Η... ζωγραφιά τρίχρονου στα Islas Cies...

Nεράκια στη ΜΑγιόρκα κλπ κλπ
View attachment 304413

Για να ξέρουμε τι λέμε...
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Flag_beachKοινώς η Ισπανία είναι η χώρα με τις περισσότερες παραλίες με γαλάζια σημαία στον κόσμο (578) ενώ η Ιταλία έρχεται τέταρτη και καταϊδρωμένη, παρότι έχει αισθητά μεγαλύτερη ακτογραμμή από την Ισπανία. Δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση στις παραλίες τώρα, μην τρελαθούμε. Και δεν έχω βάλει καν φωτογραφίες από τις Κανάριες για να μη βάλουν τα κλάμματα οι οαπαδοί της παπαρδέλας και του μακαρονιού με κιμά.

Ξαναλέω, μαζωχτείτε οι της Ιταλίας και κάνετε ένα ποτ πουρί με τα 15 καλύτερα τοπία της Ιταλίας. Για κάθε ένα θα σας βάζω ένα αντίστοιχο της Ισπανίας να κρίνει ο κόσμος...


Η φωτογραφία από Islas Cies είναι η 4η; Γιατι αποκλείεται να είναι η 3η. Δεν έχει τέτοιο τοπίο εκεί. Εν τω μεταξύ για να πας εκεί πρέπει να περάσεις από μία απ'τις ασχημότερες πόλεις που έχω δει το Βίγκο. Ένα τσιμεντένιο τέρας που ντροπιάζει την Γαλικία.

Για να έχετε μια ιδέα για τι χάλι μιλάμε:

1585828303111.png


Δεν έκανα σύγκριση σε παραλίες. Σχολίασα το "ούτε στον ύπνο τους οι Ιταλοί Islas Cies" που δεν θα το έλεγε ούτε ντόπιος που αρνείται πεισματικά να μιλήσει castellano.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Έλα να πέφτουν κορμιά..

@turms στη χιονοδρομία και στα χιονοδρομικά με τη Ισπανία ναι κερδίζει η Ιταλία αλλά όχι και δεν υπάρχει καλύτερο μέρος απο Ν. Τυρόλο.. Εδω η Γαλλία κερδίζει κατά κράτος όλες τις χώρες στην Ευρώπη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom