Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο (παντός εποχής)

Travel War: Παρίσι vs Λονδίνο


  • Total voters
    160

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν ειναι βρωμιαρηδες, θα τους βαλουμε στη μπανιερα να τους πλυνουμε.



Ποιοί είναι οι λογιστές-λιμοκοντόροι που βλέπουμε; Τους κόβω για ορκωτούς που πάνε σε κανά μπαρ, τους ρωτάνε αν θα πιουν κανένα γάλα και απαντούν "γιες ιντίιιιιντ".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Ποιοί είναι οι λογιστές-λιμοκοντόροι που βλέπουμε; Τους κόβω για ορκωτούς που πάνε σε κανά μπαρ, τους ρωτάνε αν θα πιουν κανένα γάλα και απαντούν "γιες ιντίιιιιντ".
Τι εννοεις; Οτι θα τους αφηνουμε να πηγαινουν σε μπαρ; Μετα το μπανιο θα κρυωσουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι εννοεις; Οτι θα τους αφηνουμε να πηγαινουν σε μπαρ; Μετα το μπανιο θα κρυωσουν.
Kαλά ειδικά ο πρώτος αν δεν είναι μετροσέξουαλ-αχ μου'σπασε το νύχι-μα τι ώρα ξεκινάει η αποτρίχωση, θα ήταν σπεσιαλ γκεστ σταρ σε gay night σε μπαρ του Leeds.

Ο άλλος δεν το συζητάω, σκληρός. Αδυσώπητος. Βαρβατίλας. Είμαι σίγουρος ότι με τη σκούπα κάνει και τις γωνίες. Τον προσλαμβάνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Kαλά ειδικά ο πρώτος αν δεν είναι μετροσέξουαλ-αχ μου'σπασε το νύχι-μα τι ώρα ξεκινάει η αποτρίχωση, θα ήταν σπεσιαλ γκεστ σταρ σε gay night σε μπαρ του Leeds.

Ο άλλος δεν το συζητάω, σκληρός. Αδυσώπητος. Βαρβατίλας. Είμαι σίγουρος ότι με τη σκούπα κάνει και τις γωνίες. Τον προσλαμβάνω.
Ηγεμονικος ανδρισμος εναντιον μη ηγεμονικου ανδρισμου. Γιατι;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Yorgos όλα υπονοούμενα με υφέρποντα σεξουαλικό ρατσισμό κάνεις ... τι σε νοιάζει τι είναι ο καθένας ;; δεν σου αρέσουν δηλαδή;; Οι γυναίκες μπορεί να κάνουν κρα.. Ε τώρα άμα κάνουν λάθος το πολύ πολύ να πλέκουν κανα πουλόβερ μαζί η να παίζουν μπιρίμπα..
Στο Πάπα season 1 πάντως ήταν απίθανος ο αποτρίχωσις .. Όσο για τον νέο Μ παρακαλώ δείξτε λίγο σεβασμό κοτζάμ ΜΙ6 διοικεί κάτι από βαρβατίλα του double o 7 θάχει πάρει..


Aμαν τώρα το πρόσεξα ότι έγινε ανατροπή... Φουα γκρα και ένα μπουκάλι Sauvignon Blanc Sancerre παρακαλώ....

ΥΓ μου βγάζει για διορθωση στο μπιριμπα χωρις να την ξέρει τη λέξη ο ωτοκορεκτ .. αν είναι δυνατόν..
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Kαλά ειδικά ο πρώτος αν δεν είναι μετροσέξουαλ-αχ μου'σπασε το νύχι-μα τι ώρα ξεκινάει η αποτρίχωση, θα ήταν σπεσιαλ γκεστ σταρ σε gay night σε μπαρ του Leeds.
Μάλλον κάποιος στην -οπαδικης αισθητικης- υπερπροσπαθεια να υποστηριξει την "ομάδα" του, υπερεβη τα εσκαμμενα. Κρίμα.....
Σε αυτό το κλίμα και εγω ψηφίζω ΠΑΟ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Στην αργκο της φυλακης φαινεται οτι το παρατσουκλι "Αγγλος" εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα.
"Υπάρχουν οι τσαμπουκάδες, οι οποίοι κάθε τόσο τους βγαίνει αυτό το ένστικτο να τσακωθούν και υπάρχουν και οι "Άγγλοι", οι άνθρωποι που διαβάζουν βιβλία, που δουλεύουν στα τυπογραφεία».

Ειναι απο τη συνεντευξη του Λακη Γαβαλα, μη ηγεμονικου αντρα με πολλα κιλα κοχονες που δεν εψαξε γιατρο να του γραψει οτι εχει κρυολογημα και ειναι ετοιμοθανατος για να αποφυγει την ποινη του, αν και θα μπορουσε φανταζομαι.


"Είχα τον απόλυτο σεβασμό, θα έλεγα. Έχω κι αυτό το εκτόπισμα όταν θέλω κι εγώ στη ζωή μου... Ο κάθε κρατούμενος όσο κι αν υποφέρει θα πρέπει να κάνει τη θητεία του όσο γίνεται καλύτερα, να ξεχάσει το τι είχε έξω και να μπει σε μία φάση φυλακής. Η φυλακή είναι φυλακή, το λέει η λέξη... Εγώ περίμενα στην ουρά με τις μυγούλες γύρω-γύρω από το κινητό, μιλούσα και με τις μύγες δεν είχα πρόβλημα. Το έζησα πολύ αντρικά και πολύ ωραία το θέμα μου κι έτσι ήθελα να κάνω».


https://www.vice.com/gr/article/eveake/osa-ma8ame-apo-ton-lakh-gabala-gia-th-zwh-stis-fylakes
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos όλα υπονοούμενα με υφέρποντα σεξουαλικό ρατσισμό κάνεις ...
Σώπα μωρέ ποιος είναι ο ρατσισμός; Είπα τι μου αρέσει και τι όχι. Ε ο πρώτος είναι βαμμενος και δεν το βρίσκω ελκυστικό. Και σε άλλους δεν άρεσαν η βροχή, οι μπάμιες και τζαζ, αλλά δεν τους κατηγόρησαμε για κλιματολογικο, γαστρονομικό ή μουσικό ρατσισμό.

τι σε νοιάζει τι είναι ο καθένας ;;

Ε τώρα άμα κάνουν λάθος το πολύ πολύ να πλέκουν κανα πουλόβερ μαζί η να παίζουν μπιρίμπα..
Ορίστε, χαρτοπαικτικος ρατσισμός.

Στο Πάπα season 1 πάντως ήταν απίθανος ο αποτρίχωσις .. Όσο για τον νέο Μ παρακαλώ δείξτε λίγο σεβασμό κοτζάμ ΜΙ6 διοικεί κάτι από βαρβατίλα του double o 7 θάχει πάρει..
Λυπάμαι, δε γνώριζα ότι είναι ηθοποιοί οι ορκωτοί.

Aμαν τώρα το πρόσεξα ότι έγινε ανατροπή... Φουα γκρα και ένα μπουκάλι Sauvignon Blanc Sancerre παρακαλώ....
Ισορροπησε η τάξη.
ΥΓ μου βγάζει για διορθωση στο μπιριμπα χωρις να την ξέρει τη λέξη ο ωτοκορεκτ .. αν είναι δυνατόν..
Εμένα δεν ήξερε το βαμμενος και μου βγάζει ή καμμένος ή βλαμμένος. Κάτι παραπάνω ξέρει.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
https://www.ucityguides.com/cities/top-10-most-beautiful-cities.html
Ωστόσο, ακόμη και τέτοια sites (ασχέτως αξιοπιστίας κτλ φυσικά) κάτι Λονδίνα δεν τα εμφανίζουν καν στις πιο ¨όμορφες¨πόλεις του κόσμου.
(Τώρα το πως έχουν χωρέσει μικρές πόλεις και Μητροπόλεις σε top ten λίστα ειναι απορίας άξιον αλλά τέλος πάντων. Αφού μας βολεύει, καλή είναι!! :D:D:D)
ε καλά τόπαμε..μόνη της μια σκέτη ομορφιά δε λεει...πόσες "μονδέλες"καλλονές ξέρουμε που αν ανοίξουν το στόμα τους λένε κοτρώνες ε;;;Το Παρισάκι πανέμορφο σίγουρα αλλά στη σκιά του γοητευτκού κουλτουριάρικου Λονδίνου θα κάθεται πάντα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ε καλά τόπαμε..μόνη της μια σκέτη ομορφιά δε λεει...πόσες "μονδέλες"καλλονές ξέρουμε που αν ανοίξουν το στόμα τους λένε κοτρώνες ε;;;Το Παρισάκι πανέμορφο σίγουρα αλλά στη σκιά του γοητευτκού κουλτουριάρικου Λονδίνου θα κάθεται πάντα...
Να πούμε πολλά πράγματα για το Λονδίνο αλλά πιο κουλτουριαρικο απο το Παρίσι;; Με ποιο κριτήριο;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να πούμε πολλά πράγματα για το Λονδίνο αλλά πιο κουλτουριαρικο απο το Παρίσι;; Με ποιο κριτήριο;
Μην κολλάς στη στενή έννοια του όρου(καλλιεργημένος ,πνευματώδης κλπ)...ίσως θαπρεπε να το βάλω κι αυτό σε εισαγωγικά όπως έβαλα και τη λέξη"μονδέλες".Το είπα περιπαιχτικά και με μια ευρύτερη εννοια του όρου (όπως νομίζω οι περισσότεροι εννούμε όταν λεμε κουλτουριάρη κάποιον..)θέλοντας να δείξω ότι οι Λονδρέζοι είναι πιό πως να το πώ πιό ανοιχτοί;;πιό "χύμα"σε πολλές περιστάσεις,δεν είναι στημένοι δεν είναι δήθεν ,διατηρώντας την αγάπη τους για κουλτούρα και τέχνη πραγματική ΔΕΝ έχουν την ανάγκη αυτό να το αναδεικνύουν πχ με το ντύσιμο τους με τις συμπεριφορές τους σε αντίθεση πιστεύω με τους Γάλλους που είναι πιό ¨"στημένοι".Οι Λονδρέζοι"τσαλακώνονται"οταν γουστάρουν οι Γαλλοι οχι
Ναι ακολουθουν πολλές φορές πρωτόκολλα και κανόνες αλλα΄και πολύ έυκολα παρεκκλίνουν απ αυτούς.Στο Λονδίνο βλέπεις τις νεαρές κυρίες με τις γόβες και τα ταγιεράκια τους(και αντίστοιχα τους κουστουμάτους γραφιάδες)να σχολάνε ,να βγαίνουν από τους ουρανοξύστες στα Canary Wharf ,να πετάνε τις γόβες(και αντίστοιχα οι άνδρες τις γραβάτες)και με σαντουιτσάκια αγορασμένα απο του σούπερ μάρκετ να στρωνονται κάτω στο γρασίδι στην πλατεία στην Canada square για να παρακολουθήσουν μιά ροκ όπερα...
Δε νομίζω δεν τόχω δεί να το κάνουν εύκολα αυτό οι Γάλλοι...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
θέλοντας να δείξω ότι οι Λονδρέζοι είναι πιό πως να το πώ πιό ανοιχτοί;;πιό "χύμα"σε πολλές περιστάσεις,δεν είναι στημένοι δεν είναι δήθεν ,διατηρώντας την αγάπη τους για κουλτούρα και τέχνη πραγματική ΔΕΝ έχουν την ανάγκη αυτό να το αναδεικνύουν πχ με το ντύσιμο τους με τις συμπεριφορές τους σε αντίθεση πιστεύω με τους Γάλλους που είναι πιό ¨"στημένοι".
Ναι ακολουθουν πολλές φορές πρωτόκολλα και κανόνες αλλα΄και πολύ έυκολς παρεκκλίνουν απ αυτούς.
Σε αυτά συμφωνώ, έχω την ίδια εντύπωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom