Travel War: Ιταλία vs Ισπανία

Travel War: Ιταλία vs Ισπανία


  • Total voters
    155

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστά... Γιατί είναι συγκρισιμο το έθιμο μια χώρας με το πόσο ανηθικες είναι οι εταιρίες παραγωγής ζωικων προϊόντων σε όλο τον πλανήτη...
Ε φυσικά και δεν είναι συγκρίσιμα. Στο ένα η ζημιά είναι εκατομμυριοπολλαπλάσια . Έχει πλάκα πάντως πώς το έθιμο είναι "της Ισπανίας" ενώ τα δράματα της Πάρμα είναι "του πλανήτη". Μάααααιστα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ε φυσικά και δεν είναι συγκρίσιμα. Στο ένα η ζημιά είναι εκατομμυριοπολλαπλάσια . Έχει πλάκα πάντως πώς το έθιμο είναι "της Ισπανίας" ενώ τα δράματα της Πάρμα είναι "του πλανήτη". Μάααααιστα.

Στην μια περίπτωση το κράτος δίνει το ΟΚ και ο κόσμος πηγαίνει και χαζοχαιρεται. Τα πάντα νόμιμα.

Και το συγκρινεις με κάτι παράνομο και γράφεις για εκατομμυριοπλασιες ζημιές.

Μήπως έχεις ισπανική υπηκοοτητα;
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ναι για δες κάτι πράγματα. Εγώ φταίω ξεκάθαρα. Πάντως αν δεν είναι μειονέκτημα να βολτάρεις με το νερό μέχρι το γόνατο, και τα σημεία αυτά δεν είναι από τα πιο χαμηλά ε?, έστω και την "λάθος εποχή", δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Και επειδή σαφώς είναι το αναφέρουμε.
Προφανώς οι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΕΣ μου το μεγεθύνουν το πρόβλημα. Αυτό να το δεχτώ.
Όχι δεν φταις, γιατί είναι τόσο ωραία η πόλη που παρ΄ολο που ξέρουν όλοι ότι γεμίζει νερά κάποια εποχή και πάλι επιλέγουν να πάνε και ας βραχούν μέχρι τα γόνατα! Πες μια Ισπανική πόλη που θα έμπαινες σε παρόμοιο κόπο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι επειδή είμαστε και δίκαιοι άνθρωποι και τα άπλυτά μας τα βγάζουμε στη φόρα, τα άγρια άλογα της Γαλικίας για κούρεμα και αποπαρασιτοποίηση μαζεύονται μια φορά το χρόνο με έναν όχι ιδιαίτερα εξευγενισμένο τρόπο:

Να σημειωθεί πάντως πως η Γαλικία μόνη της έχει περίπου 22.000 ελέυθερα άλογα. Η Ιταλία -αν κάνω λάθος διορθώστε με- έχει γύρω στα 30 στο Aveto και το διαφημίζει λες και είναι κανένα τρελό κατόρθωμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.307
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην μια περίπτωση το κράτος δίνει το ΟΚ και ο κόσμος πηγαίνει και χαζοχαιρεται. Τα πάντα νόμιμα.

Και το συγκρινεις με κάτι παράνομο και γράφεις για εκατομμυριοπλασιες ζημιές.

Μήπως έχεις ισπανική υπηκοοτητα;
Το συγκρίνω με κάτι παράνομο που όλοι ξέρουν ότι γίνεται και κάνουν τα στραβά μάτια γιατί παίζει πολύ μπικικίνι. Σαν το φουα γκρα στη Γαλλία, αν δεν πλακώσουν τίποτε φιλοζωικές το κάνουμε μούγκα και γκρινιάζουμε για 10 ταύρους, επειδή γίνεται δημόσια, τι γίνεται στις πόλεις μας επί εκατομμύρια το κρύβουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ε φυσικά και δεν είναι συγκρίσιμα. Στο ένα η ζημιά είναι εκατομμυριοπολλαπλάσια . Έχει πλάκα πάντως πώς το έθιμο είναι "της Ισπανίας" ενώ τα δράματα της Πάρμα είναι "του πλανήτη". Μάααααιστα.
Εδω εκθιαζεται η ιταλικη μπιστεκα, τα ιταλικα δερματινα και μια πολη βουτηγμενη σε μολυσμενο νερο που δεν ζει τιποτα υγιες μεσα του (περα απο τα ποδια τουριστων στις πλημμυρες).
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όχι δεν φταις, γιατί είναι τόσο ωραία η πόλη που παρ΄ολο που ξέρουν όλοι ότι γεμίζει νερά κάποια εποχή και πάλι επιλέγουν να πάνε και ας βραχούν μέχρι τα γόνατα! Πες μια Ισπανική πόλη που θα έμπαινες σε παρόμοιο κόπο!
Νομίζω αν διαβάσει κανείς το αρχικό ποστ με την κριτική των πόλεων, θα καταλάβει ότι θα το έκανα για το Τολέδο πχ., τώρα που ξέρω πόσο όμορφο είναι.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εδω εκθιαζεται μια πολη βουτηγμενη σε μολυσμενο νερο που δεν ζει τιποτα υγιες μεσα του (περα απο τα ποδια τουριστων στις πλημμυρες).
Εντάξει, Βενετία δεν πάμε για να βουτήξουμε στα κανάλια της για τα μπανάκια μας, υπάρχουν άλλα μέρη γι΄αυτά!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
παντως εγω βενετια ξετρελαθηκα...αρκει να ξερεις τι σε περιμενει...οχι οτι την αλλαζω με Πυρηναια, Γαλικια, Τοσκανη, Ν.Τιρολο κλπ αλλα μου αρεσε παρα πολυ...ισως το νο1 για μενα στην χωρα *

επιπλεον οφειλω να πω οτι εμεινα μεσα στην βενετια, οχι στο Μεστρε, κ ο ιδιοκτητης του καταλυμματος μας ειπε που να παμε κλπ κλπ...ειχαμε παει σε καποιες ταβερνες που μονο Ιταλικα ακουγες...δεν υπηρχε ψυχη απο τουριστες....
κατα τα αλλα αν εχεις επιζησει Χαλκιδικη τον 15Αυγουστο, Μυκονο τον 15Αυγουστο, κ για οσους ξερουν, επεζησες απο διακοπες για σκι στο pfingst-ferien, η Βενετια σου φαινεται παιχνιδακι....

* να ομολογησω οτι τα μουσεια, αρχαια κλπ με αφηνουν αδιαφορο...συνεπως η Ρωμη για μενα δεν ειναι το νο1 στην Ιταλια....

,
ΥΓ ρε παιδια...τι ειναι αυτη η Γαλικια...πιστευω οτι δεν εχει σχεση με την ξεραιλα της Ν.Ισπανιας...φανταστικο μερος

 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
παντως εγω βενετια ξετρελαθηκα...αρκει να ξερεις τι σε περιμενει...οχι οτι την αλλαζω με Πυρηναια, Γαλικια, Τοσκανη, Ν.Τιρολο κλπ αλλα μου αρεσε παρα πολυ...ισως το νο1 για μενα στην χωρα *

επιπλεον οφειλω να πω οτι εμεινα μεσα στην βενετια, οχι στο Μεστρε, κ ο ιδιοκτητης του καταλυμματος μας ειπε που να παμε κλπ κλπ...ειχαμε παει σε καποιες ταβερνες που μονο Ιταλικα ακουγες...δεν υπηρχε ψυχη απο τουριστες....
κατα τα αλλα αν εχεις επιζησει Χαλκιδικη τον 15Αυγουστο, Μυκονο τον 15Αυγουστο, κ για οσους ξερουν, επεζησες απο διακοπες για σκι στο pfingst-ferien, η Βενετια σου φαινεται παιχνιδακι....

* να ομολογησω οτι τα μουσεια, αρχαια κλπ με αφηνουν αδιαφορο...συνεπως η Ρωμη για μενα δεν ειναι το νο1 στην Ιταλια....

,
ΥΓ ρε παιδια...τι ειναι αυτη η Γαλικια...πιστευω οτι δεν εχει σχεση με την ξεραιλα της Ν.Ισπανιας...φανταστικο μερος

Εντάξει 5 λεπτά για ένα φάρο και δύο βράχια, έχεις δει το Αγγελοχώρι στη Θεσσαλονίκη? θα πάθεις πλάκα αφού ενθουσιάστηκες με αυτό παραπάνω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ναι για δες κάτι πράγματα. Εγώ φταίω ξεκάθαρα. Πάντως αν δεν είναι μειονέκτημα να βολτάρεις με το νερό μέχρι το γόνατο, και τα σημεία αυτά δεν είναι από τα πιο χαμηλά ε?, έστω και την "λάθος εποχή", δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Και επειδή σαφώς είναι το αναφέρουμε.
Προφανώς οι ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΕΣ μου το μεγεθύνουν το πρόβλημα. Αυτό να το δεχτώ.
Και ποια σε ενθάρρυνε να πας? Και τι θα ψηφίσει αυτή? :bleh: Ολα εδώ πληρώνονται παλιο-ισπανόφιλε! :twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom